Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 1.3.2002
 • Německý kancléř Gerhard Schröder se rozhodl odložit na neurčito - bez udání důvodů - návštěvu v České republice
 • Jan Kavan komentoval odmítnutí tím, že v obou zemích nastala "předvolební situace"
 • Václav Klaus označil Miloše Zemana za viníka doposud bezpříkladného zhoršení vztahů s Německem
 • Také předseda lidovců Cyril Svoboda označil Zemana za původce napětí s Německem
 • Václav Klaus řekl, že pokud sociální demokracie by chtěla zrušit opoziční smlouvu, muselo by tomu předcházet parlamentní hlasování o důvěře vládě
 • Miloš Zeman v rozhlase prohlásil, že maďarský zákon o zahraničních Maďarech je "velmi sporný", zdrženlivosti v hodnocení Maďarů ho prý zbavilo poslední Orbánovo prohlášení o Benešových dekretech
 • Táňa Fischerová a Svatopluk Karásek budou kandidovat coby nezávislí na koaliční kandidátce
 • Vladimír Hučín byl po roce propuštěn z vazby, neboť se - podle soudu v Olomouci - změnily podmínky pro držení ve vazbě
 • Týž soud odmítl námitky Hučínových obhájců proti údajné podjatosti soudců
 • Michal Žantovský oznámil že senátní bezpečnostní výbor ve své většině pochybuje o správnosti nákupu stíhaček pro armádu
 • Milan Šrejber musí do tří dnů nastoupit trest, soud neuznal jeho zdravotní důvody; ještě se může odvolat k Vrchnímu soudu
 • Na letišti v Plzni-Líních se ve středu při přistání poškodil vojenský vrtulník, nikdo nebyl zraněn
 • Slovenští celníci tvrdí, že ozbrojený zákrok na českém území byl legitimní, protože odpovídá předem uzavřené dohodě podobné zákroky umožňující
 • Horní toky Labe klesly, zato v severních Čechách není situace v tomto smyslu dobrá
 • Počasí Praha: Udělalo se dopoledne hezky, odpoledne se zatáhlo a byla dokonce i bouřka
  Brno: celkem to ušlo, i sluníčko bylo    Lubomír Střítecký
  Žilina: zrána ešte pršalo, ale potom sa vyjasnilo a bolo príjemne jarne    Miroslav Drkoš

České jaro (z Horácka):
Jablka, hrušky, kadlátka,
bude toho plná zahrádka
a těch umouněných trnek
budeme mít plný hrnek.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Pátek 1. března 2002
Kolega Trn se stal novým vedoucím nového oddělení "Tlachy a Mekty". Duto Hlav zůstává vedoucím naší textárny. Pod Trna je převeden Drn a Junior, já a Ambrož zůstáváme Dutovi. Sekretářka Viky Vykulená teď bude sloužit oběma vedoucím. Podle schematu podnikových funkcí má být Trn formálně i nadále podřízen Dutovi, ale náměstek Dur Durak dal jasně najevo podporu Drnově samostatnosti: "Ne, nebudeme byrokrati s klapkami na očích!"ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS:Schröder možná vyhrál Zemanovi volby
Je to možná paradoxní tvrzení, protože Miloš Zeman slibuje, že odejde objímat stromy, takže by to neměly být "Zemanovy volby". Vzhledem k tomu, že ale jde o člověka, který prohlásil, že přijme úřad prezidenta, pokud nastane tak strašná krize, že ani Blaničtí rytíři by nepomohli, není vyloučeno, že se bude chtít obětovat... To ovšem je hypotéza v tuto chvíli značně nepravděpodobná, pokud bychom nepředpokládali, že vedení sociální demokracie je složené z ovcí a takových pitomců, že i novináři jsou vedle nich Einsteini.

Každopádně - oficiální odmítnutí návštěvy v České republice je zásadní vstup do předvolební arény u nás. Schröder je zřejmě v Německu zatlačen do situace, kdy nemůže dělat nic jiného, než chyby.
Normální by bylo žvásty nesvéprávného politického libera ignorovat, a do Prahy přijet. To by jistě i udělal, kdyby byl silný v kramflecích. Bohužel není, je zaměstnán hloubením si vlastního politického hrobu a nemůže pustit lopatu z ruky. Svým činem Schröder pochopitelně posílí protiněmecké nálady u nás, a to je asi přesně to, co si Miloš Zeman přál, pokud se u něho dal čekat nějaký záměr. On tady zůstává jako hlavní obhájce českých národních zájmů, protože Němce nejvíc vytočil: v logice tohoto uvažování jsou totiž co nejhorší styky se sousedy asi tím přímo krystalickým zpodobněním českých národních zájmů. Bohužel, obávám se, že je to myšlení většinové.

Je to všechno smutné, ze všech stran - z české, z německé, z rakouské. Je podvodník a lump kdo tvrdí, že je v národních zájmech kohokoli zostření vzájemných vztahů; a desetinásobný podvodník a lump, kdo háže vinu na druhou stranu. Rozpoutají se tím jenom vášně, které možná přispějí k vítězství po volbách. Kdo je ale pak zase spoutá zpátky?


RODINA A PŘÁTELÉ: Jak mě neokradli na stanici Národní
Pokud nejste z Prahy, pak vězte: stanice metra Národní už není jen středisko vágusů, ale taky kapsářů. Nevím, proč se vágusové stahují sem. Snad proto, že je to skleněná kukaň (ale třeba na Křižíkově je to taky skleněná kukaň), kolem dokola je vidět, hned vedle jsou stánky a taky krámky, kde se prodávají veselé štamprličky...

Buď jak buď, vágusové se tu vyskytují v počtu čím dál hojnějším, v poslední době v doprovodu psů. Odpoledne jsem tady vystupoval a mířil jsem od Ostrovní a odtud do Opatovické, kde je kavárna Rybka. Hergot, tady je dnes ale husto, napadlo mě, když jsem viděl ty davy somráků. Zamířil jsem k jednomu z krámků, kde prodávají moc dobré preclíky. Div že jsem se nemusel mezi sanktusáky prodírat pomocí loktů. Postavil jsem se k okýnku a řekl si o preclík. Zleva se mi postavila kapsářka, zprava kapsář. Dělali, že se přes moji hlavu hádají. Nevšímal jsem si jich a staral se o svůj preclík a o pětikorunu, kterou jsem držel v hrsti.
Byl jsem v pohodě jako sumec zabořený do bahna na dně rybníka Svět.
Jakmile chcete vystupovat na stanici Národní, nesmíte u sebe nic, doslova nic mít. Jakmile něco máte, ukradnou vám to.
Kapsářka zleva mi brnkala o kapsy a kapsář zprava brebentil něco o tom, že jí uřízne hlavu.
Já ukazoval prstem: "Tenhle preclík... jo, tenhle, ten má zdravou barvu!"
Koutkem oka jsem zahlédl náznak úžasu v kapsářčině tváři: ten plešatej kořen u sebe nic nemá!
Taková je smutná pravda, krásná kapsářko...Nic, dočista nic, jen tu pětikorunu a tu mám v hrsti. Utratil jsem ji.
Potěšil jsem se preclíkem a spěchal do Rybky. Tam už seděl Jirka Wagner. Taky zářil spokojeností:
"Představ si, že jsem po dlouhé době viděl skořápkáře!"
Ano, přátelé, vrátili se skořápkáři, na komíně přistane čáp a začne sezóna. Jásejme... až na to, že nastane letní čas.


PSÍ PŘÍHODY: Konec světa se blíží
Je to skutečně boží dopuštění. Bart nikdy nevlezl do postele - jen výjimečně (ráno), když se pokouší mě vypudit zpod peřiny. No a teď, když tu píši články pro zítřejší vydání, přišel a hup - už tam byl.

Samozřejmě že ví, že se to nesmí. Proto se v posteli neuvelebil a nezatvářil se blaženě. Naopak, předstíral hluboké zaujetí lízáním tlapy. Byl ten nejzaměstnanější pes na světě, hned po tom bernardýnovi, který se prohrabal deset metrů pod lavinu a už mu k zasypanému turistovi zbývá poslední pětimetrová vrstva.
Říkal jsem si - jestlipak mu dojde, jakého přečinu se dopustil? Vždyť musí mít v genech zapsáno, že pánovi se do postele neleze!
Zřejmě někdo pro tuto chvíli přejel geny gumou.
Pak mě napadlo, co tomu asi řekne Míša, až to boží dopuštění uvidí. Dokonce mě napadlo, že bych měl s Bartem mužsky solidarizovat. Dopustil se rošťárny, to je pravda. Zaslouží pokárání, to je taky pravda. Ale je to jakési vyhození z kopejtka, jako když se chlap utrhne a zastaví se na jedno v hostinci Na růžku a vyklubou se z toho čtyři piva a najednou je osm večer a Mančínka nemá hotové úkoly. Strašná situace!

Bart si lízal tlapy a nestaral se o nic, nejméně ze všeho o mne.
Pak jsem slyšel, že jde Míša.
Sykl jsem. Bart nic.
Sám si to vykoleduješ, sdělil jsem mu tiše. A už tady byla.
Míša pohlédla na postel, ve které se válelo nechutné těleso našeho psa.
"No tedy!" zvolala užasle. A ke mně: "A kde budeš spát?"


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.