Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 5.4.2002
 • Ve stavu legislativní nouze budou poslanci projednávat novelu volebního zákona, sejdou se k tomu v úterý
 • Ministr zahraničí Jan Kavan se chce ještě před 11. dubnem setkat s předsedy parlamentních stran a chce je přesvědčit, že by bylo dobré nikoli rozdmýchat, ale uklidnit situaci kolem Benešových dekretů
 • Ústavní soud rozhodl, že jenom předseda senátu smí rozhodnout o tom, zda justiční stráž pustí nebo nevpustí do jednací soudní síně člověka, který se odmítl podrobit osobní prohlídce
 • Arabští a palestinští demonstranti žádali na Václavském náměstí smrt izraelského ministerského předsedy Šarona, tedy premiéra státu
 • Podle agentury TNS Factum vede ČSSD před ODS, Koalicí a Komunisty - rozdíly v odhadech různých agentur jsou značné, sumárně se ale ukazuje, že preference ODS a ČSSD jsou si blízké
 • Koalice začala prosazovat senátní zákonnou iniciativu s cílem omezit právo prezidentské milosti
 • Experti stále ještě s určitostí nezjistili příčiny exploze v lounském hotelu, která měla v pondělí ráno za následek smrt šesti Poláků
 • Při natáčení amerického filmu Triple X se ve čtvrtek zabil americký kaskadér, když při natáčení scény s paraglidingu narazil na pilíř Palackého mostu v Praze
 • Zemřel soudce Ústavního soudu Vladimír Paul
 • Česká národní banka intervenovala proti posilování koruny, přesto koruna dosáhla hodnoty 30,20 Kč za euro
 • Počasí Praha: Slunečné počasí, modré nebe, ale zima jak v morně
  Brno: sluníčko a teplo, ráno ale byla pěkná kosa    Lubomír Střítecký
  Žilina: pekne a slnečno, ale už by mohlo byť aj teplejšie    Miroslav Drkoš

České jaro (z Hané):
Holuběnko sivá, holoubek tě volá,
abys vyletěla do širého pola.
Do širého pola na orané rolí,
abys vysbírala to drobné kamení.
Drobné vysbírala, velkého nechala,
dobře holuběnka, dobře udělala!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Pátek 5. dubna 2002
Kolegyně Jobová nakonec dohodu o svém dobrovolném odchodu nepodepsala. Vyhodit ji nemohou - má totiž změněnou pracovní schopnost! Nakonec našel Tluč Huba řešení: Jobová se věnuje doma svým dětem a svému manželovi a podnik jí zatím platí průměrný plat - pro "překážku v práci". Jiné místo jí nenabídli. Tou překážkou totiž je, že se člověk určený k odstřelu nesmí více v práci ukázat.


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Smrt Šaronovi, znělo na Václavském náměstí
Smrt pro Šarona, skandovali palestinští a arabští demonstranti na Václavském náměstí. "Máme právo bojovat proti okupaci", znělo další heslo, které si můžeme dešifrovat jako obhajobu teroristických útoků na civilisty v Izraeli. Policie si ale tentokrát neseděla na rukou a zasáhla.

Mýlíte se ale, když si budete myslet, že snad zasáhla proti lidem žádajícím smrt pro představitele státu, s nímž udržujeme diplomatické styky. Policajti sebrali člověka, který nesl transparent IZRAEL CHCE MÍR, a obvinila ho z "přestupku proti zákonu o shromažďovacím právu". Toto se děje v době, kdy v Evropě opět hoří synagogy.

Přelétněme očima titulky na prvních stranách deníků. Právo píše Betlémský chrám obklíčen Izraelci, kdežto Lidové noviny píší Palestinci se ukryli v betlémské bazilice. No a MFD se usídlila někde uprostřed titulkem Chrám, kde se narodil Ježíš, byl obklíčen. Ano, nikdo nezůstává lhostejný a různé politické skupiny vyjadřují, který koncept je jim bližší. Ta krvavá hůl má dva konce, někdo se chápe jednoho, druhý druhého a jiný se tlačí uprostřed, aby nějakou neschytal ani z jedné strany, ani z druhé strany. To je normální a běžné. Bylo by však dobré, kdyby ministr Stanislav Gross zaúkoloval naši policii, aby nestrpěla veřejné výzvy k vraždě. Veřejné výzvy k usmrcení státníka nejsou u nás zatím běžné a nebylo by dobré, kdybychom zde byli svědky vzniku "nové tradice".

Poznámka poněkud uštěpačná
Ve stavu legislativní nouze budou 9. dubna poslanci projednávat novelu volebního zákona. Když zákon schvalovali bez nouze, avšak bez rozmyslu, zapomněli, že je země kulatá a oplývá časovými pásmy, takže by bylo nutno po uzavření tuzemských volebních místností počkat devět hodin, až voliči v Los Angeles dokončí volby do Jihomoravského kraje. Navrhuje se, aby voliči v L.A. volili o den dřív. Snad se podaří přehmat napravit - ve stavu legislativní nouze. Před tím jednali a volili ve stavu nouze úsudku.

Na okraj kultury, tentokrát politické
Co byste si asi pomysleli o autorovi těchto řádků, kdyby napsal: "ministr kultury České republiky, jakýsi Pavel Dostál, ..." Asi něco nelichotivého. No a vida, Pavel Dostál, toho času ještě ministr kultury a po volbách se uvidí, se neostýchá napsat: ve čtvrtečním Právu:
"Úřednice Městské části Praha 1, jakási paní Jana Talmanová..." A následuje popis případu, kdy zmíněná Jana Talmanová učinila dle soudu pana Dostála chybné rozhodnutí. Rád bych touto cestou požádal pana ministra, aby v sobě překousl nabobské přesvědčení, že v jeho ministeriálních očích jsou lidé od náměstka dolů "jacísi" lidé. Ať paní Talmanová spáchala cokoli, není to jakási paní Talmanová. Je to prostě úřednice paní Jana Talmanová a nikdo a nic nedává právo Pavlovi Dostálovi, aby si na ni takto osobně povyskakoval. Soudě podle obsahu článku Pavla Dostála poškodila paní Talmanová naše státní zájmy. Je to možné, pak ale by měly být nápravné kroky podniknuty civilizovanou cestou úřední, a nikoli necivilizovanou mluvou žurnalistickou. Každopádně by paní Talmanová nebyla jediným úředníkem, který poškodil naše státní zájmy. Namátkou vyberu jako příklad pana Miloše Zemana, který dokázal v rekordně krátké době ublížit pověsti naší země na mezinárodním fóru způsobem od roku 1989 nevídaným. Ale ani on není jakýsi Miloš Zeman. Je to pan Miloš Zeman a zaslouží si stejně korektní přístup, jako paní Jana Talmanová.


RODINA A PŘÁTELÉ: Optické teplo aneb Pokušení
Od rána svítilo sluníčko. Svět zářil jako v červenci. Jenže měl jinou teplotu než v červenci. Bohužel jsem si toho všiml až pozdě. Měl jsem několik jednání v různých místech Prahy a vyrazil jsem na denní obchůzku nabit energií - bez čepice, bez kabátu, jak se sluší na rázného dynamického muže.

Po třech stech metrech rázné a dynamické chůze jsem si uvědomil, že ráznosti a dynamiky jaksi ubývá a že mi pod sako rázně a dynamicky rozepnuté leze chlad. Zprvu jsem si toho ani moc nevšiml, až po dalších dvou stech metrech mi byla zima taková, že jsem si dynamické sako nedynamicky zapnul na všechny tři knoflíky. Do metra jsem dorazil takřka s ohrnutým límcem.

Cestou jsem míjel další rázné a dynamické muže. Někteří bylo dokonce v tričku! Žádný z nich se netelil, naopak, vypadali velmi uvolněně a přirozeně.

V metru bylo teplíčko, jen ta cesta od metra k tramvaji byla zase krušná. Musel jsem vystoupit na třetí stanici. A tam nastalo to pokušení:
Kráčel jsem vilovou čtvrtí, podél zahrady obehnané pěkným litinovým plotem na cihlové podezdívce. Znáte ty ploty: Vypadají jako hradba z kopí. A na jednom z těch kopí visel kabát.

Byl to řádně prohnusený somrácký kabát, kapající špínou. Možná, že ten vágus co ho zde nechal napíchnutý na bodec už nesnesl jeho pach. A mě v tom okamžiku pokušení, trval setinu vteřiny ten okamžik, napadlo: třeba je hnusný, ale bylo by mi v něm určitě teplo!

Pochopitelně jsem odolal pokušení. Přesto mi ta chvilka leží v hlavě. Vím dobře, že jsou v životě chvíle, kdy bych vůbec neuvažoval o tom, co je to za kabát a zda je čistý nebo není čistý. A na světě jsou jistě statisíce lidí, kteří by po takovém kabátu v onu setinu vteřiny sáhli, kdyby ten kabát visel jim na dosah, a ne na litinovém plotě na Vinohradech.

V pátek má být ještě chladněji! Na Vinohrady nepojedu, kabát tam už nebude - raději si vezmu svůj.


PSÍ PŘÍHODY: Důmyslný milovník
Náš Bart není ani důmyslný, ani milovník. Kamarádka Meggie mi vyprávěla historky o jejich Róňovi, a to je jiný štramák! Je to erdelteriér a podle toho, co Meggie vyprávěla, je chytrý jako opice. Přišla na něj řeč vcelku náhodou, když jsem Meggie vyprávěl, jak mi dneska Bart málem podrazil nohy, dokonce dvakrát: proběhl kolem mě tak, že mě vzal svým mohutným bokem pěkně vzadu pod kolenem, takže mi vlastně udělal ten žertík, který jsme si dělávali ve škole - někdo stál, vy jste k němu zezadu tiše přistoupili, postavili se za něj a podřepli; kolena ho ťukla zezadu do jamek a když byl zamyšlený a nedával pozor, mohl se i skácet.
Tohle se Bartovi nepodařilo, neskácel jsem se, nadával jsem ale hodně a to má Bart rád.

Róňa tohle dělá taky a - nejen to.
Umí otevírat dveře skákáním na kliku - podobně jako Bart. Umí to směrem od sebe i k sobě, taktéž Bart. Jenže tím podobnost končí. Róňa miluje boxerku Betynu. Ta si neumí otevřít vrátka zahrady, kterou má svěřenou k hlídání - a chytrý a obratný Róňa si umí otevřít svoje dveře, utíká za Betynou, otevře jí vrátka a pak spolu utíkají tam, kam jim radost ukazuje.

No a domácí lidé, když zjistí, že Róňa zdrhnul, už telefonují k domácím lidem Betyny:
"Rychle, zamkněte si, Róňa běží pro Betynu"!
A záleží na tom, co je rychlejší: zda vzruch elektrických pulzů telefonního drátu, nebo vzruch roztouženého srdce.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.