Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: Pátek 4.1.2002
Neviditelný pes knižně
Nové knižní vydání Bartových příhod vyšlo! Za 219 Kč je k dostání v lepších knihkupectvích - na př. v Praze v Krakatitu v Jungmannově 14, nebo objednat mailem .

 • Sněhová kalamita ustupuje, nejhorší situace zůstává na Bruntálsku
 • Unie svobody podala žalobu k Vrchnímu soudu v Praze kvůli rozhodnutí ministerstva financí utajit smlouvu o umořování ruského dluhu vůči České republice
 • Ministerstvo financí se odmítlo k žalobě vyjádřit
 • Police přestala stíhat výroky extremisty Jana Kopala, který schvaloval útoky teroristů proti civilistům ve Spojených státech s tím, že jde o názory jednotlivce
 • Děti ve škole dostanou leporelo, aby pochopily smysl senátu
 • Ve středu začalo vysílat rádio Express, které na pražské frekvenci 90,3 FM nahradí vysílání rádia Limonádový Joe
 • U Temelína se 16. a 17. ledna uskuteční cvičení simulující havárii elektrárny, cvičení bude řídit ministr vnitra Stanislav Gross
 • Ve Valdicích bylo otevřeno nové oddělení pro doživotně zavřené vězně
 • Státní rozpočet ČR skončil v loňském roce podle předběžných údajů se schodkem 67,7 miliardy korun
 • Počasí Praha: Teplota kolem mínus 6, sluníčko, ne moc silný vítr
  Brno: slunečno a mrazivo    Lubomír Střítecký
  Žilina:    Miroslav Drkoš

Česká zima (z Horácka):
Já jsem malý koledníček,
vy jste velká koleda,
když mně nic nedáte,
pošlu na vás medvěda.

(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Pátek 4. ledna 2002
Středeční projev Běsného Kokota zanechal následky v mysli vedoucího ing. Duto Hlava: Už od 3 hodin byl vzhůru psal si nápady na papírky. Jeho návrh, abychom v naší textárně opakovali turnaj ve stolním fotbale, narazil na vlnu zdvořilého nezájmu. Pokáral nás: "Stále myslíte postaru, jako za komunismu! S takovým přístupem úkoly, vytčené nejvyšším manadementem, nesplníme!"


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Ohlasy na zdražení telekomunikačních poplatků
V mrtvé politické sezóně zveřejnila ČTK glosu na téma "zdražení poplatků Telecomu". Agentura píše: "Poslance, které ve čtvrtek ČTK oslovila, překvapilo rozhodnutí Českého Telecomu výrazně zdražit poplatky za užívání pevné linky."

Není mi známo, které poslance ČTK oslovila. Bystří lidé to asi nebyli. Ani to není překvapivé, že "ODS rozhodnutí Telecomu schvaluje," jak konstatuje agentura.
Pokud by někdo chtěl hledat onu pověstnou "červenou nit" v konfliktu Telecom versus veřejnost, musel by ji najít i potmě a s oční vadou v rozmezí +- 10 dioptrií. Je to otrocká podpora vládnoucí struktury telekomunikačnímu monopolu. Lví podíl má na tom samozřejmě ODS, která je přímo odpovědná za udělení neodůvodněného monopolu Telecomu. V této souvislosti působí mimořádně komicky ideologická domácí cvičení stínového ministra spojů Martina Římana na téma "svoboda trhu". Když se schvaloval telekomunikační zákon, který monopol Telecomu fakticky prodloužil, sociální demokraté a ODS (nikdy veřejně!) uklidňovali oponenty, že tuto hanebnost prosadili proto, aby zvýšili cenu Telecomu při privatizaci. Všichni víme, jak to s privatizací dopadlo. Totální krach.

Teď už spadly všechny zábrany. Telecom získává 80 procent zisku z klasické telefonie od 20 procent zákazníků - velkých firem. Tak zvaný "občan" ho nezajímá. Proto přistoupil Telecom ke kroku, který mnohé "občany" prostě od telefonu uřízne. Komu se zvýšení cen nelíbí, ať prostě netelefonuje a linku zruší, takhle natvrdo to Telecom vidí. V zemi kde je 7 milionů mobilních telefonů si Telecom může zdražování klasické telefonie dovolit, pevná síť je tak jako tak mrtvé maso. Jestliže "někteří poslanci kritizují Český telekomunikační úřad za to, že se zvýšením poplatků souhlasil," jde zase o pokrytectví. Telekomunikační úřad může regulovat cenovou hladinu a ne cenovou strukturu monopolisty. A monopolista dovede vždycky zamíchat cenami uvnitř struktury tak, aby telefonáty ve špičce do Austrálie cenově vyvážily zvýšení ceny paušálu.

Jako spoluorganizátora někdejší akce Internet proti monopolu mě mnozí čtenáři vybízejí k akci - stejně jako mé přátele Iva Lukačoviče a Patricka Zandla. Osobně se domnívám, že doba demonstrací je za námi. Politické nastavení nezměníme, to změní až volby. Monopol nakonec skončí. Také technologie jde dál. Telecom dříve či později ztratí své loupežnické postavení v této společnosti. Troufnu si tvrdit, že toto je jeho poslední vítězství.


RODINA A PŘÁTELÉ: Stupeň kalamity nula
Třetina republiky pod sněhem, Českomoravská vrchovina neprůjezdná, hraniční přechody s Německem uzavřeny... jedna zpráva horší než druhá. Načež je záběr na televizního reportéra pod obrovskou horou sněhu - a reportér vece, že toto je v Rudné u Prahy.

Nuže, Rudná je skutečně u Prahy, nějakých deset kiláčků od našeho domu. Popadl jsem dopoledne foťák - a Barta raději nechal doma, aby nezapadl někam do závějí a já ho nemusel hledat, konec konců, není to žádný sněžný pes, žádný bernardýn.

Ulice a silnice byly čisté, suché. Nad sněhovým popraškem smutně čouhala stébla polámaná větrem. Vjel jsem na dálnici, minul zličínský nákupní komplex. Dostal jsem se k místům, kde jsem předloni skoro zapadl do závějí - když jsem z dálnice sjel v naději, že pořídím divukrásné zimní záběry. Nabil jsem si hubu, to jo, auto jsem jen tak tak vyprostil.
Letos jsem v těch místech neměl šanci ani na zimní záběry, ani na nabití huby.
Na EXIT 5 plzeňské dálnice jsem opustil autostrádu a vydal se po místních komunikacích zpět k Praze.

Všude stejný obraz...dítko školou povinné by zaplakalo - kde já si zasáňkuju?

Vracel jsem se domů a vzpomínal na ty sněhové hrůzy na televizní obrazovce. A taky jsem vzpomínal na americký film Kozoroh Jedna o tom, jak NASA odpředstírala před televizními kamerami přistání kosmonautů na Marsu.

Vrátil jsem se domů, do tepla.
Třeba mě ale vyhledá některý z obyvatel míst, kde skutečně jsou závěje a kde lidé kvílejí pod sněhovými horami jako Karafiátovi Broučci. Vyhledá mě a naplácá mi hubu, abych si těch zimních trýzní taky trochu užil.


PSÍ PŘÍHODY: V těžkém podezření
Hodiny trávím u počítače posazen v anatomickém křesle. Je to pěkné křeslo, nebolí v něm záda a když záda bolí z jiné než sedací příčiny, křeslo má léčitelské účinky.

Takže, sedím v křesle, jde kolem Míša a praví:
"Podívej, čuně jedno, zase jsi něco rozlil, nemůžeš si dát pozor?"
Opravu, pod křeslem byla loužička. A pod stolem ležela ekologicky závadná PET láhev od Mattoniho minerálky. Byla prázdná. Co se stalo s jejím obsahem? Koluje už v mém cévním oběhu doplňujíc životadárné šťávy, nebo se sákne do parket?

Vypeskován, vzal jsem hadr a loužičku utřel.

Odpoledne koukám - nová loužička!
Zavolal jsem Míšu.
"Koukej: Nic jsem nepil, není tu žádná flaška, žádná sklenice, žádnej hrnek... jenom loužička!"

Zpytavě hleděla na mne, pak na loužičku, pak na psa.

"Ba...arte?!" pravila tázavě a přísně.

Bart vzhlédl a v šeru pokoje bylo vidět mihotavý třpyt svatozáře nad jeho chlupatou hlavou.
Prosím? Je třeba nějakého mého přispění k hladkému chodu domácnosti?, znamenal jeho pohled prostoupený nevinností jako grog rumem.

Nabral jsem loužičku prstem a přičichl. Nemusím mít Bartův čich, abych rozpoznal olej od... něčeho, co by Bart byl případně schopen za specifických okolností ze svého těla vypustit.

Olej? Kde se tu vzal olej?
Pak mi to došlo. To zatracený křeslo má tlumič houpání a ten má v sobě olej a tlumič dotlumil a olej vytekl... aby uvrhl mne a později Barta do podezření.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.