Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 3.4.2002
 • V úterý byl poslední den k podání daňového doznání, vše se obešlo bez větších výpadků a škandálů a front
 • Dosavadní vyšetřování ukazuje, že pondělní katastrofa v Lounech, kdy se zřítil hotel Oharka a pohřbil šest lidí, byla zaviněna výbuchem - dosud není zjištěna jeho příčina
 • Ministr obrany Jaroslav Tvrdík a předseda branně bezpečnostního výboru Petr Nečas navrhují, aby se jednotka Hradní stráže přesunula do resortu ministerstva obrany
 • Václav Havel si v rozhlase postěžoval na ustavičnou kritiku ze strany politiků
 • Dozorčí rada Pozemkového fondu konstatovala, že fond "několikrát chyboval," když převáděl pozemky na rodinu ministra zemědělství Jana Fencla - ten stojí v čele pozemkového fondu
 • Osm skinů napadlo podle úterního vydání severočeského tisku v Ústí nad Labem v sobotu tři černošské studenty
 • V Ostravě-Hrabové shořel unikátní dřevěný kostel svaté Kateřiny ze 16. století, už se hovoří o nutnosti postavit repliku
 • Majitel vyhořelé skládky v Zákupech asi dostane vysokou pokutu, jelikož skládka byla provozována v rozporu s předpisy
 • Od pátku jsou na britském velvyslanectví v Praze vystaveny kondolenční listiny k vyjádření soustrasti nad úmrtím královny matky
 • V Praze na Vinohradech byla odhalena pamětní deska na památku Jana Karafiáta, autora dětské knihy Broučci
 • Vydavatelská společnost Diderot, vydávající encyklopedie, šla do konkursu
 • Koruna opět utvrdila vůči euru stojí teď na cca 30,50 Kč za euro
 • Počasí Praha: Ranní mlha se rychle roztrhala a sluníčko bylo po celý den
  Brno: Spíš pod mrakem, ale tepla dost

České jaro (z Moravy):
Měl panáček kosou slípku,
posadil ji na votýpku,
vyseděla tři kuřata:
jedno lysý, druhý kusý,
třetí sotva ocas nosí.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Středa 3. dubna 2002
Vypadá to, že bude liberalizována paní Jobová. A jak si libovala, že úspěšně splnila certifikáty Evropského Textárenství! Pravda, je často nemocná, má spoustu dětí. Jobová hořekuje: "Umím anglicky, německy i rusky! Nakonec i slovensky." Managor Tluč Huba však prohlásil: "To ve své funkci vůbec nepotřebujete!" Jobová dělala recepční na vrátnici. Je však fakt, že už jí bylo čtyřicet."


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Vojclové v maskáčích budou hlídat na Hradě?
Jak sděloval městu a světu Josef Vissarionovič Stalin ve své nesmrtelné knize Dějiny VKS(b) - po krvavém potlačení povstání v roce 1905 ruští dělníci říkali: "Car nám zasolil, i my jemu zasolíme!" Carovi Havlovi zasolili už 22. března, když sněmovna shledala roztrpčení nad jeho prací - den poté, co on zasolil našemu politickému proletariátu a jmenoval Elišku Wagnerovou do funkce místopředsedkyně Ústavního soudu. A solení pokračuje. Humanitární akce Dagmar Havlové shledány bůhvíjaké - a v úterý usoudili Jaroslav Tvrdík s Petrem Nečasem, že by vlastně Hradní stráž měla přejít do resortu ministerstva obrany a měl by se zřejmě realizovat Nečasův nápad: vojclové na Hrad! Když potkávám ty šupáky v maskáčích, bez čepice, jak se flákají po Praze ve špinavých kanadách, a jsou k rozeznání od civilů (s modrými knížkami) v uniformách jen podle toho, že jsou na rozdíl od nich špinaví a zanedbaní, že by se k nim měly vinout turistky a měly se nechávat fotit před Matyášovou branou - bože můj, to by tam musel být stánek, kde by prodávali kolík na nos! Důvod neuveden, jaksi se mlčky předpokládá, že to má souvislost s šikanou (dnes o ní hovořil Havel v rozhlase: podle jeho slov šlo o smyšlené obvinění ze strany chlápka, který už je teď někde v Německu a dělá tam striptéra) a s estébákem v čele HS. Kdyby měly následovat takto razantní zásahy v jiných resortech a mělo se reagovat na přítomnost bolševiků a práskačů na klíčových místech, muselo by se rozpustit soudnictví a policie v prvním místě. Moc hezký je argument obou ustaraných pánů: že se "ušetří stovky milionů korun". Podle Tvrdíka dnes přijde radní stráž na 400 - 500 milionů korun. Kolik set milionů by se asi ušetřilo? Moje rada zní: pánové, ve vztahu k Havlovi a jeho prezidentskému období, vždyť už je to za pár měsíců, kdy vás přestane obtěžovat svojí přítomností. Jistě ho vystřídá někdo úhlednější a poslušnější a přichýlenější a tvárnější. tak si řekněte jako vojáci: "Mám to za pár!"

Měl bych ještě jeden doplňkový nápad. Když jsme o tom přesouvání kompetencí, což kdyby místo toho, aby Hradní stráž přešla pod resort obrany, byla z resortu ministerstva obrany převedena pod rozumnější správu Armáda České republiky?


RODINA A PŘÁTELÉ: Další argument o škůdcovské činnosti Václava Havla
Už je to jasné: jako měla tato země zákon o tom, že se Masaryk zasadil o vlast, měl by být zákon, že Havel uškodil vlasti. V sobotu jsem objevil další důkaz! Byli jsme se s Míšou podívat v Lánech, a prošli jsme se v prezidentském parku. Je to tam krásně opravené, Plečnikova zahradní architektura je úžasná - nejvíce se mi líbilo řešení okolí rybníčku před zámkem. Vystupuje do něho cosi jako zděná bašta, a ta má místo zábradlí řadu kamenných sloupů, masivních, do výše normálního zábradlí - ale nespojitých: jsou to vlastně jen hustě nasázené patníky, jeden vedle druhého.

Ale nyní k té škůdcovské činnosti: v areálu velebného zámku, v parku šumícího staletými bukyduby a dubybuky, jakož i jedlovými borovicemi a borovými jedlemi, vás cesta na jejímž povrchu ještě tušíte posvátné koblížky vytrousené koněm nesoucího T.G.M., zavede k domečku, na jehož štítu je vymalován Stydlín a ježibaba! Stydlín , jak známo, je představitel mekdonaldovské pakultury, která ohrožuje samo podstatu české kulturní svébytnosti. Stydlín je trojský kůň amerického kulturního imperialismu a v závěsu za mekdonaldismem se plíží Sudeťáci - dost možná, že Gerd Posselt je skryt ve Šmudlově špičaté čepici a vyhlíží dalekohledem od firmy Zeiss pozemky, jež by mohl restituovat, pokud by se zaprodancům v žoldu Mnichova podařilo zrušit Benešovy dekrety..

Jinak ale... pokud bychom se chtěli dívat na ten nečekaný jev v zámeckém parku - mě připadá jako osvěžující zjevení hravé nehledanosti, něco co vzniklo samovolně, mimo úmysl hradní architektonické kanceláře, pro pobavení dětiček, které jednou přijdou na chuť Plečnikovi a jeho podivuhodným patníkům - ale teď, momentálně, je více zajímá Stydlín a ježibaba.


PSÍ PŘÍHODY: Jak si Bart počínal o Velikonocích
Mýlí se ten, kdo se domníval, že Bartovi jsou svátky církevní i světské lhostejné. Miluje ty svátky, při kterých je něco k žrádlu, a při většině svátků se žere, až se hory zelenají (nebo bělají). Není to žádný cucák a už ví, co to svátky jsou - pozná je dopředu, zvláště pak podle vzrušené atmosféry v kuchyni. Ta se přenáší na něho.

K Velikonocům patří vejce - na ta u nás trpíme, nikoli na brutální masové bičování bezbranných řvoucích žen. Míša jich uvařila třicet. Bart byl nadšený. Posedával nedočkavě Míše hned u nohou a čekal, kdy se nějaké to vejce paní vysmekne z ruky - co je na zemi, je jeho, takové právo si vydržel odedávna.

Marně ho Míša odháněla. Marně mu vysvětlovala, že z tohoto vaječného mraku pršet nebude a ani jedna bílko-žloutková kroupa nespočine na jeho jazyku. Nevěřil... a neuvěřil, dokud mu před oči nepředložila litrové sklenice s barvou. Jedna červená, druhá zelená, třetí modrá, v naší digitální rodině si potrpíme na primární barvy RGB i při barvení velikonočních vajec (aditivní cestou by se získalo bílé vejce, ale tohle Míše říkat nebudu, protože by se mohla rozčílit, že se tedy na barvení vykašle!).

Užasle hleděl Bart na tu podívanou...
Jedno po druhé vhazovala vejce do sklenice červené, pak do zelené.... pak do modré.
Měl bych pro ně lepší využití, paní! křičely jeho zoufalé oči. Nenechala se zviklat. U nás jsou ženy kruté o Velikonocích... i mimo.

Konec dobrý, všechno dobré...
Na Bílou sobotu ráno, když se Bart přihrnul ze svého pelešiště v přízemním zádveří, na jídelním stole spatřil kupici RGB vajec. Viděl, ucítil... a dostal, to víte, že dostal výslužku, v sobotu, a bez pomlázky.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.