Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 2.10.2001
 • George Bush poděkoval Václavovi Havlovi za podporu ze strany prezidenta, vlády i občanů ČR
 • Politici i vojáci debatují o tom, kdo má rozhodnout o eventuálním sestřelení civilního letadla
 • Podle mluvčího britského velvyslanectví Británie pozastavila od pátku kontroly na letišti v Ruzyni, protože "důvody pominuly" - úředníci se vrátí, pokud znovu vzroste počet žadatelů o asyl
 • Václav Klaus upozornil při vzájemné schůzce nového německého velvyslance Michaela Libala, že chystaná omezení pohybu pracovních sil pro vstupu do EU "komplikují život" a jsou přijímána českou veřejností negativně
 • Od pondělka se na našem území koná spojenecké cvičení Falcon za účasti nizozemských, amerických a slovenských vojáků, největší kontingent v počtu 1500 vojáků poslalo Nizozemsko
 • Vrchní soud osvobodil posledního ze tří pohraničníků, kteří byli souzeni pro smrtelnou střelbu na hranicích
 • Od pondělka musí být hovězí maso u řezníka označené cedulkou o původu masa
 • Schodek státního rozpočtu se ke konci září snížil o
 • Dva někdejší komunističtí pohlaváři stojí před soudem za to, že zabránili stíhání nacistického zločince, který byl zverbován do StB
 • Od pondělka se přestala na půl roku zkoušet metoda devitalizace (podvazování rakovinových nádorů) na lidech
 • Počasí Praha: Mizerné počasí s pěkným ranním příslibem
  Orlické hory: Ráno zima, odpoledne teplo a slunečno, k večeru sprchlo.    Petr Kroul

Český podzim (z Moravy)
Na svatého Václava českého
bývá vína nového.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 2. října 2001
Tlachárník Trn je u nás teprve měsíc a proto se podivil, proč se našemu osobnímu oddělení říká "Lidské a nelidské zdroje". Přitom ten název zní tak normálně. Osvětlil mu to Ambrož: "Je čáp marabu člověk? Není. Ale je to náš zdroj."


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Kdo může za obrněnou ptákovinu?
V neděli se utkal ministr obrany Jaroslav Tvrdík s šéfem komunistů Miroslavem Grebeníčkem v Sedmičce TV Nova (za soudcování Železné Bobo - ta si vedla velmi dobře a nepřipouštěla od věci jdoucí rétoriku). Přirozeně že jedním z témat se staly i hromady šrotu u budovy někdejšího Federálního shromáždění, kde nyní sídlí RFE - Svobodná Evropa. Helikoptéry ztrácející kulomety, jako když Pepíček vytrousí cestou z pískoviště z kyblíčku lopatku, a konvoj čtyř obrněnců, který má za cestě z Hodonína 50 procentní odpad (vlastně 78procentní, protože třetí obrněnec na místě vypustil duši, pardon, olej), to věru budí pozornost. Tvrdík se ohradil, řka že armáda je z obliga, navíc si transport nevymyslela. K tomu dodal dnes náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, že to skutečně nebyl armádní výmysl.

On že by ostrahu RFE "řešil jemněji" a naznačil, že podle představ policie by obrněnci měli sloužit jako zátarasy proti případnému útoku vozidla s výbušninou. To je vskutku groteskní představa: Vinohradskou se řítí Usámův fanatik za volantem desetituny naloženou TNT. Pekelný stroj odtikává poslední vteřiny (pozná se do podle obrovského červeného displeje). Lidé přihlížejí a volají: Kde je Arnold? Kde je Bruce? Po Schwarzeneggerovi a Willisovi se zem slehla, protože Hollywood začal filmovat příběhy na téma Jak chudá dívka k štěstí přišla a My veselí kumpáni.

Nezoufejte, občané!
Naštěstí je zde bdělá stráž za volantem OT64. Ta spatří řítící se kamion a jakmile je schopna rozeznat bělmo oka fanatikova, aktivuje rychlostní skříň Praga Wilson a OT64 se dá do pohybu. Je to jako když brankář Dominik Hašek lape rozstřel. Fanatik vlevo, OT64 vyráží k Muzeu. Fanatik zamíří vpravo, OT couvne k nádraží. To je výjev podle scénáře "pohyblivý taran".
Teď jde o to, kdo se pod něj podepíše. Tvrdík nikoli. Ani Šedivý se k autorství nehlásí a naznačuje, že je to story z tvůrčí dílny vnitra. Uvidíme, kam přiletí Stanislav Gross svou helikoptérou, aby svolal tiskovou konferenci. Čekal bych ji ve čtyři ráno, na vrcholku palebného srubu Hanička.


RODINA A PŘÁTELÉ: Salgadův Exodus v pražském Mánesu
Některé výstavy by se měly vidět. Salgadův Exodus se musí vidět. Sebastiao Salgado - to je v současné fotografii pojem, jako býval Cartier Bresson v padesátých a šedesátých létech. To srovnání dokonce, řekl bych, kulhá, protože Salgado je víc než fotograf: on je svědomí světa. Jestliže si někdo stýská, že upadá význam psaného slova ve prospěch obrazu, pak si na výstavě jako je ta v Mánesu řekne - k čertu se slovy.

V Mánesu v Praze uvidíte 300 černobílých fotek, pořízených od poloviny devadesátých let ve čtyřiceti zemích světa. Téma je společné - davy lidí prchají před hladem, válkami,
Toto není nic drastického, jen jedno velké, převeliké indické nádraží. Ale i každý odjezd vlaku znamená tak trochu exodus. Salgadovy snímky jsou na první pohled prosté, s jednoduchou, přehlednou kompozicí.
náboženskou nenávistí, etnickou záští. Někteří nestačili uprchnout a jsou mrtví - těm se ale v této kolekci věnuje Salgado zřídka. Soustřeďuje se na uprchlíky a jen ve výjimečných případech na ty, na které jejich exodus ještě čeká: na příští exodus jsem myslel, když jsem stál před obrazem poklidného života v indiánské vesnici, kde vzduchem poletují motýli...

U každé fotografie je krátké písemné sdělení Je to jen vysvětlení, co obraz zachytil, kde se událost stala, co je to za lidi, kam a proč prchají. Suchost slovního sdělení kontrastuje s tím co je na obraze; na každý z nich by se dalo dívat hodiny. Salgado projel celý svět, aby je pořídil.
Hodně jsem byl deprimovaný, když jsem si uvědomil, že v tomto světě není úniku a není společného jmenovatele. Hromadné útěky v Afghánistánu nebo v Angole byly vyvolány občanskými válkami, rozvalem hodnot. Dalo by se říci - vyvolal je neúspěch společnosti. Jenže neméně masivní útěky vyvolává úspěch společnosti. Mexičané se hrnou přes opevněnou hranici Spojených států, která si nezadá s naší někdejší železnou oponou, a ubozí "boat people" se snaží dostat do zemí Dálného východu, které překročily práh prosperity. Myslel jsem i na úprky v minulosti - nebyl tu žádný Salgado, aby fotografoval exodus Čechů z pohraničí po Mnichovu, ani vyhnání Němců z téhož pohraničí po roce 1945. Zato dnes tu Salgado je a připomíná nám: toto je svět, ve kterém žijeme, náš svět.

Výstavu pořádá Asociace fotografů ČR a firma Amadeus Prague, kurátorkou je Lélia Wanick Salgado, výstava byla v Evropě prezentována zatím v Helsinkách, Bruselu a Paříži.


PSÍ PŘÍHODY: Návštěva u starého pána
Sherry je mladičká fenka dobrmana. Jdeme ráno s Bartem - a potkáme jejího pána, ne ji. Pán leze z křoví: "Neviděli jste Sherry?"
Ubezpečuju ho, že pokud ne, a vskutku jsme ji neviděli, ona záhy uvidí nás, respektive uvidí a ucítí Barta a objeví se.
Jak předpovězeno, tak se i stalo. Upachtěný pán zmizel a Sherry se objevila, neslyšně jako astrální bytost, teď tu nebyla, teď tu je. Bart byl nadšen. Hned běžel - ne k Sherry, ale ke mně, abych mu sundal košík. To tak! To by byla právě ta ideální příležitost k tomu, aby se vynořil ze křoví nějaký Max a oba sokové aby si to před očima nyvé krásky rozdali prackami a tesáky.

Výzva ke hře, tak se v odborné literatuře říká tomu půvabnému gestu, kdy pes skočí, lhostejno zda před jiného psa nebo před vás, a propéruje na předních tlapách. Sherry si přála, aby ji Bart pronásledoval. Ovšem, ona nehodlá běhat přímo, ona kličkuje, ona zahýbá a Bart je schopen pouze přímočarého pohybu! Na velkém trávníku před hotelem Blaženka mu Sherry předvedla, že i ona umí běžet v kruhu o velikááánském poloměru a Bart usilovně dusal za ní.

Nepokoušel jsem ji polapit, abych rozšrouboval pouzdro s telefonním číslem na jejím obojku. K setkání došlo podruhé a rád se poučím z předchozích chyb. Psí dívčinu jsem vlákal dovnitř, k nám na zahradu, a lapnul jsem ji až u domovních dveří.

Příště to bude ještě jednodušší - číslo jsem si napsal na kalendář.

Bart se na toto příště jistě těší. Sherry pravděpodobně taky. Zahrada v níž se galantní setkání odbývá už méně - ono to hraní, to je činnost, při které létají drny od tlap!


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.