Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 24.9.2001
 • Vlastimil Tlustý (ODS) veřejně připustil ochotu své strany jednat o druhé verzi rozpočtu
 • Armáda oznámila, že přeskupila jednotky protivzdušné obrany, neoficiálně má jít o podporu leteckých přesunů jednotek NATO
 • Počet českých občanů pohřešovaných v USA po 11. září klesl na 51
 • Poslanci ČSSD a ODS si naordinovali sto až stopadesátitisícové platy v dozorčí radě Konsolidační agentuře
 • Předsedkyně US Hana Marvanová oznámila, že strana jedná o sloučení s DEU
 • Unie svobody vyloučila ze strany poslance Vladimíra Paulíka a jeho asistenta Luboše Šustra za to, že "manipulovali se členskou základnou"
 • Zemřel poslední "český cikánský baron" Pavel Lakatoš a byl pohřben v neděli v Prostějově, před smrtí podporoval "cikánského krále" z Brna proti jeho olašskému protikráli z Ostravy
 • Komunisté oznámili, že jejich volebním hitem bude "zdanění bohatých"
 • Uprchlý sexuální deviant Josef Tichý je opět dopaden, utekl v pátek z nemocnice v Bohnicích (po sedmé) a v neděli ho policie chytila v Praze v Libni; Tichý napadl přes deset dívek a chlapců
 • Lidovci si v sobotu zvolili šest volebních lídrů, je mezi nimi Jan Kasal a Miroslav Výborný
 • Stanislav Gross je nejoblíbenějším politikem
 • Komunista Miroslav Grebeníček obvinil George Bushe z "terorismu na státní úrovni"
 • V neděli po půlnoci začal podzim
 • Počasí Praha: Podzim s upřímnou snahou o babí léto, leč bohužel nedotaženou
  Žilina: Ťažkými olovenými oblakmi sužovaný dážď prišiel v nedelu poobede a nemieni prestať    Miroslav Drkoš

Český podzim (z Moravy):
Škubajte, kravičky, na úhoře,
dokud to pantáta nepovoře.
Škubajte, kravičky, na dolině,
dokud vám travička nevyhyne.
Škubajte, kravičky, jako jedna,
už je malá chvilka do poledna.
Paste sa, kravičky, kolem lúčky,
já půjdu za vámi pomalůčky.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Myšlenka dne:
Jestli někdo bere o deset nebo dvacet tisíc víc nebo míň, to je pod moji úroveň
Sociálně demokratický ministr financí Rusnok reaguje na zprávu, že oposmluvní strany ČSSD a ODS nominovaly do dozorčí rad Konsolidační agentury svoje poslance a ti dostali stopadesátitisícové platy
Z deníčku Moby Dicka

Pondělí 24. září 2001
Mluvčí Z. Vrh poskytl všem médiím vizi naší společnosti: "České Textárny budou mít vedoucí postavení na českém trhu, přičemž budou poskytovat služby vysoké kvality. Budeme patřit mezi nejlepší české společnosti a budeme atraktivní investiční příležitostí." V kantýně se objevil transparent: "Zvyšovat hodnotu společnosti trvale dobrou finanční výkonností - náš cíl!" Akcie firmy spadly na pětileté minimum.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Nevídáno neslýcháno, ministr vnitra na špici hitparády obliby
Česko je pravděpodobně jedinou zemí světa a možná i světových dějin, kde je ministr vnitra nejoblíbenějším politikem. A vskutku je to tak - podle STEM je Stanislav Gross na první místě, před Petrou Buzkovou a Vladimírem Špidlou. Nejneoblíbenější politik je u nás ministr dopravy (a spojů - na to se pořád zapomíná, má kontrolovat Telecom!!!) Jaromír Schling.
No, záhada je méně záhadnou, když si uvědomíme, že Gross není na špici obliby díky tomu, že je ministrem vnitra, lébrž navzdory tomu, že je ministrem vnitra.
Ani ty zřetelné důvody jeho obliby nejsou nijak záhadné. Gross se nikdy nezapletl do žádné nechutnosti, nejezdil do Bambergu na schůzky s mafiány z nichž se vyklubali šílenci jako jeho šéf Zeman, nepodepisoval smlouvy páchnoucí podvodem a nemusel pak vysvětlovat, že je sice podepsal, ale že k nim nemá vnitřní vztah, jako jeho kolega Jan Kavan, natož aby rozvrátil svůj resort tak monumentálním způsobem, jako se to podařilo jeho protinožci (co do obliby) Jaromírovi Schlingovi. Že klid a věcnost na občana platí, dokazuje i dobré umístění Vladimíra Špidly.

Toto zjištění není nijak nové. Občané signalizují od samého začátku obnovené parlamentní demokracie u nás, že si přejí a) věcnost, b) schopnost dohody. A je věru nepochopitelné, že politikové jsou k tomuto volání hluší jakož i slepí. K tomu bychom mohli snést tucty dokladů.
Možná to souvisí i s mdlou inteligencí některých činovníků. Příklad zcela čerstvý:
Vypukl skandál a jen trapné výmluvy a výhrůžky slyšíme ze strany oposmluvních poslanců, kteří jsou v dozorčí radě Konsolidační agentury. Jak zveřejnila o víkendu opozice, jejich "odměna" je ve výši sto tisíc korun měsíčně a výše. Na to komentář ministra financí Jiřího Rusnoka: "Jestli někdo bere o deset nebo dvacet tisíc víc nebo míň, to je pod moji úroveň." Někdo by mu měl zaklepat kloubem ukazováku na čelo a říci mu: "Je někdo doma, pane Rusnok? Je před volbama!"
Troufám si říci, že to by se ministrovi vnitra nestalo.


RODINA A PŘÁTELÉ: Sudkův ateliér na Újezdě
Josef Sudek, velikán české fotografie. Kdysi jsem ho vídal v pražských ulicích, slýchal jsem o něm... a pak nebyl. Jeho ateliér na Újezdě pak taky nebyl.

Drtikol, Funke, Hák, Sudek, to je čtyřka velkých jmen. V Muzeu moderního umění v New Yorku jsem z českého umění našel... fotografy. I tehdy jsem si vzpomněl na Sudkův ateliér.
Stával ve dvoře nenápadného činžáku na Újezdě v Praze. Činžák má sám o sobě pěkný výhled na Petřín, ovšem Sudkův ateliér stál až ve druhém dvoře a nic romantického na jeho umístění nebylo. Kolem do kola nic, co by patřilo na pohlednice. Koncem osmdesátých let domek prohlásili za památku. Mistr už byl po smrti, dřevěná budova schátrala, nakonec vyhořela. Trosky zbořili.
Dnes jsme navštívili s Míšou repliku. S velkou péčí se podařilo vytvořit otisk toho, co zde kdysi bylo. Dřevěná budova do tvaru L, přízemní, s několika malými a jedním velkým oknem. Chodil jsem po úzkém betonovém chodníčku kolem. Dům samozřejmě autentický není, avšak stromy kolem něho, to přece jsou ty stromy které viděl a fotografoval Sudek. A ta cihlová zeď, ta tvořila pozadí jeho miniaturních krajin. A to bejlí, možná, čistě geneticky vzato, se taky možná ocitlo na některém z jeho snímků.

Snažil jsem se spatřit to, co viděl ze svého okna on. Nepodařilo se mi to. Není divu, Kdybych dokázal vidět to, co viděl on, nemusel bych chodit někam jinam, mohl bych zůstat doma. I já mám na zahradě strom, i já mám na zahradě zeď a bejlí.

Kdysi jsem na nějaké Sudkově výstavě viděl fotku, kterou pořídil, pokud si pamatuju, snad v Benátkách. Necestoval, a když cestoval, nefotil tam. Tohle byla zcela výjimečná fotka. Byl na ní roh domu s patníkem - úplně stejný roh, jakých je na Újezdě... plno na každém rohu.

To je vlastnost umělce - nosí svět sebou.


PSÍ PŘÍHODY: A je tu definitivně podzim
Nejen pohled na kalendář mě ujistil, že nastal podzim... Ranní procházka skončila - respektive vyvrcholila - dole u lanovky hotelu Mövenpick. Odtud je vidět na zeď Bertramky, a tam na plácku, koho nevidím: pan Suchý a jeho dvě pejskové, leonberger Darina a vlčanda Andula.

Pořadí, v jakém si kdo koho všiml: nejdříve jsem já zmerčil onu trojici, zahloubanou do rozhovoru s jednou paní, kterou neznám, protože se mně a hlavně Bartovi se svým bílým pudlíkem vyhýbá. To je dobré vysvědčení pro Grand Optical, výrobce mých brýlí, jinak bych viděl starou pentli a ne pána, paní a tři psy. Pak si Darina a Andula všimly ne mne, samozřejmě, ale Barta. Nastražily antény a merčily Barta a plazily na něho jazyky - teprve pak si Bart všiml jich.

Pan Suchý byl půl roku na chatě i s oběma pejskovými a my jsme s Bartem trávili dobu procházek samotincí.

Nakonec si nás všiml i pan Suchý - ona dáma s bílým pudlíkem se vzdálila.
Nedá se říct, že by si Bart s Darinou a Andulou padli do náruče, to rozhodně ne. Jako každý (standardní) den se k sobě rozběhli, jako každý (standardní) den se metr před sebou zastavili, pak se vzájemně očichali a ve fázi následující se důstojně rozešli, každý svým směrem - ale ne daleko. Je to něco jako korespondenční smečka. Bart nebere na sebe odpovědnost vůdce a Darina ani Andula se nepovažují za jeho dvorní dámy. Prostě o sobě vědí.

Ani s panem Suchým jsme si nepadali po půl roce do náruče. Proč taky? Vždyť v tom půl roce se nic zvláštního nestalo.
Jenom šel život, a to je normální - nic, co by stálo za mimořádnou zmínku.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.