Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 4.2.2002
 • Dnes slaví 65té narozeniny kamarád a dlouholetý spoluautor Neviditelného psa Milan Vosáhlo, redaktor e-mailové verze našeho listu: blahopřejeme!
 • Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel řekl, že Rakousko bude nadále podporovat vstup ČR do EU, o Benešových dekretech a Temelínu se vyjádřil neutrálně
 • Václav Klaus v rozhovoru pro Profil pokládá zrušení Benešových dekretů a odškodnění sudetských Němců za nereálné
 • Za podlý útok označil Jan Zahradil slova Miloše Zemana, že se ODS "podělala před sudetskými Němci"
  Představitelé nebožky Čtyřkoalice prohlašují, že spolupráce mezi stranami bude na krajské úrovni pokračovat
 • Ministr obrany Tvrdík řekl v sobotu v Olomouci na tiskové konferenci, že obyvatelé újezdu Libavá rozhodnou o režimu v újezdu v referendu, bude se konat v květnu
 • Asi dvacet anarchistů demonstrovalo u Kongresového centra v Praze proti chystanému zasedání NATO
 • Na Karlově mostě se v sobotu konal "oranžový den" na počest svatby holandského korunního prince, předvedlo se tu deset divadelních souborů
 • Policie dopadla muže podezřelého z toho, že bodl jedenáctiletého chlapce nožem do krku, muž se k činu přiznal
 • Labe v Ústí nad Labem kleslo pod šestimetrovou úroveň
 • Za největšího hulváta mezi politiky označili v anketě webové stránky Rypák Miloše Zemana
 • Teplotní rekord padl v sobotu, v neděli bylo přece jen trošku chladněji a šňůra rekordů se přerušila; delší šňůra (devítidenní) byla jen v září roku 1947
 • Počasí Praha: Slunečno a teplo po oba dny
  Brno:    Lubomír Střítecký
  Žilina:    Miroslav Drkoš

Myšlenka dne:
Cyril Svoboda na otázku Novy, čí že ten sobotní "Čtyřkoaliční" reprezentační ples vlastně je:
"Reprezentační ples těch, kteří tu právě jsou."
Český rok

Česká zima (z Čech):
Vyjde-li jezevec o Hromnicích z díry,
za čtyry neděle zpátky zas pílí.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Pondělí 4. února 2002
Na dnešní managorské poradě na Severním Městě rozebíral Ivoš Kvakoš nový Projekt 2002, který má za úkol "zefektivnit naši činnost, optimalizovat vnitřní procesy a rozpracovat novou strategii na liberalizovaném trhu, kde nás čeká boj o zákazníka". Protože se snižuje počet našich odběratelů, budeme muset těm zbývajícím zvednout ceny.


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Kdo se podělal a stáhl ocas mezi nohy
Dojemný to pohled. V něčem není v Čechách shody, v něčem je. Legendární česká nesvornost se dá dokumentovat čerstvým samopotopením šináglu zvaného Čtyřkoalice - kde osazenstvo lidičky, nedbajíc základních instinktů sebezáchovy a instinktů vedoucích k prospěšnému jednání tak dlouho vrtalo do dna nebozezem, až se lodice potopila a plavba skončila na Žofínském ostrově v Praze, na truchlokomickém plese, kde závěrečné a šmytec zahudl Mistr Suk.
Jo, v jiné otázce dovedeme být jednotní!
V otázce sudetských Němců a Benešových dekretů. Tam je shoda "napříč politickými stranami, jak se hezky říká, od bolševiků k náckům a nahoru a dolů a do nebe a do pekla, všichni se oběma rukama a ušima a nosem nadšeně hlásí k etnické čistce tří miliónů lidských bytostí a kulturního vyzmizíkování šesti století historie. Jan Zahradil hovoří o "podlém útoku premiéra"... Rozčiluje se snad, že premiér podle a sprostě zaútočil na občany sousedního státu? Ne. Rozčiluje se nad jeho slovy, že se ODS "podělala" a "stáhla ocas mezi nohy" ve věci dvojjazyčných nápisů v českých obcích.

Je moc hezké, jak všichni tvrdí, že revize Benešových dekretů je nemyslitelná...
Jenže v politice, zvláště pak politice mezinárodní, není nic nemyslitelné... Před rokem 1989 bylo taky nemyslitelné, že by komunisté pustili moc z rukou, že by padla Berlínská zeď, že by se rozpadl SSSR, že by přišla ke zrušení Varšavská smlouva. A stalo se tak. Mohlo by z toho vzejít nějakém poučení. Historie je bohužel učitelka s nejpitomějším žactvem. Dalo by se očekávat, že po roce 1989 slovo "nemyslitelné" vypadne z politického slovníku. A vida, zůstalo v něm. Skutečnost je ale jiná. Všechno je přece myslitelné, záleží jen na okolnostech.
Aston
P.S. Už vidím, jak se na mě všichni sesypou a začnou mi vysvětlovat, že 99% Sudeťáků podporovalo Hitlera a o "odsunu" rozhodla Postupimská konference... Asi klesne čtenost Neviditlelného psa, jako tenkrát, když jsem tu psal, že zeď v Matiční je pitomost, ze které bude jen ostuda a nakonec přijde ke zbourání. Dvacet procent čtenářů tehdy Psa vzteky opustilo. A pak se ukázalo, že je zeď v Matiční pitomost, byla z ní ostuda a nakonec přišla ke zbourání.

Ocas mezi nohy jste stáhli všichni a podělali jste se všichni, vy "vůdci společnosti" - před xenofobními předsudky a sebestřednou zabedněností společnosti, která není schopna hrdě a čestně přijmout odpovědnost a hledat skutečné řešení problémů, místo aby je zametala pod koberec.


RODINA A PŘÁTELÉ: Setkání s maskami na Karlově mostě
Úžasné počasové nadělení v těchto dnech. V sobotu asi žádný Pražák nezůstal doma. Po obědě jsme vyrazili i s Míšou, pěšky kolem vyfešákovaného Anděla, přes Arbesovo náměstí, kde zmizely stánky a je tam půvabný klidný parčík s pomníkem Jakuba Arbesa (byl jsem zamlada u toho, když ho odhalovali!), kolem náměstí Kinských (zde se říká U tanku, tank už dávno zmizel, růžový i nerůžový, a budou tu letos stavět fontánu) a přes Karmelitskou (obnovenou, nově vydlážděnou, se založeným stromořadím) na Kampu a odtud na Karlův most. Jen z toho stručného výčtu je vidět, jak se to tu změnilo k lepšímu za pouhých deset let....

Na Kampě a na Karlově mostě nával jak v největší sezóně. Probíhala tudy i parta maškar - až později jsem se z televizních novin dozvěděl, že to jsou Holanďané a oslavují královskou svatbu. I to je malá ilustrace osvědčené pravdy, že kdo je přímo na místě ví zpravidla míň než ten, kdo sedí doma a čumí na televizi.

Maškary mám rád a zároveň před nimi cítím jakýsi ostych, ne-li zrovna bázeň. Není mi docela volně, i když vidím Mikuláše s andělem a čertem. Těžko hledám vhodné slovo. Rozhodně to není stud. Sám jsem se taky hodně namaškařil. Ne, to mi nedělá potíž, převléct se za cokoliv - jednou na plese v Olomouci jsem se válel po zemi a předstíral, že mi na tváři dřepí přilípnutý Vetřelec, a taky dřepěl, realisticky vyvedený! Ta bázeň je jaksi hlubší. Jde za dětství, možná až někam k předkům, kteří se báli svých kmenových šamanů.

Ostatně, pěkné šamanské masky jsou k vidění ve Spálené ulici ve výstavní síni Mladá fronta. Dokonce jsou tam k dostání, za dostupné ceny! Nevím, do jaké míry jsou originální, pocházejí z Jižní Afriky a pokud jsou uměle patinované, tak zdařile patinované. Rozhodně to nejsou takové ty turistické cetky, které jsou na prodej v "etno" obchodech. Můžete si jednu koupit a vyrazit na Karlův most. Kdyby se vás ptali, co to má znamenat, řekněte, že slavíte svatbu kmenové princezničky.


PSÍ PŘÍHODY: Tělo Davida, srdnatost Goliáše
Jde o pejska velikosti ratlíčka, do kapsy od kabátu by se mi vešel a ještě by tam zbylo místo na myš střední velikosti. Od Barta mu nehrozí žádné nebezpečí. Musel by se zvětšit, aby měl v kohoutku tak sedmdesát čísel, musel by vážit aspoň půl metráku, musel by mít zuby jak dlažební kostky... pak by ho Bart bral na vědomí a zařadil na seznam jedlých psů. Chlupaté miniatury nemají na jeho jídelníčku kolonku.

To ovšem náš srdnatý pejsánek neví. Dnes jsme ho potkali - s jeho paní - na rovném úseku ulice Mrázovka, podél plotu stadionu Sokola. Bart si hleděl svého, oňuchával co k oňuchání předloženo (četl noviny jak říkám), a pejsánka si nevšímal. O to víc si všímal pejsánek jeho. Jakmile Barta spatřil, zalehl. Snažil se splynout z vozovkou v naději, že ho ta obrovitá bestie přehlédne. Takto ležel několik dlouhých vteřin. Bart bezstarostně šněroval ulici, čmuchal tam, čmuchal onde, pejsánka si všiml a asi ho taky zařadil mezi pozoruhodnosti, které poctí letmým přiblížením čumáku. Nemířil přímo k němu. Bylo ale zřejmé, že dříve či později k ležící postavičce dojde.

Jakmile se dokomíhal na vzdálenost dvou, tří metrů, pejsánek pochopil, že jeho neviditelnost není dokonalá. Vyskočil tedy na všechny čtyři, ohrnul pysk, vycenil zuby a vyřítil se na Barta s náramným řevem!

Nutné podotknout, že Bart se nelekl, a nehodlal tu demonstraci srdnatosti nechat bez odezvy. Zařval, výbojně hodil hlavou - a nechal kvičícího trpajzlíka uniknout. Všiml jsem si, jak pyšně běžel skřítek ke své paní:

Viděla jsi to, paní, jak jsem ho sjel? Byl přede mnou takhle malinkej!


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.