Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 11.12.2001
Neviditelný pes knižně
Nové knižní vydání Bartových příhod vyjde tento týden! Budeme informovat, kde je kniha k dostání.

 • Vláda přistoupila na nabídku konsorcia BAe/Saab stran stíhaček Gripen, vyhlásila BAe za vítěze soutěže, definitivní souhlas musí dát parlament, protože celá transakce v minimálním rozsahu 50 miliard korun bude kryta úvěrem a začne se splácet v roce 2009
 • Vláda bude krýt úvěr na nákup stíhaček, ale též vlády Británie a Švédska
 • Exekutoři v pražské galerii Zlatá husa sepisují majetek, jde o to, zda je to sbírka Vladimíra Železného - právníci Železného protestují
 • Václav Havel se zajímá o případ uzbeckého disidenta Solicha, který byl zadržen naší policií na základě žádosti Interpolu a je připraven poskytnout záruku nezbytnou k jeho propuštění
 • Rakouská ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová chce kdykoli otevřít kapitolu o energetice, lze ji otevřít se souhlasem celé patnáctky EU
 • 155 tisíc lidí z 11 odborových svazů podepsalo petici za zvýšení platů v rozpočtové sféře
 • Učitelé hrozí, že přestanou klasifikovat žactvo, pokud nedostanou přidáno
 • Zaměstnanci Národního muzea v Praze uspořádali demonstraci na rampě muzea na Václavském náměstí
 • V listopadu už třetí měsíc klesala inflace, avšak mírně stoupla nezaměstnanost
 • Počasí Praha: Chladno, večer začalo sněžit
  Brno: Zima jak v Rusku, večer začalo sněžit    Lubomír Střítecký

Česká zima (z Kouřimska)
Kdyby byly Penčice
za Voděrady,
dala bych ti hubičku,
na obě strany,
ale že jsou za vodou,
za vodičkou studenou,
nedám tobě hubičku
ani jedinou!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Pondělí 10. prosince 2001
Vedoucí ing. Duto Hlav nás informoval o čtvrté vlně liberalizace: Proběhne až v květnu příštího roku. Propustí se dalších 10 procent zaměstnanců. "To je pouze nezávazný slib, nikoli plán," uklidňoval nás. Badavá nám pak prozradila, že se podle tohoto "slibu" už sestavují byznis plány na příští rok.


Prosba o spolupráci
Zahájil jsem práci na novém projektu. Jde o novelu, která se odehrává v Praze na Žižkově, v době mého dětství, v polovině padesátých let. Potřeboval bych konzultaci s někým, kdo si to pamatuje taky, a pokud možno kdo má fotky z té doby. Co jsme nosili na sobě? Co se hrálo v biáku? Co jsme četli? Pamatuju na Nepolapitelného monitora... Ale co dál? Zkrátka - hledám pamětníky, ochotné spolupracovat.
Děkuji, Ondřej Neff

Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Vláda řekla - budem stíhat; nyní je to na parlamentu
Přesně podle informací z "dobře informovaných zdrojů" otištěných v pondělních novinách, vláda zvolila jednu ze čtyř variant osudu stíhacího letectva: doporučí parlamentu, aby se zabýval nabídkou britsko-švédského konsorcia BAe/Saab na stíhačky JAS-39 Gripen. Mnohaletý proces dospěl k závěru jedné kapitoly: vláda uzavřela výběrové řízení, a konsorcium BAe/Saab (prakticky BAe) vyhlásila vítězem. Začněme tím pozitivním, a to předvedl Miloš Zeman na pondělní tiskové konferenci.
Vláda hodlá koupit 24, nikoli 36 stíhaček. Tím by se dostala pod cenu 50 miliard (třebaže se vším všudy, výzbrojí, vybavením letišť a mnohých dalších atd. by se cena vyšplhala na 100 mld). BAe zatím neuhýbá před slibem, že se zúčastní na rozvojových projektech ve výši 150% objemu nákupu - to by tedy znamenalo ve výši 150 mld. Nezůstává u slov - už čtrnáct takových projektů je ve stádiu příprav. BAe slíbilo pomoci Aeru Vodochody z bryndy - a pozitivní je i to, že se počítá se stejnou výzbrojí pro Gripen i pro L-159. Ekonomické přispění začne hned, kdežto splátky začnou až v roce 2009 - což znamená, že postihnou stát po přespříštích volbách (pokud mezitím nebudou nějaké předčasné).

Pochyby samozřejmě přetrvávají.
Bylo totiž od začátku zřejmé, že vláda má na Gripeny chuť, což poněkud zpochybňuje férovost soutěže. Sice byly k tomu důvody - Hornety F18 jsou drahé nákupně i provozně a F16 jsou zastaralé, jenže Gripeny si zatím nikdy ani neškrtly v nějakém válečném konfliktu (americká letadla si škrtají pořád), zájem o ně má zatím jen Jižní Afrika, Maďarsko a do jisté míry Polsko, létají jen ve Švédsku. No a v neposlední řadě je zajímavé, že projekt podporují (samozřejmě) sociální demokraté, ale také komunisté. Co tohle má znamenat?

Zájemce o tuto problematiku odkazuji na starší články na Psu, článek Jiřího Wagnera Gripeny? Sem s nimi! obsahující další zajímavé odkazy, a článek Dalibora Žůrka Co se děje se soutěží o dodávku letadel.

Z jiného soudku - železniční koridory
Je nepochopitelné, že ekologičtí aktivisté vybíjejí aktivitu často na očividných nesmyslech, místo aby se soustředili na cíl, který je v zájmu všech občanů. Jde o železniční koridory, o kterých na tiskové konferenci v pondělí hovořil ministr dopravy Jaromír Schling. Tady je vidět, jak se realizuje státem placený projekt mimo i ten minimální zájem veřejnosti. Nárůst ceny a prodlužování termínu se dá vysvětlit jen šlendriánem, zlodějstvím a totální neschopností - a nezájmem veřejnosti. Náklady na koridor I. a II. měly činit 24 miliardy, prodražily se o 12 miliard! Schling seznámil veřejnost s projektem koridoru IV., který by spojil sever s jihem, sloužil by jako transit do Rakouska - a cestu z Prahy do Budějovic by zkrátil na 39 minut! To jsem dnes cestoval metrem a tramvají ze Smíchova na Žižkov... Předpokládané náklady se odhadují na 39 miliard. Bez dohledu veřejnosti... zase o polovinu víc, a termín Na Svatého Jindy? Železniční koridory by se měly stát předmětem veřejného zájmu.


RODINA A PŘÁTELÉ: Invaze revizorů v metru a numerický fenomén
Za letošek mě kontrolovali v metru už třikrát a to je co říct, protože obvykle si berou na mušku přidrzlé gymnazistky, které deklarují svoji dospělost a nezávislost jízdou na černo, ale nehrozí od nich žádné nadávky, natož inzultace - gymnazistka, přistižena bez lístku, pomrkává očkama a bez odporu klopí.

Předposledně jsem měl štěstí, protože mě revizor upozornil na nedostatek na kuponu: zapomněl jsem si ta napsat rodné číslo. Dnes po mně revizor drapsnul, já tedy vytáhl tramvajenku a on hned zajel očkama do kolonky a poněkud zklamaně konstatoval, že tam rodné číslo mám.

S těmi rodnými čísly tu máme blbnutí na kvadrát. Nějaký mudrc si vyzpomněl, že vlastně jde o porušení tajemství stran osobních údajů a kvůli tomu bude třeba si koupit nový "kmenový list", tedy tu část šalinkarty, na kterou je nalepená fotka. Nechť jsem nucen dělat do smrti revizora v metru, jestli mi trošilínku vadí, že se revizor jednou za kvartál podívá na moje rodné číslo!

Dokonce si myslím, že člověk, který by byl schopen po půlvteřinovém (ani ne půlvteřinovém) mrknutí vstřebat a zapamatovat si rodné číslo by se mohl snadněji živit, než lapáním gymnazistek v metru: mohl by kupříkladu vystupovat ve varieté jako zázračný počtář, uspěl by při hraní mariáše a dost možná by se uplatnil i v Akci čisté ruce, ať jako zkoumatel, nebo vykonavatel tunelářství.

Anebo - mohl by fungovat jako kontrolor státních poznávacích značek. Ty budou také změněny a to v tom směru, aby se nedaly zapamatovat. Pokud nejste numerický Fenomén..


PSÍ PŘÍHODY: Bart a já, jsme to ale dvojka!
Choroby, zvláště pak ty nepatrné, budí zvědavost a účast. Přestože se nesvěřuju se svými bolístkami, sošnost postavy se nedá odpředstírat a pokud v této době připomínám sosnu, pak takovou tu nalomenou, kterou zamlada trhli, aby ji někdo neuříznul jako vánoční stromeček. Takže není třeba nářku, abych slyšel komentáře:

"To je tou zimou!" A následuje výčet lidí kteří jsou taky stiženi bolestí v kříži v důsledku zimy, jakož i výčet vlastních bolestí vyvolaných zimou.

Barta záda nebolí, Bart, chudák, poblil v neděli půlku zahrady. Nedostal nic nažrat a tak nemůže nic zvracet. Křeče ho nepominuly ani během pondělka. Jinak mu nic není, na pošťačku štěkal, i na mesengera který přišel s lejstrem, kocoury hlídá, čili chová se normálně. Jenomže má ty křeče.

"To je tou zimou," zní komentář.
Pak taky se dozvídám, že podobné potíže mají snad všichni psi tady u nás na Černém vrchu. Nemám důvod tomu nevěřit. Naopak, nacházím v té zprávě jakési temné uspokojení. Je to vize takřka apokalyptická - celý kopec pokrytý zvracejícími psy, a když jsem se o tom zmiňoval příteli Robertovi Ramešovi, vyslovil domněnku, zda v tom nemá prsty Usama ben Laden. Temné stránky osobnosti však dokážu zvládnout a slunná, racionální část mi připomíná, že to tak jistě není a že každý pes zvrací jinak, podle své vůle.

Chudák Bart, nepřestává loudit a nedostane nic, ani svůj obvyklý desátek, tedy psí daň, špičku rohlíku s eidamským sýrem nebo kolečko salámu.

Já tedy pečuji o jeho zdraví. Jsem věru zvědav, zda on, až zítra půjdeme na ranní procházku, bude mít ohledy na moje záda. Jak se to pozná? Pokud potkáme Maxe, půjde spořádaně u nohy, nebude se na soka vrhat, aby mi nehnul křížem.
Věru jsem zvědav...


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.