Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 6.12.2001
 • Ústavní soud zamítl žádost 44 sociálně demokratických poslanců na zrušení lustračních zákonů
 • Aloiz Lorenc dostal v Bratislavě patnáct měsíců podmínečně, trest mohl být větší, kdyby - podle slovenských soudců - Praha chtěla spolupracovat
 • Prezident Václav Havel vetoval zákon o církvích, neboť jim znemožňuje provozovat charitativní podniky
 • Václav Klaus odmítl na konferenci v Bruselu další evropskou integraci a vyzval EU, aby zastavila "plíživou integraci"
 • Bill Gates navštívil Prahu, setkal se s politiky a ve Veletržním paláci zahájil Developer Days
 • Podle mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu ministr Miroslav Grégr nabídne demisi, protože se zdrží nejméně o měsíc zavážení paliva do druhého bloku Temelína
 • Na mnoha místech republiky bylo v noci na středu náledí, nejhorší to bylo v severních Čechách
 • Počasí Praha: S náznakem jasnějšího počasí pošmourno, jasná noc
  Brno: napadlo trošku sněhu, přes den bylo kolem nuly a mlžno    Lubomír Střítecký
  Žilina:    Miroslav Drkoš

Česká zima (ze selské pranostiky z r. 1710):
Na svatou pannu Kateřinu
sluší se schovat pod peřinu,
pak na svatého Mikuláše
tuť jest zima všecka naše:
zabíjej vepře a svině,
ať se klobásek najíme!
V ty doby sedláčkové na kamnách sedí
a jelita s uzeným masem jedí.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 6. prosince 2001:
Do finále ve stolním fotbale jsem šel s hořkou vzpomínkou na včerejší VUML i na všechny rady, které jsem dostal. Zápas s vedoucím Ing. Duto Hlavem jsem prohrál 3:4. Podle Drna jsem "slizký had, kterého jsme si hřáli na prsou". Dle Trna jsem srab. A dle Badavé moudrý muž. Ale já jsem opravdu chtěl vyhrát! Jenže Duto byl lepší, svině.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Další kolo zápasu o lustrační zákon
Lustrační zákon, to je jeden z mála efektivních kroků tak či onak namířených proti exponentům minulého režimu, konkrétně, proti lidem, kteří se stali spolupracovníky někdejší Státní bezpečnosti StB anebo sloužili režimu v aparátu komunistické partaje. Jistě to není nástroj dokonalý. Kupříkladu, jakmile někdo nebyl agent ale přímo zaměstnanec StB, zákon se na něho nevztahuje. Takže ten, kdo někoho zverboval, ať příslibem výhod nebo brutálním nátlakem, je z pohledu lustračního zákona lilium. Chyb má víc. Nic jiného ale nemáme.

44 sociálnědemokratických poslanců se obrátilo na Ústavní soud se stížností proti lustračnímu zákonu a soud opět námitky vyvrátil. Jak je v kraji zvykem, jakmile se někomu výrok soudu nelíbí, zpochybňuje soud: komunistický poslanec Filip obvinil Ústavní soud z politické podjatosti. Tím fakticky zpochybnil legitimitu celého našeho režimu, kdyby totiž měl špetku pravdy, nedalo by se o legálnosti v této zemi vůbec mluvit.
Budiž, na extravagance tohoto typu má pan poslanec právo, komunistická strana je zde bohužel legální a pan poslanec má právo svými výroky útočit na demokratický systém, který komunisté chtějí zničit.

Na lustrační zákon útočí zdaleka ne jen komunisté. Vždyť oni poslanci, bylo řečeno, náleží straně sociálně demokratické (tedy té, kterou komunisté po převzetí moci zlikvidovali).
Jádrem sporu je konstatování, že samotný záznam v registru svazků StB není důkazem spolupráce a páchání trestné činnosti. Právě kolem tohoto bodu budují všichni odpůrci osu své argumentace.

V jistém smyslu mají pravdu. Motivy, proč někdo vázací akt podepsal nebo musel podepsat lze po - mnohdy - desetiletích těžko rozmotat. Je tu prostě záznam v registrech zločinecké organizace.
Jenže... zabývá se někdo, proč lidi spolupracovali s Gestapem? Proč vstupovali do SS? Proč byli nacisty?

Jistě že nezabývá. Tradičně se však používá dvojího metru, podle toho, zda měříme doprava, nebo doleva. Při měření doleva je ten metr podstatně, no... jemnější. O to více je třeba ocenit, že Ústavní soud, byť pod evidentním politickým tlakem zleva, neustoupil a držel se metru práva. Připomeňme to jeho kritikům z pravice, až ho budou obviňovat že je expoziturou hradu.


RODINA A PŘÁTELÉ: Neladovský Mikuláš
Mikuláš komercionalizovaný: trojice v Elektrocity v Anděl City
Vyburcoval mě tentokrát Šaman, který odeslal Šamanovo doupě neobvykle brzy a poslal mi mail řkoucí "Běžím se mrknout na ty Mikuláše a anděle..."
Zastyděl jsem se za peciválství. Ano, bez ohledu na věk je třeba se jít podívat na Mikuláše a anděle.

Nešel jsem daleko - jen jsem se skutálel od nás s kopce dolů k Andělu (topografický údaj, neplést s mytologickou bytostí).
Především - letos je mimořádně teplo. Pan Schrabal mi psal z New Yorku, že tam mají 21 stupňů, tak takhle daleko jsme se ještě nedostali, ale do Ladovy zimy máme daleko.

Dále: je obrovský rozdíl ve výpravnosti. Potkal jsem krásné koledníky, kde anděl měl křídla o takovém rozpětí, že kdyby si přidělal na záda motor od Trabantu a na hřídel strčil tu hvězdu co měl na čele a nastartoval, změnil by se v motorové rogalo. Ale viděl jsem i klasické koledníky s improvizovanými maskami zrobenými z pytlíků od mouky.

A konečně: koledníci spěchají. Ono to vypadá, že mají seznam kunčoftů a potřebují všechno stihnout ještě před Večerníčkem. Žádná velebná chůze Mikulášova a andělova rušená jen pitvorným poskakováním čerta! Pospíchají, jako by to byli výběrčí plynu. Neberte to ale, prosím, jako nějakou výtku. Mikulášové jsou skvělí a výslužku do mošny si zaslouží. Dnes už to zní jako pohádka poněkud připitomělá, že se je minulý režim pokoušel zlikvidovat, nikdy se mu to ale důsledně nepodařilo.

Ani v padesátých létech, a to vím moc dobře, protože tenkrát jsem to byl já, koho čert chodil strašit a koho anděl s Mikulášem ochraňoval!


PSÍ PŘÍHODY:V milostném příběhu hraju roli bídáka
Bartovo třeštění po Darině neustává. I dnes musel ťapat vedle mě na vodítku, i dnes zdrhnul, jakmile jsem ho pustil - a objevil jsem ho až na loučce, kde obvykle Darinu potkává, nedaleko vyhlídky na cestě Mrázovka.

V dramatu této lásky bych hrál roli tak hanebnou, že by na ztvárnění nestačilo ani bídnictví Jana Přeučila. Neznám v nabídce českých herců někoho dosti hodného zavržení! V tradičních příbězích o lásce a touze se přece nestává, aby byl milenec vlečen na vodítku připevněném k řetězu kolem krku.

Bartovo toužení se projevuje ještě jinak.
V téhle době, bídné pokud jde o počasí, Bart nejraději leží na koberci u radiátoru. Tak tomu bylo ještě nedávno a samozřejmě ne jinak tomu bylo loni, předloni, před-předloni... Není to přece už žádný jinoch, je mu šest let.

Teď ho nemůžeme dostat domů!
Začne to už ráno, po návratu z procházky. Nechá se odepnout, nechá si sundat košík - a pak stojí a přísně na mě hledí.

"Barte, nedělej na mě záhadnou bytost," nabádám ho. "Pojď domů. Tady už žádnou legraci čekat nemůžeš!"
Bart se nehne. Stojí. Má k tomu účelu zvolené místo - nad schůdky, tam vypadá o třicet čísel vyšší. Hledí a přísně vraští čelo.

Teprve po dlouhém přemlouvání jde na snídani. Pak letí zase ven a vydrží očumovat u vrátek až do večera. Až se ohřeje, půjde znovu.
Možná i ve tři ráno.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.