Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 11.2.2002
 • Ivan Pilip (US-DEU) popřel v pořadu Sedmička na TV Nova, že "nezávislým kandidátům" na kandidátce Koalice bude umožněno utvořit blok
 • Řidiči pražských tramvají hrozí stávkou, pokud jim DP nezvedne platy
 • Česká televize v sobotu upozornila, že Telecom se chystá porušit telekomunikační zákon, neboť nehodlá od 1.7. umožnit účastníkům tarifu Home Mini zákonnou službu volby operátora
 • Policie odložila případ pomluvy Josefa Zieleniece, o němž Miloš Zeman a Jan Kavan veřejně tvrdili že podplácí novináře
 • Václav Klaus při návštěvě Ostravy v sobotu kritizoval vládu za to, že bez výběrového řízení chce narychlo dohnat zanedbanou restrukturalizaci a vstup investora
 • Ministři zdravotnictví zemí Visegrádu, Rakouska, Ukrajiny a Slovinska rokovali v Praze o společném postupu proti bioterorismu
 • Asi sto anarchistů v sobotu demonstrovalo v Praze proti NATO
 • V mnoha místech republiky se konaly masopustní slavnosti s maskami
 • Počasí: Praha - nad nulou, hodně větrno, ráno a vpodvečer zataženo, kolem poledne sluníčko
  Žilina: teplo, vlhko, dážď    Miroslav Drkoš

Český rok

Česká zima (z Čech):
Všichni svatý tancovali,
mezi nima Pámbu,
svatej Petr vyskakoval,
až se držel trámů.ý rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Pondělí 11. února 2002
"Výhled na plnění celoročních cílů v rámci Projektu 2002 vychází z představ představenstva o přijetí výzvy, kterou nám klade liberalizovaný trh. Náročné úkoly druhého roku třetího tisíciletí splníme," sliboval na dnešní managorské poradě vedoucí útvaru Vedoucího Kanceláře Tiskového Mluvčího Tiskového Odboru Jambor. Možné to je, protože je na letošek naplánováno drastické snížení tržeb.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Debata o mýtu zvaném blok
Jelikož v médiích platí, že prostor věnovaný problému je nepřímo úměrný jeho významu, budu se i dnes věnovat ČtyřMožnáTříNeboDvou Koalici. Debatovalo se o ní i v Sedmičce na Nově, kde pod taktovkou Jany Bobošíkové duelovala Petra Buzková s Ivanem Pilipem (US-DEU). Pilip opět podtrhl židličku pod zádí své stranické šéfové Hany Marvanové, která minulý týden snila o "třetím pilíři" nové Koalice - ten bude sestávat z "bloku" nezávislých kandidátů. Pilip jasně řekl, že noví kandidáti budou muset držet stranickou basu.

Ono je to všechno samozřejmě nesmysl. Svědčí o tom i čísla. Lidovci - a oni jsou motor koaličního autobusu - ve volbách v roce 1998 nejvíce uspěli na jižní Moravě (6), na severní Moravě (4) a ve východních Čechách. Jinde získali jen jednoho nebo dva poslance. Takže - jestliže se eventuální člen nastávajícího "bloku" objevuje v jižních Čechách na dvanáctém místě na kandidátce, má asi takovou šanci na zvolení do parlamentu, jako já že se stanu římským papežem (jsem řádně pokřtěn). Nejblíž laťce je "blokista" v Karlových Varech (třetí místo). Když to takhle posoudíme, asi dojdeme k názoru, že celý ten skandál byl úplně zbytečný. Kandidáti ODA měli jakous takous šanci, že se jich pár do parlamentu dostane, jen pokud by preference tehdejší Čtyřkoaly byly takové, jako bývaly v dobách, kdy Čtyřkoala budila dojem, že je reálnou alternativou oposmluvním stranám. A to je už jen vzpomínka, jako je vzpomínkou sníh na českých a moravských pláních.

Debata na Primě
Na Primě zase hovořil Martin Říman (ODS) s Vladimírem Špidlou (ČSSD). Hlavním tématem byl penzijní systém. Martin Říman byl opět ideologicky čistý. Jenom mi ta ideologie nějak nevychází s čísly. Svobodní, tržně zapojení a aktivní občané mají vzít svůj osud do svých rukou a na penze si spořit. Z hlediska ideologie to chápu. Jak si ale má někdo spořit - nazývejme to spoření jakkoli, ale fakticky to je spoření - na penzi v zemi, kde snad neexistuje ani jedna banka bez skandálu, nebo dokonce krachu, a kde je úroková sazba pod hranicí inflace? Rád bych viděl toho dvacetiletého člověka vstupujícího do samostatně výdělečného života, který by byl ochoten uvěřit, že desetikoruna dnes uložená do banky nebo fondu mu za čtyřicet let bude dobrá k něčemu jinému, než k poplakání. Byl by to asi týpek s jasnýma očima a úsměvem, jemuž se říká prostý.


Galerie Rudolfinum a Gema art chystají jeden z klíčových kulturních projektů tohoto roku: bude to souborná výstava děl jednoho z nejvýznamnějších česých tvůrců 20. století, malíře Mikuláše Medka v pražském Rudolfinu ve dnech od 24.4. do 18.8.2002. Nad výstavou převzal záštitu prezident republiky Václav Havel. Pořadatelé hledají sponsorskou spoluúčast nad touto prestižní, rozsáhlou a dlouho očekávanou výstavou, jejíž reklamní a mediální pokrytí, jakož i předběžně odhadovaná návštěvnost, se budou odehrávat v objemu, který je konkurenceschopný s největšími a nejúspěšnějšími výstavními projekty v historii České republiky. Zde najdete základní informaci (v textovém dokumentu Word) o chystané události, která zaručí mimořádnou možnost efektivního zviditelnění vaší společnosti v souvislosti s prestižní, rozsáhlou a dlouho očekávanou výstavou, jejíž reklamní a mediální pokrytí, jakož i předběžně odhadovaná návštěvnost, se budou odehrávat v objemu, který je konkurenceschopný s největšími a nejúspěšnějšími výstavními projekty v historii České republiky.
RODINA A PŘÁTELÉ: Jarní úklid
Jarní úklid je trochu silné slovo. Jednak není jaro, jednak šlo o úklid našeho pidiauta. S jarem měla akce přece jen cosi společného. Objednal jsem se na jarní prohlídku auta. Brzdy, vodičky, olejíčky a podobně. Oznámil jsem to Míše, možná v bláhové naději, že mě pochválí:
"Jaký jsi to dbalý a prozíravý chlapík! Nečekáš, až našemu autíčku prohnije podlaha nebo upadne kolo! Jsi příklad muže - opory rodiny."

K ničemu takovému nedošlo. Žádná pochvala se nekonala. Žena pravila, že auto je hnusný, že je jak dobytek, a není divu, protože v něm jezdí čuně jako je náš Bart, a že já nejsem o nic lepší. Moje logická námitka, že proto vezu hnusný auto do servisu, aby ho tam odhnusili, shledána málo logickou.

Odpoledne jsem se zabýval nějakou ušlechtilou činností, když mou pozornost vzbudily podivné zvuky před domem. Ano - Míša odhnusovala auto, myla ho a luxovala!
Šel jsem tedy dolů a dorazil jsem tam ve stejnou chvíli, jako náš David. Chvilku jsme okouněli a pak David pravil:

"To je podobný případ, jako mi vyprávěl jeden známý. Najal k nim domů paní na úklid, jednou týdně. A jeho žena vždycky dva dny před tím, než ta ženská přijde, gruntuje, aby před ní neměla vostudu!"
Míša nám sdělila, co si myslí o nás a o našem úsudku, a se ženskou, která má po jedné ruce hadr a po druhé ruce kýbl nemá cenu se hádat.

Šel jsem tedy nahoru a v hnutí mysli jsem umyl nádobí. Pak mě napadlo, že bych taky mohl utírat prach. Ne, neudělal jsem to. Moje provinění přece jen nebylo zas tak veliké.


PSÍ PŘÍHODY: Dáma s kýblem v akci
Bart miluje jakoukoli akci, při které se někam chodí, něco se nosí, zvedá, ukládá, převrací a zjinačuje. V mezích svých sil pomáhá. Málo kdy jeho pomoc ovšem přispěje k uspíšení výsledku.

Jakmile si Míša usmyslela, že umyje auto, nedalo se jí v tom živou mocí zabránit. Bart se pokusil ukrást hadr. To byl pošetilý nápad bez nejmenší šance na úspěch.
Svou příležitost Bart dostal, když bylo auto čisté zvnějšku i zevnitř: sedadla vyluxována a vytřena, také karosérie omyta, osvěžena a nablýskána. Bart chtěl dát najevo, že se mu čisté auto líbí - a vlezl dovnitř a posadil se na zadní sedadlo a zaujal pozici vítězného imperátora taženého osmispřežím při vítězném pochodu Římem.
Ne, tak tenhle triumf netrval dlouho a hadr se v mžiku proměnil ve zbraň.

Další konfliktní situace měla nastat o něco později.
Nejdříve seznámím s topografickou situací: ke garáži, před kterou se gruntování konalo, se sjíždí cestou vlásenkovitého tvaru - garáž je tak asi tři metry pod úrovní branky. Od branky není ke garáži moc vidět, navíc ve výhledu brání větve borovice a tis. No a tak se chumelím kolem auta a Míša se ohání hadrem, když najednou Bart vystartoval a katapultoval se k brance. Vidím, že tam obejdují nějací mládenci, měli spoustu řečí a legrací a Bart se mohl strhat štěkáním a přidaly se k němu od sousedů Sára&Bára a od ob-sousedů Čip. Dumal jsem o tom, že by možná bylo záhodno, abych se zvolna a uvážlivě k brance přemístil a zábavu těch mládenců poněkud moderoval, když najednou Míša spustila:

"Koukej mazat, smrade, nebo po tobě skočím a roztrhnu ti držku!"
Byl to klasický ječák rozběsněné ženštiny a málo chlapů mu dokáže vzdorovat. Rozhodně to nedokázali ti mládenci, co se motali kolem branky.
"No, madame," řekl jsem opatrně, "možná že doktor Guth-Jarkovský by ne zcela schvaloval tento způsob řešení konfliktu."
"Ten by po tom hajzlovi rovnou skočil!" zvolala žena rozhořčeně. "Copak jsi neviděl, že si rozepnul poklopec a chtěl našeho Barta pochcat?"
Ne, tak tohle jsem skutečně neviděl. Opravdu bych neměl bez brejlí na tu zahradu vylejzat. V zásadních otázkách zanedbávám obranyschopnost našeho území.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.