Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 30.1.2002
 • Ministerstvo zahraničí poslalo protestní nótu Rakousku kvůli výroku generálního tajemníka vládní Strany svobodných Petera Sichrovskyho, který prohlásil, že Češi napomáhali nacistům na holocaustu
 • Česká strana čeká, že se rakouský kabinet bude od Sichrovskyho výroku distancovat
 • Lidové noviny upozornily, že ODA má další dluh, a pozice aliančních kandidátů na čtyřkoalí kandidátce je znovu ohrožena
 • Dnes, ve středu, bude čtyřkoaliční rada znovu jednat o nastalé situaci
 • Podle TNS Factum předvolební preference 4K klesly na třetí místo, vede ODS, následuje ČSSD - výzkum se ale konal ještě před vyhrocením sporu
 • Sněmovna souhlasí s tím, že se bude zabývat nákupem nadzvukových stíhaček pro české letectvo
 • Poslanci schválili senátní verzi zákona o přestupcích, která mj. zpřísňuje postihy za některé dopravní přestupky
 • V prostorách Senátu se sešli bývalí chartisté
 • V Břidličné na Bruntálsku se zřítil vánoční strom a zabil 44letého muže
 • V Hřensku bylo nutno evakuovat několik domů a dva penziony, protože hrozí zřícení skal
 • Rozsáhlé oblasti na východě Čech jsou pod vodou, naštěstí neprší a je šance, že voda opadne
 • Na několika místech republiky padly teplotní rekordy, absolutní sedmnáctistupňové rekordy pro leden však drží
 • Počasí Praha: Jarní počasí, svítilo sluníčko a odpoledne bylo skoro patnáct stupňů, i večer bylo velmi teplo
  Brno: jaro jako vyšitý    Lubomír Střítecký
  Žilina: teplo a slnečno, vtáky spievajú, hotová jar    Miroslav Drkoš

Český rok

Česká zima (z Valašska):
Zamykaj, maměnko,
zamykaj kuchyňu,
aj máš hezkú dceru,
ukradneme ti ju.
"Však jsem zamykala
z ocele zámečkem,
přišel tam syneček,
otevřel slovečkem."
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Středa 30. ledna 2002
Vedoucí ing. Duto Hlav mě poctil svým osobním zájmem. "Nemohl byste mi, Moby, ukázat, jak si mohu defragmentovat disk počítače?" Ochotně jsem mu to předvedl, ale zdálo se mi, že mě sleduje bez zájmu. Ambrož mi to pak vysvětlil: "Právě na to přišel sám. Chtěl si tě jen vyzkoušet."


Nový virus
Toto není panika - skutečně se začal šířit nový virus, slibující v angličtině nějaké pikantní snímky z večírku. V příloze je soubor, který se jmenuje myparty.yahoo.com. Lidi vidí důvěryhodný název Yahoo a kliknou... a mají o starost víc. V rozhlase dnes šířili nesmysl když nabádali lidi, aby neotevírali maily od cizích lidí. Čistá hloupost! Jde o to, abyste neotevírali podezřelé přílohy od jakýchkoli lidí, zvláště pak od těch, které znáte. A viry jsou s velkou pravděpodobností ty, co mají na konci .com; .exe; .vbs; .scr ; .pif - to jsou ty běžné pasti. Proč od těch, které znáte? Virus (trojský kůň) si proleze poštovní adresář na počítači a rozešle sám sebe na nalezené adresy. Tedy, na adresy známých a přátel postiženého...
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Svoboda září, má zase nový důvod, proč vyhodit ODA z kandidátek!
Opravdu, je to radost vidět šťastného člověka. Cyril Svoboda měl rozkvetlá poupata za ušima, když oznamoval, že "tohle není žádný nátlak" a "všichni to podepsali". Oč jde? Lidové noviny dnes připomněly, že ještě Jiří Skalický slíbil dát na dobročinné účely dva záhadné dary ve výši šesti milionů, mimo jiné od dárce z Panenských ostrovů. No a těch šest milionů na dobročinné účely neodešlo, odešlo tam, kam odešlo dalších 250 milionů, jež ODA postupně obdržela od doby, kdy zatnula sedmdesátimilionovou sekeru, prostě se utratily, jako se utrácí bez starostí o dluhy.

To už není čtyřkoalice, to je čtverylka! Tanec neskončil, čtyřkoaliční rada bude dále jednat o osudu ODA.
Co je ale nepochopitelné, že takto důležitou věc se lidé kteří aspirují na volební vítězství museli dočíst v novinách. Cyril Svoboda zcela vážně tvrdil - opakovaně - v médiích, že po celou dobu existence 4K nikoho nenapadlo se ODA zeptat, zdali splácí dluhy. Jestlipak existuje nějaký zápis z čtyřkoaliční rady, kde se otázka splácení dluhu projednávala? To by byla lahůdka pro první stránky novin! Jestliže nikoho nenapadlo o dluhu uvažovat, jak pak máme věřit, že tito lidé dokáží uhlídat státní finance, uhlídat banky před krachem, uhlídat...
Stát je přece jen jeden velký hlídač.
A pokud si někdo nedokáže bez pomoci bez pomoci tisku zamést před vlastním prahem, tedy - uhlídat vlastní záležitosti, jak má dělat úspěšného hlídače?


RODINA A PŘÁTELÉ: O čem přemýšlejí malé holčičky
Divili byste se: holčičky přemýšlejí o Vánocích. Přinejmenším ta holčička, která vedle mne seděla v autobusu. Mohlo jí být tak šest, sedm let. Její maminka seděla naproti ní. Holčička usilovně přemýšlela a pak se zeptala:

"A maminko, když jsem byla tak malá, že si na nic nepamatuju, dostala jsem něco k Vánocům?"
Maminka ji ujistila, že ano a holčička chtěla vědět, co dostala, a maminka pátrala v paměti a vyjmenovala chrastítko a žábu (pravděpodobně kousací) - ne, mobilní telefon v nabídce tehdy ještě nebyl.
Holčička byla viditelně spokojená. Moc jsem jí to přál.
Napadlo mě, jestli já jsem dostal něco k vánocům, když mi bylo tak málo, že si to nepamatuju. Vzpomněl jsem si, že to vím: bylo mi půl roku a skutečně si na to nepamatuju (mám kamaráda, který tvrdí, že si pamatuje na svůj vlastní porod, tak to není můj případ). Vím to proto, že mi to rodiče vyprávěli. Obávali se, že šestiměsíční podvyživený synek by mohl skonat pod vlivem mocné emoce, kdyby spatřil rozsvícený vánoční strom. Takže přichystali větev, na ni připevnili jedinou svíčku a jedinou ozdobu a tu mi ukázali. Dle jejich vyprávění jsem na větev zamhoural okem, vrazil jsem si palec do pusy a okamžitě usnul.

Zato si přesně pamatuju, že když mi byly tři roky, dostal jsem pod stromeček dřevěného Indiána a rozkládací dřevěný stan - muselo to být maličké, těžko dnes odhadovat. A taky si pamatuju, že jsem si tenkrát říkal: ty loňské vánoce byly o moc lepší! Jenže jsem zapomněl, co jsem dostal. Tohle se už nikdy nedovím.


PSÍ PŘÍHODY: Romeo potřetí, tentokrát v roli Šemíka
Byl by hřích nejít s Bartem na procházku v den, kdy teplotní rekordy praskají a sluníčko svítí a země (opatrně) voní! Zamířili jsme tentokrát na Vidoule. To je místo nedaleko od nás - má zajímavou geologickou figuru: vypadá to tu, jako kdyby se někdy v době mamutů kopec rozlomil a jedna jeho půlka se propadla o nějakých deset, patnáct metrů. Nahoře placka, pak schod (10-15 m) a dole zase placka a na té spodní placce je ta obec, nebo jak byste to nazvali, jménem Vidoule. Na horní placce je pole.

Šli jsme po okraji horní placky. Bart šel snad pět metrů za mnou. Pochvaloval jsem si, jak je to tu pěkné - vidím široko daleko, kdyby jel někdo na koni nebo kdyby se objevil jedlý pes, včas bych nebezpečí zmerčil.
Ohlédl jsem se - a Bart byl v čudu.
Nebudu to dělat napínavé, stejně by to nebylo nic platné, protože podstatné prozrazuje název dnešního vyprávění.
Dole, na úpatí toho gigantického schodu, je do skály vydlabaná jeskyně. V ní bydlí bezdomovci. No a v jeskyni s nimi bydlí fena, toho času hárající.
Nevím, jak se k ní Bart dostal. Snad skutečně skočil jako Šemík. Rozhodně se tam dostal a strašlivě obtěžoval a fena, jak byla rozjetá, nebyla proti a bezdomovci se už děsili, jak budou mít v jeskyni plno štěňat, což by byli kříženci rottweilera s vlčandou mixnutou skotskou kolií (jak to tak odhaduju).
Hodil jsem jim z výšky vodítko, aby Barta lapli a uvázali ke stromu. Já nejsem ani Šemík, ani nenosím na procházky padák. Musel jsem najít místo, které bylo aspoň trochu milosrdnější než čistá kolmice a velmi neelegantním způsobem jsem se sesul dolů. Po mém sesuvu milostná scéna definitivně skončila. Z vodítka jsem Barta pustil až v autě. Že by se dokázal propasírovat ven za svou fenou výfukovou rourou mi připadalo nepravděpodobné.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.