Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 17.1.2002
 • Vláda zasedala na výjezdové schůzi v Ústí nad Labem - zde schválila dohodu s ČNB o boji proti silné koruně
 • Šéf rozvědky František Bublan prohlásil, že ruské informace tisku o spojení Falkon Capital s rodinou Usámy ben Ladena jsou mylné, své prohlášení opírá na otevřené zdroje i na informace agentů
 • Bývalý pracovník BIS Vladimír Hučín zůstane ve vazbě až do soudu, aby neovlivňoval svědky a nepokračoval v trestné činnosti
 • V pátek se rozhodne, zda tříčlenná Čtyřkoalice bude dvoučlenná - Unie a lidovci budou jednat o metodě, jakou se ODA dohodla s Českou pojišťovnou na likvidaci dluhu strany
 • Ministerstvo vnitra nemá v registraci žádné občanské sdružení na obranu Vladimíra Železného
 • Policista který nešťastnou náhodou zastřelil v Mělníku chodkyni byl odsouzen k podmíněnému trestu a pokutě
 • Železného právník Aleš Rozehnal zůstane přinejmenším další týden ve vyšetřovací vazbě
 • Plzeňský Domov důchodců si klade nárok na autorská práva na postavičky Spejbla a Hurvínka, kde zemřela poslední dědička Josefa Skupy
 • Armáda tají místo, kde poblíž Hradce Králové buduje sběrné středisko pro lidi eventuálně zasažené biologickými zbraněmi
 • Počasí Praha: kouha trvá, večer smradu jak v hradu, od čtvrtka by to mělo být lepší
  Brno: setrvalý stav    Lubomír Střítecký
  Žilina: tak ako včera, len snáď trošku viac mrzne    Miroslav Drkoš

Česká zima (z Moravy):
Červený, modrý rojovník,
kopa mládenců za troník.
A oni ještě plakali,
že sú tak draho prodaní.
Červený, bílý z růže květ,
jedna panenka za pět set.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 17. ledna 2002
Zvěsti o zázračně rychlém Drnově počítači prolákly do vyšších míst. Dnes přišli hoši z Help Desku a odnesl Drnův stroj bezpečákovi Mazancovi - prý ho spíš užije. Drn dostal výměnou pomalejší Mazancův stroj. Pomalejší, ale novější. A když si vypnul video, které se Mazancovi spouštělo při startu počítače, tak nakonec i rychlejší. Mazanec tomu videu říkal "dynamická tapeta".


POZVÁNÍ NA CESTY - poskytuje PODIVUHODNÝ SVĚT, publikace z vydavatelství Reader´s Digest VÝBĚR. Už počtvrté navštívíme nejzajímavější místa na světě slovem i obrazem - teď Severní Ameriku. Poznáte aspoň v ukázce encyklopedické dílo, určené všem čtenářům naslouchajícím hudbě dálek. Unikátní fotografie, skvělé kresby a mapy, poutavý text - taková je charakteristiky knihy.
Inzerce

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Lekce od nevhodné učitelky
Vystoupení Miloše Zemana v Press Klubu Frekvence 1 vyvolalo v Rakousku bouři. Zeman zde řekl: "A podle mého názoru čím dříve se Rakušané zbaví pana Haidera a jeho postfašistické strany, tím lépe." Ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová reagovala tvrdě. "Myslím, že lidé, kteří projevují takovou demokratickou nezralost, budou mít jednak problémy při volbách ve své vlastní zemi, jednak nepochopili, co to znamená, když se někdo chce stát členem evropského společenství, které spočívá na zásadách demokracie, svobody a právního státu," řekla.

My jistě nejsme dokonalí demokraté, ale těžko si představit, že bychom měli jít do učení ke komukoli ze současné rakouské vlády. Je to vláda státu, na jehož území je právě teď pořádáno referendum vyjadřující ultimátum proti České republice. Navíc je to vláda státu, který soustavně a dlouhodobě toleruje jasné nezákonnosti na rakousko - české hranici. Bohužel, při akcích nátlakových skupin došlo i k případu fyzického napadení našich občanů.

Je to politováníhodné.

Miloš Zeman si možná měl vzít servítek před ústa, ale zase na druhou stranu - proč by to měl dělat? Haiderovo referendum je bez nejmenších pochyb a očividně protičesky zaměřené. Zeman je premiér České republiky. Má na Haidera názor, který s ním mnozí jeho spoluobčané sdílejí. Je dobře, že do Haiderova protičeského povyku zazněl i Zemanův hlas. A je-li co politováníhodné, pak nikoli to, že zazněl, ale že k tomu nastal důvod.

Dochází ovšem k paradoxu. Jestliže se kutálka ODS očividně chystá do voleb s euroskeptickou notou, proevropský Zeman zatroubil na své polnici útočný signál, který zase Rakušané nemohou vyložit jinak než signál k útoku proti nim. Možná tím vzbudí potlesk českého publika, možná ze mu to zvedne preference, možná i on zapřáhne nacionalistického vola do volební káry. Bohužel, je to osvědčený tahoun.

Měli bychom - v zájmu zdravého rozumu i v zájmu budoucích vztahů - naslouchat hlasům rozumu z rakouské strany, a není jich málo. Ti chytřejší si uvědomují, že Rakušané nemají reálný zájem na zhoršení vztahů se sousedem na severu, a už vůbec nemají reálný zájem, aby tento soused zůstal mimo Unii a aby časem spadl znovu do sféry ruského vlivu. Právě s těmito lidmi bychom měli komunikovat. A méně si všímat Haidera, který se zjevně hodlá prohrabat zpátky na politické výsluní skrz hrob česko - rakouských vztahů.


RODINA A PŘÁTELÉ: Zimní osvěta ve věci pneumatik
Odpoledne jsem strávil asi dvacetiminutovou jízdu autem. Neřídil jsem - za volantem seděla majitelka vozu. Bylo hnusné počasí, ve vzduchu kouha (kouř a mlha, jazykový vynález Miroslava Drkoše) a vozovku krylo mazlavé zimní mejdlíčko.

Umíral jsem hrůzou.
Na zimní pneumatiky jsem se zeptal hned poté, co jsem vlezl dovnitř. Ne, neměla zimní pneumatiky.
Nechci vystupovat v roli mentorského suchoprda. Jenže si taky nechci nabít hubu. Ovšem tím, že budu mentorovat, nezměním na dané situaci vůbec nic - letní pneumatiky se vlivem mého mentorování nezmění na zimní.
Takže jsem jen tak - jakoby rozmarně - rozmlouval na téma "výhody zimních pneumatik" a vyposlechl jsem všechny argumenty proti.
Je půlka zimy za námi a už se to nevyplatí. Proti tomuhle ledovému mejdlíčku zimní pneumatiky stejně nic nezmůžou. Pneumatiky jsou drahé a řemeslníci v servisech jsou gauneři. A když se jezdí opatrně, člověku se nemůže nic stát.

Ne, nestal jsem se mentorským suchoprdem.
Dobře si pamatuju, že ještě někdy před pěti lety jsem vedl přesně stejné pošetilé řeči. Navíc jsem si myslel, že zimní pneumatiky se od letních liší vzorkem, že jsou na nich nějaké špunty, jako vruby na podrážkách. A když jsem si pak zimní gumy koupil, žasl jsem, jak se chování auta změnilo na kluzké vozovce, žasl jsem a zároveň jsem se styděl, že jsem tolik let mohl být pošetilý.

Třeba by nějaký dobře formulovaný zákon prozření napomohl. Anebo by mohly napomoci pojišťovny: že kupříkladu budou stíhat škody vzniklé na vozidle v zimním období vybaveném letními gumami záporným bonusem neboli malusem. Je to tak úplně pitomý nápad?


PSÍ PŘÍHODY: Lepší míček v hubě než rohlík na střeše
Bart bezesporu patří do kategorie těžce pracujících. K jeho hlavním pracovním povinnostem patří žvýkání gumových předmětů - činky, smyčky nebo míčku. Vydrží to dělat mnoho hodin. Však taky má svaly na krku pevnější než ocel (a to zas má ten následek, že škubání obojkem nemá účinek, když potkáme Maxe nebo Toma a on se rozhodne, že je jejich další existence na tomto světě nežádoucí).

Není v tom sám. Asi všichni pejskové mají rádi míčky. Pozoroval jsem dnes jednoho takového čtyřnohého chlupáče, jak loudí s míčkem v hubě rohlík.
Rohlík držela jeho paní.
On třímal míček.
Bylo na něm vidět, jak úporně přemýšlí: lepší míček v hubě než rohlík na střeše. Chtěl bych rohlík. Jenže, když míček pustím, dostanu kousek rohlíku, a paní mi ukradne můj milovaný míček!
Paní chápala, co se děje v jeho kotrbě. Sklonila se k němu.
"Tak na, vezmi si..."
Dilema nabývalo rozměrů přesahujících hranice snesitelnosti.
Pes, místo aby byl šťastný s míčkem a rohlíkem, propadal zoufalství.
Nakonec míček pustil, popadl kus rohlíku, spolkl ho tak hltavě, že málem dopadl jako americký prezident po pokusu pozřít preclík, dohnal kutálející se míček a s temným vrčením, zjevně uražen, se odsunul stranou.

Paní se za ním se zbytkem rohlíku dívala. Psovi se jeden nezavděčí, s rohlíkem i bez rohlíku.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.