Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 28.3.2002
 • Lidé kteří se starají o postižené dítě, si budou moci podle novelizovaného zákona přivydělat, aniž by ztratili nárok na sociální podporu
 • Výsledky bezpečnostních prověrek NBÚ bude přezkoumávat pětičlenné kolegium státních zástupců z Nejvyššího státního zastupitelství
 • Poslanci českého parlamentu se pohádali při projednávání zákona u popelnicích a odvolali Václava Klause z řízení schůze
 • Předsedkyně Unie Hana Marvanová a předseda ODS Václav Klaus debatovali ve sněmovně, po jejím skončení sdělili novinářům, že hovořili o možné spolupráci pravicových stran ve vládě
 • Nejvyšší státní zástupkyně navrhuje, aby se loyalita úředníků zkoumala fingovaným nabízením úplatků
 • Zasedala bezpečnostní rada státu za přítomnosti prezidenta republiky
 • Předseda železničních odborářů Jaromír Dušek hrozí stávkou, pokud budou železničářům zadržovány mzdy
 • Generál Jiří Šedivý oznámil, že havárie vrtulníku vezoucího americké kosmonauty a ředitele Planetária Marcela Grüna zůstane zřejmě nevyjasněna do všech podrobností
 • Také Česká republika se připojí k pomoci Afghánistánu postiženému zemětřesením
 • V Olomouci někdo střílel na ulici a zasáhl jednu ženu brokem do nohy
 • Ve slosování Sportky nepadl Jackpot a v neděli bude sázková horečka zřejmě pokračovat - v jackpotu je 123 milionů korun
 • Na česko-rakouské hranici na přechodu Hatě celníci odhalili černou dodávku 4300 mikroprocesorů
 • Počasí Praha: Dopoledne ošklivo, pak se obloha vyjasnilo a bylo sluníčko, chladno zůstalo
  Žilina: jasno, ale na jar ešte stále trochu chladno    Miroslav Drkoš

Myšlenka dne:
Nemůžeme říci, že dětská prostituce neexistuje. Česká republika ji ale neorganizuje.
Aspoň něco!
Náměstek ministra vnitra Ibl

České jaro (z Čech):
Bude už čtvrtek Zelený,
bude beránek pečený,
budem jíst jidáše,
s medem kousek kaše
a tři lžičky medu
vezmem proti jedu.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 28. března 2002
Trnova nechuť přidávat plat podřízeným objasněna. Trn prohlásil: "Nepřipustím, aby lidé bez nejvyššího vzdělání brali více, než vysoce kvalifikovaní odborníci s vysokoškolským diplomem." Trnova žena je učitelka.


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Verdikt s odvoláním
Rozumné opatření schválil ve středu parlament: proti výsledku prověrek NBÚ bude možno se odvolat. Pakliže Národní bezpečnostní úřad někomu odmítne vydat bezpečnostní prověrku, až dosud měl možnosti v zásadě dvě. Mohl se odebrat na lampárnu Hlavního nádraží, anebo mohl protestovat u ředitele úřadu, který mu prověrku nedal. První eventualita zdála se býti efektivnější. Nyní bude odvolání přezkoumávat pětičlenné kolegium státních zástupců z Nejvyššího státního zastupitelství. Takovému opatření se prostě říká pojistka. Až dosud měl NBÚ úplně volnou ruku a ve veřejnosti rostlo podezření, že to tam neklape, jak má.

Jsme tedy ve fázi schvalujícího pokyvování nad rozhodnutím zřetelně rozumným. Zkušenosti nás však naučily skepsi - v českých poměrech totiž hrozí v zásadě dvě nebezpečí: že totiž dva orgány jež by se měly doplňovat a vyvažovat, se dohodnou a budou tahat za jeden provaz a hrát stejnou píseň na jednu basu, anebo se nedohodnou a začnou si dělat naschvály. Ale to ze mne mluví roztrpčení z nedávné aféry kolem jmenování Elišky Wagnerové místopředsedkyní Ústavního soudu, kde si pilíře ústavnosti v naší zemi dělaly vzájemně takové naschvály, že je těžko určit, kdo z nich se choval zpupněji a trapněji.
Ale nepředbíhejme událostem - parlament teď schválil kolegium kontrolující verdikty NBÚ a to je dobře.

Zaručeně neověřená zpráva:
Ve Strakově akademii, v sídle vlády, se sešla bezpečnostní rada státu. Předseda dolní komory parlamentu Václav Klaus byl zřejmě dosud rozrušen z odpolední scény, kdy ho lidovci s komunisty vystrnadili z předsednické tribuny, z níž dosud řídil schůzi. Vtom spatřil tvář muže, kterého neviděl tak dlouho, že mu jeho obličej přestal být povědomý, a zvolal své oblíbené:
"A vy jste kdo?"
"To je přece pan prezident republiky Václav Havel, pane profesore," napověděl věrný bodyguard dřív, než mohl předseda sněmovny popadnout vetřelce za límec. Díky tomu se odpoledne semlel jen jeden škandál: vyhozen byl předseda sněmovny, nikoli též prezident republiky, chválabohu!


RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger přednáší před počítačovými odborníkovi
Pozvali mě na akci eD Expo pořádanou firmou eD system Czech, abych vedl řeč o digitální fotografii. Byla to velkolepá akce v Kongresovém centru, bývalý Pakul. Dostavil jsem se včas, střízliv, umyt a oholen - a připraven, protože na vypáleném CD jsem měl celkem 15 powerpointových prezentací, jen si vybrat! Mohl bych nepřetržitě prezentovat třeba do úsvitu následujícího dne.

V sále bylo plno, samí špičkoví lidé z branže, daly by se z nich dohromady tři MIT instituty plné odborníků!
Vrchní ceremoniář mě uváděl slovy v tomto smyslu:
"A nyní přichází Ondřej Neff, guru digitální fotografie, praotec českého internetu, počítačový to dinosaurus!" A technický asistent hbitě zasunul moje prezentační CD do mechaniky notebooku a sál plný odborníků ztichl napjatým očekáváním.
Sklonil jsem se nad notebookem. Jak se ta potvora ovládá? No jo, neměl myš, to notebooci nemívají. Tak tedy touchpad... Jenže tam, co normálně bývá ohmataná mastná nechutná placka zvaná touchepad, byly dva výstupky a nějaký ladně tvarovaný nos. Sáhl jsem na to opatrně, na výstupky, i za nos jsem zatahal, kurzor se však nehnul. To nebylo polohovací zařízení, to byl design. Vedl nade mnou na body a hrozil knock out. V sále by bylo slyšet zřícení jehly.
"Touchpad... touchpad..." napovídal někdo z první řady.
"No jo, ale na co mám touchovat?" odpověděl jsem.
Asistent se shovívavým úsměvem v tváři přiskočil, na něco sáhnul, a otevřel adresář mého CD s patnácti mými prezentacemi. Chvála bohu! Asistent poodstoupil. Sklonil jsem se nad displejem. Samozřejmě jsem měl představu, kterou z nich chci odprezentovat, ráno jsem si ji připravil. Jenže každá z těch patnácti se jmenovala: neff_fotaky_*.ppt, aby se to nepletlo, když prezentuji společně s Honzou Březinou z Grafiky, tomu zase prezentace začínají brezina_digi_*.ppt. A ten prachpitomej notebook zachovával konvenci 8+3, a já tu moji prezentaci nazvanou neff_fotaky_0327.ppt připravenou na dnešek nemohl mezi patnácti neff_fot~.ppt najít!

A víte, že se mi nevysmáli a nevyhnali mě?
Když ve svém podgerství překročíte určitou hranici, není to už trapnost. Je to prostě styl.


PSÍ PŘÍHODY: Přehnaná horlivost škodí
Bart je známý patolízal, to je známá věc. Dnes to ale přehnal. Vracel jsem se po rušném dnu z města. Už mě vyhlížel, tvářil se velmi vlídně a čekal, že otevřu branku. Než jsem stačil odemknout, do Bartova zorného úhlu vešly dvě mladé dámy, které cupitaly po cestě s kopce dolů směrem k Andělu. Čekal jsem, co se stane: Bart, když jsem u toho, musí dávat najevo, že je nepostradatelný strážce domova a že musí hlídat jak Group 4 trezor Národní banky, a začal běhat sem a tam podél zdi, která dělí naši zahradu od venkovního světa.
Vstoupil jsem a zamknul za sebou.
"Už toho nech, Barte," řekl jsem smířlivě. Docela jsem se na jeho vítání těšil.
Jenže Barta zřejmě popudilo, že jeho horlivost neberu dost vážně.

Jsou to ale fakt nebezpečný ženský, to bys nevěřil, co jim kouká z očí! stačil mi sdělit očima, jazyk vyplazený.
Já mu nestačil odpovědět, že si ještě živě pamatuju, co ženskejm někdy kouká z očí, a už byl pryč a řval v koutě zahrady.
Šel jsem k domu a čekal, kdy začne to vítání.
Nezačalo.
U Barta nastal samovývoj rozčilení, jaký pozorujeme u obhájců Benešových dekretů, a čím víc štěkal, tím víc byl přesvědčen, že nebezpečí z těch hrozných ženských je bezprostřednější než bezprostřední, že už kladou zápalnou bombu ve sklepě a vyžírají ledničku a otírají si zablácené boty o Bartův pelech za dveřmi a uvádějí zrzavého kocoura jako nového pána domu.
Nakonec se Bart přece jen zklidnil. Skončil svoje pobíhání u ledničky, kdež se ukázalo, že ji hrozné ženské nestačily vyžrat.
Pokusil jsem se o to já, a spravedlivým dílem jsem se s Bartem podělil.
Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.