Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 21.3.2002
 • Ve 20.16 našeho času začalo jaro
 • Orál zakázán! - rozhodl senát v závěsu za sněmovnou, jde o "orální tabák" čili žvýkací tabák, bude zakázán po vstupu do EU
 • Eliška Wagnerová je místopředsedkyní Ústavního soudu, na postu předsedkyně Nejvyššího soudu ji nahradí Iva Brožová, jmenoval je prezident Václav Havel
 • George Robertson, šéf NATO, zkoumá, jak je Praha připravena na listopadové zasedání NATO
 • Dohled nad obchodem se zbraněmi bude podle zákona schváleného sněmovnou přísnější
 • Čeští advokáti budou moci po vstupu do EU působit po celé Evropě podle zákona, který ve středu schválil parlament
 • Podle nového zákona by spory do 50 tisíc eur měl rozhodovat arbitr, čímž by se umožnilo rychlé mimosoudní vyrovnání
 • Policejní prezident Jiří Kolář připustil, že policisté kteří bez kontroly a zápisu do knihy, někteří se zbraněmi, vstoupili do parlamentních prostor, porušili předpisy
 • Ministr Stanislav Gross ujistil, že vše nechá přešetřit a že nelze čekat přísné tresty
 • Rada České televize schválila rozpočet ČT
 • Česká měna zase přitvrdila proti euru, Česká národní banka se údajně nechystá k zásahu
 • Na burze se přestalo obchodovat s akciemi Českých radiokomunikací, neboť za nejasných okolností se má na valné hromadě snižovat základní jmění
 • V Boleticích začalo společné cvičení amerických a našich paragánů
 • V Hřensku začali odplavovat skály hrozící zřícením
 • Počasí Praha: Pošmourné počasí, občas s deštěm ba slejvákem
  Brno: skoro celej den propršel    Lubomír Střítecký
  Žilina: ráno sa začalo krásne slnečne jarne, do večera to však prešlo až do priam jesenného nepríjemného dažďa    Miroslav Drkoš

České jaro (z Moravy):
Sedláčku chudý,
nasej hrášku všudy
pro nás chudé holuby,
jestli nemáš, kup!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 21. března 2002
V závodní kantýně jsme kolektivně probírali, proč Kokot rozhovorem v Hospodských novinách sráží prodejní cenu Českých Textáren. Badavá míní, že se chce zavděčit novému majiteli, aby zůstal naším ředitelem. Na závěr inkriminovaného rozhovoru totiž prohlásil: "Věřím, že po vstupu nového strategického partnera nebudu muset vybírat popelnice." Co jiného by mu zbývalo, když ředitelé Českých Tlacháren a Českých Mektáren nehodlají v nejbližší době své pozice opustit?


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Invaze policistů je jen malý detail?
Při projednávání zákona, který se týkal bezpečnostních složek, se na místech pro veřejnost objevilo několik desítek policistů. Byli v uniformách, přijeli patrně služebními vozidly, údajně neprošli bezpečnostním rámem, nebyli zapsáni v knize návštěv a měli u sebe mít služební zbraně. Někteří poslanci a politici jsou popuzeni a žádají prošetření. Jiní záležitost bagatelizují s tím, že jim policisté v parlamentu nevadí a jestli prošli předepsanou vstupní procedurou či ne, je tak nebolí. Konečně třetí skupina žertuje, ozbrojených policistů se prý nebojí a konec konců při mizivé účasti poslanců při jednáních by stejně nikoho neohrozili. Prezident Kolář o ničem neví, filozofuje nad tím, co je a není pochybení, až bude mít čas, nechá vše možná prošetřit a na svou uniformu je hrdý. Nevěřím svým očím a uším. Před několika dny vláda bohorovně odjela do Pardubic vlakem a zpátky auty, která pro ni přijela, přičemž evidentně ani jeden ministr nechápal, že něco takového se prostě nedělá, protože to čpí pohrdáním občany. A teď nám totéž v bleděmodrém předvádějí politikové o třídu níž. Samozřejmě, že se nic zásadního nestane, když pár lidí obejde proceduru a pravidla. Jen se zbytek společnosti utvrdí v tom, že se může na celou občanskou společnost vykašlat a bude se pro příště starat jen o sebe. Vadí mi, jak se ani po dvanácti letech nic nezměnilo, pořád jedni smějí beztrestně cokoli a jiní jsou za totéž buzerováni.
Není nutné, aby Kolář či Gross všeho nechali, prošetřili prioritně událost v parlamentu, a pak okatě tvrdě postihli viníky. Stačilo by, kdyby pochopili, že není možné, aby nějaká skupina lidí mohla jen tak dělat, co se jí chce, bez ohledu na úmysly či nevědomost. Zatím slyšíme jen výmluvy subalterních úředníků, že ochranka cosi špatně pochopila a policisty pustila (má snad nechápání v popisu práce?), ale k porušení zákona nedošlo, jen k prohřeškům.
Důvěra občanů ve stát začíná právě u takových "prkotin". A to nemluvím o tom, že se může stát, že jednou do Parlamentu přijdou policisté nepraví. Pak možná nebude, kdo by ještě kdy cokoli prošetřoval.
Gentleman
RODINA A PŘÁTELÉ: Klíč k autíčku na klíček
Coby študent jsem dostal od děvčete dárek: jelikož jsem byl fanda do aut, závodních najmě a předválečných mercedesů obzvlášť, jmenovitě těch, na kterých jezdil Rudolf Caracciola, věnovala mi autíčko na klíček. Byl to předválečný německé výrobek firmy Schuco. Autíčko bylo plechové, natahovací na klíček, s řiditelnými koly a co bylo senzační - zadní hnací kola měla diferenciál! Nikdy před tím a nikdy potom jsem neviděl autíčko na klíček s diferenciálem. Taková byla kapitola první tohoto příběhu.

Kapitola druhá nastala po létech, kdy jsem se oženil, narodil se nám kluk, tam a onde se to hemžilo haranty, zkrátka - tuhle hračku jsem neuhájil a přišel jsem o ni. Netvrdím, že ji rozbil náš David, ale někdo ji rozbil, vzala za své, je pryč.
Kapitola třetí nastala asi před pěti lety, kdy jsem se seznámil s panem Taušem, majitelem firmy ETS, výrobcem úžasných plechových modelů elektrických vláčků. Jednou jsem ho navštívil a ukázal mi katalog plechových hraček a tam - k mému úžasu: firma Schuco existuje a dál vyrábí autíčka, přesně ta, co před válkou, natahovací na klíček, s diferenciálem! Od té doby, tedy pět let, jsem se pídil po Schuco Mercedesu na klíček s diferenciálem. Navštívil jsem desítky autíčkových obchodů. V Paříži jsem objevil obchod, kde měli repliky plechových značek - stovky autíček, desítky lodí, letadel, kolotočů, šplhacích opičáků, ba i české zobací slepice na klíček tam měli. V Praze je několik speciálek s autíčky. O Schuco tam nikdy neslyšeli.

Až tento pátek, v Hannoveru, v ulici s podivným názvem Gruppenstrasse: ve výloze Schuco autíčka, všechna na klíček, s diferenciálem, včetně mého Mercedesu!
Teď už skutečně mého. Udělal jsem si Ježíška v březnu. V tom obchodě měli autíčka z třicátých let, a taky parní stroje, funkční, skutečně na páru, a pokojíčky pro panenky. Od svých pěti let jsem netonul v takové blaženosti.
K autíčku mi dali katalog. V něm jsem se dočetl, že Schuco má Česku zastoupení. S telefonem. Tam jsem se dozvěděl, že mají dokonce i obchod, kde se vše dá objednat.
Je to až pitomé, jak prosté to je: je to obchod v Dětském domě v Praze v ulici Na příkopech. Sto metrů od míst, kde měl obchod můj dědeček. Kolikrát jsem šel kolem, aniž bych tušil, že tam dole, v suterénu je klíč k mému pošetilému snu. Ba dokonce i v tom obchodě jsem byl! Jenže je to jako v počítačové adventuře: pro klíč k autíčku na klíček jsem musel do Hannoveru.


PSÍ PŘÍHODY: První jarní klíště
Bart se vrací ze zahrady zabahněný, mokrý ke ždímání - a dnes si přinesl první klíště. Zatracené potvory, kdepak asi zimují? Smrsknou se do podoby vyschlé kuličky a zakutálejí se pod kamínek nebo do škvíry ve stromu? Kdo ví.

Nechci tvrdit, že se v půlce noci probouzívám a kladu si otázka: A co klíšťata? Mají si kde hrát? To určitě ne. Napadá mě ale někdy, jak se protloukají světem a životem. Jistě to nemají lehké.

Kdysi, jako kluk, jsem našel poraněného netopýra. Byl snad omráčený, už nevím. Taky terapii si už moc nepamatuju - s maminkou jsme ho kurýrovali a kupodivu se nám ho podařilo nezahubit, po dvou dnech se vzpamatoval a odletěl. Zaujalo mě, kolik klíšťat měl pod svými blanitými křídly. A někdy, když netopýry vídám za hustého šera kmitat pod těžkou oblohou, napadá mě, jak asi se klíště na netopýra dostane. Jak se dostane na veverku?

Před lety jsem s partou kamarádů stanoval poblíž hradu Trosky. Mě nechávají klíštata celkem na pokoji, zato kamaráda Tondu Plannera si oblíbila. V jednu chvíli jsme jich na Tondovi napočítali osmatřicet, a když šel po pěšině, bylo vidět, jak na něho skáčou jako rangers ve čtyřiačtyřicátém na Normandii.

Pěkné. Dejme tomu, že je Tonda chutný. Ovšem četnost takových Tondů v přírodě je statisticky vzato nulová. Dokonce bych řekl, že z hlediska klíštěte je i četnost veverek nebo králíků nulová. Kde tedy jsou klíšťata, když nejsou? A když jsou, jak to, že nevychcípají, když je savců v podstatě tak málo?

Dvě věci jsou jisté.
Někdo tohle všechno ví, a dost možná, že někde je katedra klíšťatologie a existují profesoři a doktoři věd klíštěcích.
A rozhodně to vědí klíšťata, a jedno z nich si dnes zasedlo na našeho Barta.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.