Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 19.10.2001
 • Sněmovna vrátila vládě návrh státního rozpočtu, vláda má vrátit přepracovanou verzi do třiceti dnů a pak by bylo možno návrh schválit ještě letos
 • Ministr financí J.Rusnok řekl, že deficit je možné snížit
 • Václav Klaus poznamenal, že se otevřela cesta ke schválení rozpočtu, pokud vláda přistoupí na doporučení sněmovny
 • Vladimír Špidla je rád, že sněmovna rozpočet nezamítla, pouze jej vrátila k přepracování
 • Senát schválil novelu ústavy, pojednávající o referendu, případně parlamentním schvalovacím procesu při našem vstupu do Evropské unie
 • Miloš Zeman má ruku na tajemství, odkud se vezmou peníze na školství
 • Ministr školství Eduard Zeman oznámil, že dvě miliardy se do školství nalijí, ale teprve premiér sdělí, odkud se vezmou
 • Václav Havel požádal albánského prezidenta o pomoc při pátrání po českých třech studentech zmizelých v Albánii
 • Vyjednavač našeho vstupu do EU Pavel Telička popřel, že se 26. 10. mělo jednat o energetické kapitole - řekl to v souvislosti s rakouskou hrozbou, že kapitolu zablokují
 • Zároveň Telička upozornil, že Temelín je proti teroristům zabezpečen stejně, jako jakákoli atomová elektrárna na Západě
 • Policie našla nedaleko ruzyňského letiště pohozenou protitankovou střelu
 • Počet poplachů kolem podezřelých obálek klesl ze středečních 430 na cca 150 ve čtvrtek
 • Jeden z prvních čtenářů i autorů článků pro Neviditelného psa Zdeněk Vintr zemřel 11. října 2001 ve Victorii v Britské Kolumbii v Kanadě,
 • Počasí Praha: Nevýrazné podzimní počasí
  Žilina: zrána hmlisto a zamračené, ale potom sa ukázalo aj také zimomrivé slnko    Miroslav Drkoš

Český podzim (ze Slovácka)
Svatý, milý Antoníčku,
daj nám vína po koflíčku,
aby sme sa napili,
Pánaboha chválili
každú chvílku!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Pátek 19. října 2001
Junior si nebyl jist, zda má vůbec odpovídat výzkumníkům podnikové spokojenosti. Až když se v závodním rozhlase šéfodborář Milivoj Plachý zaručil za anonymnost dotazníků, odvětil na otázku "Jaké informace o činnosti a perspektivách Českých Textáren Vás zajímají?" takto: "Raději už žádné."


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Příběh o Davidově nosu
Jistě znáte tu historickou anekdotu o Michelangelovi, který dokončil svého Davida a poprvé ho předváděl svému šéfovi, papeži Juliovi II.
Jeho Svatost musela něco kritického podotknout:
"Má moc velký nos," pravila tedy. Michelangelo, podle pověsti, se uklonil, popadl dláto a kladivo a do hrsti nabral mramorový prach. Potom bušil do prázdna a sypal prach a když poodstoupil, papež byl spokojen:
"No vidíte, Maestro! Hned je to mnohem lepší!"
Odhlédněme od toho, že příhoda je to sice pěkná, ale pramálo pravděpodobná; Julius II. nebyl žádný hňup, sochu bezpochyby neviděl poprvé a takovým trikem by se navíc jistě nenechal ošálit. Schvalovací řízení však vždycky takto probíhají - včetně schvalování rozpočtu v parlamentu. Aspoň to poslední tu legendu připomíná.

A taky tak trochu komedii. Všemi médii kupříkladu provrčel Miroslav Kalousek a obouruč rozhazoval skepticismus: ""Je zcela zřejmé, že ten příští rozpočet nebude lepší," a utrousil cosi na adresu obou spoluvládnoucích stran. Tím zase poponesl prapor strany lidové jako Autentické Opoziční Strany, která se bije lví silou i lvím hlasem za zájmy voličů. Riziko nenese žádné, protože rozpočet pravděpodobně projde. Radu, kde vzít peníze a jak rozpočet zásadně přepracovat od nich ani nikdo nečeká.

Jen to se dá těžko odhadnout, do jaké míry se dá rozpočet upravit, pokud by se radikálně nezměnil vztah k daním, důchodové reformě a státním výdajům. Ukazuje se ale, že rozpočet je vskutku - nu, dejme tomu - elastický. Tak kupříkladu peníze na školství. Vysoké školy si podle všeho opravdu vydupají dvě miliardy, jež jim údajně byly slíbeny ministrem školství. Peníze budou, to dnes čeká každý. Odkud se vezmou zveřejní až Zeman. Nechává ministrovi stejného jména zatím čas, aby mohl vysvětlovat občanstvu, že vysoké školy naříkají neprávem. Pak teprve vytáhne toho králíka z peněžního pytle.

V jistém smyslu je to jako v pohádce. Nakonec si všichni přijdou na své.
Michelangelo i papež.


RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě vzpomínka na Invex
Na Invexu jsem opět po nějaké době nebyl jako návštěvník, nýbrž jako personál - na stánku Canonu jsem měl celkem šest povídání o digitální fotografii (tedy, jedno povídání šestkrát). Dnes, když jsem doma a kleknul si Míšin počítač, jsem si uvědomil jeden maličký detail:
Canon, jak známo, je producent videokamer, a na stánku měli instalované střihací pracoviště, tedy digitální střižnu. Okukoval jsem tu parádu - samosebou, byl to Apple Macintosh G4 se sedmnáctipalcovým LCD displejem. Mě se ta géčková řada meků moc líbí a s kolegou, který na mekovi demonstroval digitální střih, jsme si povídali o tom, jak je na těchhle géčkách prima, že mají uši na přenášení. Notovali jsme si oba, kolikrát jsme přenášeli z místa na místo počítač a jak by se bývalo vyplatilo, kdyby výrobci pécéček mysleli na to, že se ty stroječky mohou taky někdo pokazit. No a vidíte, asi jsem to přivolal...

Čímž se dostávám k Windows XP. Nová wokna, která by měla nahradit dosavadní osmadevadesátky, o pětadevadesátkách nemluvě. Hodně jsem o nich slyšel, hodně jsem o nich četl - a tady bylo možno si osahat počítač s nainstalovanými ikspéčky.

Osahávám, osahávám - a říkal jsem si, není to špatné. Sice zase přibylo grafických opiček (nesnáším je), ale třeba se někde dají vypnout. S opičkami počítač chodí jen o něco pomaleji, než ten co mám doma. Třeba by se ty opičky ani nemusely vypínat? No a jak jsem pátral po tom, kde by se daly grafické opičky likvidovat, dostali jsme se k informaci o systému.
No jo. Tak proto to chodilo jen o málo pomaleji... Bylo to Pentium 4 s procesorem 1,5 GHz... Co to znamená? Abychom měli - údajně stabilní systém (tedy, aby to co kupujeme skutečně fungovalo), musíme vyhodit počítač který máme (eventuálně počítače které máme) a koupit nové.


PSÍ PŘÍHODY: Za to můžeš ty!
Jakmile se něco přihodí, vždycky je důležité zjistit, kdo za to může. Obvykle jsem to já. Toto tvrzení platí samozřejmě o záležitostech rodinných - ve světě se dějí události, za které nesu odpovědnost jen nepatrnou, jako jsou výbuchy sopek a přemnožení sarančat.

"Za to můžeš ty!" pravila dnes večer Míša - a neplatilo to na mne, ale na Barta.
Míše přestal fungovat počítač. Po ohledání (a po konzultaci s Robertem Ramešem) se ukázalo, že nefouká větrák zdroje. Chvilku jsem uvažoval o tom, že bych dovnitř fénem pouštěl studený vzduch - on totiž ten počítač fungoval vždycky tak dvě, tři minuty a pak zatuhnul. No jo, jenže doby "studenofoukacích fénů" minuly, jak mi Míša vysvětlila, dnešní fény už jenom funí vzduch horký. Nezbylo než počítač odpojit a nasadit stroj záložní.

Z takového výjevu má radost Bart - jako jediný člen rodiny. Utíká se mnou do pokoje, kde je záložní počítač umístěn, na schodech mi podráží nohy, frňákem mi ukazuje, do které dírky je třeba strčit konektor myši a kam konektor klávesnice a když počítač zapnu, vyleze mi hrudí na klín a tváří se vítězně a vyžaduje chválu.

Míša sledovala jeho počínání pohledem tentokrát znechuceným Šlo o její počítač, na kterém vyrábí Zvířetník. Kdyby šlo o můj počítač, měla by pro Barta asi větší pochopení.

A v této chvíli padla ta slova:
"Za to můžeš ty!"
Poněkud mě to překvapilo, takže se mi dostalo vysvětlení:
Větrák zdroje se zanesl psími chlupy - čím jiným?
Napadlo mě, že by se nezanesl, kdybych ho byl po posledním šťourání se v počítači zadekloval a nenechal ho holý (údajně kvůli chlazení, ve skutečnosti z lenosti hledat šroubky a šroubovák), takže v důsledcích za to přece jen můžu já a ne Bart. Nechal jsem si to pro sebe. Není nutné všechno věšet ženám na nos.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.