Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 21.1.2002
 • V sobotu vešlo ve známost, co sdělil Miloš Zeman rakouskému týdeníku Profil - na adresu protitemelínské petice řekl: Pouze někdo, kdo není informován - vyhýbám se pojmu idiot - může tuto petici podpořit
 • Rakouský prezident Klestil si telefonicky stěžoval prezidentovi Havlovi na premiéra Zemana, který urazil voliče v rakouském referendu - přirovnal je k idiotům
 • V Rakousku se rozběhla na internetu petice proti Haiderovu referendu
 • V televizním pořadu Novy Sedmička připustil unionistický poslanec Vladimír Mlynář, že se 4K změní v "dvojblok", pokud ODA nepřijme ultimátum
 • Stefan Ličartovský se opět stal předsedou Romské občanské iniciativy
 • Vladimír Špidla přirovnal v sobotu Václava Klause k Jörgovi Haiderovi za způsob, jakým vede předvolební kampaň
 • Bývalý generální ředitel Škody Plzeň Lubomír Soudek půjde ve středu před soud, hrozí mu až 12 let vězení
 • Horníci z uzavřených dolů v Kladně dostanou jako odstupné pět měsíčních platů
 • V Moutnici na Brněnsku se konal v sobotu pohřeb hasiče Jaroslava Garguly, jednoho ze dvou, kteří zahynuli při požáru brněnské herny, pohřeb jeho druha Davida Kožuského se konal v pátek v Brně
 • Neznámý lupič zastřelil v sobotu dopoledne v centru Plzně při přepadení zlatnictví prodavačku a muže, který se ho pokusil zadržet, a utekl
 • 120 lidí se zúčastnilo v sobotu ve Všetatech vzpomínkové slavnosti na počest Jana Palacha, který se před 33 lety upálil
 • Českému letectvu spadla do prostoru dálnice u letiště v Prostějově vojenská SOJKA - bezpilotní průzkumný prostředek - referuje Diskuzní fórum pilotů ČR, oficiálně bylo ututláno
 • Počasí Praha: O víkendu se značně oteplilo, občas dokonce objevilo sluníčko
  Žilina: pripadli asi dva centimetre vlhkého snehu a oteplilo sa, takže sa to na bežky dosť lepilo

Česká zima (z jižních Čech):
Máš, sedláče, máš,
štyry koně máš,
štyry koně vraný;
máš hezkou dcerušku
jako cibuličku,
pudeme ti za ní.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Pondělí 21. ledna 2002
Na dnešní managorské poradě se zjebávalo za snižování výnosů, zvyšování nákladů a vůbec neplnění podnikatelského plánu (BP) za rok 2001. Akcie klesají, konkurence doráží, zdálo by se, že nás čeká brzký krach. Duto Hlav se přesto vrátil s dobrou náladou: "Na závěr proběhl workshop, který vytýčil předpoklady realizace BP 2002 a splnění cílů Strategické iniciativy do roku 2010."


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Čtyřkoalice, to jsem já, říká lidovec
Ještě není všechno dovařeno a dopečeno, ovšem jak to vypadá v danou chvíli, celá Čtyřkoalice se jeví býti boudou na voliče. Od svého vzniku signalizovala voličům, že poskytuje alternativu. Že se bude řídit jinými zásadami, než je okamžité prospěchářství, pragmatismus, stranická pleticha. Přistavila čtyřválcový autobus a voliče vyzvala, ať nastoupí, že vozidlo poháněné silným motorem do krásných zítřků občanské společnosti.

Jak se volby přiblížily, ententýky, dva špalíky, a z elektriky či z autobusu vyletěla DEU. Vyletěla jako samostatný subjekt od volantu, smí si sednout dozadu. No a teď přišla na řadu ODA, ententýky, dva špalíky.

Nad mírou padoušství tohoto případu se musí člověk až útrpně usmát. O dluhu ODA všichni věděli ještě déle, než věděli sarajevští atentátníci o Baczovi a Sinhovi. Zadluženost ODA je leitmotivem, dá se dokonce říci, že odrhovačkou. Dokud byli voliči lákání do autobusu jako do silného čtyřválce, na dluh ODA se jako by zapomnělo. Teď, když se zdá, že autobus nějak dojede do cíle i bez motoru, je dluh vytažen na světlo boží. Dvoudenní ultimatum, to je něco, co připomíná Puzzova Kmotra. Dokonce i unionistům je to trapné - a Hana Marvanová k tomu řekla, že ani oni sami, unionisté, by se nedokázali "zintegrovat" během dvou dnů.

Kdo vyletí z elektriky, či z autobusu, příště?
Dá se čekat, že si lidovci všimli, že v průzkumech veřejného mínění mají unionisté pouhé 4 procenta voličských preferencí. kdypak asi Cyril Svoboda zvolá "Čtyřkoalice jsem já"?

Prezident Klestil žalující
Požaloval rakouský prezident Klestil prezidentovi Havlovi na hulváta premiéra. Ve věci postfašisty Haidera je žalování diskutabilní - někdo, třebas pan Klestil, by měl genosse Haiderovi vysvětlit, že "diese Tschechen" jsou od jisté doby na německé spílání alergičtí možná až přecitlivěle, a že pokud by se měli do Evropské unie proplazit mezi rozkročenými holínkami genosse Haidera, mohli by si říci, že jim může celá Evropská unie vlézt na záda. Ovšem to, že Zeman své oblíbené nálepky "idioti" uštědřil více než milionu rakouských občanů, hlasujících v Haiderově referendu, to se prostě omluvit nedá. Rakouští občané mají právo na názor, mají právo volit, mají právo poslouchat to či ono a vyjadřovat to co si myslí tak, jak uznají za vhodné.


RODINA A PŘÁTELÉ: Bomba v Carrefouru
V Praze na Smíchově otevřeli na podzim nové nákupní a společenské středisko Carrefour. Chodíme sem někdy do kina (konkrétně: v pátek jsme byli na komedii Psi a kočky, úžasná animace, úžasné gagy; film má ten háček, že až ho uvidí docent Vladimír Smejkal, podá žalobu na šíření nenávisti proti skupině čtyřnohého obyvatelstva, neboť je ten film ostře protikočičí). Po kině jsme se zastavili dole v hospůdce a dali si štamprličku fernetu. To už hlásili v místním rozhlase, že si mají rodiče vyzvednout děti z dětského koutku - z technických důvodů. Nic nás nenapadlo, v poklidu jsme dopili a zaplatili a šli k východu. Jen tomu jsme se divili, že najednou, z čista jasna, všechny obchody zavírají. Do podzemních garáží vedou transportní pásy - normálně jde jeden nahoru a jeden dolů. Teď šly oba nahoru a nezbedníci se snažili proběhnout dolů - v protisměru.

To už bylo jasné, že někdo pohrozil bombou.

K obchoďáku se už sjížděla policejní auta a z garáží vyjížděly zaparkované automobily. tedy - asi nebylo jednoduché se k nim dostat, když ty transportní pásy šly jenom z garáží ven!

Všechno se odbývalo v naprostém klidu, nikdo se nerozčiloval, nikdo nenadával.

Myslel jsem na tu pitomou zlomyslnost, která stála v pozadí toho velkolepého činu. Taky jsem si říkal, kolik asi ta legrace stála - peněz i času, kolik bude stát policejní akce. No a nakonec - úžasná byla ta očividná nesmyslnost toho všeho.

Jak dlouho by asi trvalo, kdyby policajti měli seriózně prohlédnout všechna obchodní oddělení Carrefouru, nahlédnout do všech jeho oddělení, do všech zákoutí, do všech krabic a beden, otevřít všechny skřínky a poklopy... V novinách jsem se dočetl, že prohlídka trvala dvě hodiny. K smíchu! To je čistě formální pitomost, zcela zbytečná, obtěžující a nesmyslná.

Když někdo zase zavolá na 158, že položil bombu tam či onam, měli by mu říct, ať si ji jde vyzvednout a strčí si ji za klobouk.


PSÍ PŘÍHODY: Chlupaté jo-jo
Znáte jo-jo. Dřevěný nebo plastikový dvoukotouček na provázku. Točí se, rozvíjí provázek, dole se obrací vzhůru, točí se na druhou stranu a provázek navíjí. Dolů, nahoru... To je princip jo-ja. Podotýkám, že jo-jo je vynález prastarý, hluboce předválečný. Možná první moderní hračka toho typu, jako později byla třebas Rubikova kostka.

Na jo-jo jsem si vzpomněl v souvislosti s Bartem.
Vracel jsem se s ním domů. Vystoupali jsme serpentinou cesty Mrázovka až k zadní vrátnici Mövenpicku. Tam se Bart zastavil, opřel se předními tlapami o zábradlí a na něco se díval dolů. Chvilku jsem se díval stejným směrem. Nic jsem nespatřil. Šel jsem tedy dál a po dvou krocích jsem se otočil. Bart zmizel.
Vrátil jsem se o několik kroků nazpět. Po Bartovi ani stopy. Křikl jsem "Barte" a on se asi za vteřinu, dvě vynořil z křoví. Tvářil se nenápadně, ba ledabyle. Řekl jsem mu něco výchovného. Přeskočil zábradlí, připojil se ke mně a vrátili jsme se domů.
Následujícího dne jsem potkal pana Suchého, toho mého ranního druha, který chodí větrat dvě feny, Andulu a Darinu.
"Tak jsem byl včera už skoro doma," vyprávěl, "dole u Bertramky. A najednou se ze křoví vynořil Bart, pozdravil Anču a Darinu a zase zmizel v křoví."

Neuvěřitelný výkon! Je to strmý svah od Mövenpicku dolů k Bertramce, cesta dolů rovná se (skoro) pádu, cesta nahoru (skoro) šplhu po kolmé stěně.
Bart to zvládl s přehledem, šup - šup: dolů, nahoru, jako jo-jo.
Chlupaté jo-jo.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.