Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 4.4.2002
 • Vláda se domnívá, že média včetně veřejných "nehájí české národní zájmy"
 • Česká televize i Český rozhlas se už proti obvinění ze strany vlády ohradily
 • Vláda vydá knihu "Sudety - ještě živý problém?"
 • Sociálka zamýšlí snížit penále za nezaplacené sociální dávky, penále ve výši 36% ročně je považováno za likvidační
 • Vláda dá ministerstvu vnitra dalších 200 milionů na nákup vybavení k ochraně před teroristy a gangstery
 • Ministr obrany Tvrdík a prezident Havel se shodli, že by Hrad měli střežit profesionální vojáci
 • Prezident Havel vetoval zákon o financování sociálních dávek horníkům, rozhodnutí argumentuje poukazem na to, že jde o skrytou dotaci dolům
 • Podle statistik poskytnutých Hradem prezident loni navštívil dvakrát senát, kdežto poslaneckou sněmovnu ani jednou
 • Podle STEM je v preferencích v čele ODS, druhá ČSSD, následuje Koalice a čtvrtí jsou komunisté
 • V Lanškrouně se zpěvačka Lucie Bílá provdala za Stanislava Penka, v úterý se nechala pokřtít kvůli obřadu v kostele
 • Zase nikdo nevyhrál v Jackpotu a v neděli se bude hrát o 150 milionů korun
 • Počasí Praha: Krásné jarní počasí, o jaru už nelze pochybovat
  Brno:
  Žilina: stále pekne a teplo, pekná jar    Miroslav Drkoš

České jaro (z Horácka):
Vyběhlo kuře na luňáka s kordem,
že se mu točí nad jeho dvorem.
Tak mu pravilo, tak ho ranilo,
nešlechetných řečí mu namluvilo.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 4. dubna 2002
Tak skutečně kolegyně Jobová dostala nabídku k odchodu. Její místo je prý zrušeno. Požádala tedy o zařazení do konkursu na jiné místo. "Ano, to lze. Ale ten konkurs stejně neuděláte. Buďto půjdete hned s odstupným, nebo vás stejně vyhodíme bez odstupného," odvětila jí nová pracovnice oddělení Zúčtování se zaměstnanci, mladá Mazancova doga.


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Ještě k vojclům v maskáčích
Desátník A.M. se ohradil proti mému včerejšímu úvodníku, ve kterém jsem se na okraj kolem poslední "hradní aféry" pozastavoval nad tím, jak vojáci chodí po Praze (a jinde samozřejmě taky) jako odpudiví hastrošové. Autor, t.č. v základní službě, píše:

Vadí Vám maskáče? My ale jiné mundúry nemáme! Myslíte si, že bychom raději nechodili na vycházky ve slušivém oblečení společenského střihu, ve kterém by nebyla hanba jít třeba do divadla, než v těch příšerných maskovacích pytlech? Vadí Vám kanady? Ale jedinou alternativou pro záklaďáka je takzvaná "vycházková obuv s potiskem", gumová polstrovaná příšernost kombinovaná s maskáčovým textilem, ve které nádherně plesnivějí nohy a na rozdíl od kanad ji prakticky nelze vyčistit. Chození bez čepice? To už je proti předpisům, ale zkuste mít v létě celý den na hlavě plstěný, docela teplý baret. Špinaví a zanedbaní? Ano, takoví dost možná jsme. Nebuďte taky špinavý, když máte na jednotce tři sprchy na sto lidí a pro jistotu v těch sprchách teče teplá voda jen pár hodin denně. To se i tomu zápachu těžko vyhnete. A zanedbání? Jak se to pozná? V maskáčích vzor 95 vypadá každý jako vagabund, byť vylezl zrovna ze salónu krásy. Ale je pravda, že týden nežehlená vycházková košile (kterou má voják jednu a ti, kdo v nich i slouží, celé dvě) nemůže vypadat nejlíp. Co naděláte? Vyžehlit si ji na rotě nelze, žehličku nelze povolit...
Ono se to hezky rozhořčuje, ale zkuste vymyslet reálnou alternativu, co s tím máme dělat - než nás začnete veřejně označovat za šupáky.

Velmi se desátníkovi omlouvám, samozřejmě má pravdu. Jenže i já mám pravdu v tom, že mě pobuřuje, když vidím vojáky ve stavu, v jakém jsou. Alternativu samozřejmě nevymyslím. Od toho tu máme obrovské jedno ministerstvo v Dejvicích s mračny gumových generálů a plukovníků a ti už dvanáct let usilovně pracují na přetvoření naší armády...

Mimochodem, pikantní je, že dnes všemi médii pulzovalo otřesné zjištění, že náš vzdušný prostor střeží už jen čtyři letouny ... Vždyť to je přece dávno známá věc, že použitelné už máme jen čtyři stíhačky, to není nic nového! Asi je to podpůrná akce pro nákup Gripenů. Někdo by mohl namítnout, že za těch 100 miliard by se všichni naši vojáci mohli obléct tak, aby vypadali jako vojáci, a naučili se tak chovat. Jenže k dovršení takového zadání jenom peníze nestačí.


RODINA A PŘÁTELÉ: Zapomenuté umění hry v kuličky
Cvrnkání kuliček - to je umění, které dnes už nejspíš nikdo neumí. Nebýval jsem žádný expert, ale proti tomu, co dnes ukazovali v televizi...
Ukazovali tam jakési mistrovství ve cvrnkání kuliček. Možná, že ve skutečnosti to nebylo tak strašné, ale to co bylo vidět strašné bylo! Především, oni necvrnkali, oni šoulali, to znamená, že kuličku nabrali ohnutým ukazovákem jako hokejkou a nejdřív pomalým, pak rychlejším pohybem ji uvedli do pohybu. To bylo za našich časů zakázáno! A dále - před kuličkou zametali štětkou nečistoty, kdežto dříve platilo příroda leží, jako v golfu. Připadá mi, jako kdyby někdo nechal před odpalem golfového míčku nějaký ten pískový bunkr zalít betonem.

Za mého dětství se kuličky hodně hrály. Každý měl pytlík s hliněnkami a sem tam nějakou tu skleněnku. Důlek se vrtal otáčením paty. Bývaly různé herní systémy, nejčastější bylo cvrnkání do jednoho důlku, ale taky byl nějaký systém na jehož detaily si nevzpomínám - ale sestával z jednoho velkého centrálního důlku a kolem byly čtyři další. Taky rozdělování výher nebylo jednoduché. Ale vzpomínám na pana Pluhaře, bývalého panského kočího, který občas - při návratu z hospody nebo cestou do hospody - se zastavil u našeho hracího hloučku a chvilku nás pozoroval. Když pak někdo zahrál nějakou nemožnou pozici - kulička se mu zakutálela někam stranou, do trsu trávy a navíc mezi ní a důlkem ležela suchá větvička (příroda leží!!!), pan Pluhař děl:
"Pusťte mě k tomu!"
Měl úžasný palec, s nehtem velkým, tvrdým a hnědým jako pálená taška Bramak, střecha na celý život. Podíval se na kuličku, podíval se na důlek, pak poněkud posměšně přejel očima nás, cvrnknul a bum, kulička šla do důlku a pan Pluhař do hospody.
Muži jako Bivoj nebo pan Pluhař už mezi námi nejsou, muži nadlidských výkonů. Zůstali jen ňoumové zametající přírodu, která má ležet.


PSÍ PŘÍHODY: Trampoty ranního ptáčete
Jsem ranní ptáče. Ne proto, že mě to baví. Je to proto, že mě vždycky někdo nebo něco vzbudí. Bývá to pes. Spí u domovních dveří, pak se probudí, vyběhne po schodech, otevře si dveře (rána - probudí mě), pak cvakají jeho drápy na dlažkách (když mě neprobudí rána, probudí mě ty drápy) a pak přiběhne a vrtá se mi pod dekou a vrazí mi čumák do ledví (když mě neprobudí rána nebo cvakání drápů, ten čumák se spánkem přebít nedá). Když to Bart prošvihne, vzbudí mě něco jiného. Kousek od nás se staví dům - ty nejhlučnější práce se dělají za rozbřesku. Nebo někomu spustí alarm. Nebo...

V poslední době jsem se probouzel s neurčitým pocitem, že se něco stalo, a teprve dnes ráno jsem to identifikoval.
Dělá to monitor! Mám počítač u postele - u něho dva "dual" monitory. Jeden je tichošlápek, ale ten druhý...
Prostě, i když je vypnutý, reaguje zřejmě na změnu venkovní teploty a když vyjde sluníčko a jeho paprsky se proderou roletou a dopadnou na jeho bok, něco uvnitř se natáhne nebo vzedme nebo bůhvíco, a v monitoru to lupne.
Není to rána silná jako hrom a děsivá jako vytí vlkodlaka, ale stačí.
Stačí mě probudit.
Toto se stalo dnes. Probudil jsem se a napadlo mě - kdepak je asi Bart? Vstal jsem, vyšel na chodbu, prošel až do Míšina pokoje, kde má Bart druhý pelech. Normálně by mě měl už Bart slyšet a už by cvakaly jeho drápy na schodech. Jestlipak se mu něco nestalo...
Vyšel jsem na schody a šel se dolů podívat.
Bart pochrupoval na pelechu a když jsem byl u něho, nevrle otevřel oko: Pane, co mě budíš, to si nemůžu při středě ani trošku přispat?


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.