Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 27.3.2002
  • Ústavní soud dal za pravdu stížnosti bývalého státního zástupce Ivana Brože, který nedostal prověrku od Národního bezpečnostního ústavu bez udání důvodu
  • Poslanecká sněmovna pracuje na novele zákona, který zásady o prověřování určuje, dosavadní verze je protiústavní; už učiněná rozhodnutí ale nebudou revidována
  • Podle nových dvou zákonů budou moci obce udělit až dvousettisícovou pokutu za poškozování životního prostředí
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu se vyslovilo proti úmyslu dovážet z Německa panely z rozebraných paneláků bývalé NDR a tady z nich stavět nové paneláky
  • Česká republika zatím neuvažuje o vyslání humanitární pomoci do Afghánistánu postiženého zemětřesením
  • V Ústí nad Labem strážníci chytají děti, které nechodí do školy a místo toho chodí do hospod a barů
  • Podle agentury TNS Factum oproti roku 1998 polovina voličů přešla od ČSSD k jiným stranám, ODS opustila třetina, Unii 44 procent
  • Počasí Praha: Chladno pokračuje, je březen za kamna vlezem

České jaro (z Rakovnicka):
Řezám proutky u potoka,
hastrmanka na mě kouká,
hastrman se rmoutí,
že mu řezám proutí.
Vylez, hastrmane, z vody,
budeme plést pamihody,
utáhnu ti jednu,
potopíš se ke dnu.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Středa 27. března 2002
Trn držel dopoledne přednášku "Efektivní koordinace mého podúseku se segmentem textů při udržení stabilizace dalších masivních organizačních a procesních změn". Chce, abychom my čtyři podřízení postupně přecházeli mezi Dutovou textárnou a jeho mektárnou /tlachárnou. Ambrož poznamenal: "Pamatuju rotaci kádrů. Ale rotace zaměstnanců - to je skutečně přelomová strategie!"


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: V Bruselu o Benešových dekretech
Naši poslanci Jan Zahradil (ODS) a V Laštůvka (ČSSD) se v Bruselu setkali s poslanci Evropského parlamentu U. Stenzelovou (rakouská ÖVP) a Berndem Posseltem (bavorská CSU). Jde o to, že se případ tak zvaných Benešových dekretů dostal do úředního mandlu a ten ho bude semílat a semílat, až ho semele. Zahraniční výbor Evropského parlamentu s tím už začal, v dubnu bude zasedat parlamentní výbor přidružení EU-ČR v Praze.

Naši poslanci si po setkání stěžovali, že evropští poslanci jednají a projednávají cosi, o čem nemají ponětí.
O tom není pochyb. Směšně zní sdělení, že dostanou celý balík prezidentských dekretů k disposici - ke studiu! Přirozeně že je bude studovat jedině snad Bernd Posselt, který je má beztak nastudované do nejmenších podrobností.

Jenže tak to ve světě a tak to v politice chodí. Moudré soudy o situaci v Izraeli taky vynášejí lidé, kteří o skutečném stavu věcí nemají potuchu. Stížnostní místo pro takové případy je na pověstné lampárně Hlavního nádraží, i tam se mohou pánové Zahradil a Laštůvka odebrat se svým nářkem.
Bohužel, žádná dosavadní politická reprezentace nepochopila, že řečmi o "vyhaslosti" zákonných norem, které však jsou "základním pilířem naší státnosti" nelze vydržet do nekonečna. Prostě, píšeme rok 2002 a ne rok 1945. Nová vláda, která vzejde z červnových voleb, bude muset problém řešit s takovou intenzitou, jako kdyby hořelo. I sama mezinárodní debata kolem dekretů nám škodí - jsme ti, na které se ukazuje prstem.
Je nutné z defenzivní pozice vyjít. Nepůjde o kapitulaci. Z nedávného páně Posseltova vystoupení v České televizi přece jasně vyplývá, že tu jde o peníze. Na tento požadavek máme dva obhajitelné argumenty: nepřípustnost retroaktivity, tedy zpětného působení zákonů, a požadavek válečných reparací. Tyto argumenty "neinformovaná Evropa" přijme. Ale aktuální právní účinnost dekretů, tu před ní neobhájíme. Prozíravý politik to věděl už dávno - ale těch moc u nás není.


RODINA A PŘÁTELÉ: Počítač se neslušně zachoval
Upřesním - nic nekalého jsem neslyšel, ale smrdělo to pěkně. Už to udělal jednou, a to dokonce bylo slyšet. V jeho nitru začalo něco vřeštět, bezpochyby větrák, jen to jsem nebyl schopen rozeznat, zda je to větrácček od procesoru anebo větrák od zdroje. Bestii jsem vypnul a zase zapnul a přestala jak vřeštět, tak smrdět - smrdění "jako když se něco pálí".

Včera se choval jinak.
Ráno jsem ho zapnul, spustil si poštu a šel jsem s Bartem na procházku. Po návratu jsem zjistil, že počítač spadnul, restartoval se a teď že dělá "skendisk". Dobrá, když ho to baví, proč by nedělal skendisk? Jenže, když ho udělal, spadnul znovu. A zase to smrdění.
To už vypadalo vážně. Nejenže jsem ho vypnul, raději jsem ho odpojil od sítě. Čert té bestii věř, ještě aby chytla, a od počítače chytne monitor a od monitoru rádio a od rádia barák a od baráku sousední barák a skončí to jako v bájné kronice, anebo v chmurných předpovědích mé choti Michaely. Vypnul jsem ho a zavolal přítele Roberta Rameše, který se mi o počítače stará.

Přijel odpoledne, zasmušilý, leč s jiskrou optimismu v oku - tak jak to mají naučeno lékaři lidí i lékaři strojů. Nemusel hlaholit "Tak kdepak máme našeho maroda...". Ví dobře, kde můj počítač spočívá.

Zapnul ho... a nic. Vypil kafe... uplynula doba odpovídající té době, jaká uplynula od chvíle, kdy naposledy fungoval a začal padat. Následovaly omluvy, nejapné řeči na téma generálského efektu, on na to, že "to nic" a "to se stává".
A počítač od té chvíle nesmrdí, nevřeští, dělá vše, jak má (s drobnými výhradami, za něž samozřejmě nemůže on, ale Windows).
Příště, až se neslušně zachová, mu řeknu:
"Když budeš zlobit, přijde na tebe strejda Robert!"


PSÍ PŘÍHODY: Zklamaná žravost
Bart má visací uši. Slyší dobře, jako kdyby měl na uších trychtýře o průměru metr. Zvlášť, když jde o cokoli jedlého.
Musím poopravit: citlivost na zvuk otevírané ledničky, na klapnutí chlebníku, na zašustění papíru balíčku sýra, sluch funguje stoprocentně. Pokud jde o hlídání, Bart slyší, když štěkají psi v sousedství a velmi opatrně vybírá případy, které jsou hodné jeho zásahu. Řeší jen ty nejzávažnější případy - dokud se ještě rodily děti a byly mateřské školky, on stejně jako jeho předchůdce Gordon dělal důležitého, když dětičky kráčely kolem vrátek.

Sluch naladěný na jedlé zvuky je srovnatelný se sluchem netopýrů.
A přece dnes Barta zklamal!
Měl nějaké řízení v koutě zahrady, kopal tam frňákem studnu nebo ryl základy sirotčince nebo co... když zaslechl povědomý šramot. Okamžitě vystartoval. Co to může být? Sejra? Nebo dokonce balíček šunky? Zní to divně... třeba to bude nějaký exotický pamlsek, něco zvláštního, co pán až dosud jedl tajně. Ještě jsem neslyšel takové šustění... co to bude? Něco od masa? Čokoláda? Nebo sejra?

Byl to paralen .
Pilulky jsou proti nastydnutí - a pomáhají taky proti bolavým zádům, tedy proti hexenšůsu, který mě postihl v neděli.
Bart byl otrávený, když to zjistil. Odtáhl s dlouhým ksichtem zpátky ke svému výkopu na zahradě.
Mělo by mu ale záležet na tom, abych se vykurýroval - dneska jsem procházku zkrátil na minimum. Rozhodně jsem nechtěl riskovat setkání s Brokem nebo Maxem...


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.