Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 13.11.2001
 • USA: V New Yorku se zřítil v pondělí odpoledne našeho času airbus, trosky spadly do obytné čtvrti Queens; není dosud známo, jaká je příčina neštěstí, teroristický útok se nevylučuje
 • Václav Havel poslal soustrastný telegram George Bushovi kvůli pádu airbusu, který se zřítil v pondělí odpoledne našeho času do newyorské čtvrti Queens
 • Vláda uvažuje o utužení režimu na česko - slovenské hranici, Slováci budou moci na našem území být bez víza maximálně 90 dnů, časem se počítá i s vízovou povinností, která bude zřejmě nutná až vstoupíme do EU
 • Do večera česká policie nehlásila žádné indicie, které by měly vést k znepokojení
 • V pondělí v devět večer se sešla zúžená bezpečnostní rada a projednávala situaci po pádu airbusu v New Yorku
 • Miloš Zeman nazval týdeník Respekt "odpadkovým košem české žurnalistiky"
 • Šéfredaktor Respektu Petr Holub nazval Zemanovu vládu "odpadkovým košem české politiky"
 • Zeman popřel, že by "nechal zavřít Rozehnala" aby si usnadnil svoje jednání v USA - řekl, že se o kauze Nova po celou dobu jeho pobytu v USA vůbec nejednalo
 • Policie v noci na pondělí zabránila vzpouře a útěku ruských vězňů - akce se konala v jedenácti českých věznicích
 • Od pondělka byl obnoven provoz vojenských helikoptér, ten byl zastaven po pádu vrtulníku s kosmonauty na palubě
 • Podle sdělení Miloše Zemana by u Ostravy měla vzniknout průmyslová zóna, financovaná mimo jiné i dosud nejmenovaným americkým investorem, jehož Zeman "půl roku nechce jmenovat"
 • Český občan (26 let) spáchal sebevraždu v Paříži skokem z Eiffelovy věže
 • Na některých místech v zemi by se měl tento týden zlevnit benzín asi o 60 haléřů
 • Počasí Praha: Celý den pod mrakem, teplota nad nulou
  Žilina: zamračené a dážď, vlhko zo všetkých strán    Miroslav Drkoš

Český podzim (z Moravy):
Pepíku, Pepíku,
zkázala ti Pepka,
že napeče koláčů,
trnek doprostředka.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 13. listopadu 2001
Zdá se, že tento týden strávíme vyplňováním všelikých Knih, neboli doplňováním "dutobáze". "A běda, jestli se nebudou informace z Knih a Keců krýt!", hrozí Duto. Naštěstí Ambrož včas zlikvidoval Knihu servisních požadavků (KSEPO), Knihu ledniček/chladniček a varných konvic (KLVAK/KCHVAK) a Knihu přístupů na sociální zařízení v ředitelském patře (KHAI). A tak jsem je měl krásně barevně nalinkované!


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Konstruktivní návrh: zaveďme ministerský stejnokroj!
Teodor Pištěk se už jednou osvědčil coby návrhář stejnokrojů - když oblékl Hradní stráž. Měl by vymyslet i kroj pro naše vysoké státní úředníky, přinejmenším pro ministerského předsedu. Zatímco pro hradní stráž šel za inspirací do Hudebního divadla v Karlíně na některou z Offenbachových operet, pokud jde o tuto zakázku, inspiračně by mohl posloužit Švanda Dudák. Dokonce i ty dudy by byly vhodnou rekvizitou, oficiálové by je mohli elegantně třímat pod paží, jako dříve nosili hodnostáři mečík nebo kordík.

Když takový Miloš Zeman přijede do New Yorku a jedná s papaláši, ba dokonce ho přijme i prezident Bush v Bílém domě, je poněkud handicapován tím, že má na sobě sako a kalhoty a na nohách polobotky. Když totiž v Bílém domě přijmou Arafata v jeho palestinském šátku, nikdo se nediví zvláštnostem jeho vystupování. Když přijmou Eskymáka v kožichu a křováckého náčelníka s kostí v nose, taky se nikdo nediví. Ale když přijmou někoho oblečeného evropsky, a on se chová jako Švanda Dudák, vede to k podivení a ke zmatku. Právě od toho zmatku bych rád odpomohl svým návrhem: kdyby měl Zeman na sobě modrou kamizolu se zlatými knoflíky a žluté kalhoty a holínky, na hlavě beranici a pod paží dudy, mohl by si říkat co chce a jistě by měl velikánský společenský úspěch.

Teď se hodně spekuluje o tom, že se Zeman stane prezidentem, pokud ODS vyhraje o fous volby a bude potřebovat podporu sociálních demokratů a podle principu něco za něco by se tudíž mohl dostat Zeman na Hrad. Pak by ovšem byla kacabajka a žluté kalhoty a dudy absolutní nezbytností.

Hodnotící zpráva Evropské komise
Dnes má Evropská komise schvalovat hodnotící zprávu a má ocenit integrační úsilí uchazečských států. Nemá smysl to ironizovat a přirovnávat k vysvědčení ve škole. Už na úsvitu integračního úsilí bylo správně připomenuto, že Česká republika chce vstoupit do EU a nikoli EU do České republiky. A navíc, opět připomeňme, Evropská unie po nás nechce, abychom chodili po rukou nebo seděli na stromě a kukali: chce kupříkladu, aby soudy pořádně soudily, což my chceme taky, aby státní správa řádně spravovala, což my chceme taky, a aby tu nebyla korupce, což je i v souladu s naším přáním, pokud ovšem nejsme majiteli ruky beroucí. Podle předběžných informačních průsaků bude zpráva nevlídná právě v tomto bodě - že vláda nedokázala zvládnout korupci.

To bude zajímavé, až bude Respekt a jeho šéfredaktor Petr Holub stát před soudem a zodpovídat se z článku o Zemanově vládě a korupci, že -jak očekávám - v důkazech svědčících ve prospěch strany žalované (tedy Respektu) bude oficiální dokument Evropské komise. Ona ta zpráva, jak to tak vypadá, hovoří ve stejném duchu, jako žalovaný článek v Respektu.

Je tu ještě jedna možnost: že Zeman zažaluje rovnou Evropskou komisi.


RODINA A PŘÁTELÉ: Již jednou viděno? Nejednou zažito!
V noci na neděli mrzlo docela fest, v noci na pondělek málo, ale přece. Nastala chvíle, kdy je třeba ošetřit bazén gumák na zimu. Je to v podstatě velký gumový kýbl zapuštěný do země. Má cirkulační filtr: ve dně má odpad zvaný gule a na hladině druhý odpad zvaný skimer. Pak jsou tam trysky. Gulí a skimerem jde voda do filtru a vrací se tryskami. Před zimou musíte vypustit vodu natolik, aby hladina byla pod tryskami, aby je led neroztrhal. Do skimeru se nasype sůl. No a kýblu se nic nestane, i když voda zamrzne. Naopak, kýbl se nesmí úplně vypustit - v zimě by se smrsknul a byl by k ničemu.

Takže odpoledne jsem se vzchopil k činu: vypustím bazén!
Žádný problém. To se musí nastavit šesticestný ventil na filtru na polohu vypouštění a pak už jen koukáte, jak vám vypouštěná voda zavlažuje trávník a záhonek.
Zavlažuje, zavlažuje... až dozavlažuje.

Běžím k filtru. Motor se mele naprázdno.

A teď nastává ten okamžik, kterému se vznešeně říká "deja vu", již jednou viděno. Vždyť i loni jsem zapomněl, že při vypouštění bazénu se musí vypnout větev potrubí se skimeru, jinak se do systému nacucne vzduch! Zapomněl jsem to i předloni a před-předloni a...

Zkrátka, já na to každý rok zapomenu a každý rok nadávám, že jsem na to loni taky zapomněl a letos jsem si nevzpomněl a kdybych byl býval nezapomněl, šlo to jako po másle, kdežto takhle se mi podařilo do potrubí nasát vzduch a s tím se nic nedá dělat, protože bych nejdřív musel bazén dopustit a pak znovu motor nahodit a pak zase bazén vypustit...

Poučení zní: co děláte jen jednou za rok, vyjma strojení vánočního stromečku, nemůžete dělat dobře.
Je to poučení jaksepatří poučené, až na to že zbytečné. Napřesrok, vsadím se, zase zapomenu.


PSÍ PŘÍHODY: Být seladon, to dá fušku
Jak léta běží, pánové zjišťují, že dámy jsou nějak, jak to říci - rychlejší. A bude hůř, Barte! Toto jsem si říkal, když jsme dnes s Bartem potkali psí slečnu.

Pravda, nestává se to zas tak zřídka. Ostatně, dámy pana Suchého, leonbegra Darinu a chudáka nemocného Andulu potkáváme skoro každý den, a další slečnu, se kterou se Bart potkává, jsem vám už tu také představil coby Sherry.

Dnes jsme ale slečnu, tedy slečnu rasy dobrman, potkali přímo před naším domem, na plácku či spíš v parčíku před hotelem Blaženka. On je to parčík tvaru rovnostranného trojúhelníka o straně asi tak padesáti metrů. Zatímco při setkání někde na cestě není žádný prostor pro výboje, v tomhle nebermudském trojúhelníku je ho habaděj.

Dobrmanka byla Bartem nadšená a dávala mu to najevo. Skákala kolem něho a když projevil zájem, rozběhla se a pelášila v širokánském kruhu. Bart za ní, ale ne nadlouho. Pak dal najevo mám já tohle zapotřebí a značně zvolnil. Taktika to byla v zásadě správná, a pánská části čtenářstva, přiznejme si - kdo z nás ji někdy nepoužil? Však taky dobrmanka popoběhla k Bartovi a ucházela se o něho méně sprinterskou metodou.

Rozmlouval jsem zatím s její paní. Podotkl jsem, že Bart není žádný běžec na dlouhé vzdálenosti a že lehká atletika nepatří k jeho oblíbeným sportům. Jo, dobrmanka, to je jiná sorta! To je šídlo, však je to vidět na první pohled, chválil jsem.

"Jen si nemyslete," pravila paní. "Jakmile zajdem za roh, plácne tam sebou na trávník a bude dělat, že je v posledním tažení."

To jsou zase ženské kousky. Ty my chlapi neznáme, protože se odehrávají za rohem.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.