Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 8.1.2002
 • Miloš Zeman označil v rozhlase Miroslava Grégra za svého nejlepšího ministra a řekl, že nepřijme jeho eventuální demisi, kterou by Grégr mohl podat už dnes v souvislosti s průtahy Temelína
 • Podle agentury CVVM má nejvyšší preference ČSSD, následuje ODS (18%), KSČM (10%), samotná 4k (5%), lidovci (7%), US (4%), oproti listopadu ČSSD stoupla, ostatní strany klesly s výjimkou "samotné 4K" (5% -> 8%)
 • Václav Klaus prohlásil, že billboard na kterém propagoval lyže značky Volki propagoval restauraci jeho známých
 • Výkonná rada ODS schválila krajské kandidátky pro nadcházející volby, otázka pražského lídra zůstává otevřena, možná se o funkci bude ucházet Václav Klaus
 • Odboráři státních zaměstnanců se nedohodli s vládou o zvýšení platů s Vladimírem Špidlou - trvá stávková pohotovost
 • O privatizaci ČEZu se uchází francouzská EdF a italsko-španělské konsorcium Enel/Iberdola
 • Ovčí chov v Hevlíně nemusí být vybit - ve stádu 150 kusů se vyskytl jeden případ nemoci klusavky
 • Policista Vladislav Patera, který při pronásledování ukradeného vozu zastřelil loni v červenci chodkyni, se u soudu hájí, že výstřel padl nešťastnou náhodou při brždění policejního auta
 • Orel skalní, který hlídá letiště v Praze - Ruzyni a zalétl se, je zase ve službě, sokolníci ho našli a konstatovali, že se pěkně vypásl a ztloustl
 • Počasí Praha: mráz polevil, povětšinu dne bylo nad nulou
  Brno: výrazně tepleji, možná i nad nulou    Lubomír Střítecký
  Žilina:    Miroslav Drkoš

Česká zima (z Čech):
Krátký den, dlouhá nit.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 8. ledna 2002
Podle předpisů máme v případě požáru spolupracovat se závodními hasiči. Jenže ty nemáme - při jedné z vln liberalizace všichni transferovali. Ptal jsem se Duta, s kým tedy budeme spolupracovat. Odtušil: "Přece s městskými hasiči! Když nejsou místní." Optal jsem se, proč nejsou místní, když to norma předpokládá. Zle se zamračil: "Už nemáme totalitu. Norma přece není zákon!"


OKNO DO DALEKÝCH KRAJŮ - výpravná obrazová publikace PODIVUHODNÝ SVĚT z vydavatelství Reader´s Digest VÝBĚR vás doprovodí na nejzajímavější místa na světě slovem i obrazem - tentokrát navštívíme Jižní Ameriku. Nebojte se suchého poučování - je to strhující vyprávění doprovázené množstvím fotografií a ilustračních kreseb a map.
Inzerce

Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: CVVM zveřejnilo nové výsledky výzkumu stranických preferencí
Tak konečně se hraje s odkrytými kartami a Čtyřkoalice se jasně uvádí jako samostatný subjekt, a na zvláštním místě jako součet 4K (samostatná) plus KDU-ČSL a US. Voličovy sympatie k sjednocené čtyřkoalici jsou totiž něco jiného, než sympatie k lidovcům nebo Unii - je to jako dětská sympatie k Hurvínkovi (který neexistuje) a k cukrářovi a hračkářovi vedle v ulici (kteří existují). Když je to takhle srovnáno a ukázáno jasně, lidé mají větší přehled - a zjišťují například, že Unie svobody klesla od října podruhé pod hranici volitelnosti 4%. Sociální demokracie překonala svůj květnový rekord (22%) a zaujala vedení se 24%, ODS trošku osciluje (má 18%) a komunisté mají 10%. To je jejich nehorší výsledek z poslední doby - kde jsou ty časy někdejší slávy (červen 2000 - 20%, únor 20,5%, prosinec 1999 22%, listopad 1999 24,5%)! To dokazuje, že komunisté se skutečně dostali do pozice mrchožroutů, kteří se pasou na těle ekonomiky - jakmile zdánlivě mrtvé tělo projeví známky života, stahují se do pozadí.

Rekordních 22% je pro sociální demokracii pořád ještě málo. Kdyby tak lidovci s nimi šli do koalice a komunisté se transformovali v konstruktivní socialistickou stranu, byla by situace jiná a v téhle zemi by mohla nastat situace, kdy se střídají dva jasně odlišné koncepty řešení veřejných věcí. Jenže teď zase já hovořím o něčem, co není - o Hurvínkovi který neexistuje.

Groteska s lyžemi
Václav Klaus se nechal vyfotit s lyžemi Völki, fotka se ocitla na reklamním billboardu firmy Völki - a na dnešní tiskové konferenci Klaus řekl, že nefiguroval na reklamě pro lyže Völki, ale pro nejmenovanou hospodu. Přesně podle návodu Nicola Machiavelliho, který radil vladaři, co dělat, když se dostane do úzkých: má se stavět hloupým. Co si na něm kdo vezme? Své stoupence naplnil radostí, své odpůrce podpořil v odporu.


RODINA A PŘÁTELÉ: Vzpomínání vánoční
K vánocům patří šmejdění, nacházení a užírání. Nejvíce mám spadeno na oříšky a mandličky. Tyto choutky jsou zdrojem tvrdých konfliktů uvnitř mého jinak harmonického manželství. Míša je vždy rozhodnuta uhájit maximum oříšků a mandlí, mé snahy vedou k opaku.

Míšina obrana oříšků se řídí několika technickými schématy.

Ten základní je hrubé násilí:
"Koukej mazat od té skříně! Už ať tě tu nevidím!" Tak zní hlavní bojový pokřik.

Druhá metoda je od té první odvozena. Navazuje na hrůzu vyvolanou prvotním řevem, takže už stačí jen varovné "jedeš!"
Třetí metoda je metoda dietetická.
"Přece nechceš, abys měl ještě větší pupek!" je ideologické jádro kampaně.
Samozřejmě že bych mohl opáčit, že oříšky a mandličky v čistém stavu jsou méně pupkotvorné, než v podobě vanilkových rohlíčků a krůtí nádivky. Přemýšlím však o svém pupku a zapomenu na hádky.

Když vše selže, nastoupí útok na rozum a city:
"Ty chceš ty vánoce zničit. Z čeho udělám nádivku, když sežereš mandle? Těšíš se na nádivku? Těšíš. Dá se udělat bez mandlí? Nedá. Když mandle sežereš, nebudeš mít nádivku a zkazíš si vánoce."

Přiznám, že tento poslední argument mě zlomil. Přestal jsem se dobývat na mandle (oříšky už byly přetaveny do rohlíčků).
Pak jsem se vracel domů a už před domem jsem ucítil známý kremační pach.
Vletěl jsem dovnitř a křičel jsem:
"Míšo! Kremace! Něco se ti pálí!"
"Cože? Neřvi tu, povídám si se ségrou," zněla odpověď ženy - měla sluchátko u ucha.
Letěl jsem do kuchyně. Na sporáku dýmal hrnec plný černých mandlí: Míša je vařila, aby je mohla svléknout z kůžičky. No a protože zavolala ségra, voda se vyvařila a oheň hořel a hořel...

Byl jsem zvědav, jak to dopadne s vánocemi.
Ženu nelze hned tak snadno doběhnout.
Bez hnutí brvy sáhla do skrytých rezerv a vytáhla pytel mandlí, který by uspokojil pět nenažranců mého typu a tři pekáče nádivky.


PSÍ PŘÍHODY: Příhoda se ztracenými klíči
Kdyby nebylo Montyho, jistě bych nepotkal Viktorii a její dceru Kateřinu. Kráčely s hráběmi na plácek před hotelem Blaženka a Monty, zcela nadšen, poskakoval kolem nich.
Nejdřív mne napadlo, že obě dámy Špičkovy se chtějí bavit přehrabování sněhu. Byla by to jistě výstřední zábava, ten plácek není nijak malý, jistě je to padesát na padesát na padesát metrů trojúhelník. Hezká plocha na prohrabování!

Vysvětlení bylo prosté:
Při procházce s Montym Viktorie ztratila klíče.
"A kde asi, proboha?" ptal jsem se ne moc japně.
Viktorie rozhodila rukama.
"Všude, kde běhal Monty."
Podle stop se dalo soudit, že Monty běhal opravdu všude, a pokud to nebyl Monty, pak jiný pes, a jen mistr stopování by dovedl rozeznat šlápoty.
Měl jsem něco na práci a musel jsem zanechat dámy jejich osudu. Druhý den jsem potkal Kateřinu.
"Tak co, našly jste klíče?"
"To jsem našla klíče!" hlásila.
A vysvětlila, že byla vedena takřka telepatickými vlastnostmi. Prostě šla, ukázala prstem, pak následovalo máchnutí hráběmi a klíče byly na světě.
Na znamení triumfu Monty místo nálezu podepsal.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.