Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 31.1.2002
 • Volby se budou konat 14. a 15. června, k rozhodnutí došlo na schůzce Václava Havla a Miloše Zemana
 • Ministr zahraničí Jan Kavan je připraven "příslušně reagovat", pokud se rakouská vláda nevyjádří k jeho protestní nótě stran pondělních výroků Petera Sichrovskyho (Češi pomáhali němcům v holocaustu)
 • Během prvních let dostanou noví členové EU 42,5 miliard eur, pokud jich bude deset, na nás by mohla přijít desetina, což je v přepočtu asi 145 mld korun
 • V rakouském Freistadtu pokračovaly nátlakové akce proti jaderné elektrárně v Temelínu
 • ČR nabídla Rádiu Svobodná Evropa deset náhradních objektů, jen aby se odsunula z nepoužitelné budovy bývalého Federálního shromáždění nedaleko Hlavního nádraží
 • Rádio Svobodná Evropa začalo z Prahy vysílat do Afghánistánu
 • Ministr financí Jiří Rusnok odvolal svého náměstka Tomáše Potměšila, důvody nejsou veřejně známé - část jeho agendy převezme Václav Srba
 • V Novém Boru se konal pohřeb muže nedávno zastřeleného v Jiříkově, v novoborském kostele se pak odehrála přísaha na kříž, opakovaná na hřbitově při ukládání těla do hrobu
 • I dnes padl teplotní rekord v Praze - Klementinu, stačilo na to cca 13 stupňů, teplé počasí má vydržet
 • Počasí Praha: Jarní počasí pokračuje, se sluníčkem a teplem, včera vylezla u nás doma první moucha (tvářila se velmi ospale)
  Brno: jaro v plném proudu, na sluníčku 26 stupňů!    Lubomír Střítecký
  Žilina: cez deň pokračuje jarné počasie, v noci mierny mráz    Miroslav Drkoš

Český rok

Česká zima (z Valašska):
Pohůnečku můj,
koníčky širuj
pojedeme přes to pole,
tam je potěšení moje,
malovaný dvůr.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 31. ledna 2002
Duto Hlav má setrvale špatnou náladu. Dnes vytekl: "Nikomu nemohu věřit. Všechno musím kontrolovat. Každý by jen hrabal a firma je mu ukradená. Měli by vás všechny propustit pro neschopnost!" Viki ho zarazila: "A komu bys pak šéfoval?"


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Už se ví, kdy budem volit a tuší se, koho jistě ne
Kdo si myslel, že volby do sněmovny se budou konat 14. a 15. června, byl překvapený, když se dozvěděl, že si pan prezident přeje, aby se konaly dřív, už v květnu. Proč? tázal se. Oč jsou lepší volby v květnu než v červnu? Pak se to dozvěděl: Václav Klaus skákal vzteky jako kaučukovej dědek - to byl ten smysl politického tahu!

Epizoda už patří včerejšku. Ve středu se Miloš Zeman setkal s Václavem Havlem na Hradě. Nevíme, co vtipného mu řekl, jisto je, že volby do sněmovny se budou konat 14. a 15. června. No tak vida.

Kdo musí jít z kola ven?
Nejkrásnější výrok v souvislosti se čtyřkoaliční krizí padl dnes. Už přestanou srandičky - jako když Vladimír Jiránek kreslí Karla Kühnla, který objednává v kavárně pro čtyřkoalici stůl, a vrchní se táže: A kolik míst, pane?
Na pořad dne přichází myšlenková čtyřkoalice se dvěma členy. A je to. To bude tahák pro voliče. Když se u Nováků v Horní Dolní budou dohadovat:
"Koho volit, mámo? Zeman je takovej lidovej, ale sprostej a vožralej, a zase ten Klaus je chytrej, ale arogantní, nevíš, co to je, arogantní?"
"Nevím, táto, ale myslím, že nejlíp uděláme, dyš dáme hlas tudletý myšlenkový čtyřkoalici!"

Detaily se dozvíme jistě během čtvrtka. Zatím víme, že čtyřkoaliční předsedy přijal na Hradě Václav Havel (ještě před Zemanem), vyzval je, aby strany splácely své dluhy a další závazky a od té chvíle se zdá býti vymalováno. Až na další. Lidovci se zřejmě mezi sebou nemohou shodnout, co jim víc prospěje: jestli je lepší zůstat pod hlavičkou firmy čtyřkoalice, nebo jít do voleb sami.

Tak takové působení na voliče jsme tu ještě neviděli.


RODINA A PŘÁTELÉ: Výhodné místo u okna
Odpoledne jsem měl pracovní schůzku v centru města. Byl jsem s partnerem dohodnutý, že ho zavolám a on mi řekne, kde je a kam mám přijít. Tak se i stalo. Zavolal jsem mu a on mi řekl, že na mě čeká v Café Kenvelo v paláci Koruna, dole na Václavském náměstí.

Dobrá. Šel jsem tedy do paláce Koruna - a neopomněl jsem si prohlédnout dokončovanou stavbu paláce s věží na druhé straně náměstí, kde vzniká obdoba ulice, kterou jsem znával pod familiárním názvem Myší díra.

Palác Koruna už je dávno de-bufetizovaný, on je butikizovaný, takže místo omáčky s knedlíkem za dvě koruny tu dostanete modes robes za dvacet a více tisíc. V přízemí je zmíněné Café. Mířil jsem rovnou ke vchodu, ovšem musel bych být slepý, kdybych si nevšiml místní znamenitosti:

Z pohledu příchozího vlevo stojí skleněná skříň a uvnitř se kroutí dívka ve stříbrných bombarďácích a stříbrné podprdě. Chudák malá, napadlo mě, ono je sice teplé období, ale kroutit se tu takhle skoro na mraze... Navíc se kroutila málo, takže se dalo soudit, že se u toho ani nezadejchá, natož aby se ohřála. Pak jsem si všiml, že má dole vzadu za zadkem elektrická kamínka s fofrníkem, ten jí fofruje teplý vzduch nahoru do těch bombarďáků a na záda. Uspokojen tímto zjištěním, vstoupil jsem dovnitř.

Přirozeně že se ukázalo, že můj obchodní partner zaujal strategické místo u výkladního okna Café, takže vejral rovnou na holá záda ovívaná teplým vzduchem těch kamínek.

Tomu říkám strategicky dobře vybrané místo - až na to, že věnoval větší pozornost sledování vlnících se (nepříliš rychle) křivek než tématu hovoru.
No a najednou lup, někde ruply pojistky, zhaslo světlo a dívka se přestala vlnit.
Napadlo mě, že je ta holka na elektriku, jenže ony jí přestaly fungovat kamínka. Tak je strčila do baťochu, vylezla ze skříně a šla do teplejších krajin i s baťochem a uvnitř ukrytými kamínky.
A my se mohli věnovat jednání, jež jsme zdárně ukončili poté, co elektrika zase začala fungovat.


PSÍ PŘÍHODY:Jaro přišlo, kdy asi odejde?
Pro Barta je každé počasí dobré. Měl ovšem velikou radost, že po obědě, místo abych si zase vlezl k počítači, jsem se šel podívat na zahradu. K jeho velké radosti a k mé ne-radosti je na zahradě větší binec, než jsem si byl ochoten připustit.

Na podzim jsem se pokusil uvolnit popínavou rostlinu vistárii z komínu, antény a hromosvodu. Přestříhal jsem několik šlahounů, balík úponků spadl a zůstal viset v půli fasády. Hnusné? Ovšem, dokonce velmi, jenže komu to vadí v zimě, když nikdo na zahradu nechodí a nikdo to tudíž nevidí!

Jakmile začne svítit sluníčko, vidíte ten hnus ve velmi ostrém světle.

Byla to nepříjemná, hmoždivá práce, a abych si ji trochu zpříjemnil, představoval jsem si, že jsem Indiana Jones a prodírám se k pokladu. Nakonec jsem se skutečně k pokladu dostal - nalezl jsem zapomenutou ráčnu (utahovadlo/povolovadlo matic pomocí trubkových klíčů neboli oříšků), a to je poklad nad poklady!

Bart se s rozkoší prodíral džunglí, kterou jsem vytvořil. Čím více šlahounů jsem rval dolů, tím rostla jeho aktivita. Trochu jsem se bál, že spadne do bazénu - je sice zakrytý plachtou, jenže ani tak by to nebylo nic jednoduchého, vytáhnout Barta ven.

Když jsem skončil, dával mi najevo, že jeho zásluhy jsou tak veliké, že bych se měl předvést nějakou odměnou.

Házel jsem mu tedy klacek, a když ho přinesl, zápasil jsem s ním.
Myslím, že proti dnešnímu dni nemá Bart žádné námitky.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.