Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 24.1.2002
 • Lidovci a unionisté se dohodli o řešení čtyřkoaliční krize, veřejnost se o detailech dozví (snad) až v neděli
 • V neděli bude jednat Ústřední sněm ODA a ten projedná řešení lidovců a unionistů
 • Pokračuje spor mezi Václavem Havlem a Václavem Klausem o to, zda se volby mají konat koncem května nebo začátkem června
 • Prezident už podepsal zákon o volbách
 • Podle sdělení ministra obrany Tvrdíka letecké neštěstí v říjnu 2000, kdy se srazily dva MIGy 21, vyšetřování dospělo k závěru, že jde o nekázeň, není pravděpodobné, že na vině jsou špatné výškoměry
 • Korejská automobilka Hyundai popřela, že by se chystala investovat v České republice
 • Rada pro televizní a rozhlasové vysílání odebrala RTV Galaxie frekvence k vysílání z Malešic
 • Majitel Galaxie Kindernay se hodlá proti rozhodnutí odvolat, protože k němu došlo v devadesátidenní lhůtě, v níž měl vysílání obnovit
 • Rada pro televizní a rozhlasové vysílání podá žalobu na poslance Ivana Pilipa za to, že o ní napsal v novinovém článku, že je zločineckou organizací
 • Na Cidlině trvá stav pohotovosti
 • V Jiříkově došlo k přestřelce mezi skupinami Romů
 • Počasí Praha: Pod mrakem, teplo, dokonce dosti teplo
  Brno: bylo hnusně, spadlo pár kapek    Lubomír Střítecký
  Žilina: stále je teplo, sneh sa stále viac topí, takže to už vyzerá ako na jar    Miroslav Drkoš

Myšlenka dne:
Já, že jsem se dotkl dobré pověsti rady? Dotknout se můžete jen něčeho, co existuje.
Ivan Pilip reaguje na žalobu za to, o radě napsal v novinovém článku, že je zločineckou organizací

Česká zima (z Hradecka):
Jsi-li mládenec poctivej,
tak se děvčátkům vyhýbej!
Když se ti děvče přitočí,
stáhni klobouček na oči!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Pátek 25. ledna 2002
Duto Hlav nám dnes řekl: "Už vás nebudu řídit modelem ´zadám úkoly a kontroluji´. S tím se rozlučte. Budu vás motivovat ke smysluplnému plnění naší vize a jasně artikulovat cíl. Ve vašem vlastním zájmu je se k tomuto cíli dostat." Takže je to jasné - příští týden začneme zase se stolním fotbalem!


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Nejkurióznější kampaň, jak vyhrát volby
Lidovci a unionisté se už dohodli, že společné řešení čtyřkoaliční krize je na světě, ovšem zatím ho nikdo nesmí vědět. Řešení není v tom, že by lidovci a unionisté měli zaplatit dluhy ODA, dozvěděla se veřejnost. Toto se děje před očima té části veřejnosti, která se o tyto záležitosti zajímá, a tato veřejnost asi tak trochu žasne.

Jak si to přebrat? Haně Marvanové zřejmě ujela ruka či ujel jazyk když slíbila, že za ODA dluh zamázne. Méně horkokrevné hlavy si jistě položily otázku: stojí ODA za sedmdesát milionů? Voličstvo ve smyslu mravním je jistě úctyhodné, jelikož, povstaňte, volič je král, děkuji, volno, zpívat. Ovšem z hlediska statistického, tedy z hlediska počtu voličů, je přínos ODA nulový. Má potenciál duchovní, jak se vždycky říká. K tomu je těžké se vyjadřovat, zvláště pak v souvislosti s finančním oceněním. Kolik milionů stojí moudrost Daniela Kroupy nebo Oldřicha Kužílka? Těžko odpovědět.
Jediné co stojí za úvahu je zásada bude nás víc, nebudem se báti vlka nic. Čtyřkoalice měla smysl jen ve čtyřech a už po splynutí DEU s US má menší váhu. Když to takhle půjde dál, pak bude Unie svobody připadat zimní středisko pro bezdomovce - teď si vypůjčuji (=kradu) příměr z dnešních Hospodářských novin, tam se tento žertík týkal nové strany Moniky Pajerové s názvem Naděje (pro vysvětlení zahraničním čtenářům - Naděje je název charitativních útulků pro homelesáky).

Volič který se zajímá o takové nesmysly a banality jako je mzda, činže, daně, životní úroveň, kontakt s úřady, bezpečnost, úroveň školství a zdravotnictví, takového voliče asi málo zajímají vznešené problémy, které se budou řešit v neděli.
Asi taky by ho málo zajímal smysl dalšího veleproblému současné předvolební situace: prezident Havel si přeje, aby se volby konaly koncem května (proč?) a předseda sněmovny trvá na tom, aby to bylo začátkem června (proč to tak musí být?).
Na neděli si rádi počkáme. Každopádně, tento způsob kampaně, kterak přesvědčit o efektivnosti, schopnosti a důvěryhodnosti, je asi unikátní.


RODINA A PŘÁTELÉ: Situace nazrává, přichází chvíle činu
Za šest let existence Neviditelného psa jsem už podobnou situaci tady líčil několikrát. Není divu. Život skutečně často nastražuje takové situace, kdy vás něco obtěžuje, vadí vám to, ale zase to není tak velké vadění, aby vás to vyburcovalo k činu.

Takže ta poslední nepříjemnost: začal drhnout zámek, respektive vložka patentního zámku u domovních dveří. Nic vážného. Vrazil jsem klíč do vložky a musel jsem několikrát zapajtlovat, než se zoubky chytly a bylo možno dveře odemknout.

Proces to byl složitý.
Nepříjemnost se zhoršovala, ovšem já i celá naše rodina postupně nabývala zručnosti v odmykání zámku. Kdybych chtěl přehánět, tvrdil bych, že jsme se postupně naučili odmykat zámek jako kasař, a že by se nám podařilo zámek odemknout i vlásenkou nebo kusem drátu. Tím se proces prodlužuje - zámek je horší a horší, rodina je lepší a lepší v odmykání, horší a lepší zachovávají rovnováhu, a to v praxi znamená, že se špatně chodilo domů.

Váha se přece jen přiklání na tu špatnou stranu. Poznalo se to podle toho, že už nestačila jedna ruka, ta která drží klíč: bylo nutno přitáhnout druhou rukou dveře za knoflík a pak teprve po krátké expertní manipulaci zámek povolil dveře se otevřely.

Dnes půjdu a koupím novou vložku. Vyměním ji. Chvíli to bude trvat, než se podaří vyměnit všechny klíče na všech kroužcích.

A pak nastane závěrečná fáze operace:
Dveře půjdou normálně otevírat a já si budu říkat - že já tohle neudělal už dávno!


PSÍ PŘÍHODY: Hluboké omlouvání a přijetí omluvy
Vina byla bezpochyby na mé straně, třebaže ne stoprocentně, jak by asi konstatoval soud, kdyby šlo o dopravní nehodu.
Vžijte se do role soudu a posuďte sami:
Tma. Nesl jsem lavór s prádlem k pračce. Vešel jsem potmě do koupelny, jeden krok, druhý krok... a šlápl jsem spícímu Bartovi na tlapu. Moje vina. Ovšem on spal mimo úředně vymezený pelech. Jenže to neudělal poprvé, často tam lehává, takže se bumerang obrací na mne. Moje vina.

Bart zakvíkl, zařval, vyskočil a celý zježený běžel do jídelního koutu, aby tam zalezl pod stůl. Spěchal jsem za ním a omlouval jsem se.
Vrčel a nechtěl se mnou mluvit.
Promlouval jsem k němu bublavým hlasem. Na zádech měl stále tu bizoní šíji a tvářil se nevrle.

Otevřel jsem tedy dveře skřínky a sáhl po plechové krabice s piškoty.
Bylo vidět, jak si zježené chlupy lehají a Bart opustil svoji skrýši.

Podal jsem mu dva piškoty.
"Moc mě to mrzí, Barte. Velice se ti omlouvám."
Usmál se a olízl mi ucho.

To víš, pane, neměl jsem se tam válet na dlaždičkách, já vím. Jenže já se strašně lek, jak jsi tam na mě šlápnul, chápeš?
Chápu, Barte.
Ucho jsem mu neolízl, ale dal jsem mu ještě jeden piškot.
Jsme zase kamarádi.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.