Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 20.2.2002
 • Aleš Valenta získal na olympiádě zlatou v kategorii akrobatický skok
 • Václav Klaus označil výroky Miloše Zemana pro list Ha´aretz za šílené
 • Prezident republiky Václav Havel vyjádřil nad Zemanovými výroky hluboké znepokojení a obává se, že povedou ke zhoršení situace na Blízkém východě
 • Miloš Zeman se vymlouvá na neobratné využití angličtiny a na záměnu tečky a čárky
 • Egypt požádal o odklad návštěvy Miloše Zemana v Káhiře
 • Zeman překročil hranice rozumu a přijatelnosti, řekl předseda Arabské ligy
 • Günter Verheugen prohlásil, že premiér kandidátské země by měl respektovat zahraniční politiku Unie
 • Německý Svaz vyhnanců se obrátil na německého kancléře Schrodera, aby se zasadil o to, aby Miloš Zeman skončil se svými útoky proti nim
 • Jan Kavan tvrdí, že dobře zná všechny ministry EU a že jim vysvětlí, že jde o nedorozumění
 • President Lékařské komory David Rath upozornil, že mnohé nemocnice jsou tunelovány ze strany svých ředitelů, kteří vyčleňují lukrativní provozy do soukromých rukou
 • Ministr zemědělství Jan Fencl se vrátil s nepořízenou z Bruselu, kde se pokoušel vyjednat jiný přístup k dotacím, jež máme dostávat v čtvrtinovém objemu, zatímco naše platby do poklady EU mají být v plné výši
 • Ministerstvo životního prostředí (podotýkám České republiky) podporuje myšlenku, že by se bavorská veřejnost měla vyjádřit ve veřejném slyšení k tomu, zda má být Temelín provozován nebo ne
 • Sportovní policejní kluby budou muset vrátit do rozpočtu dva miliony korun, protože použily rozpočtové peníze na jiné než sportovní účely
 • Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku začal projednávat stížnost českých manželů, kteří žalují český stát za diskriminaci tělesně postižených
 • V pondělí zemřel ve věku nedožitých 80 let herec Josef Větrovec
 • Počasí Praha: Přes den celkem hezky, zvedl se vítr a večer bylo zataženo a mrholilo
  Brno: sluníčko tak napůl, vítr naplno    Lubomír Střítecký
  Žilina:    Miroslav Drkoš

Český rok

Česká zima (z Vysočiny):
Voženil se Vávra,
neměl vozu, rádla,
měl kalhoty roztrhaný,
žena se mu smála.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Středa 20. února 2002
Dnes zůstal viset výtah s Juniorem a jednou poradenskou frikulínou. Po pouhé hodině je vysvobodil ing. Mazanec z Bludné Nory, pro kterého vyslal sám Běsný Kokot vrtulník. Ptali jsme se Juniora, co bylo. "Nic. Výtah sebou cuknul a pak zastavil." Fotr Bambas měl větší starosti o frikulínu - aby nesnížila rating Českých Textáren. Ale ani ona neprojevovala nespokojenost. K incidentu prohlásila jenom, že výtah byl "crazy".ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Neřízená střela Zeman vábí extremistické voliče
Monumentální skandál kolem jeho výroků pro izraelský list Ha´aretz Zeman vyžehlí výmluvou, že šlo o "záměnu čárky a tečky". Je to podivuhodná ukázka uličnické psychologie. V první reakci se pokusil lidem nalhat, že izraelští novináři jeho výroky zkreslili. Pak mu někdo inteligentní připomněl, že hovořil do magnetofonu a že lež vyjde najevo. Co s tím? Odtud pramení výmluva na čárku a tečku. Na magnetofonu jsou jen slova, nikoli čárky a tečky. Samozřejmě, že by se výroky daly analyzovat, ale kdo by se s tím babral?

Ne, nikdo se s tím babrat nebude, a nikdo asi nebude brát vážně nejapnost o záměně čárky a tečky. "Je ostudou, že je Česká republika reprezentována v zahraničí někým takovým, jako je Miloš Zeman," lapidárně shrnula situaci Hana Marvanová (US). Vždyť nejde o jeden úlet. Zeman v krátké době zhoršil vztahy s Rakouskem a částečně i s Německem a teď popudil arabský svět.

Hulvátství? Nepochybně. Hloupost? Určitě ne. Václav Klaus dnes varoval před jeho rolí "nezodpovědného libera". Diplomatické řádění z řetězu puštěného ministerského předsedy může mít jeden jediný cíl: přilákat voliče z hospod čtvrté cenové skupiny. Rozdmýcháním xenofobních nálad, podporou nacionalismu nejhrubšího zrna, a teď jak se zdá i rasismu (Arabové jsou neoblíbení cizáci v této zemi) chce Zeman získat hlasy, které by jinak šly komunistům a neonacistům. Nejednou přece řekl, že komunisté a neonacisté jsou jen zbloudilí sociální demokraté. To je jediné rozumné vysvětlení -jeho variantou je opravdu už jen měknutí mozku.

Co s tím? Už po prvním Zemanově úletu v Izraeli v neděli navrhoval Neviditelný pes, aby byl Zeman uvázán za nohu ke stromu do doby, než po volbách skončí a věnuje se napříště objímání stromů. V podstatě totéž navrhuje Hana Marvanová - aby mu byly zrušeny zahraniční cesty. On ale dokáže urážet a lhát i doma. V normální zemi by byl donucen k opuštění úřadu.
A v opravdu normální zemi by se do úřadu ministerského předsedy nemohl nikdy dostat.


RODINA A PŘÁTELÉ: Není telefonování jako telefonování
Bez telefonu se nedá žít život v dnešním slova smyslu. Kdybych si měl dělat čárky, s kolika lidmi se osobně setkám za jeden průměrný den a s kolika telefonuji, telefon by vyhrál. Jistě v tom nejsem sám - možná máte podobnou zkušenost i vy.

Zaslouží si to hlubokou úvahu.
Když bych měl vypovídat z vlastní zkušenosti, telefonování se dělí na dva druhy, nebo spíš na dvě základní skupiny.
V té první jsem já a moje telefonování. Já telefonuji účelně, věcně, bez zbytečných keců, po nezbytně dlouhou dobu. Občas přidám vtip nebo nějaký inteligentní postřeh.
V druhé skupině jsou ti ostatní. Sleduju to už dlouho: jakmile se kdokoli jiný než já zmocní sluchátka, začne žvanit a zbytečně tlachat a zdržuje a zbůhdarma maří čas.
Je to zvlášť patrné u nás doma, konkrétně, když telefonuju já a když telefonuje Míša.

Zajímavé ovšem je, že kdybyste se zeptali Míši, sdělila by vám, že telefonuje účelně, věcně, bez zbytečných keců, po nezbytně dlouhou dobu, kdežto já, když se dostanu k telefonu, sáhodlouze žvaním, dělám chytrolína a někdy mám frky, kterým se dokážu smát jenom já.

To ovšem neznamená, že to dělení na dvě skupiny je falešné, že to není pravda. Naopak, má univerzální platnost.
V té první skupině jste vždycky vy, v té druhé ti ostatní.


PSÍ PŘÍHODY: Příspěvek k doplnění Beaufortovy stupnice
Na britského kontraadmirála sir Francise Beauforta jsem hodně myslel dnes odpoledne, když jsme s Bartem kráčeli po kraji pole na Vidoulích, v pusté krajině nad Jinonicemi v Praze 5. Stupnice má 17 stupňů od nuly (větřík) po orkán (12-17), přes vánek, větřík, slabý vítr, mírný vítr, čerstvý vítr, silný vítr, mírný vichr, čerstvý vichr, silný vichr, plný vichr a vichřici až po zmíněný orkán. Podle serveru Yachting.cz "život začíná až od 8 stupně Beaufortovy stupnice". To je "čerstvý vichr" o rychlosti 34-40 uzlů (62-74 km/hod) a vlny mají 4 až 6 metrů, s čepicí.

Existuje i suchozemská verze. Osmička, to je situace, kdy se ulamují větve a chůze proti větru je normálně nemožná. Dnešní situaci bych odhadoval na šestku, protože telegrafní dráty svištěly a deštník jsem se nepokusil použít (nikdy ho nenosím) - ale dovedu si představit, jak by to dopadlo.

Chvilkami se pohybovaly celé stromy, takže to už zasahuje do sedmého stupně Beaufortovy stupnice. A v těchto chvílích se Bartovi začalo zvedat ucho! Je to podobný efekt, jako skýtá onen "provázkový barometr" (jistě znáte - provázek suchý, neprší, provázek mokrý, prší, provázek visí vodorovně, fouká silný vítr). Napadlo mě, že vítr Bartovi do ucha nafouká a vnese mu do labyrintu infekci a že Bart už není žádný mladík. Bart však čelil vzteklému "silnému větru / mírnému vichru" statečně a nedával najevo nelibost.
Takže, vítr Bartovi ohrnuje ucho - to je 6,5 stupně Beaufortovy stupnice.
Jakmile se Bart vznese do vzduchu, to je bezpochyby orkán, stupeň 17, kdy vítr vykazuje ničivé účinky a hýbe těžkými hmotami.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.