Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 12.3.2002
 • 18. března odjede do Afghánistánu první skupina z kontingentu 200 českých vojáků
 • Vláda rozhodla na výjezdním zasedání v Pardubicích, že ČEZ ovládne i distribuční podniky
 • Opozice protestuje proti poslednímu vládnímu rozhodnutí a poukazuje na to, že povede ke zdražení energií
 • Stanislav Gross pohrozil žalobami, pokud bude tisk dál psát o obchodních aktivitách jeho manželky Šárky
 • Je to reakce na zprávu MfD, že Šárka Grossová získala právo k bezplatnému užívání vozu Audi poté, co její manžel prosadil, aby stát koupil 18 limuzín stejné značky.
 • Odboráři ze stavebních firem s píšťalkami a speciálními čepicemi na hlavě protestovali v Praze na Národní třídě, Richard Falbr pohrozil, že příště tito lidé vylejí na Národní třídě beton
 • Právník Jiří Teryngl poslal stížnost na to, že byl vyškrtnut z advokátní komory
 • Druhý blok v Temelíně je zavezen palivem
 • V Českých Budějovicích padl teplotní rekord z roku 1990 o tři stupně, v Praze k němu chyběly tři stupně
 • Pět lidí bylo zraněno při výbuchu plynu v domku v Hrušovanech
 • Počasí Praha: Krásný jarní den s ranní jinovatkou
  Brno: ráno mrazík, přes den vítr, ale jinak krásně    Lubomír Střítecký
  Žilina: slnečno a cez deň teplo, ale noci sú ešte chladné    Miroslav Drkoš

České jaro (z Čech):
Na svatého Řehoře
šelma sedlák,
jestli neoře.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 12. března 2002
Podvedoucí Trn svolal prac. poradu svého úseku, které jsem se musel též účastnit, když má vedoucí Duto Hlav dovolenou. Oznámil nám, že s námi bude vést "otevřený, kritický, konstruktivní dialog na všechna ožehavá témata, který bude končit srozumitelným, průhledným a jednoznačným rozhodnutím." Drn se ho zeptal, kdy se bude přidávat. Trn odvětil: "Nejde o to říkat vždy a všechno, ale náležité věci správným způsobem a ve správném čase."


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Brusel nám nechce přestavovat úly
Těžko kdo prokáže, že to byl záměr - a stálo by to za prošetření. Zkrátka - v televizních novinách na Nově před týdnem ukazovali, co si zase vymyslela Evropská unie: ostatně, převzal jsem to, tudíž skočil jsem na špek, a zvěstoval dál v rubrice Stručně zde na Psu 4. března. Zpráva zněla: TV Nova oznámila, že čeští včelaři mají předělat všechny úly, aby je přizpůsobili míře rámů do úlu, které jsou o pár cm delší a užší než ty naše. Pak tam ukazovali rozlícené včelaře a vypočítali, kolik by stálo předělat všechny úly v Česku. Ještě v týdnu jsem pak slyšel v rozhlase rozčilené včelaře.

Podle dnešní oficiální zprávy je to totální nesmysl a blábol. Dementi přišlo oficiální cestou, prapůvodně od Ramira Cibriana, velvyslance EU u nás. Televizní noviny Novy jsem viděl. Že by ten nesmysl dementovali, ani náhodou.

Přitom, není to vůbec žádná maličkost. Nenálada vůči EU u nás roste. Nacionalismus podporovaný z nejvyšších míst začíná páchnout stále silněji. Už se začalo psát o atmosféře z roku 1938.

Jak popíchnout lidi proti Unii? Rozbory šancí naší delegace v Konventu? Ty si nedovedou představit ani ti, kdo v Konventu sedí.
Ale úl si dovede představit každý. Rámeček do úlu viděl asi taky každý.Jeho rozšíření o pár cenťáků, to si dovede představit taky každý - a každý pochopí, jaká ptákovina a bůvolovina by to byla. Pokud by na tom Brusel trval, dokázal by vlastní tupost a aroganci.

O to zřejmě tady šlo.
A třeba nešlo o nic a někomu jen ujela ruka. Pak by ale bylo namístě omyl napravit. Proto zde opakuji - Brusel nám nechce přestavovat úly


RODINA A PŘÁTELÉ:Padl rekord v kufrování
V pět odpoledne měla za mnou přijít slečna N. OK, měl jsem ji napsanou v diáři, zorganizoval jsem si tedy práci, abych mohl v pět odpo slečnu N. přivítat. Leč slečna nepřišla.
Pustil jsem se do práce nové. Napadlo mě, že mohla někde zabloudit. Stává se to. Mám sice naučenou litanii: vystoupíte z metra linka B, první východ vlevo autobus 137 atd., až ke žlutému domu na začátku ulice a červenému na konci a tam zahnout a po 50 metrech vrátka, zvonek zvoní...
A přesto lidi zabloudili.
Ve tři čtvrti na šest volala slečna N. "Jsem v ulici U Klavírky..."
"Cože?"
"Je to tu napsaný na ceduli."
Když někdo spadne do misgrubny, nikdy se neptám, jak se tam dostal. Nejdřív ho hledím vytáhnout.
"Zůstaňte, kde jste, nehejbejte se, přijedu pro vás autem," řekl jsem jí.
Našel jsem ji snadno. V ulici U Klavírky nebylo žalostnější hromádky neštěstí, než slečna N. Ani pak jsem se neptal, jak se jí mohlo stát, že se ocitla 2 km od našeho domu.
Vjel jsem do ulice U Mrázovky, kde bydlím. Spatřila žlutý dům. Její doposud zasmušilá tvář se rozzářila.
"Tenhle dům znám... tudy jsem šla!"
Po 100 m spatřila červený dům.
"Ten jsem taky viděla," radovala se s upřímností děcka obdarovaného kyblíkem s motivem Ferdy Mravence.
Zastavil jsem před našimi vrátky. To už jásala:
"Před nimi jsem stála!"
To už jsem se neudržel a zeptal jsem se:
"Když jste tu stála, proč, u milosrdenství nebes, jste se otočila a šla dva kilometry jihozápadním směrem?"
"Mně se to nějak nezdálo..." řekla s úsměvem a já neměl to srdce klást další dotazy, přestože jsem jich měl v zásobě asi pět.
PSÍ PŘÍHODY: Bart sleduje televizní noviny
Připouštím, že je to novum. Barta nezajímají události a Miloš Zeman by se musel naučit štěkat, aby zareagoval na jeho bonmoty. Což samozřejmě platí o zvířatech obecně, a je to jedna z jejich nejsympatičtějších vlastností. Televizoru si prokazatelně všímala naše kočka Matylda. Lehávala hodiny před zapnutou televizí, podřimovala a když se tam dělo něco zajímavého - tedy, když se tam něco hodně rychle pohybovalo, pozorovala děj přimhouřenýma očima. Jednou, když na obrazovce skotačily děti, slezla z kanape, vyskočila na stůl a šla se podívat zezadu do televizoru, kde jsou ty děti schované.

To už je dávno.
Bart, jak řečeno, televizor ignoruje. S jedinou výjimkou.
Jak známo, na konci nováckých televizních novin jsou vždycky nějaká zvířátka. Ukazují tam zpravidla mláďata a je k tomu komentář - někdy mě napadá, kdopak to asi píše? Musí to být strašná řehole. Ten člověk jde do práce a říká si: tak co to dneska bude? Jaká svinská havěť? Hadi... bleju z hadů. Vopice? Serou mě vopice. Sloni? Ať jdou do hajzlu s těma svejma chobotama. Pak si dá panáka, nechá si sjet dnešní šot z videa, procvičí nad klávesnicí prsty a už se to z něho sype:
Malý pásovec v liberecké zoo se má k světu, jeho páskům ještě nezapadají přezky, ale mrkev do něho padá jako po pásu...
Atd. a pak jde domů a říká: Mámo, to byla zase svinská šichta, padl na mě pásovec.

Dneska to byly ovce a kozy. Mečely a bečely a komentář říkal: kozlíci a beránci ze zoo v ** se mají k světu a Bart slyšel to mečení a bečení a hnal se k televizoru tak dychtivě, jako já bych se hnal, kdybych se doslechl, že v TV zpravodajství říkají, že Telecom se rozhodl zavést na internet paušál.
Zklamání... Žádný maso... žádnej paušál...


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.