Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 21.12.2001
Neviditelný pes knižně
Nové knižní vydání Bartových příhod vyšlo! Za 219 Kč je k dostání v lepších knihkupectvích - na př. v Praze v Krakatitu v Jungmannově 14, nebo objednat mailem .

 • Senát schválil misi do Afghánistánu poté, co úplně zbytečně čekal na přijetí rezoluce RB OSN
 • Náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík bude mít do konce roku ukončenou bezpečnostní prověrku
 • Ministr vnitra Stanislav Gross oznámil nastávající reorganizaci policie - vznikne Služba kriminální policie a vyšetřování
 • Důkazní řízení se bude napříště odehrávat před soudem - jako v Perry Masonovi
 • Policie objevila obraz Jana Zrzavého, který byl letos v únoru ukraden z galerie v Roudnici nad Labem
 • Prezident Václav Havel podepsal státní rozpočet na rok 2002
 • Zdravotní stav Václava Havla se nijak výrazně nezlepšil
 • Soud udělil podmíněný trest zdravotní sestře, která omylem podala rodící ženě jedovatý roztok místo utišujícího prostředku, rodička zemřela, dítě se podařilo zachránit
 • Krajský obchodní soud obstavil 57 výtvarných děl firmě Tanzberg Mikulov, jde o obrazy které byly v majetku Vladimíra Železného a Tanzberg byla též v jeho majetku
 • Podnikatel P. Zubík obviněný z machinací ve výši miliardy korun byl propuštěn z vazby
 • Na mnoha místech republiky nastala sněhová kalamita
 • Dnes je nejkratší den roku. Ve 20.19 začíná astronomická zima. Slunce dorazilo nejhlouběji na jih, už se začne vracet.
 • Počasí Praha: Ráno sněžilo a během dne se silně ochladilo
  Žilina: cez deň nasnežilo a večer to primrzlo, skrátka úplne normálna zima    Miroslav Drkoš

Česká zima (z Berounska):
Při Vánoci dlouhé noci,
dlouho můžem spát,
není slyšet vlaštoviček,
jen vítr foukat.
Zafoukej, větříčku, z Dunaje,
ať ta zima brzy roztaje,
ať se můžou zas ovečky
na občině pást.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Pátek 21. prosince 2001
Přišel nás navštívit šéf firmy České Problémy Fotr Bambas. Přinesl synovi Juniorovi fondánovou vánoční kolekci (ten se šklebil). "Jak to tu máte milé, ještě víc, než když jsem mezi vámi pracoval," vnucoval se. Tradiční vánoční grog ale nedostal. Poté si pohovořil s D. Hlavem. Duto se pak přiřítil celý naježený a přikázal naházet všechny květináče do kontejnerů - stále jsme vedeni jako "dílny", kam podle bezpečnostních předpisů kytky nepatří.


SKVĚLÝ NÁPAD NA DÁREK - výpravná obrazová publikace PODIVUHODNÝ SVĚT z vydavatelství Reader´s Digest VÝBĚR
nejzajímavější místa na světě slovem i obrazem - tentokrát navštívíme Asii . Žádný zeměpisný suchopár: strhující vyprávění o přírodě doprovázené nádhernými fotografiemi, mapami a kresbami. Znáte lepší dárek pro někoho, kdo dovede snít o dalekých krajích? .
Inzerce

Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Už ne výjimky - bude to definitivní
Náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík je prověřován od poloviny roku 2000. Ve funkci... od 25. dubna 2000. Copak se asi na něm prověřuje? Čteme kupříkladu: "Je absolventem komunistické Vysoké školy SNB. Loni v lednu založil firmu s jedním z nejvýše postavených důstojníků StB Miroslavem Čemusem. Ten za bývalého režimu pracoval deset let v Bruselu jako špion proti NATO." No a jak mu to může projít?

Zatím mu to procházelo proto, že měl výjimky. Každá se udělovala na dva měsíce a mohla se obnovit. Skandální praxe? I prezident Havel si na ni stěžoval. Nejen on. V říjnu letošního roku píše Gentleman v Neviditelném psu: "Nejde o to, jestli Jakubík je či není spolehlivý, ale o to, že není mechanismus, který by to po tak dlouhé době rozsekl."
No a jak se zdá, ten mechanismus existuje. Jakubík prověrku dostane. Jak se to dá zveřejnit ještě dřív než ji dostane? Co když ji nedostane? Nebo je to jenom formalita, což je ušlechtilé slovo - v tomto případě - pro šaškárnu?

To slovo se dere na rty i proto, že si vzpomínáme na události nedávno minulé. Jakubík už prověrku Národního bezpečnostního úřadu totiž dostal. Bohužel, byla to prověrka negativní. 11. srpna 2000 mu ji předal šéf Služby pro odhalování korupce (SPOK) Evžen Šírek. Výsledek?
Šírka vyhodili, kvůli negativní prověrce NBÚ, ale ne proto, že by snad byl špionem nebo se paktoval s estébákem. Nedostal ji proto, že "ve svém domácím počítači uchovával některé tajné údaje", jak informoval téhož dne rozhlas. Transparency International se v únoru tohoto roku v Šírkově případu domnívá: "Obecně panuje mezi policisty názor, že ČSSD vystrnadila z místa člověka, pod jehož vedením policie vyšetřovala údajné zahraniční konto ODS a podivné transakce v České spořitelně, ve kterých figurovali i lidé blízcí sociálním demokratům." Nu a Jakubík je už v tomto dokumentu citován jako jeden z tvůrců policejní reformy, která teď bude realizována. Takže se odebeřme k vánočním stromkům s klidným vědomím, že to všechno není absurdita nebo dokonce šaškárna. Je to logický proces.


RODINA A PŘÁTELÉ: Ruce na kapsy... ale na svý!
Jel jsem tramvají šestkou od metra Národní nahoru na I.P.Pavlova, v podvečerní špičce. Visel jsem na tyči a najednou slyším, jak nějaká paní za mnou povídá:
"Peněženka! Chybí mi peněženka!"
Druhá paní ji nabádala, ať se pořádně podívá, že třeba někam zapadla...
Ve zvukovém podání jsem byl svědkem ne zrovna osudné, přesto nepříjemné příhody. Jistě jste někdy zažili něco podobného: do zavedeného pořádku vnikne nesoulad. Někdo vám něco ukradne, rozbije, zničí, někdo onemocní, nedejbože zemře.
Patří k lidské nátuře, že se vzpíráte zlé novině uvěřit. Namlouváte si, že jde o omyl, nedorozumění. Už mockrát se stalo, že jste se lekli zbytečně. Třeba i tentokrát...
Ne, to nebyl ten případ. Peněženka s 2500 Kč a doklady byla pryč.

Obě ženy vystoupily.
Vzhlédla ke mně sedící žena.
"Já je viděla. Často je tu vídám."
A líčila, že spatřila dvě ženy na refýži, tam kde jsem nastupoval i já. Vytvořily tlačenici - a pak nenastoupily. Klasická situace. Viděl jsem před časem něco podobného v metru - jel jsem eskalátorem nahoru a skupinka kapsářů holila lidi jedoucí dolů.

Nejhorší je, že proti předvánočním kapsářům nikdo nic nezmůže.
Už nějakých pět set let.
Ostatně si myslím, že dámské kabelky si vymyslel nějaký kapsářský nadháněč.


PSÍ PŘÍHODY: Trojité sněhové nadělení
V otázce vkusu a životních preferencí máme spolu s Bartem málo styčných bodů. Nemyslím si, že bych se za to měl omlouvat. Takový půlmetrákový rottweiler má jiné pojetí světa. Já kupříkladu vrčel, když se ráno ukázalo, že napadal sníh, kdežto Bart radostí štěkal. Miluje čerstvě napadlý sníh - probíhá jím v místech, kde je nejhlubší, a šikovně ho nabírá do tlamy.
To jsem neměl v úmyslu, ani náznakem. Musel jsem především protáhnout cestu kolem našeho pozemku, a to jsem taky učinil. Přirozeně že za Bartovy nadšené asistence.

Po půl hodině začalo sněžit znovu. Mohl bych Bartovi dát ten sníh pod stromeček, to by byl dárek! Já bych si tam nadělil prohazovací lopatu.

Bart znechuceně pouští z huby klacek obalený sněhem
Nemusím dodávat, že jakmile bylo dílo hotovo, začalo sněžit potřetí a tentokrát to byla opravdová chumelenice. Píšu o tom trochu v rozpacích, protože u nás v Praze se tyhle sněhové pohromy projevují vždycky v poměrně mírné formě - rozhodně mírnější, než třebas v Orlických horách. Ale co naplat, cestu protahuju tady, ne v Orlických horách, a dost možná, že bych tam na tom byl lépe, protože bych řídil traktor a nedělal to růčo.

Nakonec vyšlo sluníčko... Popadl jsem digi a běžel ven, abych pořídil nějaké ilustrační fotky pro články do Digineffu. Bart běžel se mnou - a aby z toho nadělení a ze sluníčka taky něco měl, ulomil jsem klacek a hodil jsem mu ho.

Vyrazil, popadl ho do zubů... a znechuceně ho pustil! Studený klacek do tlamy, tak to neberu, pane!
Nuže, v tomto ohledu je můj vkus zcela shodný s Bartovým vkusem. Zasněženou holí v zubech... ne, tím byste míru mého optimismu nezvedli.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.