Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 28..1.2002
 • ODA prohlásila, že přistupuje na podmínky 4k partnerů, že bude splácet 5 milionů ročně, zveřejní věřitele a změní nadaci; nechce ani slyšet o integraci s Unií
 • Lidovci zatím reagují velmi nečitelně a těžko reprodukovatelně; Unie návrhy ODA vítá
 • Židé a Romové společně vzpomněli utrpení obou komunit v době nacismu, slavnost se konala v neděli na půdě pražské židovské obce v Praze
 • V sobotu se konala v Praze programová konference ČSSD: moderní sociální stát integrovaný v Evropské unii je cílem ČSSD , další podstatný bod jsou prvky přímé demokracie, tedy referendum, a přímá volba prezidenta
 • Ministr vnitra Gross připustil v televizi Nova, že v Kajínkově případu jsou zapleteni i někteří plzeňští policisté
 • Po požáru ústředny v Praze 2 zůstává 19 tisíc linek mimo provoz, v pátek technici zprovoznili další 2 tisíce; původně jich bylo nefunkčních 41 tisíc
 • V Srbské Kamenici se konala slavnost ve výroční den, kdy zde roku 1972 spadlo dopravní letadlo, 27 lidí tehdy zahynulo a zachránila se jen letuška Vesna Vulovičová, paní Vesna se slavnosti též zúčastnila
 • Na 9 úsecích Labe byla v sobotu vyhlášena povodňová pohotovost
 • Na řece Stěnavě je vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity
 • Na mnoha místech České republiky byla vichřice, v Krkonoších dosáhla rychlosti až 150 km
 • Počasí Praha: Neobvykle teplo, v neděli silně sfoukal vítr a bylo pod mrakem
  Žilina: teplo, sneh sa topí a do toho ešte prší    Miroslav Drkoš

Český rok
Česká zima (z Pošumaví):
Ty jsi k nám chodíval,
dyž byla noc krátká,
pročpa k nám nepřídeš,
dyž je delší?
Měla jsem tě ráda,
dyž byla noc krátká,
níčko, dyž je dlúhá,
eště radši.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)
 

Z deníčku Moby Dicka:

Pondělí 28. ledna 2002
Duto Hlav přišel z managorské porady pobledlý a mlčenlivý. Viki mu hned uvařila kávu s rumem a vypnula telefon. Důvod Dutova stavu: V rámci optimalizace liniových stupňů řízení se mají liberalizovat dílenští mistři. No a naše textárna je stále vedena jako "dílna".


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Jak dopadla "krize 4K"? Nijak.
Tak jsme se nedozvěděli to podstatné - jestli lidovci připustí účast ODA pod hlavičkou čtyřkoalice, to za první, a jestli budou trvat na sloučení ODA s Unií, to za druhé. Jde jim při tom o tři věci - jistě že by chtěli vyřešit trapný dluh tížící nejen ODA, ale celou 4k. To je - nepochybujme - prvořadá starost. Ale i další dva body jsou významné - počet křesel v parlamentě, a hranice volitelnosti. Tři subjekty volební koalice mají patnáctiprocentní hranici - a pokud by křivka poklesu preferencí měla pokračovat v kopírování volného pádu, starost o překročitelnost 15 procent by měla asi takové opodstatnění, jako když si při pádu do rybníka děláte ve vzduchu starosti z toho, jestli se vám namočí hodinky.

Na co přistoupila ODA: chce zveřejnit jména lidí, kteří jí půjčí peníze, a chce se s pojišťovnou dohodnout na změně nadace, jíž se bude platit. Nepřistoupila na sloučení s Unií, a taky Unie se nechce s někým slučovat s nožem na krku.

Zajímavá je pozice lidovců. To už je týden, kdy dali ultimatum. Ultimátum se mění ve frašku poté, kdy vyprší lhůta a nic se nestane. Anebo se na vyhrožování zapomene, ultimátum zapadne za horizont zájmu. Zdá se, že právě toto je ten případ. Svobodovo napínání svalů a následný dlooouhý výdech by znamenaly ztrátu důvěryhodnosti, ba obecný posměch, kdyby se lidé o politiku zajímali z 10 procent, jak se politici domnívají, že se lidé zajímají. Jenže oni se o fakta a postoje nezajímají. Jádro elektorátu tvoří fankluby které se nenechají zviklat sebehorší trapností. Fankluby a ty pak eventuálně ovlivní lidi ze svého okolí. Tak funguje politika. Je ovšem pravda, že podle STEM preference klesly čtyřkoalici o 7 procent na 22,5 procent, následuje 21,5% (ČSSD). ODS s 21,3% a KSČM 15,6%. Zdá se, že ani trpělivost fanklubů není nekonečná.

Programová konference ČSSD
Zatímco ODS předvedla salto nad kotlem navařené kaše, když v manéži českého politického cirkusu vyhlásila slogan S ODS DO EU a přidala k němu dokonce hejno svých ptáků seskupených do hvězdičkového eurokruhu, sociální demokracie pod Špidlovou taktovkou zahrála moderato a na sobotní programové konferenci si vytkla za cíl moderní sociální stát ve sjednocené Evropě. Uchu voličově může zalahodit i pasáž o přímé demokracii, najmě o přímé volbě prezidenta. Sociální demokraté vsadili na systém pana Jekylla a Hydea: klidný a trochu mentorský Špidla slibuje "sociální stát", zatímco Hyde ztělesněný Zemanem od plic lahodí uchu těch, kteří dřív volili Sládka. Tím se ČSSD stává jakýmsi obchodním domem Tesco - každý si tam najde to své, za lidovou cenu!


RODINA A PŘÁTELÉ: Rady dobré, rady pozdní
V pátek jsem na tomto místě skuhral na téma "zámek od domovních dveří". Popisoval jsem stav postupné devastace technického zařízení (v daném případě zámku), částečně kompenzovaný postupným rozvíjením zručnosti při otvírání horšího a ještě horšího zámku. A končil jsem prohlášením, že půjdu a koupím novou vložku.

Na to reagovalo několik čtenářů. Na co kupovat novou vložku? Stačí přípravek WD 40, který se do zámku vstříkne a zámek pak chodí jako hodinky.

Běda, třikrát běda...
Nářek vyplývá z poměrů v mé autorské kuchyni. Článek v pátek zveřejněný jsem psal už ve středu, a ve čtvrtek jsem novou vložku skutečně zakoupil. V pátek článek vyšel. Dostal jsem čtenářské maily. Běžel jsem do špajzu, do krabice s nářadím. Pochopitelně že tu přípravek WD 40 mám - používám ho na čistění a údržbu svého oblíbeného šestiraňáku Smith and Wesson!

No a tak to nakonec dopadlo. Popadl jsem sprej, stříknul do zámku a...
Odemyká a zamyká.
Pravda, ne úplně bezproblémově. Něco tam malinko drhne, nějaký zádrhelík tam zůstal, cítím jak pod zoubky klíče se nějaké to vzdorné stavítko (nebo jak se to jmenuje) nechce podvolit. Odpor je však zásadně zlomen a dveře jdou otevřít bez zápasu.

Co teď s novou vložkou? Vyhozené peníze!
Vyhozené peníze, ledaže bych vyboural do zdi ještě jeden dveřní otvor, do něho vsadil dveře a do dveří by se vložka hodila jako když ji najde.
Nebo ještě jedna fantaskní možnost: včera jsem koukal na TV na takovou šílenou blbost o výbuchu sopky a tam jeli na plechové lodičce v jezeře a jak ta sopka bouchla, to jezero se změnilo v kyselinu sírovou a ta sežrala vrtuli od motóru a nakonec prožrala dno a loď se potopila a babičce sežrala nožičky (přitom ona jen vomočila v tý kyselině, kdežto Hrdina Brosnan pádloval rukou obalenou v košili z půlky kyselinovýho jezera až ke břehu a nic se mu nestalo a pak pobaveně koukal ze břehu, jak ta kyselina žere zbytek šináglu. Třeba ten přípravek WD 40 na zámky působí taky takhle všežravě. Což je nepravděpodobné a zmiňuji se o tom jen pro to, že mi nejde z hlavy ta bejkárna spatřená včera v TV.


PSÍ PŘÍHODY: Není pes jako fena (některá)
Při ranní procházce potkávám často pana Suchého se dvěma fenami, Darinou a Andulou - to pravidelní čtenáři vědí. Bart vždycky běží k Andule, čuchnutím ji pozdraví a Dariny si zpravidla nevšímá, nebo jen velmi okrajově. V době hárání Bart je čilejší, avšak ani tehdy to nepřehání.

Dnes to bylo jiné. S panem Suchým šel ještě jeden pán s fenou, německou ovčandou. Bart úplně šílel a byl jsem moc rád, že jsem si vzal sebou místo normálního koženého vodítka tradiční horolezecké lano. Zasáhl ho "coup de foudre", úder hromu, ztratil soudnost a vychování a choval se, no, bez zábran.
Až na to horolezecké lano.

"Ona hárá?" divil jsem se.
"Ne," kroutil hlavou ten pán. "Přestala někdy před měsícem."
Nebyl čas na nějaké psychoanalytické zkoumání. Je to všechno jen chemismus pachu, jak se domníváme, a leccos, co se mezi psy děje, tomu napovídá? Nebo měla ta fena v sobě nějaké kouzlo osobnosti? Mně připadala jako docela normální německá ovčanda a přiznám dokonce, že bych ji na vzdálenost deseti, patnácti metrů nerozeznal od Anduly. Byla vtipná, či duchaplná? Utrousila během řeči nějakou rošťáckou provokaci, jaká dovede v mužském nastartovat procesy s nedozírnými důsledky?

Toto všechno nevím.
Zabral jsem a Barta odvlekl. Páni a jejich psí dámy se vzdálili. Naštěstí nemají u psů takové vzněty zpravidla dlouhého trvání, jinak bych měl teď doma kvílejícího a nyjícího Romea.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.