Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 8.10.2001
 • Prezident Václav Havel vyjádřil podporu ozbrojeného zásahu v Afghánistánu a připomněl, že svobodu je někdy třeba hájit i se zbraní v ruce
 • V nedělních večerních hodinách se pod vedením vicepremiéra Špidly sešli ministři a další činitelé odpovědní za bezpečnost země
 • Ministr vnitra Stanislav Gross v neděli oznámil, že v republice byla učiněna další bezpečnostní opatření, posílena byla ochrana objektů USA
 • Gross v televizi řekl, že bude třeba posílit pravomoci tajných služeb
 • Lékaři a epidemiologové budou školeni o moru a antraxu, přepokládaných nákazách používaných v "biologické válce"
 • Mluvčí ČSA oznámil v sobotu, že BIS prověřila dva Araby, kteří se školili na leteckém trenažéru ČSA, nebyli podle něho v žádném spojení s teroristy
 • Mluvčí ministerstva zahraničí Pospíšil oznámil, že útokem USA na Afghánistán se "nic nemění na dosavadním postoji ČR jako členského státu NATO"
 • Předseda ODA Michael Žantovský označil v sobotu za hyenismus snahy některých politiků zneužívat situaci k prosazování své ideologie
 • Václav Havel přemluvil dalajlámu, aby přijel v říjnu do Prahy na konferenci Fórum 2000
 • Pavel Rychetský se v neděli odpoledne v televizi vyjádřil pro zvýšení trestu za terorismus na 30 let
 • Vláda má ve středu projednávat návrhy zákonů zaměřené proti terorismu
 • Do Albánie se v neděli vypravil záchranný tým, aby se pokusil najít tři zmizelé české studenty
 • V Karviné vypukl zse soboty na neděli požár na ubytovně, hasiči vyvedli ven 35 osob, nikomu se nic vážného nestalo
 • Policie oznámila, že zasáhla proti organizovaným kuplířům, působícím u naší západní hranice
 • Podle výzkumů stojí 16% českých občanů o práci v zahraničí
 • Počasí Praha: V sobotu celkem pěkně, v neděli celkem méně pěkně
  Orlické hory: Dopoledne polojasno, po obědě se vyjasnilo a bylo z toho hezké podzimní odpoledne    Petr Kroul
  Žilina: striedavo slnečno a oblačno a príjemne teplo, len žltnúce lístie pripomína, že je už    Miroslav Drkoš

Český podzim (z Klatovska)
Což je v těch Chlumčanech
hezky, hezky,
rostou na roubení
švestky, švestky.
V Lukavici eště
líp je, líp je:
rostou na zelený
lípě, lípě.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:
Pondělí 8.10.2001
Duto Hlav přišel z pracovní porady s očima navrch hlavy: "Ředitel Kokot byl celý víkend u výslechu. Odvezli ho tam chlapi s punčochama na hlavě! Kde prý vzal datum útoku na Afghánistán? Proč určil poslední možný termín čerpání spínáčků a připínáčků zrovna na 10. října?" Viki ví, že to měl od Havla, co u nás přednášel ve středu na VUMLu. Tak ho pustili. Jenom Američani museli ten útok uspíšit.
Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Čekání skončilo, úleva se nedostavila
Už z nedělních odpoledních zpráv bylo patrné, že je úder proti Talibanu na spadnutí a těsně před 19. hodinou našeho času bylo čekání u konce. Prezident Bush oslovil z Bílého domu celý svět. Začaly padat rakety a bomby, začalo se dít to, co jsme čekali - a asi jsme si mnozí přáli, aby se něco stalo a nemuselo to být. Co by se stalo, kdyby se uskutečnilo neuskutečnitelné a Taliban opravdu Ládina vydal? Nebo kdyby ho zatkl a posadil za mříže, jako v Pákistánu zavřeli do "domácího vězení" největšího extremistického štváče?

Toto jsou už jen čistě akademické úvahy, protože temný příběh násilí započatý 11. zářím vstoupil do další kapitoly. Bude těžké se v něm orientovat.

Hovoří se o odvetě. Není to nejšťastněji volený výraz. Každopádně je to obrana: je to obrana proti celosvětově založené teroristické frontě. Ta má cíle politické a vojenské: chce rozvrátit spojenectví Evropy a Spojených států a ovládnout nejdříve Blízký východ - pochopitelně počítá s fyzickým zničením Izraele. Ostatně jasně je vyjádřil v předtočeném TV projevu bin Ládin. Cíle této fronty by politici měli občanům vysvětlovat - pak by totiž bylo jasnější, co se vlastně děje. Že to není odveta za zločin; je to obrana proti agresi, která má zcela jiné formy, než měla agrese Hitlerova. V tomto duchu ostatně mluvil k britským občanům premiér Tony Blair.

Změna situace má i podstatné následky pro nás. Přestává totiž čas lemplování a švejkování. Zatím bylo možné, aby Březinův úřad vykonával své povinnosti tak mizerně, že se na zasedání nejvyšších činitelů státu s tématem bezpečnosti země mohl vloudit magor a vyhodil ho ne člen ochranky, ale předseda parlamentu. Zatím bylo možné, aby někoho napadlo vykonat demonstraci síly na Václavském náměstí prostřednictvím polorozpadlých vraků školních obrněných transportérů. Asi budeme muset všichni zvážnět a brát své povinnosti svědomitěji. Těžko předvídat, co začalo dnešním večerem. Skoro jistě ale skončil čas vhodný pro švejkování.


RODINA A PŘÁTELÉ: Lapkové v ulicích
Pravděpodobně každý pražský řidič byl už někdy ošetřen "myči předních skel". Pravidelně se vyskytují kupříkladu na smíchovském předmostí Jiráskova mostu. Čekáte na červenou - a přiběhnou dva mládenci, v ruce kbelík a stěrku, ošmydlají okno a když jim dáte jen desetikorunu, dělají kyselé ksichty. Říkám si - lépěji, než kdyby okrádali stařenky v parku, a nějakou tu minci jim zpravidla vrazím.

No a vidíte, už i na to okrádání přišli.

Změnili scénář. Teď to vypadá takto: Přejedete Jiráskův most, zastavíte na červenou, přiběhne klučíků povícero. Chrstnou na přední sklo velké šplíchance špinavé vody - a partička vám zezadu otevře kufr a ukradne, co v něm najde. Toto je míněno zcela vážně, nevymýšlím si.

Co máte dělat? Vyletět na ty kluky? Lapků je pět, šest; jakmile vyběhnete z vozu, máte je uvnitř a ukradnou, na co dosáhnou.
Už jsem si navykl zamykat se v autě. Je to ošemetné opatření, protože kdyby se nedejbože něco stalo a naboural bych se, ze zamčeného auta mě budou dolovat hůř než z odemčeného. Některá auta mají kufr zamčený, i když mají odemčené dveře - máte štěstí, pokud je to vlastnost vašeho auta. Policie samozřejmě proti tomuto novému druhu kriminality nic nezmůže. S novodobými lapky je to jako s kapsáři. Ti dovedou lup rychle předat, takže se nedá nikomu nic dokázat, i když šmejda chytíte za ruku.

Nejlepší je nic v autě nemít. Jenže i pak to může dopadnout všelijak: onehdy jsem slyšel vyprávět o člověku, který měl auto prázdné, nic v něm nenechal, ani rádio, nechal ho odemčené a na volant dal papír: NIC TU NENÍ. Ráno přišel a někdo mu přes noc rozbil okno a na papír připsal: PRO JISTOTU.


PSÍ PŘÍHODY: To je tak, když chci být ohleduplný
Neděle, den vyhrazený odpočinku, bývá dnem horlivé aktivity. Díky tomu, že telefon mlčí a mailů je taky desetina, než ve všední den, sedávám u počítače od rána. No a Míša využívá toho, že se zaberu do rozsáhlejších projektů k činnostem zkrášlovacím.

Byl jsem taky trochu nachcípanej a v jednu chvíli jsem se rozhodl, že se začnu léčit: půjdu do koupelny a najdu si v naší domácí apatyce acylpyrin. Vyšel jsme z pokoje - a vida, Míša právě vytřela dlaždičky na chodbě mokrým hadrem. Vzal jsem to tedy oklikou, abych nenaťapal - z pokoje do její ložnice a odtud do koupelny. Otevřel jsem skřínku s léky- a ťapťap na chodbě, Bart, který doposud poctivě hlídal v kuchyni ledničku se vzpamatoval, uslyšel mě štrachat v koupelně a namířil to přímou cestou - přec mokré dlaždičky. Míša láteřila já jsem spílal, Bart si uvědomil, že acylpyrin nerad - takže se vrátil k ledničce, zase přes mokré dlaždičky.

Je to tak - nekonečná jest schopnost psů a koček ťapat tam, kam nemají.
Dlaždičky na chodbě a vytřené schody, to je ještě to nejmenší.
Zdalipak jste někdy betonovali? A pokud ano, zdalipak jste někdy kletovali? To se čerstvý beton ještě popráší cementem (zedníci mu říkají ciment) a zvláštní plechovou stěrkou hezky zvanou kleťátko (neplést s klekátkem, jde o něco zcela jiného, třebaže se u kletování zpravidla klečí) se vytvoří na betonové vrstvě hladká plocha.

Nu, a pokud je v okruhu dvou set metrů jediný pes nebo jediná kočka, tento neblahý jedinec přiběhne a obtiskne tlapky do hladkého povrchu.
Postmarťanští archeologové za milion let tuto ťapací snahu ocení.
Podstatně méně vlídně ji oceňuje ten, kdo právě beton skletoval. Ani Míša nebyla nadšena.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.