Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 29.3.2002
 • Sněmovna se sejde k jednání o financování zahraničních misí nejspíš až 9. dubna
 • Václav Klaus vyzval předsedy parlamentních stran k debatě o Benešových dekretech
 • Minstr vnitra Stanislav Gross se ohradil proti tomu, že místopředseda ODS Ivan Langer rozeslal policejním útvarům dopis kritizující vládní návrh zákona o služebním poměru policistů
 • Podle TNS Factum ODS zvýšila preferenční náskok na 27,8% oproti 21% ČSSD, Koalice by měla 18,8% a komunisté 18% hlasů
 • Kvůli posunu času v časových pásmech budou pravděpodobně naši krajané volit o den dříve, aby nedošlo k nežádoucí prodlevě po uzavření volebních místností v ČR
 • Kontrola z Mezinárodní agentury pro atomovou energii ukončila prohlídku druhého bloku elektrárny v Temelíně a neshledala tam žádné závady
 • Lidovecký náměstek ostravského primátora Zbyněk Pražák je policejně stíhán pro podezření z vytunelování investičního fondu Kredital, v němž byl předsedou představenstva
 • Pravicový extremista František Sobek dostal sedm let za to, že fyzicky napadl těhotnou ženu,bylo to už několikátý jeho případ fyzické agrese
 • Počasí Praha: Od rána hezké slunečné počasí, ovšem ráno byly zamrzlé kaluže a přes den se moc neoteplilo
  Brno: krásnej den, dneska by to šlo...    Lubomír Střítecký
  Žilina:    Miroslav Drkoš

České jaro (z Moravy):
Vzkázali vás pozdravovat naši páni,
abyste nám dali něco za hrkání.
Však my jsme se nahrkali,
až nás ruce rozbolely.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Pátek 29. března 2002
Junior se optal Trna, kdy mu zvýší plat. Také má vysokou školu, jako Trnova žena, i když jen bakalářské studium. Trn pravil: "Žena se dokázala překvalifikovat z učitelky ruštiny na učitelku angličtiny a přesto má stejný plat, jako vy. Přidat vám proto nemohu." Junior se bezelstně optal: "A nemohla by se vaše paní překvalifikovat na šlapku?"


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Důstojné mlčení by mělo být zásadou této chvíle
Václav Klaus zaslal předsedům parlamentních stran dopis, v němž je vyzval ke schůzce. Měli by se 11. dubna sejít, aby posoudili "podobu sněmovní debaty o problematice Benešových dekretů". Je to druhý jeho nejhorší nápad od chvíle, kdy navrhl, aby Evropská unie udělila jakousi garanci ve věci majetkových nároků. Evropská unie samozřejmě není schopna žádnou takovou garanci udělit. Nemá na to ani ty nejmenší pravomoci, což Václav Klaus jistě ví, a pokud to neví, je nepochopitelné, že to neví. Jeho dopis je podobnou absurditou.

V tak politicky citlivé věci pokud by se předsedové skutečně sešli pod taktovkou moudrého pana profesora, přistoupili by na jeho politickou hegemonii dva měsíce před volbami. Pokud to učiní, projeví míru autonomie králíka před pohledem hroznýšovým. ODS tiše sbírá body, má teď pomalu o třetinu větší preference než její hlavní rival ČSSD. Pokud by předsedové parlamentních stran na návrh přistoupili, volič si bude říkat: aha, tak on je ten Klaus premiérem ještě před volbami?
Bude zajímavo pozorovat, zda oslovení předsedové mají vyšší IQ než banánové rybičky. Není pravda, že hrozí nějaké nebezpečí. Heslo "všichni k pumpám" je falešnou hysterií. Dva měsíce před volbami není nutno řešit zamřelý právní problém. Bundeswehr nestaví tanky na čáře Bamberg - Drážďany. Neohrožuje nás nikdo. Pověřme kvalifikované právníky, ať přijdou se smysluplným řešením, jež stvrdí to, co je už dávno faktem - že Benešovy dekrety jsou vyhaslé, bezvýznamné, do současného života nenáležité. Na mediální humbuk v zahraničí neodpovídejme ničím, co vyvolá mediální humbuk doma. Nastala chvíle pro důstojné mlčení, pečlivou přípravu - a po volbách na expertní stanovisko. Je třeba si uvědomit, v jakém jsme - politicky vzato - v duchovním rozpoložení: bez humbuku a skandálu se neobejde ani rozprava o odpadu a popelnicích! V této astmosféře chcete řešit problém nazrávající půl století?


RODINA A PŘÁTELÉ: Obvyklá příhoda na Schola Nova
Schola Nova, to jistě zní leckomu povědomě. Ano, je to veletrh učebních pomůcek. Co s tím mám společného? Každý rok tam chodím, a každý rok si tam nabiju hubu.
Akce se koná teď, koncem března: konkrétně - včera tuším skončila. Je to ve Veletržním paláci, v té jeho straně bližší Vltavě. Dovnitř se chodí nikoli tím hlavním vchodem jako do Národní galerie, ale vedlejší, blíže k Vltavě, zdá se, že vchodem pro personál.

Než se dostanu k podstatě, zmíním se o několika bezvýznamnostech. Je to výstava či veletrh; zaujalo mě: INDOŠ, Internet Do Škol - má sympaticky recesistický název. Jde o tem projekt, který má vybavit 3600 škol počítači s připojením pro internet. Dostal jsem tam na stánku Indoše letáček s nákresem. Z něho vyplynulo, že celý ten Indoš je intranet, tedy privátní síť, a že školy se dostanou k internetu až přes intranet, čili kolem nějakého bdělého oka. Takže nejen zadání obrovské zakázky vyvoleným firmám Telecom, AutoCont, Microsoft - ale ještě intranet místo internetu. Hezky si to chlapci vymysleli! Další hezkou etudu jsem zažil jda kolem stánku Fomei. Měli tam otevřený notebook s připojeným digitálním aparátem Ricoh. Jelikož přístroje Ricoh spatříte v naší zemi tak často jako orla mořského na vejcích, přiblížil jsem se k němu se špetkou zájmu v oku a maník stánek obývající mi s překypující ochotou začal vysvětlovat, že je to digitální fotoaparát, který nepotřebuje film a je čistě na elektriku. No a nakonec jsem se dostal ke stánku knihy iDnes, a tam se prodává Tajná kniha o digitální fotografii od Ondřeje Neffa! Jde o poněkud upravený dotisk mé příručky, která vyšla poprvé loni. Bude zase v prodeji hlavně v obchodech s fotoaparáty, a mohu ujistit, že je lépe vytištěna než to první vydání. A obsahuje přehledné tabulky mnou nakreslené, na něž jsem pyšný.

A jak jsem si nabil hubu? Velmi jednoduše.
Před vchodem je totiž ve vzdálenosti cca 2 m od domu schůdeček vysoký tak 10 cm. V šedé ploše chodníku takový maličký ústupek. Když jdete dovnitř, vidíte podstupnici natřenou žlutočernými pruhy. Když jdete ven, nevidíte nic a nabijete si hubu. Být tam přítomen ten architektonický génius který za to může, pokusil bych se nabití přenést na jeho hubu.
Pikantní ale je, že se mi o tam stává každý rok, jenže Schola Nova je jednou za rok a jsem si jist, že do března 2003 na ten prachpitomý schůdeček dozajista zapomenu.


PSÍ PŘÍHODY: Veselý pejsek a velké hodinky
Na stanici metra Národní uvidíte plno barvitých osob a osobyň a taky hodně pejsků. Je to zvláštní lokalita. Už jsem se tu zmiňoval o tom, že tohle místo jaksi magicky přitahuje bezdomovce. Snad je to i tím, že bezprostředně s budovou metra sousedí komplex stánků, kde nalévají rum do plastikových kalíšků. U takového stánku jsme se včera s Jirkou Wagnerem zastavili, abychom se odměnili za štrapáci dne po kalíšku: on rumu, já fernetu.
Přikolébal se k nám malebně vymustrovaný chlapík - se záňadří mu vykukoval maličký pejsek. Zdálo se, že se mu v té pozorovatelně líbí. Chlapík chtěl cigaretu, koupili jsme mu rum a nezdálo se, že by ho změna repertoáru šokovala. Všiml jsem si, že má na ruce hodinky: byl to bílý čtverec o hraně určitě 10 cm s velikými černými číslicemi. Pochválil jsem, jaké má pěkné, elegantní hodinky.
"Líbí se vám?" zaradoval se. "Já vám je prodám!"
Tomu se říká obchodní duch! Je kupodivu, že člověk tak bystré obchodní pohotovosti somruje rum na stanici metra, místo aby seděl ve správní radě Konsolidační banky. Třeba tam jednou sedět bude. Nebo tam už seděl. Každopádně, jak jsem tak pozoroval jeho pejska, byl spokojen přesně s tím stavem, v jakém se nacházel teď. Byl to život pro psa.
Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.