Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 15.11.2001
 • Velitel vzdušných sil generál František Padělek zakázal létání bitevníků L 159, ukázalo se, že je závada na přístrojích těchto letounů
 • Někteří odborníci pochybují o smyslu tohoto opatření
 • Pokračovaly komentáře ke zprávě EU: Václav Klaus je nadále proti její dikci a není s ní příliš spokojen, Václav Havel ji přivítal jako vstřícnou a vyváženou
 • Vláda přijala návrh zákona, podle něhož by přírodu měla chránit i ozbrojená stráž, ta by měla spadat pod krajské hejtmany
 • Dále vláda schválila návrh zákona o způsobu zadávání veřejných zakázek, systém byl kritizován v poslední zprávě EU
 • Vyšetřovatel oficiálně předal státnímu zástupci žádost o vzetí ředitele TV Nova Vladimíra Železného do vazby
 • Nejvyšší soud v Brně zrušil dosavadní rozsudky nad Davidem Železným za znásilnění
 • 19 vězňů zapletených do nedávné přípravy vzpoury je nyní izolováno a je vězněno v přísnějším režimu
 • Počasí Praha: Polojasno, chvilkami svítilo sluníčko, jinak ale podzim podzimácká se sklony k zimě
  Žilina:    Miroslav Drkoš

Český podzim (z Čech):
O posvícení všecko to voní
jak někde v apatyce:
na všecky strany tlučou koření,
dělají jitrnice.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Myšlenka dne:
Členství v Unii je už v suchu
Unijní vyslanec v Česku Ramiro Cibrian
Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 15. listopadu 2001
Záhada, proč teď chodí vedoucí ing. Duto Hlav do práce přesně v sedm, jako my všichni, ačkoli má možnost klouzavé pracovní doby, je rozřešena: Kontroluje tak dobu našeho nástupu. Dnes seřval Juniora, že se zpozdil o dvě minuty. Ten mu vysvětlil, že ho v hale pozdržel čáp marabu dotazem na zdraví pana Fotra. Duto schlípl, zalezl do svého kanclu a tvářil se, že tam není. Nevylezl, ani když přichvátal Drn s půlhodinovým zpožděním.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Ještě k rozbití vzpoury vězňů
Semlelo se toho v poslední době hodně - Železný v base, hodnotící zpráva EU, spadlý airbus v New Yorku, postup Severní aliance v Afghánistánu. Nějak se v té mele zapomnělo na akci bezpečnostních sil, která zabránila vzpouře v jedenácti věznicích v České republice. Pokud nějaké komentáře byly, vyzněly zhruba tak, že to žádný úspěch nebyl, protože je skandál, že se vůbec nějaká vzpoura mohla připravovat a že se ve vězení našel mobil a kudla. Takže až dnes nastala chvíle pro střízlivé zhodnocení a ukazuje se, že to byl úspěch.

Ministři vnitra i spravedlnosti si rozhodně mohou vypilovat velikánský zářez do pažeb svých šestiraňáků. Je to zvláštní: taková akce, jaká proběhla v noci z neděle na pondělí, zřejmě v naší zemi nebyla. Kolik set mužů bylo asi do ní zapojeno - a žádný z nich nic nevyžvanil v zemi, kde se vyžvaní všechno! A že jistě byl nejeden z nich ve velikém pokušení...

Zápas sil pořádku a práva se zločinem je v mnoha ohledech asymetrický. Státní orgány jsou vázány zákony a předpisy, kdežto zločinci jsou vázáni jen zákony, jako je zákon gravitační nebo zákon o neprostupnosti hmoty. Finance, jimiž zločinci disponují, jistě převyšují finanční zdroje státních orgánů. A taky vůle je silnější na straně zločinu - málo platné, vidina zisku, a pokud to dopadne špatně, vidina znovuzískané svobody, to jsou obrovsky silné motory, silné mobilizátory vůle lidí odhodlaných ke všemu, rozhodných, důmyslných.

Ukázalo se, že organizovaný zločin prorůstá do věznic. Samozřejmě - jinak tomu ani být nemůže. Jakmile dostatečné množství pozavíráte - a z dvaceti tisíc vězňů jsou více než dva tisíce "rusky mluvící" vězňové, živou mocí nelze zabránit vzájemným domluvám, vytváření vnitřních struktur, budování žebříčků podřízenosti a nadřízenosti. To je prostě běh života.

Takže struktura takto vybudovaná byla energickým zásahem rozbita a budiž za to vzdán dík všem, kdo se na tom zúčastnili. Je ovšem jasné, že to není žádné definitivní vítězství. Tenhle boj nikdy neskončí a další pokusy budou pokračovat. Nyní jde o to, aby vězni z oblasti bývalého SSSR mohli být deportováni i proti své vůli. Helsinský výbor upozorňuje, že tito lidé nemají žádnou šanci na podmínečné propuštění pro dobré chování - i toto asi bude třeba vzít v úvahu.


RODINA A PŘÁTELÉ: Drama v dobrý konec obrácené
"Je tu nějaká zima," pravila Míša. Seděla u svého počítače a vyráběla Zvířetník, já seděl u počítače a pracoval jsem na Psu. Po třicet let si spolu dobře rozumíme, jen ve dvou ohledech jsme nekompatibilní nebo nesrovnaní: jí je pořád zima, mně je pořád horko; ona chodí pozdě spát a snaží se oddalovat vstávání, já bych nejraději ulehl po slepicích a nevadí mi pozorovat rozbřesk. Takže jsem nejdřív nářku nevěnoval pozornost. Po dvou hodinách byla zima i mně. Kotel nefungoval. Míša mínila, že bych měl dojít pro Davida, našeho syna. Aniž by to řekla naplno, měla dojem, že bych se do chodu kotle neměl plést, protože blbě vidím, zato jsem nešikovný. Její vidinu výbuchu plynu jsem rozptýlil návrhem, že se nebudu šťourat v kotli a zítra zavolám servis.

Dodělali jsme svoji práci, já šel spát, Míša si šla číst.
Ráno jsem časně vstal. Koukám - v koupelně dva kýble plné vody, taky v kuchyni jsem nalezl hrnec s vodou. Voda ale z kohoutku tekla. Ukázalo se, že v noci přestala téct voda a že Míša nadojila z potrubí poslední zbytky. "Nechtěla jsem tě budit," řekla k tomu.

Zavolal jsem kotelnický servis. Pan kotelmistr mi sdělil, že servismani jsou teď rozlítaní a že přijdou v pátek. Ale že se pokusí opravit kotel na dálku. A opravdu - fungovalo to! Podle jeho rad jsem kotel otevřel, našel světýlko, našel knoflík vedle světýlka, zmáčknul jsem knoflík a kotel se rozkotelil.

Šel jsem nahoru, natočil si z kohoutku vodu, uvařil jsem si kafe a posadil jsem se k teplému radiátoru.

Přišel David.
"Je tu pěkně teplíčko," pochvaloval si.
"Jo," přisvědčil jsem. Nebylo nutné upozorňovat že teče voda.
Nejlepší dramata jsou ta, která prospíme.


PSÍ PŘÍHODY: Když fena hárá
Pan Suchý má feny dvě, Andulku a Darinu. Andulka je značně letitá a nemocná. No a jak se ukázalo, není tak letitá a tak nemocná, aby nemohla hárat, aspoň trošičku. Jednu paní tady ze sousedství to velmi rozčiluje. Na tom není nic zvláštního, ji vždycky rozčiluje, když nějaká fena hárá.
Občas se mi svěřuje. Dobře ví, že u našeho Barta nepřipadá nějaké hárání v úvahu.

"Je to skandál," říká. "Taková nezodpovědnost a taková bezohlednost! Jak to, že ti lidi jen tak nechají ty svoje psice hárat? Co ti chudáci naši psi?"

Některé argumenty se těžko vyvracejí.
Takže dnes se muselo dostat ke slovu - pokud to lze tak říct - horolezecké lano. Pravda, Bart není agresivní harašílek, a taky Andula nehárá zas tak moc, aby Bart ztrácel hlavu. Nicméně je to harašílek, a vzhledem k tomu, že a) Andula je nemocná, b) Bart má na hubě košík a mohl by ji nějak rejpnout, bylo to lano nezbytné.

Museli jsme se s panem Suchým předčasně rozloučit, on pokračoval s Andulkou a Darinou po cestě Mrázovka a já se vydal do divokých končin černých skládek, které zbyly na vrchu Mrázovka ještě z dob stavby hotelu Mövenpick.

Byl jsem zvědav, jak se Bart zachová, až ho pustím ze spony lana.
Jestliže totiž Andula hárá tak moc, že by se to mělo úřední mocí zakázat, jak navrhuje ona paní, Bart mi zdrhne a vezme to přes vrstevnice a Andulu si najde.
Nehárala zas tak moc. Úřady, můžete dál v klidu dřímat.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.