Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 15.1.2002
 • Policie po výslechu zadržela Vladimíra Železného, zároveň byli zadrženi i dva jeho právníci; jde o poškozování věřitele převody majetku; kvůli zdravotním důvodům byl Železný večer z cely opět odvezen
 • Ruský týdeník Novaja Gazeta tvrdí, že firma Falkon Capital která odkoupila český dluh vůči Rusku je dceřinou společností firmy Usamy ben Ladena
 • Libor Rouček prohlásil, že vláda nemá žádné informace, které by toto tvrzení potvrzovala
 • Ani Stanislav Gross nepotvrdil tuto novinářskou informaci, prohlásil, že zaúkoloval rozvědné služby a že bude mít do několika dnů zprávu na stole
 • Miloš Zeman odmítl se vyjadřovat kvůli "každému novinářskému pšouku" a ministr financí Jiří Rusnok upozornil, že firma byla prověřena a že si Rus Oleg Lurje spletl firmu s jiným Falconem se sídlem v Londýně
 • Šest významných funkcionářů francouzské banky Societe Generale je podezřelých z praní špinavých peněz, tato firma vlastní naši Komerční banku
 • Zpěvačka Helena Vondráčková prohrála soud s novinářem Janem Rejžkem, Rejžek ji obvinil ze spojení s mafiány
 • Programový ředitel Svobodné Evropy Jeffrey Trimble potvrdil, že stanice neuvažuje o stěhování a řekl, že od české vlády nedostala žádné konkrétní návrhy
 • Krajně pravicová strana Svobodných zahájila v Rakousku protitemelínské referendum, referendum odmítly ostatní politické strany i některé ekologické organizace
 • Na Orlickoústecku se objevil druhý případ nemoci ovcí klusavka, ovce je ze stejného stáda jako ta první
 • Krajský soud v Brně rozhodl, že proces s bývalým vyšetřovatelem StB Aloisem Grebeníčkem bude pokračovat
 • I v České republice oslavovali pravoslavní příchod Nového roku
 • Počasí Praha: Od rána kouha (kouř a mlha=smog), ve vzduchu smrad, na zemi sníh
  Brno: opět žádná sláva, navečer se navíc jaksi zamlžilo    Lubomír Střítecký
  Žilina: dole v meste mierna dymla, hore na kopci mierna hmla    Miroslav Drkoš

Česká zima (z jihočeských Blat):
Tu je Zálší, tam Malžice,
nedaleko Borkovice,
Komárov a Horný,
tam jsou holky hodný,
nedaleko Klečata,
tam jsou hodný děvčata.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 15. ledna 2002
Při tisku mailů (abychom pak mohli vypnout "parazitní počítače" - Mazancův výraz - a číst si papíry) se naše síťová tiskárna nějak zadrhává. Tiskárna je u Drna a Trna v dřívější kanceláři Viki. Křičíme tam na ně z naší textárny: "Už to něco udělalo?" Odpovídají nám: "Zatím to neudělalo nic. Ještě je brzo."


POZVÁNÍ NA CESTY - poskytuje PODIVUHODNÝ SVĚT, publikace z vydavatelství Reader´s Digest VÝBĚR. Už počtvrté navštívíme nejzajímavější místa na světě slovem i obrazem - teď Severní Ameriku. Poznáte aspoň v ukázce encyklopedické dílo, určené všem čtenářům naslouchajícím hudbě dálek. Unikátní fotografie, skvělé kresby a mapy, poutavý text - taková je charakteristiky knihy.
Inzerce

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Politika, nebo černá kronika?
Ruský týdeník Novaja Gazeta tvrdí, že firma Falkon Capital která koupila ruský dluh vůči České republice patří do okruhu finančního impéria rodiny, k níž patří i Usama ben Laden. Jiří Rusnok tvrdí, že se Oleg Lurje prostě spletl a pomotal českou firmu Falkon a firmu Falcon se sídlem v Londýně. Rus ale trvá na svém a prohlašuje: Rusko na tom může jenom vydělat, protože do Ladenovy peněženky nepřispěje ani rublem. To by bylo mimořádně zajímavé vyřízení ruského dluhu! V téhle kaši vězí exkluzivně Zeman a jeho lidé - a ti reagovali každý po svém. V čele se Zemanem, který vzkázal, že se nehodlá vyjadřovat ke "každému novinářskému pšouku", Jiří Rusnok se smál, že se Lurje prostě spletl a Stanislav Gross sdělil že žádné indicie nemá, ale že se poptá.Mohli bychom mávat vějířem za účelem rozptýlení novinářského pšouku, nebýt té okolnosti, že BIS paktování s Falkonem už dříve nedoporučila, takže Rusnokovy řeči o bezpečném prověření Falkonu znějí přinejmenším podivně. Zatím ale řaďme tuto zvěst do oblasti kuriozit - až pokud se potvrdí, řaďme do oblasti kuriozit vládu Miloše Zemana.

Vážný obrat vzala kauza Vladimíra Železného. Ten byl opět vsazen do cely - a večer nebylo ještě známo, zda si tam pobude déle. Spolu s ním takto skončili dva jeho právníci. Důvod - poškozování věřitele, machinace se Železného majetkem. Ústy mluvčího CET 21 Martina Chalupského Železný vše označil za "tlak se zámyslem podmanit si nezávislou soukromou televizi". Zmínil se doslova o tlaku ze strany občanských iniciativ - a při tom měl bezpochyby na mysli dopis supiny intelektuálů Václavovi Klausovi.

Ten obsahuje otázky, jaké napadají každého - proč Klaus jen tak Železnému odpustil (prý proto, že se Nova za pomluvy omluvila), proč Klaus tak okatě Železného podpořil, když je vyšetřování stále ještě v běhu, a jak se ODS staví k finančním závazkům plynoucím z prohraných arbitráží. Výčet soudních a arbitrážních rozhodnutí v tomto dokumentu je zarážející, a dnešní události daly dokumentu další váhu. Jistě není taková, aby Klausově straně zlomila vaz. Navíc, Václav Klaus na dopis odpověděl předvídatelným způsobem: odpovědi jsou zde, otázky zůstávají. Jaké je pouto svazuje Klause a TV Nova? Kdo zaplatí eventuální miliardy vyplývající z arbitráže? Jedno je jisté - v předvolební strkanici to pro něho znamená nepříjemnou kaňku na košili.
Je to podivuhodná náhoda, že policejně vyšetřovací mlýny domlely zrovna před volbami. Aby to nedopadlo, jak mi na podzim říkal jeden "ve vysoké vodě brousící" právník: před volbami Železného zavřou, a po volbách ho zase pustí a on se stáhne na Slovensko...


RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem prodal auto policajtům
Včera jsem se tu zmiňoval o ošidnosti nákupu auta z druhé ruky. Slíbil jsem vyprávění o prodeji nejšílenějšího vozu, jaký jsem kdy měl... tedy, s jedinou výjimkou, ale o té někdy jindy. Šlo o renaulta osmičku z druhé ruky. Měl jsem k tomu modelu vztah - protože jsme ho měli doma, když jsme stavěli dům, a jakmile došly prachy, museli jsme ho prodat. No a pak jsem se zmotal na ojetinu. Ukázalo se že je to bývalý taxík, voda mu natekla do prahu a šplouchala v něm (nakonec jsem práh odvrtal), pak prorezl celý jeden blatník a pokoušel jsem se ho laminovat... Krátce a dobře, jednou takhle o půlnoci jsem se vracel domů z centa Prahy. U Národního divadla se za mne pověsili policajti s volhou (samosebou, bylo to hluboce za totáče). Měl jsem čisté svědomí v tom smyslu, že jsem nic nepil, papíry jsem měl, auto jsem neukradl - pokračoval jsem tedy v cestě. Policajti mě tedy jasně vychutnávali: jeli za mnou na Újezd, odtud k Andělu nahoru na Malvazinky, ulicí U Mrázovky až k Blažence a tam se odbočí na jakoby parkovou cestu až k vrátkům našeho pozemku. Tam jsem zastavil a policajti zarazili s tou volhou za mnou. Vylezli a spustili:
"No tak, pane řidiči... Prasknul nám výfuk, že? No a ten zvuk výfuku... to je rachot. Copak to tu máme? Díra v blatníku jak syslí nora. Pneumatiky vzorku taky moc nemají..."
A tak dále. Měli mě napíchnutého na rožni a zvolna otáčeli. Když se unavili, začal jsem já:
"Jenže, na druhou stranu, motor je v perfektním stavu a je to držák a žere pod sedum litrů! Má to měněné brzdy a fungl nové tlumiče." A tak dál, načež jsem skončil: "Nechcete ho koupit?"
"Za kolik?"
"Za pět tisíc!" vyhodil jsem cenu. Druhý den si jeden z nich pro auto přijel - to byl půlnoční prodej nejšílenějšího auta, jaké jsem kdy měl. S výjimkou náklaďáku Žuk. O něm pojednám jindy.
PSÍ PŘÍHODY: Když padne kouha
Na oko to vypadá moc hezky - je to tu na kopci zachumelené, a protože jsme už pár dní neviděli sluníčko, stromy jsou pořád ještě začepicovatělé, sníh z nich neodtál a neopadal. Jenže povětří je jaksi mizerné. Bart nedává nic najevo, ten se zajímá o jiné pachové zdroje, než je kouha. Včera si ale stěžoval můj psodruh pan Suchý, že pořád cítí ve vzduchu nějakou spáleninu a dnes ráno jsem ji cítil taky.

Mizerně se spí. Dokonce i Michaela, která o sobě prohlašuje, že je spací kufr, nemohla usnout a probouzela se. Bart, ten se natáhl na pelech už v podvečer, opřel si hlavu o zeď a za chvilku už bylo slyšet jeho zdravé pochrupování - kouhou neovlivněné.

Zdánlivě.
Padla noc. Šel jsem spát po půlnoci, probudil jsem se po třetí hodině, četl jsem si a až někdy v půl páté jsem se pozvolínka propadal do spánku. A sotva se mi to - skoro - povedlo, slyším na chodbě známé "klap, ťap, klap, ťap", to se Bart kamsi stěhoval. Zastavil se u otevřených dveří do pokoje, kde spím i pracuji, načež jsem slyšel jeho oddychování a pak hlučné dávení!

Z celého domu si zvolil blicí místo pár metrů od mé usínající hlavy. Kde jinde?
Jak by neblil, když pořád žere sníh, přemýšlel jsem nevrle. To už znělo další "klap, ťap, klap, ťap", Bart se vzdaloval, vracel se na své původní pelešiště v Míšině pokoji.
Už aby byla kouha pryč. A sněhu k sežrání by taky nemuselo být tolik.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.