Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 10.1.2002
 • Vláda zrušila výběrové řízení na privatizaci ČEZu, protože zájemci nesplnili finanční požadavky a ztotožnila se tak se závěry privatizační komise
 • Vláda nesouhlasí se zavedením částečného školného, jak to navrhuje skupina poslanců kolem Petra Matějů; na dva týdny vláda přerušila jednání o financování eventuálního nákupu stíhaček Gripen
 • Odborníci odhadují, že za daných ekonomických podmínek je privatizace ČEZu obtížná
 • Nezaměstnanost stoupla na 8,9%, nejhorší je to na severu Čech a Moravy - na Mostecku dosahuje 21%
 • Rakouští a němečtí Němci požadují dvojjazyčné označení obcí, z nichž byli po válce vyhnáni
 • Rada české televize odmítla jmenovat do funkce ředitele brněnského studia Zdeňka Drahoše, rada nařídila generálnímu řediteli ČT Balvínovi, aby vypsal výběrové řízení
 • Rada pro rozhlasové a televizní vysílání odebrala firmě RTV Galaxie licenci pro vysílání TV3
 • Ministr obrany Jaroslav Tvrdík oznámil, že aliance NATO hodnotila české vojáky velmi slabě - náčelník generálního štábu Jiří Šedivý se pak snažil ministrova slova zmírnit a řekl, že šlo o hodnocení postupu reforem
 • Česká jednotka výsadkářů nepojede do Afghánistánu, zato pojede do Kuvajtu, důvodem je změna požadavků ze strany afghánské vlády
 • Britští konzulární úředníci opět předběžně kontrolují na ruzyňském letišti v Praze cestující do Británie
 • V Brně vyhořelo kasíno, při požáru zahynuli tři lidé, o život přišli dva hasiči a jeden zaměstnanec, kterého se marně pokoušeli zachránit
 • Internetový deník iDnes oslavil čtvrté výročí provozu, Neviditelný pes blahopřeje k narozeninám
 • Počasí Praha: lehce nad nulou, lehce nepříjemno

Česká zima (z Vysočiny):
A ty milý Pospíšku,
přijdi ty k nám na přístku!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 10. ledna 2002
Problém s taháním lidí z výtahů při zítřejším požárním cvičení je vyřešen: Zhostí se toho firma ing. Mazance, bratra našeho bezpečnostního poradce. Mazanec mladší přijede z Bludné Nory, kde bydlí, už dnes večer, aby byl na místě včas. A kdyby doopravdy hořelo? Slovy Dur Duraka: "Filosofií moderního sofistikovaného řízení je řešit problémy, až když nastanou."


OKNO DO DALEKÝCH KRAJŮ - výpravná obrazová publikace PODIVUHODNÝ SVĚT z vydavatelství Reader´s Digest VÝBĚR vás doprovodí na nejzajímavější místa na světě slovem i obrazem - tentokrát navštívíme Jižní Ameriku. Nebojte se suchého poučování - je to strhující vyprávění doprovázené množstvím fotografií a ilustračních kreseb a map.
Inzerce

Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Případ hostování Svobodné Evropy v Praze
Hned po útoku na Spojené státy se strhla monumentální ostuda spojená s pokusem české armády ochránit sídlo Svobodné Evropy. Příběh je dostatečně známý, přesun obrněných transportérů skončil fiaskem. Pražané se taky do syta zasmáli, když provozovatel mobilních telefonů vyvěsil na někdejší budovu parlamentu, nyní sídlo RFE obrovský transparent vybízející k další akci. My Pražané jsme smíškové.

Hned po útoku usoudila bezpečnostní rada státu, že RFE je na nebezpečném místě, a dospěla k názoru, že je třeba ji přestěhovat. Česká armáda, která neumí převézt čtyři obrněné transportéry z místa A na místo B, s nevšední operační schopností nalezla hned pět alternativních míst, kam by se Svobodná Evropa mohla zasyslit. Tento týden dala RFE najevo to, co zatím jen naznačovala, že utíkat nehodlá.
Sledujte ten jednohlasný povyk napříč stranami, od komunistů přes ČSSD až po - bohužel a těžko pochopitelně - ODS, jak nezodpovědně se tihle Američané chovají. Jak si neváží pohostinství. Jak odmítají smekat čepici a šoupat nohou. Jak úplně zbytečně dráždí Irán, Irák svými podvratnými propagandistickými tlachy za špinavé dolary. Jak uvádějí do nebezpečí Pražany.

Připomeňme, jak za druhé světové války sídlo BBC přitahovalo bombardovací svazy Luftwaffe. Angličané mu dali kamuflážní nátěr, ale aby utekli a vysílali z lesa, ne, to neudělali. A k tomu teď Američany vybízí česká politická elita v nejčistší tradici Mnichova a Moskevských protokolů. Jestli se RFE přestěhuje do Budapešti, a jsou takové signály, přibude další exponát do naší bohaté galerie hanby. Z boje se neutíká, vzkázal nám všem prezident rádia Thomas Dine. Měl by si ta slova vzít k srdci Miloš Zeman, který tak pěkně po churchillovsky promluvil bezprostředně po útoku na New York a Washington. Válka s terorismem, s náboženským fanatismem, to je válka, která jen opticky jinak vypadá, než boj s komunismem a fašismem. Je to zase ale jen válka, a na Václavském náměstí, v prostoru mezi Muzeem a operou je jedna její fronta. Měli bychom na to být pyšní.


RODINA A PŘÁTELÉ: Výprava na Pána prstenů
Ságu Pán prstenů napsal anglický spisovatel John R. R. Tolkien (Ronald Reuel, pokud jste zvědaví). Prapůvodem knihy je román Hobit, vydaný v roce 1937 poprvé. Na Pánu prstenů pracoval dvacet let, než svolil - se skřípěním zubů - k jeho publikaci. Opravdu to nebyl žádný šestákový pisálek! Profesor anglosaského písemnictví na univerzitě v Oxfordu měl hluboké znalosti pradávných ság a legend a byl jimi tak prostoupen, že si je dovedl sám vymýšlet.

Hobita napsal v krátkém období tvůrčího opojení - a na románu je to vidět: je to půvabná, svěží kniha, která jako jiné vzácné knihy z britského písemnictví mohou číst děti i dospělí a jak staří, tak mladí v nich najdou to svoje, připomenu dílo jiného pana profesora, Alenku v zemi divů. Pán prstenů volně navazuje na děj Hobita. Je to rozsáhlá a do podrobností propracovaná literární stavba. V šedesátých létech ohromila čtenáře, zvláště pak americké studenty, právě touto důkladností. Ano, tolkienovský kult sahá do minulosti už pětatřicet let, a pro lidi, kteří se dozvídají o Pánu prstenů až teď, v souvislosti s filmem, je to překvapující zjištění. Mají totiž pocit, že fantasy, tedy příběhy o hrdinech a trpajzlících, jsou novodobý vynález, asi jako esemeska nebo wap.

Premiéra se koná o půlnoci v multikinu ve Slovanském domě v ulici na Příkopě v Praze. Je to, myslím , potřetí v životě, co jdu do kina takhle pozdě - donutil mě k tomu podruhé James Bond. A poprvé František Vláčil se svou Markétou Lazarovou. Zvláštní kombinace! Chystáme se na premiéru výprava scifistů - o výsledku podám zprávu zítra.


PSÍ PŘÍHODY: Povánoční kočičina u sousedů
U nás nemáme žádnou kočku, u sousedů čtyři, průměrně dvě kočky na domácnost. Taková jsou kouzla statistiky. Kouzla koček jsou jiná, zvlášť když je stále v provozu vánoční stromeček. A to u sousedů mají, protože malý Ondřej - kdyby to šlo - by vítal kontinuální stromeček, a oželí likvidaci stromečku teprve tehdy, když z něho opadá všechno jehličí a vypadá jak slunečník po hurikánu.

Anebo poté, co ho zlikvidují kočky. O to se mňoukající čtveřice od rána do večera pokouší.

Jedna z nich okousala Betlém. Nepodařilo se zjistit, která z nich je zaujatá proti Ježíškovu rodišti. Zato je známo, že kočka Miluška si libuje v lezení po výškách a několikrát denně se vyšplhá až někam je špičce a pak se bojí slézt a volá o pomoc. No a packami se do skleněných koulí trefují všechny čtyři.

Pochopitelně, že každý rok se sousedé snaží vychovávat svoje kočky. Výsledek? Jakmile přijde někdo z domácích lidí, kočky (pokud jedna z nich nevisí na předposlední větvičce) zalezou pod almaru a koukají, kdy ti protivní kazitelé zábavy odejdou.
Bart je vůči stromečku podivuhodně netečný. Teď samozřejmě, protože jsme stromeček zlikvidovali, ale neudělal žádnou škodu ani před tím. Je to dáno i tím, že má kupírovaný ohon - jeho předchůdce, německý ovčák Gordon, také neměl proti stromečku nic osobního. Naopak, měl radost že je v pokoji něco nového a zajímavého a moc se mu líbila vůně cukroví. Jeho ohon ale měl energii basebalové pálky a na stromečku se dovedl podepsat víc, než tucet takových koček, jaké mají u sousedů..


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.