Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 4.12.2001
 • Vláda odmítla návrh na změnu ústavy, který by měl posílit roli senátu
 • Miloš Zeman prohlásil, že si "není jist" o smyslu senátu, podobně se vyjádřil i Ivan Langer z ODS
 • TV3 přestala vysílat na žádost Rady pro rozhlasové a televizní vysílání
 • Rada bude zasedat dnes a případ TV3 projedná
 • Bývalý ministr vnitra Jaromír Obzina a čtyři důstojníci StB jsou před soudem kvůli akci Asanace, kterou byli disidenti vyháněni za hranice (přelom 70. a 80. let)
 • Larry King dělal rozhovor s Václavem Havlem po telemostu
 • Česká republika vypustí kosmickou družici Mimosu o váze 60 kg, bude počítat polohy ostatních družic, bude druhou družicí vypuštěnou Českou republikou
 • Na letecké základně v Pardubicích technici vymontovávali z letadel výškoměry, které jsou pravděpodobně vadné - v souvislosti s výškoměry propukl skandál kolem okolností dodávky těchto přístrojů; přístroje půjdou na kontrolu
 • Železného právník Aleš Rozehnal je obviněn o další neoprávněné manipulování cizí platební kartou
 • Zlínský podnikatel Roman Zubík je obviněn z dalších machinací ve výši 80 milionů korun
 • Nájemné v regulovaných obecních bytech vzroste o 5 - 7 %
 • Počasí Praha: Podzimní počasí, zima je na spadnutí
  Žilina: slnečno a celodenný mráz    Miroslav Drkoš

Česká zima (z Vysočiny):
Po svaté Baruši
střez nosu i uší!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 4. prosince 2001
Ing. D. Hlav nadále hledá "vlastníka synergického procesu" naší textárny - totiž turnaje ve stolním fotbale. No, podle záznamu v mém deníčku přišel s tímhle s nápadem Trn. Ale ten se velkomyslně zřekl možnosti uplatňovat nárok na takovéto "vlastnictví" ve prospěch budoucího vítěze turnaje. Finále mezi mnou a Hlavem bude ve čtvrtek. Jak mám hrát? Prý je velmi lehké stát se "Morgue pozitivní".


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Jaromír Obzina před soudem
Někdejší ministr vnitra Jaromír Obzina a čtyři jeho estébáčtí papaláši se dostavili k soudu. Budou se tu zodpovídat z akce Asanace, tedy z jedné z četných hanebností jichž se režim a jeho nástroj pro špinavou práci dopustil: v této "akci" byli vytipovaní občané z řad opozice nuceni k emigraci.

Proces začal, obvinění prohlásili, že vinni nejsou, eventuálně že vůbec o ničem nevědí, o žádné Asanaci nikdy neslyšeli. Postupují podle receptu, který se osvědčil už mnohokrát a dá se čekat, že se osvědčí i tentokrát.

V souvislosti se soudem právě zahájeným se dal zaznamenat jeden postřeh: že StB svou činností porušovala i tehdejší zákony. Ona totiž měla pravomoc pouze zpravodajskou a neměla ani podle tehdejších zákonů nic, co by se podobalo moci výkonné. Fízlování tedy do její kompetence - dle tehdejší logiky - patřilo. Akce typu Asanace nikoli.

Neměl by tedy být problém Obzinu a jeho druhy odsoudit - i podle zákonů tehdejšího režimu. Pokud by k odsouzení došlo, ptali bychom se, kterak to, že bylo nutno čekat tak dlouho? Vždyť přece o Asanaci se vědělo před pádem režimu, při pádu režimu a po pádu režimu. Že neměla StB výkonné pravomoci ani podle tehdejšího práva se vědělo před pádem režimu, při pádu režimu a po pádu režimu. Co se tedy za tu dlouhou dobu změnilo, že najednou je Obzina odsouzen?

Ale ne... Není odsouzen a s velkou pravděpodobností nebude odsouzen. Nejen proto, že by si lidi kladli divné otázky.
Zahájení soudního procesu, to je jen úlitba. Kdyby měl být Obzina odsouzen, byla by porušena dnes už historická dohoda o výměně beztrestnosti za mlčení. O té dohodě, o které se můžeme jen dohadovat, soudíce podle výsledků.
Není to však zbytečný a marný proces. Je to připomenutí. A mnoha, přemnoha lidem se hůř spí.


RODINA A PŘÁTELÉ: Jak mě chtěli okrást v metru
Dnes dopoledne, v devět čtyřicet, jsem nastupoval do vagónu metra na stanici Anděl. Metro bylo narvané jako o ranní špičce. Vždycky pečlivě volím, kam nastoupit, a když vidím týpky s kriminálem v očích, jdu jinam. Takový je instinkt lovné zvěře ve velkoměstské džungli (mimochodem: instinkt funguje jen ve vašem velkoměstě - když přijedete do ciziny, prostě nepoznáteže lezete krokodýlovi do tlamy).

Vmáčknul jsem se dovnitř, za mnou se tlačili další lidé. Proti mně stál - obličejem ke mně - chlapík asi padesátiletý. Pravou rukou si tiskl k hrudi batůžek, levou ruku jsem mu neviděl. Zezadu se mě někdo zeptal anglicky s nějakým prapodivným přízvukem, kudy se jede na Můstek.
Na trase B máte po nástupu na stanici Anděl šanci padesát na padesát, že se dostanete na Můstek, i kdybyste před tím hráli na slepou bábu a nastoupili se zavázanýma očima. Snažil jsem se tuto myšlenku tazateli sdělit, a najednou - jsem ucítil, jak se mi mobil stěhuje po těle.
Byl v tom metru opravdu takový nával, že jsem mobil cítil rovnou na těle - a on se pohyboval. Nemám žádný hypermoderní samohybný mobil, naopak - mám solidní ruční práci, utržené sluchátko velikosti a tvaru hasicího přístroje. Takže ten pohyb musel být zřetelný; kdyby mi po břiše někdo stěhoval pianino, taky bych to asi cítil. Vrazil jsem ruku do kapsy - a tu jsem se setkal s cizí rukou šátralkou. Komu asi patřila, tázal jsem se v souhlase s písní o klobouku ztraceném v poušti. Chlapík co držel batoh levou rukou proti hrudi se mi díval do očí a mile se usmíval.
"A opravdu jede ten vlak na Můstek?" hučel mi zezadu ten angličtinář samouk.

Já se taky usmíval.
Parní mobil jsem uhájil. To je přece hezký začátek pracovního dne, proč se tedy neusmívat? Kapsáři v metru, to patří k voňavosti vánoc jako adventní věnec a svařené víno.


PSÍ PŘÍHODY: Procházka na krátké uzdě
Včera mi Bart zdrhnul za Darinou, dneska šel na krátké uzdě. A jak to dopadlo? Už z pozemku jsme vycházeli bok po boku. Opravdu jsem nestál o pohled na Bartovy plácající uši a kmitající tlapy a rozhodně jsem nechtěl porušit důstojný rytmus mé chůze a proměnit ho v trapný poplašený poklus!

Čekal jsem, že Bart bude namítat, že se mnou bude smýkat, jak to bývá ve filmových groteskách a kreslených vtipech. Žádný zápas se nekonal. Bart mě nezlomil tahem, spíš zájmem. Daleko víc než kdy jindy jsem si musel všímat hromádek listí, pohozené plechovky, hydrantu, prázdné igelitky. A přirozeně že jsem musel asistovat při aktu osvojení.

Pro Barta je takové osvojení opravdu významné. Jako když Kolumbus vystoupil na břeh nového kontinentu a vztyčil na břehu vlajku své královny, Bart se prohlašuje místodržitelem a pánem plechovky, hydrantu, prázdné igelitky. Není to nic nového - tak je to každý den, a před Bartem dělal totéž Gordon, a před Gordonem a kromě Gordona a Barta miliony psů na celém světě. Jenomže dnes jsem tomu asistoval krok za krokem, přivázán na vodítku, kdežto jindy jsem na vodítku jen když je v dohledu jedlý pes.

No a takto jsme dospěli až dolů, k místu kde vrcholí vlásenka ulice Mrázovka. Po Darině ani památky. Tam jsem Barta propustil. Nebo jsem propustil sám sebe?
Čekal jsem, že mi to nějak vyčte. Vždyť jsem ho šikanoval vcelku zbytečně.

Jenže pes má jiné smýšlení. Pojem výčitka nezná. Z lidských vlastností je mu blízká jen touha přivlastnit si.

Osvobozen, odběhl, aby si přivlastnil koš na odpadky.
Do té doby, než si ho přivlastní jiný pes.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.