Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 28.11.2001
 • Václav Havel se vyjádřil k rozšíření NATO v souvislosti s nadcházejícím summitem organizace v Praze, avšak varoval před vstupem Ruska a označil takový vstup za krok k návratu do bipolárního světa
 • Při veřejném slyšení senátu o zahraniční politice prohlásil Petr Pithart, že odmítnuté členství v EU by znamenalo ohrožení naší vnitřní i vnější bezpečnosti
 • Vláda bude ve středu projednávat jednání kolem Temelína, zúčastní se ho i Dana Drábová, předsedkyně úřadu pro jadernou bezpečnost
 • Telekomunikační úřad schválil propojovací poplatek z pevné do mobilní sítě na 3,66 za minutu
 • Poslanecká sněmovna schválila senátní verzi zákona o myslivosti
 • Sněmovna schválila i církevní zákon a přehlasovala tím senátní veto
 • Zástupci církví prohlašují, že zákon omezí náboženskou svobodu a omezí jejich charitativní činnost
 • Alexander Dubček by se dnes dožil 80 let, vzpomínkové slavnosti v Bratislavě se zúčastnil Miloš Zeman
 • 650 policistů z Česka, Německa a Polska se účastní cvičení, které probíhá na území všech tří států
 • Dva občané z obce Okrouhlé byli dekorováni záslužným křížem za odvahu při vyprošťování cestujících z nedávné havárie vojenského vrtulníku
 • V Chebu někdo rozsypal dráždivý prášek, dva manželé byli odvezeni do nemocnice
 • Počasí Praha: Pod mrakem, mrholení, déšť, chladno
  Brno: sněžilo a sněžilo a sněžilo    Lubomír Střítecký
  Žilina: sneží a krajina je stále vianočnejšia    Miroslav Drkoš

Český podzim (z Chrudimska):
Pepíku, Pepíku,
copak dělá babka?
"Sedí na pekelci
strouhá sobě jabka."
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Středa 28. listopadu 2001
Moby proti Juniorovi v prodloužení 5:4. Ani jsem netušil, jaká je stolní fotbal zábava. Ambrož versus Badavá (j.h.) 0:3. Duto Hlav obvinil Ambrože ze "sabotáže synergie" poté, co si Ambrož dal všechny tři branky jako vlastňáky.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Obavy z bipolárního světa
Bipolární svět... Amerika tvořila jeden pól, Rusko druhý pól a mezi nimi se klenula duha jaderného odstrašení. Jedni se báli druhých, dráždili se maličkými válčičkami na periférii, ve kterých padlo mrňavých pár set tisíc lidí (kdo by to počítal) a byl pokoj.

Když v New Yorku spadly mrakodrapy, byla to taková rána, že se Rusové vzpamatovali a uvědomili si, kdo je vlastně jejich nepřítel: Američané, kteří neudělali jediné nepřátelské gesto poté, co se obr na hliněných nohou složil? Anebo extremismus a fanatismus z jihu?

Druhá odpověď zní "správně".
Jak to tak vypadá, rozšíření NATO teď Rusům vadí méně než dříve. Na toto téma hovořil Václav Havel v senátu. Havel už dlouho podporuje myšlenku rozšíření NATO až na Balt. Jenže v poslední době se začíná mluvit i o tom, že by se Rusko stalo jaksi členem NATO, třebas politickým,možná i vojenským...

Právě před tím Havel varoval. Podle jeho vize by to byl návrat k bipolárnímu světu. Než by se v rámci NATO mělo něco důležitého dohodnout, ti dva velcí by se sešli, upekli by to spolu a postavili zbytek světa před hotovou věc.
Havel není sám, komu se podobné myšlenky toulají hlavou. Vždyť Američané se už jednou s Rusy úspěšně dohodli, tenkrát na Jaltě, a my zůstali v bryndě půl století. A taky byla prapříčina v tom, že potřebovali ruskou pomoc, tehdy proti Japonsku. Dnes potřebují Rusy znovu. Bez jejich pomoci se nedokáží s islamistickým extremismem vyrovnat. A rozhodně je potřebují víc, než zbabělou, rozhádanou a sobeckou Evropu.

Bylo zajímavé sledovat reakce českých politiků na Havlovo vystoupení v senátu. Vyznívalo ve smyslu "to nebude, to se nemůže stát".
Ale může, samozřejmě že může. Obávám se, že v tomto případě vidí Havel dál než jiní a varuje včas. Bohužel, v politice potažmo historii varování málo kdy bývají slýchána - bezprostřední zájmy jsou zpravidla silnější.


RODINA A PŘÁTELÉ: Znamenitosti Nového Knína
Nový Knín je městys nedaleko Slap. Už dlouho jsem tam nebyl. Nedávno mi ho jeden mladý muž připomněl.
Vyjížděl jsem z metra po eskalátoru. Za mnou jeli dva mladí muži.
"Já jsem z Novýho Knína," řekl jeden.
"Hm," udělal druhý bez špetky zájmu.
"No počkej, ale Novej Knín je město, to není žádná zaprděná vesnice!"
"Hm," udělal druhý bez špetky zájmu.
"To dycky bejvalo velký a slavný město."
"Hm," udělal druhý bez špetky zájmu.
"Byla v něm mincovna, těžilo se tam stříbro, dřív, než v Kutný Hoře!"
"Hm," udělal druhý bez špetky zájmu.
"Bylo to město i potom, co se mincovna přestěhovala do Kutný Hory. To hned vidíš. Přijdeš a je to jasný, tohle je vesnice, tady je lautr hovno. Jenže Knín, to je město!"
"Hm," udělal druhý bez špetky zájmu.
"Komančové z Knína udělali vesnici. Ale bylo jim to prdlajs platný. Sice to byla papírově vesnice, ale stejně to bylo město!"
"Hm," udělal druhý bez špetky zájmu.
"Jenže teďko se to všechno vrátilo a z Knína zase město udělali, prostě ho povejšili.
"Hm," udělal druhý bez špetky zájmu.
"No a my jsme si tam všichni vožrali držku na náměstí!"
"Vážně?" zaradoval se doposud mlčenlivý druh obyvatele Knína. "To musel bejt vodvaz! Povidej!"
Jenže ani eskalátor není nekonečný, směřoval jsem jinam než oba mladí muži a tak jsem se už nedozvěděl, jaká bakchanálie se odehrávala v Novém Kníně u příležitosti znovunabytí statutu města. Muselo to ale bejt velký.
PSÍ PŘÍHODY: Adrenalinový sport
Jednoho takového jsme potkali dnes ráno. Je to jezevčík a jmenuje se Dan. Viděl jsem ho už z dálky, dřív než Bart. ten se spíš staral o svoje kamarádky Darinu a Andulu. Chvilku jsem váhal, zdali nemám Barta odchytit - aby se nechtěl před holkami kasat a aby to kasání nebylo na jezevčíkův úkor. Odhadl jsem ale, že se Bart zachová k jezevčíkovi velkoryse - vždycky to tak dělal. Odhad to byl správný.

Což ovšem neznamená, že se vše odbylo zcela hladce.
Bart si Dana všiml a to znamenalo, že si ho chtěl prohlédnout. Dan na to reagoval jekotem a úprkem. Bart za ním běžel, ovšem vlažně, bez nasazení.

Dan si toho všiml, taky zvolnil, a počkal, až se Bart otočí, aby se věnoval dámám. V tu chvíli vyrazil a začal Bartovi nadávat. Bart se zastavil, otočil se s výrazem "je tohle vůbec možný" a zase vlažně vykročil k psíkovi. Ten se zase obrátil a s jekotem prchal. Když byste ho pozorovali, řekli byste že prožívá chvíle krajní hrůzy a že se po tom zážitku bude týden vzpamatovávat masivní konzumací piškotů. Nic takového! Ten salámovitý holomek se bavil, tohle byl jeho adrenalinový sport!

Nakonec - když se to opakovalo ještě třikrát, Bart dal pokyn typu holky, je to blbec, jdeme pryč a trio důstojně odcházelo. Nastala Danova hvězdná minuta a vynadal jim všem.

Jenže každá hvězdná minuta skončí a adrenalin vyšumí. Zasáhl Danův pán:
"Tak dost! A koukej mazat, pacholku!"
A bylo po adrenalinu, nastala šeď kázně.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.