Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 29.11.2001
 • Ministr zahraničí Jan Kavan připravil kompromisní návrh na řešení sporu s Rakouskem o Temelín, vláda ho schválila a Zeman s ním pojede do Bruselu
 • Jan Zahradil vyjádřil pochybnost, zda Rakousko přestane se svými akcemi i po schválení kompromisního návrhu
 • V Temelíně byla obnovena štěpná reakce v prvním bloku
 • 14 volebních obvodů, dva volební dny - to obsahuje návrh volebního zákona, který postoupil ve sněmovně do třetího, závěrečného čtení
 • Sněmovna zrušila novelu o pohřebnictví, jíž se zrušila povinnost pohřbívat plody po potratu
 • Poslankyně Jana Volfová stáhla svůj návrh zákona o tom, že by stát měl platit alimenty místo těch, kdo je neplatí
 • Ministr Miroslav Grégr podal trestní oznámení na šéfredaktora týdeníku Respekt Petra Holuba kvůli článku, v němž se psalo o korupčním jednání vlády a v němž byl Grégr jmenovitě zmíněn
 • Rada České televize schválila rámcový návrh rozpočtu ČT
 • Počasí Praha: vcelku standardní podzimní počasí s mrholbou a lilbou
  Brno: přes den mlžno, tál sníh, navečer se ochladilo; asi to bude klouzat    Lubomír Střítecký
  Orlické Hory: Od rána drobně sněží, k večeru nabralo na intenzitě.    Petr Kroul
  Žilina: tak nejako nevýrazne šedivo, aj keď sneh sa zatial neroztopil    Miroslav Drkoš

Český podzim (z Prácheňska):
Kačenka má trnku,
vařila ji v hrnku:
vařila ji,
pařila ji
na zeleným drnku.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Čtvrtek 29. listopadu 2001
Duto vydřel s Trnem těsně 3:2, Moby exceloval proti hostující Badavé 11:0. V zápalu turnaje ve stolním fotbale jsme včera úplně zapomněli na VUML! A přitom šéfka CoC SF&CS Lenka Pilná předvedla strhující prezentaci na téma "České textárny - quo vadis". Načež oznámila svůj záměr přejít ke konkurenci.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Hlasy rozumu a zarytý fanatismus
Jenom čtenář miniatur objevil ve včerejším tisku (pokud vůbec) zprávu, podle níž rakouský Ekologický institut zařadil Temelín k nejbezpečnějším jaderným elektrárnám v Evropě. Podle bezpečnosti se Temelín řadí do třetí z jedenácti skupin. Podle tohoto dokumentu jsou méně bezpečné než Temelín jaderné elektrárny v německém Brunsbüttelu nebo švýcarském Mühlebergu. Zprávu původně přinesl rakouský list Der Standard. O pozitivním hodnocení ze strany MAAE (Mezinárodní agentury pro atomovou energii) se píše v miniaturách o něco menším. Jo, kdyby MAAE vydala negativní posudek anebo kdyby rakouský Ekologický institut zatroubil k útoku, to by byly titulky na první straně! Zvláštní je to libování ve špatných zprávách...

Třeštění ekologistických fanatiků na hraničních přechodech, bohužel, značně zkalilo vzájemné vztahy. Proto bychom měli ocenit hlasy rozumu přicházející z rakouské strany. Pro rakouského novináře a pro rakouského ekologa jistě není jednoduché postavit se proti populárnímu názoru, že Češi jsou lajdácká pakáž, která ze zlomyslnosti nakupila nedaleko hranic hromadu šrotu, hrozící atomovým výbuchem. Chce to značnou porci odvahy. Zálibu v negativním pohledu nemají Češi patentovanou. Zvlášť, když se v ideologickém tlaku - jak se to stalo v "kauze Temelín" v Rakousku, snoubí šovinismus s ekologistickým militantismem.

Ti se samozřejmě nevzdávají, další nátlakové akce se svolávají na dnešek na oblíbené místo na hranicích. Ovšem díky tomu, že v Rakousku existují racionální a stateční lidé, je naděje, že rozum zvítězí. V konečných důsledcích jde přece o omezení ekologické hrozby - jimiž jsou zkázonosné tepelné elektrárny zejména na severu Čech.


RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě jednou o Novém Knínu
Nový Knín je městys na půl cestě mezi Slapy a Dobříší, někdejší důlní město - ve středověku se tu těžilo stříbro. To o čem chci vyprávět, se muselo stát někdy v roce tak 1950. Bydleli jsme tehdy právě v těch Slapech, ve vesnici nedaleko Vltavy, tam, kde se měla stavět přehrada. Po celý podzim se rodiče chovali jaksi podivně, radostně: později jsem se dozvěděl, že se tehdy rozkřiklo, že "Amerika do toho šlápne" a bolševiky od nás vyžene. Přede mnou o ničem takovém nemluvili, samozřejmě, jenže děti mají citlivé nosíky a bylo mi jasné, že se stane něco úžasného - už brzy.

Pak přišel Ježíšek a Nový Rok. O Silvestra se u nás lilo olovo: na lžíci jsme nad primusem tavili (tatínek tavil, já přihlížel) zbytky olověné trubky, kterou nám věnoval soused pan Pokorný. Olovo se roztavilo, táta ho vylil do vody - syklo to a ke dnu klesl ztuhlý kousek. Byl krabatý, srpkovitě ohnutý.

"To je gondola! To je zcela jasná gondola!" radovali se rodiče a vysvětlili mi, co je to gondola, že je to lodička, která se používá v italském městě Benátky. Je tedy jasné, co nastane příští rok: pojedeme do Benátek.

V roce 1950 byla cesta do Benátek asi tak pravděpodobná, jako cesta na dno moře mezi zdi bájné Atlantidy. Však ta naděje brzy pohasla. Přešlo jaro, nastalo léto. Já pořád otravoval, kdy pojedeme do Benátek.

Nakonec otec rozhodl, že nepojedeme do Benátek, ale do jiného skvělého města: do Nového Knína! Je to konec konců taky město, a nebudeme pořád sedět tady v baráku ve vsi!
Bylo horko. Autobus nás vyklopil na pustém náměstí. Nikde ani živáčka, jen pes bázlivě přeběhl a zpoza rohu vyhlížel jednonohý stařec. Na náměstí byl jediný obchod - cukrárna. Vešli jsme, maminka, otec a já.

"Máte limonádu?" ptal se otec prodavačky, zasmušilé tělnaté ženy.
"Nemáme."
"A zmrzlinu máte?"
"Nemáme."
"Máte vůbec něco?"
"Máme," řekla.
"Co máte?"
"Zavříno," řekla žena a vedla nás ke dveřím. Ohlédl jsem se. Kulhala. Měla dřevěnou nohu.

Mě to trochu vyděsilo, otce naplnilo nadšením. Později vyprávěl, že Nový Knín je město, obydlené jednonohými lidmi. Už nikdy se do Knína nepodíval. To co viděl, mu stačilo k názoru na Knín na zbývajících 33 let života.


PSÍ PŘÍHODY: Rozený záchranář
Ne, opravdu nešlo o život. Doopravdy. V tom snu jsem si tak ale připadal, že jsem v posledním tažení. Zdálo se mi, že mě někdo pořádně dožral, vytočil, namích - a že jsem mu chtěl říct od podlahy, co si o něm myslím. Jenže jsem ze sebe nemohl vypravit slovo. Neměl jsem v plicích ani kouska vzduchu. Snažil jsem se co to šlo, abych zařval, jenže se mne vycházelo jenom slabounké kvílení. Něco mě svíralo. Chtěl jsem to odervat, marně.

No a to už mě Bart probudil.
Spal vedle v pokoji, na pelíšku u Míšiny postele. Probudil se, vstal, rejpnul Míšu do boku, tím ji probudil. Tak asi to nějak bylo, to je rekonstrukce. Pak se hnal ke dveřím a jakmile Míša otevřela, proklouzl dovnitř a hned tím svým rypcem mě zavrtal pod záda.

Uvědomil jsem si potom, že stejným grifem, totiž podebráním, se snaží oživit hrábě nebo koště, když přestanu hrabat či košťatovat. Má pocit, že nástroj je mrtvý a celkem oprávněně se obává, že už s ním nebude žádná legrace. Vrtá do něho, ňufá, nadhazuje, packou přišlapuje.

Přiznám se, že by mě překvapilo, kdyby hrábě skutečně ožily pod naléhavým postrkováním Bartova čumáku a začaly samy od sebe hrabat. Fakt je, že já jsem ožil. Byla to taková bezvýznamná noční příhoda.

Jen to mě napadlo, že kdybych opravdu v noci zhebnul a Bart na to přišel, že by si asi počínal úplně stejně, jako v noci ze včerejška na dnešek. Taky by zavrtal pod dekou, taky by do mne žďuchal čumákem...

No, ještě to tu nějakou dobu vydržím. Když už je Bart zklamán při oživování hrábí ať má radost, když se mu podaří oživit mne.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.