Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 6.3.2002
  • Spojenci požádali o vyslání české polní nemocnice do Afghánistánu
  • Žádost je vázána na schválení parlamentu, který je znepokojen náklady navíc
  • Náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík dostal od Národního bezpečnostního úřadu prověření, Česká televize přinesla prohlášení pracovnice NBÚ Jitky Šmídové, která Jakubíka prověřovala a dospěla k závěru, že prověřen nemá být; přesto byl prověřen
  • Česká republika se stala členem mezinárodní organizace Europol, smlouvu podepsal ministr vnitra Stanislav Gross
  • O 5 až 7 procent stoupne od července regulované nájemné
  • Na hradecké dálnici se náklaďák naboural do vojenského kamionu, který vezl protitankové střely - kamion se vzňal, požár zlikvidovali vojáci, k výbuchu údajně nemohlo dojít
  • V Praze se registrovaly internetové adresy a dosahovalo se tam statisícových sum - dosud ale nejsou známé výsledky
  • Počasí Praha: slunečné počasí, zvěstující jaro

České jaro (z Klatovska):
Žádnej neví, co já zkusím, zkusím,
žádnej neví, co já zkusím:
praženou polívku na suchým rendlíku
celej tejden jísti musím.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Středa 6. března 2002
Podvedoucí Trn si do svého kanclu pozval kolegu Drna, ale nechal otevřené dveře, abychom mohli ocenit jeho styl vedení diskuse: "Odpovědnost za chod firmy musí být vzájemná. Je třeba posilovat lidskou stránku našeho vztahu, vzájemný ohled, pochopení a důvěru." Drn se zeptal: "Tak kdy mi přidáš?" Trn začal křičet: "Musíme činit kompromisy, hledat shodu, umět naslouchat, vést otevřený dialog založený na vzájemném respektu. Vypadni!"


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Trochu sebevědomí by neškodilo
Americké ministerstvo zahraničí zveřejnilo v pondělí výroční zprávu o stavu lidských práv ve světě. Nejeden náš politik dal najevo pobouření a nesouhlas eventuálně podiv nad tím, co si ti drzí Američané dovolují. Jako obvykle, všechno je tak trochu jinak - a protože žijeme ve virtuálním světě mediálních obrazů, rozčilujeme se nad vlastním odrazem v zrcadle.
Tak především, ta zpráva není žádné vysvědčení, které americká vláda udílí státům světa. Je to zpráva vydávaná už 26 let, a týká se především států které dostávají jakoukoli americkou pomoc, dále států OSN (včetně států prvé skupiny) a několika států, na kterých mají USA zájem. Je určena funkcionářům a orgánům Sněmovny reprezentantů a Senátu. Je to velmi užitečná pomůcka pro zákonodárce, aby se mohli orientovat, co je která země zač a jak to v ní vypadá. Zpráva je velmi obsáhlá. Konkrétně v té české sekci se například nekritizuje zásah české policie proti demonstrantům při příležitosti zasedání MMF v Praze - už proto ne, že masové organizované výtržnosti ozbrojených levičáckých extremistů se děly ne loni, ale předloni: zpráva zaznamenává všechny stížnosti a všechna vyšetřování a všechny spory, které se tak či onak dotýkají lidských práv. Takže inspekce vyšetřovala několik stížností zadržených demonstrantů proti policejnímu násilí - to je pravda, inspekce vyšetřovala a k závěru nedošla. Nic víc ve zprávě není. Případ zbitého profesora vyšetřen dosud není. I to se ve zprávě píše. Ale také se tam píše, že se nadále vyšetřuje důlní neštěstí z roku 1981 a vražda Charlese Jordana z roku 1967! Koho to moc zajímá (napínavé čtení to ale není), nechť se podívá na web.

Proč ten povyk? Protože obecenstvo povyk čeká a politici nemohou zklamat tři měsíce před volbami. Protože politici tu zprávu nečetli. Protože pozice "nám se ubližuje" vyhovuje mentalitě lidí nesebevědomých, konfrontaci se vyhýbajících. Třebas i konfrontaci s pravdou.
V této souvislosti doporučuji laskavé pozornosti čtenářů seriál - právní rozbor Benešových dekretů a všeho s nimi souvisejícího. Samozřejmě že nejsou nedotknutelné. Samozřejmě že bychom se jejich stínu mohli snadno zbavit. Jenže to by vyžadovalo sebevědomí. Spíše se nosí kňučení a ublíženost. A taky hulvátství. O čemž se jistě přesvědčím, až se podívám do komentářů k tomuto článku.


RODINA A PŘÁTELÉ: Nějak se děje lautr, jak se to řekne slušně...
V poslední době nevycházím při sledování televizního zpravodajství z úžasu. Taky jste si všimli, co se do zpravodajství dostává? Je to dva dny, kdy ve zpravodajství byl tento trhák: kdesi na vsi se mládenci nametli na maškarním plese a jeden, převlečený za vodníka, šel domů a byla mu zima a omylem vlezl k sousedům do baráku. Ti spali, najednou slyší šramot - a v ložnici stál hastrman! Představuju si, jak nějaký zelený anděl nebo právní hlídka nebo pomocná stráž VB volala do Prahy. Na dopolední poradě šéf směny rozděluje úkoly: Konopásek, parlament; Fajfková - Hrad. Michna - jede do Kotěhůlek na vodníka. V Kotěhůlkách je pozdvižení. Před jedním barákem stojí štáb televize! Jen zelený anděl či právní hlídka nebo pomocná stráž VB se směje pod fousy. To on byl bdělý a veřejné oko povolal.

"Byla jsem v šoku," zlomeně sípe do kamery žena postižená pohledem na zeleného mužíka.
"Provinilci hrozí až patnáct let tuhého žaláře," pokyvuje právník.
"Hluboce svého činu lituji," svěřuje se provinilec, už v civilu, střízlivý, osušený a slibuje pokání.

Vzápětí tu novinu převzaly celostátní deníky.
Dnes to šlo o další krok dál. Vodník prošel, takže se v týví přitvrdilo, tuším že na Nově (koukám na všechny tři). Jako trhák měli reportáž o tom, že jeden pán zapomněl zamknout dveře od bytu a večer mu vlezl do forcimry zloděj a vytroubil z kabátu jeho paní šrajtofli a v kuchyni seknul mobila.

Ono by se mohlo stát, že si z toho dělám šoufky, ale nedělám. Noviny musí vyjít, i kdyby se nestalo nic závažnějšího, než že padla mlha. Taktéž se musí vysílat v předepsaném čase televizní noviny na všech třech hlavních televizních stanicích. Je to krušný úděl, když s neděje nic. Jo, když se děje něco, to dokáže novinařit každý hňup. Když se neděje nic, tak jen některý.


PSÍ PŘÍHODY: Malá kořist taky kořist, i pro velkého psa
Darina je pořádně velký pes, je to leonberger. Vypadá jak vašnosta v kožichu, v srdci jí dříme lovec. Leonberger je obrovský chlupatý pes, vypadá trochu jako bernardýn, ale tváří se míň starostlivě a podstatně míň slintá. Darina je moc hodná, kamarádí se s naším rottweilerem Bartem. Se mnou ne - myslím, že se mi ještě nikdy ji nepodařilo pohladit, vždycky uhne. Občas se rozběhne a pak kluše jako mamut utržený ze řetězu - tak deset, patnáct kroků. Nejraději stojí a zírá, snad čeká, že jí přinesou oběd pod čumák.

Dneska ráno jsem si všiml, že je nějaká čilá. Dalo se dokonce říct, že pobíhá. Pan Suchý, její pán a velitel, ji pozoroval poněkud nevrle.
"Co to do ní vjelo? Jaro?" ptal jsem se.
"Nahoře u hotelu našla ve křoví půl krajíce chleba," odpověděl pan Suchý.
A opravdu, z huby jí čouhal krajíc.
"Nedáváte jí žrát," podotkl jsem.
"Prosím vás..." odtušil. "Ta by si doma nevzala krajíc suchýho chleba, ani kdyby hladověla tejden!"
To samozřejmě byla pouhá domněnka, nezaložená na praktické zkušenosti.

No ano, chápal jsem ji... Ten krajíc nebyla potrava, to byla kořist, vybojovaná v proudném toku života. Olympijskou medaili si skokan Valenta taky nevzal domů, aby si za ni koupil v Tescu regál konzerv na zbytek léta. To je symbol, je to odměna za námahu a odříkání, je to osvědčení výjimečnosti...

Za nějakou chvíli jsem si všiml, že Darina už nepobíhá. A tlamu měla zjevně prázdnou. Čumák měla od hlíny.
Svůj výdělek si dala do jediné spořitelny, které nehrozí krach, ať ji tunelují křížem krážem - uložila ho do země.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.