Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 26.2.2002
 • Ministři kultury Česka, Slovenska a Polska se rozhodli nejet na schůzku ministrů kultury do Sopronu na protest proti opakovanému výroku maďarského premiéra Orbána
 • Jan Kavan přijal v Praze palestinského velvyslance Abdala Fattáha a ujistil ho, že se česká politika vůči Palestině nemění
 • Pokud by ČR vstoupila do Evropské unie v roce 2004, do tří let by mohla dostat z fondů EU až 220 miliard korun, pokud na určené projekty uvolní stejné množství peněz
 • Městský soud v Praze potvrdil rozsudek 3letého podmíněného trestu plus 2milionovou pokutu Michalu Zítkovi za vydání Hitlerova Mein kampfu v kultovní nekomentované podobě
 • Rakouský Landsmanschaft označil Klausovu iniciativu směřující k právnímu zajištění někdejšího německého majetku pro českou stranu jako "politiku zajišťování lupu údajně demokratické republiky"
 • Sanitku za dva miliony korun předal v Broumově ministr financí Jiří Rusnok, opozice poukazuje na to, že Rusnok v tomto obvodu kandiduje a při příležitosti předání ČSSD rozdávala předvolební letáky
 • V Šumperku vzpomněli 33ho výročí protestního sebeupálení studenta Jana Zajíce
 • Radiomobil (Paegas) varuje lidi, kteří by chtěli koupit ukradené směnky Radiomobilu a Motoroly
 • Tři bývalí policisté a majitel autoškoly ve Valašském Meziříčí byli souzeni kvůli černému prodeji řidičských průkazů, soud uložil dva tresty vězení a dvě podmínky a pokuty
 • Milan Šrejbr nenastoupí do vězení ze zdravotních důvodů a soud bude zjišťovat, zda je to odůvodněné
 • Naši vojáci odjedou do Kuvajtu zřejmě v druhé polovině března
 • Na továrnu Velamos Sobotín byl uvalen konkurs
 • Český Telecom vyhrál ve výběrovém řízení na dodavatele datových služeb pro Českou poštu
 • Sníh vážně narušil dopravu na Českomoravské vrchovině
 • Od pondělka do středy bude hrozit zvyšování hladin řek
 • Počasí Praha: v noci na pondělí sněžilo, pak vše roztálo a večer je celkem teplo
  Brno: Celý dopoledne úspěšně sněžilo, celý odpoledne úspěšně tálo
  Žilina:    Miroslav Drkoš

Český rok

Česká zima (ze Slovácka):
Sedí vlk na plotě,
zpívá píseň o psotě.
Zežhrál macka s pazurkama
škrábe ho to v životě.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 26. února 2002
Mailem přišel ROZŘEĎ 3001/02, který na padesáti stranách definuje "Korporátní kulturu mezilidských vztahů". Junior ji nemohl pochopit. Ambrož mu to vysvětlil: "Kultura mezilidských vztahů je, že se chováš k lidem normálně slušně. Korporátní kultura znamená, že máš na papíru napsaný návod, jak se chovat a můžeš se přitom chovat jako prase."ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Drobné ministerské triky
Když napíšu, že ministr dopravy Jaromír Schling má za ušima, nedělám narážky na jeho vzezření. Jeho nápad vyplatit devadesát tisíc majitelům aut starších patnácti let, pokud je dají do šrotu a koupí si nové auto (podle ministersky stanoveného seznamu), tomu se řekne předvolební guláš par excellence. Ministr šelmovsky dodává, že peníze nevyplatí tato vláda. Přirozeně, že nevyplatí - kde by ty peníze vzala, když starší než patnáct let je u nás jedno osobní auto ze tří a celá ta charitativní akce by stála sto miliard korun? Jenže aby nějaká příští vláda mohla Schlingův slib splnit, musela by to být vláda, ve které bude zase Schling ministrem dopravy, takto jednoduše ta úvaha zní.

Představme si, že by pan Schling se chtěl postarat o dopravní omlazení jinak, kdyby mu skutečně stav vozového parku tolik ležel na srdci.
Že by kupříkladu navrhl, aby se podstatně zpřísnily technické kontroly, aby technické stanice přísněji zkoumaly limity škodlivin ve spalinách a kvalitu brzd a opotřebení čepů a stav řízení, a které auto by neprošlo, bylo by nemilosrdně vyřazeno, poznávací značka a papíry na místě zabaveny a vrak na náklady majitele odvlečen a sešrotován.

To by byl předvolební trhák!
Můžeme si z toho dělat šprťouchlata do několika alelují, můžeme paškalizovat ministra Jiřího Rusnoka, který čtyři měsíce před volbami přivezl do svého volebního okrsku za státní peníze koupenou novou sanitku za dva milióny. Smějme se, až se budeme za břicha popadat - ale tyhle triky působí na voliče líp, než nějaké blboardy. Co si myslíte, co líp působí?
Když si volič řekne: "socdemáci, to sou ty, co se nám budou koukat do vočí" anebo "socdemáci, to jsou ty, co nám přidají na nový auto"?


RODINA A PŘÁTELÉ: Patálie s pozdním sněhem
Já věděl, proč se mi nechce po procitnutí z postele - a snažil jsem se zaspat Bartovo úsilí dostat mě ven. Stačí pohled na zábradlí - to je můj předběžný měřič, na zábradlí se mrknu z okna dřív, než se odvážím pohledu na plochu balkónu. Vypadalo to nedobře. Pěkná čepice!

Šoural jsem se mátožně do koupelny, když jsem zaslechl šramot škrabky - u sousedů už protahovali cestu. A než jsem do koupelny došel, venku spustila kravál firma, která se stará o cestu zvanou Věneček, spojující náš vršek (Hobitín) se zbytkem světa: proti sněhu zasáhli fukarem zvaným anglicky blower.

Takže jsem taky popadl škrabku a očistil úsek kolem našeho pozemku.
Proč to ale vykládám: když jsem byl hotov, šel kolem jeden pán ze sousedství. Pozdravili jsme se, dali se do řeči, jak už to my vesničané děláváme, načež mi říkal:

"Taky bych měl uklidit ten sníh, ale mám dole ve městě řízení, tak to musí počkat, až ..."
Trochu jsem se divil, proč mi to říká. Snad si nemyslí, že dělám ve volném čase městského strážníka a dám mu pokutu?
O dvě hodiny později jsem měl taky nějaké řízení dole ve městě a potkal jsem ho. Tvářil se ještě starostlivěji:
"Já už jdu. Já ten chodník uklidím."
Kdybych měl u sebe zrcátko, přesvědčil bych se, jestli se mi na čepici nedělají strážnické kostičky.
O další dvě hodiny jsem se vracel autobusem domů - a tam jsem ho potkal potřetí. Zářil.
"Počasí to uklidilo za mě!"
Bylo už hodně nad nulou a sníh roztál.
Kéž by všechny starosti všech lidí takhle odplynuly do kanálu...


PSÍ PŘÍHODY: Dvě věci (některé) se nedají dělat najednou
Odpoledne se i nás zastavil Jirka Wagner, letitý a pravidelný spolupracovník Psa. Nebyl u nás poprvé - a vždycky dával najevo, že se bojí našeho Barta (rottweilera). Nedivím se mu. Na jeho místě bych taky nedůvěřoval řečem majitele, že ta skákající hrouda čertovsky chlupatých svalů s otevřenou tlamou plnou krokodýlích zubů je roztomilý ňafík vítající návštěvu.

Je pravda, že dnes se Jirka bál mnohem méně, než kdykoli před tím. Jednak si v sobě vypracoval odolnost, jednak se pojistil: přinesl uplácecí rohlík. Jakmile vstoupil na pozemek, ulomil půlku, Bart se rohlíku zmocnil a dal pokoj. Ostatně, podobné metody užívá kamarádka mé ženy Liběna, s tím rozdílem, že nosí Bartovi piškoty.

Takže Jirka přišel, poseděl, kafe popil, a pak se měl k odchodu. Bylo na něm vidět, že se ho opět zmocňují obavy.
"Neměj starosti," nabádal jsem ho. "Bart otravuje jen toho, kdo přichází. To je vítání. Kdežto - když budeš odcházet, on tě jenom vyprovodí, a až budeš za brankou, bude na tebe štěkat. Je to součást rituálu."
Neřekl nic, přesto se na jeho obličeji dal vyčíst jednoznačný názor: s takovým rituálem mi může každej vlízt na hrb!

Nicméně vše probíhalo přesně podle mého předpokladu. Bart běžel před námi, natěšený na nadcházející štěkání. Jirku neobtěžoval ani nejmenším náznakem. Jiří se ale chtěl pojistit podle zásady, že pouze sichr je jistota, a dal Bartovi tu druhou půlku rohlíku.
A když vyšel ven, Bart zkoušel štěkat s plnou hubou.
Tak tohle opravdu nešlo. S hubou plnou rohlíku se štěkat nedá.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.