Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 14.12.2001
Neviditelný pes knižně
Nové knižní vydání Bartových příhod půjde do distribuce 19.12.! Budeme informovat, kde je kniha k dostání.

 • Sněmovna schválila vládní návrh novely o volbách. - bude se volit ve dvou dnech a zůstane zachována hranice 20% pro čtyřkoalici
 • Vláda navrhuje, že by financovala zámořskou výpravu našich vojsk z dluhopisů
 • Poslanecká sněmovna zatím neschválila návrh zákona o zřízení soukromých registrátorů údajů pro obchodní rejstřík
 • Ministr dopravy Jaromír Schling oznámil, že stavba dálnice Lipník - Ostrava začne v roce 2003
 • Od pátku budou opět létat vojenské tryskáče - ministr Tvrdík sdělil veřejnosti, že nehody letadel z poslední doby neměly souvislost se špatnou funkcí výškoměrů - právě pro toto podezření bylo létání zastaveno
 • Přerovské státní zastupitelství se postavilo proti propuštění Vladimíra Hučína z vazby
 • Všude mrzne, padá sníh, nejhorší to bylo na Bruntálsku
 • Horská služba v Jeseníku varuje lyžaře před omrzlinami
 • Počasí Praha: od rána mrzne, ale fakt mrzne- bude hůř!
  Brno: kosa jak sviňa, zoncna rumplovala    Lubomír Střítecký
  Žilina: mrzne až praští a fúka studený severák    Miroslav Drkoš

Česká zima (ze Slovácka):
Já do lesa nepůjdu,
dreva rúbat nebudu;
drevo by mňa zabilo,
co by děvča robilo?
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Myšlenka dne:
My téhle operaci nevelíme, zaplať pánbůh!
Ministr obrany Tvrdík komentuje spojeneckou akci proti teroristům - vedení aliance si jistě říká totéž

Z deníčku Moby Dicka:

Pátek 14. prosince 2001
Kolektiv textárny mě pověřil - když jsem teď tak zadobře s panem vedoucím (co jsem s ním prohrál ve stolním fotbale) - abych se ho optal, jestli má vedení konkrétní představu o dalším snižování stavu zaměstnanců. Duto Hlav se na to prý už ptal na pondělní poradě a čáp marabu mu odpověděl: "Nebudeme to pitvat."
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Prosba o spolupráci
Zahájil jsem práci na novém projektu. Jde o novelu, která se odehrává v Praze na Žižkově, v době mého dětství, v polovině padesátých let. Potřeboval bych konzultaci s někým, kdo si to pamatuje taky, a pokud možno kdo má fotky z té doby. Co jsme nosili na sobě? Co se hrálo v biáku? Co jsme četli? Pamatuju na Nepolapitelného monitora... Ale co dál? Zkrátka - hledám pamětníky, ochotné spolupracovat.
Děkuji, Ondřej Neff

NÁDHERNÝ VÁNOČNÍ DÁREK - výpravná obrazová publikace PODIVUHODNÝ SVĚT z vydavatelství Reader´s Digest VÝBĚR
v pěti ukázkách vás seznámíme s koncepcí této knihy, která je skvělý dárek pro každého milovníka cestování. I ten kdo nikdy nevytáhl paty z domova ji bude číst jako úchvatný příběh. Získáte jedinečnou možnost navštívit džungle, pouště, jezera, řeky, ostrovy, lesy, hory a planiny a dozvíte se vše o rostlinách, zvířatech a lidech, kteří je obývají. V dnešní ukázce navštívíme temný kontinent - Afriku.
Inzerce

Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Volby budou - už je to jen na senátu a prezidentovi
To co se dělo ve sněmovně kolem volebního zákona bylo důležité z jednoho praktického hlediska: bylo nutno včas jednání uzavřít, aby se parlamentní volby mohly v příštím roce vůbec konat. Samo jednání ale ztratilo na pochopitelnosti a na přitažlivosti pro širokou veřejnost od chvíle, kdy se oposmluvní dvojce nepodařilo prosadit zákon, který by jí dal šanci na válcování menších stran.

Občan, který nesleduje politickou scénu mikroskopem, nějaké rozdíly nepozná a nepochopí, proč jednání trvalo tak dlouho.
Jiný je počet volebních krajů, místo osmi jich je čtrnáct. Volit se bude ve dvou dnech, to se nezměnilo. Kroužkovat preferované kandidáty bude možno - ale jen dva místo dosavadních čtyř, ovšem stačí sedm procent preferenčních hlasů, aby kandidát povyskočil na volitelné místo. Největší bitva se odehrála kolem procentní hranice pro koalice. Politická strana musí dostat 5% hlasů, aby se do parlamentu dostala. Koalicím se bude násobit pěti počet zúčastněných stran. To velmi zajímalo Čtyřkoalici, a to jistě je hlavní důvod, proč zanikla DEU. Teď půjde o stranu ODA. Kdyby nebylo její existence, doposud tříčlenné, pak dvoučlenné čtyřkoalici by stačilo 10% hlasů, aby se do parlamentu dostala. A to by mohlo vyjít, i když se přestane čarovat s počítáním hlasů, jak se to zatím děje ve výzkumech veřejného mínění.
Existuje výpočet, jak by vypadaly výsledky předešlých voleb, kdyby nynější zákon platil: sociální demokraté by získali 5 hlasů, lidovci by ztratili čtyři. Nyní záleží na senátu a prezidentovi, nezdá se ale pravděpodobné, že by se postavili proti.

Sbírka na Ivana Brezinu - konto Premiér
Prohlášení:
Kolegyně a kolegové,
stala se nepříjemná věc. Novinář Ivan Brezina byl předsedou vlády Milošem Zemanem nařčen z korupce. Přestože se později ukázalo, že je to naprostá lež, soud v odvolacím řízení rozhodl, že premiér se za ni nemusí ani omluvit. Skandální rozsudek navíc Brezinu odsuzuje k úhradě soudních výloh ve výši zhruba 38 000 korun, které bude muset zaplatit tři dny po doručení rozsudku. A tyto peníze musí zaplatit bez ohledu na to, že chystá užití mimořádných opravných prostředků.
Rozsudek samozřejmě musíme respektovat, avšak máme pocit, že je nespravedlivý a že se dotýká nás všech v novinářské profesi. Rádi bychom proto Ivanovi Brezinovi s placením těchto peněz pomohli. Vyhlašujeme tedy kolegiální sbírku na krytí výloh jeho procesu. Své příspěvky, prosím, posílejte na konto Premiér 19-2242520227/100, které garantuje Syndikát novinářů České republiky.
Pokud bude vybráno více peněz, případně soud po užití mimořádných opravných prostředků Ivana Brezinu zprostí placení výloh, užijeme tyto prostředky po poradě s jejich dárci na jiné akce k obraně dobrého jména naší profese. Prosíme proto, abyste srozumitelně identifikovali své platby na konto Premiér.
Děkujeme.
Radko Kubičko, Český rozhlas 6 / Rádio Svobodná Evropa, místopředseda Syndikátu novinářů,
tel. 0602 121489
Ivan Lamper, Respekt, tel.: 066/7318384
Marek Švehla, Respekt, tel.: 0724 281420


Vánoční digi-show
18. prosince se koná v Klubu MAT na Karlově náměstí 19 v Praze seminář zaměřený na nákup digitálního aparátu. Seminář spojuje tři přednášky Jana Březiny a Ondřeje Neffa, praktické testování fotoaparátů a možnost zvýhodněného nákupu. Bližší informace jsou na webu, tam se lze přihlásit.


RODINA A PŘÁTELÉ: Holky v metru - proč piští?
Pozoroval jsem holky v metru - i po výjezdu z metra. Byla to ovšem pozorování sociologicko-psychologická!
Jedna skupina holek byla malá skupina, což je odborný termín. Spíš to byly holčičky, odhadoval jsem je tak na deset, nejvíce dvanáct let. Stejně jako já nafasovaly od kamelotů jakýsi telefonní seznam nebo adresář firem - v podstatě jde o reklamní katalog distribuovaný chodcům. Popadl jsem ho a srolovaný strčil do kapsy a nastoupil do autobusu. Dívenky se ale zachovaly jinak - taky nastoupily a seznamy začaly studovat. Jedna zvolala:
"No to je hnusný!"
Zahlédl jsem, že si prohlíží stránku 34. Pak jsem si taky prohlédl obě stránky, které přicházely v úvahu. Ať se proměním v telefonní seznam a navždy mnou listují nezbedné holčičky - jestli jsem tam našel něco hnusného!
Přispělo to k posílení mého náhledu na holčičky a mladé ženy a ženy jako takové - jako na záhadné bytosti.

Přidám druhé pozorování.
Když jsem jel po eskalátoru dolů do metra na stanici Anděl, eskalátor byl plný holek. Byly starší než ty z předešle popsaného pozorování - mohlo jim být tak kolem patnácti. Z důvodů které jsem nepochopil všechny ječely.
Není to poprvé, kdy jsem slyšel holky ječet - bezdůvodně. Už dříve jsem si všiml, že pokud jede samotná holka, neječí. Když jedou tři, taky neječí. Pět? Asi taky neječí. Někde je ale hranice ječivosti a když počet těch holek přestoupí onu hranici, ječení je nevyhnutelné, bez ohledu, za jakých okolností se dá skupina dohromady. Je to něco jako kritická masa v atomové bombě - ta vybuchne ne proto, že by chtěla, ale proto, že musí.

Odhaduji, že ta hranice leží někde mezi sedmnácti a dvaadvaceti kusy. Nevěříte? Naslouchejte - a počítejte.


PSÍ PŘÍHODY: Zima, že by psa nevyhnal... některého ano
Už po prvním pohledu z okna mi bylo jasné, že si rádio nevymýšlelo, když večer vyhrožovalo krutým mrazem. Snažil jsem se to Bartovi vysvětlit: pojď na minimalizovanou procházku po zahradě. Vykonáš tam co vykonat máš a pak si zase zalezeš na pelíšek u radiátoru!

Bart není náchylný ke kompromisům ve věci procházek, a nepřistoupil na něj ani dnes.
Vyšli jsme tedy. Uši mi začaly zvonit po padesáti metrech, prsty u nohou i rukou se změnily v rampouchy po dalších sto metrech. Cítil jsem, že mi maso odpadá z lícních kostí. Čekal jsem, kdy Bart začne tuhnout a změní se v ledovou mumii nebo černého sněhuláka.
K ničemu takovému nedošlo! Veškeré rituály vykonal. Obešel všechna podpisová místa, jeho hřbet nepozbyl pružnosti, když podlézal svodidlo před zadní vrátnicí hotelu Mövenpick, a skákal jako gazela přes zábradlí vyhlídkové cesty.

Můžete namítnout, že mám každý rok, zimu co zimu, příležitost k podivu tohoto druhu.
Je to pravda. Jenže divnost nepozbývá na divnosti, ani když se opakuje.

Vzpomínal jsem na pračlověka, před lety objeveného v ledovci v tyrolských Alpách. I on měl na sobě boty. Bart musí ťapkat bosýma nohama po vymrzlé zemi. Myslíte, že mu to nějak vadí?

Ale ano.
Ono se to nepozná na ranní procházce. To je plný elánu. Jenže během dne, když ho čas od času popadne hlídací běs a rozhodne se, že vyděsí nějakou babičku u vrátek, vrčí a štěká u domovních dveří. Za normální teploty dělá zlého patnáct, dvacet minut.
Dnes jsme ho měli zpátky doma za minutu.
Ovšem, o to častější jeho děsicí výlety byly.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.