Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 11.3.2002
 • Na radničních věžích 120 obcí v celé republice začala protestní akce Vlajka pro Tibet, v Praze je to radnice Prahy 3, na magistrátu "jsou rozumní"
 • Václav Klaus hovořil v televizi Prima o nutnosti snížit schodek veřejných výdajů; také si postěžoval na nedostatek komunikativnosti ze strany prezidenta Havla
 • Petra Buzková v sobotu kritizovala Sociálnědemokratické ženy a jejich předsedkyni Volfovou za to, že se nepodařilo prosadit více žen na kandidátky, takže na volitelných místech jsou jen tři sociální demokratky, což je míň než v posledních volbách
 • Podle výzkumu veřejného mínění si většina Rakušanů nepřeje, aby vstup Česka do Evropské unie ztroskotal na Benešových dekretech
 • Budapešťský primátor pozval Rádio Svobodná Evropa, aby se přestěhovala z Prahy do Budapešti
 • Václav Klaus nenavštívil kvůli nemoci romský ples v Lysé nad Labem, kam slíbil přijet
 • Štěpánovi komunisté se nezúčastní červnových voleb
 • V Hřensku pokračovaly sanační práce na padajících skalách, některé zásahy jsou už hotové a lidé se vracejí do domů, ze kterých se museli vystěhovat
 • Týraný pes zabil v Rumburku za dosud nejasných okolností sedmiletého chlapce
 • Lidé ze středních Čech nabídli, že se ujmou tohoto psa, který je teď v Rumburku ve veterinárním útulku
 • Našly se peníze na to, aby se justiční palác v Brně rekonstruoval do podoby z let 1905-1908
 • Počasí Praha: Slunečné jarní počasí s vlídnými teplotami
  Žilina: celkom pekne, väčšinou slnečno, v nedelu veterno a mierne    Miroslav Drkoš

České jaro (z Moravy):
Huso, huso divá,
kdes tak dlouho byla?
"Byla jsem já na potoce,
myla jsem si nohy, ruce,
abych byla bílá
jako sníh a křída."
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Pondělí 11. března 2002
Duto Hlav s Viki odjeli na jarní lyžování na alpský ledovec. Ambrož se svou Kočkou vyrazili na lyžovačku do Krkonoš. Podvedoucí Trn strávil den na prac. poradě managorů na Sev. Městě. Psal jsem si své texty, Drn zase vytvářel tlachy a na Juniora zbyly mekty. Nějak ho to nové pracovní zařazení zmáhá. Nezávidím mu - musí se naučit vyprodukovat obrovské množství textu tak, aby omektávaný zákazník nepoznal, že se mu nic neříká...


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Před půl rokem teroristé udeřili
Je to už půl roku, kdy doslova uhodilo z čistého nebe a na tří neuralgické body ve Spojených státech zaútočili islámští fašisté: na obchodně-administrativní centrum v New Yorku, na Pentagon ve Washingtonu; čtvrtému útoku zabránili cestující uneseného letadla za cenu ztráty vlastního života, podle všeho jím měl být Bílý dům.

Jak vypadá situace po půl roce?
V neděli Američané oznámili, že stahují část kontingentu z Afghánistánu. Dobré znamení? Jiné zprávy z této oblasti nevzbuzují optimismus. A hlavně se naplňuje moje předpověď ze dnů těsně po útoku, kdy jsem v Lidových novinách i zde na psu prohlašoval, že evropská podpora je problematická a že v tom Evropa pravděpodobně nechá Ameriku samotnou a bude se pokoušet o mnichovanskou politiku.

To se skutečně stalo a děje. Evropa se prý snaží odstranit příčiny terorismu, kdežto Američanům jde o vyhlazení vnějších projevů. Toto ale není nic jiného, než vytvoření etického alibi pro mnichovanský usmiřovací postoj.

Samozřejmě že každé globální zlo za posledních sto let mělo v podtextu bídu a ponížení: bez bídy a ponížení by nevzniknul ani ruský, ani čínský komunismus, ani německý nacismus. Jenže jakmile se struktura sil zla ustavila, je pozdě na léčení příčin. Nacismus bylo třeba brutální silou rozdrtit. Ruští komunisté svůj koncentrák rozpustili sami - ovšem pod drtivým ekonomickým a vojenským tlakem. S větším důvtipem a prozíravostí postupují komunisté čínští. Ale - pozor - Číňané až po padesáti letech.

Islamofašismus - jak tuto hrozbu nazval Francis Fukuyama, je globální hrozba především pro oblast islámských zemí - a jakmile se jich zmocní, což se nedá vyloučit, pak bude nemenší hrozbou pro svět, jako byli Adolf Hitler a Josef Stalin a Mao. Naprostá nesmiřitelnost vůči fašismu v jakékoli podobě však je idea, která - po všech strašlivých zkušenostech, je evropskému duchu zřejmě cizí.


RODINA A PŘÁTELÉ: Absolut nápad
Šli jsme s Míšou v pátek průchodem Broadway z Příkopů do Celetné, a právě tam je vystaveno několik reklamních plakátů na švédskou vodku Absolut. Princip je vždy v podstatě stejný. Lakonický nápis zní ABSOLUT NĚCO a to "něco" je pak znázorněno ve tvaru flašky Absolutky vodky. Teď tam bylo napsáno ABSOLUT PSYCHO. Samozřejmě že jde o klasický Hitchcockův horror, kde dojde k vraždě ve sprše a vrah tam vraždí nožem skrz plastikový závěs. Takže - vidíte nahoře sprchu, pak tyč a plastikový závěs; něm sérii řezných ran.

"Tam musí bejt flaška..." říkám. "Tam musí bejt ta flaška!"
Podotýkám, že na fotce, kterou jsem v pasáži pořídil, je láhev vidět podstatně lépe, protože je to přece jen fotokopie a každá fotokopie zvyšuje kontrast a kdybych ten kontrast snížil, viděli byste pendrek a řekli byste, že jsem to vyfotil špatně.
Civěli jsme tam snad půl minuty. Plakát visí hodně nahoře, pod luxferovou klenbou pasáže.
Najednou se obrys láhve vynořoval z neurčité šedi závěsu.
Jakmile ho jednou spatříte, pak už je jasný, jednoznačný, precizně vyrýsovaný. Musíte si ho stvořit - jako když malíř pozoruje mraky a vtiskává jim podoby zvířat nebo lidských tváří. Máte pocit, že jste něco vytvořili!
I my měli ten pocit a rozradostněni jsme se odebrali do přilehlého brlůžku v ulici Kamzíkově a dali jsme si tam... Absolut? Ne. Dali jsme si calvados.

Což není důkaz o neúspěšnosti reklamní akce.
Pokud se chcete radovat z uměleckých kreací Absolut, doporučuji vám webovou stránku ABSOLUT.COM, skvěle vyvedenou ve Flashi (což by mohlo svádět k lacinému slovnímu žertování). Obvykle mě "flashové" stránky štvou, ale tahle patří k výjimkám - to není nic jiného než umělecká galerie, a je v ní obsažen i český tvůrce, totiž Jan Saudek coby Absolut Saudek. Na zdraví!


PSÍ PŘÍHODY: Různé odstíny hnusu
Už dlouho tu řádí u nás na kopci banda vandalů. Na plácku nad stezkou zvanou Věneček (nad tím místem, kam občas padají auta) stávala lavička - ta je v troskách. U vchodu do stadionu Mrázovka bylo šest laviček, zbyly čtyři. Čert ví, co je to za lidi a proč jim záleží na tom, aby byl v parku hnus a bordel.

Mají taky spadeno na zábradlí kolem vyhlídkové cesty Mrázovka. Už několikrát jsem zde to zábradlí popisoval: jsou to dřevěné rošty, vsazené mezi žulové patníky, Každý rošt je asi tak tři metry dlouhý a metr vysoký. Bart dovede zábradlí elegantně přeskakovat. Už je to dávno, co jsem ho to naučil - a umí to, udělá hup, letmo se packami dotkne horního břevna a přistane na druhé straně.

Vandalové neboli bandarlogové v noci z pátku na sobotu vyrvali dva rošty ze závěsu a hodili je do stráně.
Barta jsem tedy přivázal ke stromu a vytáhl jsem rošty nahoru a vsadil je zpátky. Bart se na mě hněval za to, že jsem ho přivázal. Jinak to ale nejde, jde na něho jaro, je čuchací a prací a z vodítka nesmí ani na krok, když jsme venku.

Operace skončila, Barta jsem odvázal a šli jsme dál. Brzy jsme narazili na další stopu po bandě bandarlogů: vysypané koše na odpadky. To se Bart zaradoval! Hned byl čumákem v centru nejhoršího neřádstva.
"Nech to," káral jsem ho. "Je to hnus!"
Podíval se na mne opovržlivě. Co ty víš o tom, co je to hnus, pane!
Dnes ráno byly odpadky uklizené.
"Někomu to nedalo, a uklidil je," komentoval pan Suchý.
Chvála bohu, že to tak je. Lidi se chovají jako hovada a opice, ale pak jiní lidé jsou toho druhu, kterým to prostě nedá a vrátí pořádek.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.