Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 13.9.2001
 • 60% lidí si podle agentury Median myslí, že události v USA mohou mít vliv i na situaci v Česku
 • Ministerstvo zahraničí eviduje 25 pohřešovaných českých občanů
 • Ministr zahraničí Jan Kavan se setkal s americkým velvyslancem
 • Čeští záchranáři se psy jsou připraveni k odletu do USA, je to tým který působil po zemětřesení v Turecku
 • Česká republika nabízí obětem teroristického útoku pomoc, nabízí krevní plasmu a deriváty
 • Česká televize zveřejnila záběry muže, který se bez problémů vetřel do úřadu vlády a pohyboval se v bezprostřední blízkosti prezidenta Havla
 • Vláda nemá signály toho, že by v zemi něco hrozilo , vicepremiér Špidla řekl po ranním zasedání Bezpečnostní rady, že vláda je "v operativním spojení se spojenci v NATO"
 • Na Václavském náměstí se konalo maličké pietní setkání, pomalu tam bylo víc politiků než lidí
 • Václav Klaus řekl, že útok ho přesvědčil o nutnosti přehodnotit bezpečnostní politiku
 • Také Václav Havel se vyjádřil v tom smyslu, že je třeba upravit strategii a v tom smyslu i vést další reformy české armády
 • Právník Vladimíra Železného, advokát Aleš Rozehnal, byl na policii u výslechu ve věci transakce s lichtenštejnskou nadací Astrona Foundaiton
 • Členové Rady české televize otevřeli u notáře 44 obálek s přihláškami a projekty přihlášených kandidátů na ředitele České televize
 • V souvislosti se zvýšením napětí v mezinárodních vztazích se čeká vzestup cen benzínu až o 3 Kč na litr
 • Počasí Praha: Proměnné počasí s občasným deštíkem, sluníčkem a dekorativními mraky
  Žilina: cez deň celkom obstojne, zamračené bez dažďa, večer začalo postupne mrholiť až slabo pršať    Miroslav Drkoš

Z deníčku Moby Dicka

Čtvrtek 13. září 2001
Ing. Mazanec se pustil do vyprošťování svého bratra, čápa marabu a dogy až poté, co držel v ruce písemnou objednávku podepsanou ředitelem Běsným Kokotem - má s naší firmou svoje zkušenosti. "Nasazením štábu krizového managementu bylo vbrzku dosaženo vytyčeného cíle," nechala se slyšet L. Živá. Už v šest večer byla ing. Mazancovi předána požadovaná listina. V sedm byli osvobozeni nedobrovolní obyvatelé výtahu.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

TEROR: Došlo jim to trochu pozdě, ale přece
Václav Klaus řekl, že útok ho přesvědčil o nutnosti přehodnotit bezpečnostní politiku a ve stejném duchu pohovořil Václav Havel. Konečně prozřeli, chce se říci, kéž by jim to odhodlání vydrželo, chce se dodat. Americký prezident Bush v dnešním projevu řekl: "nepřítel se skrývá ve stínech...nemá žádnou úctu k lidskému životu". Přesně řečeno. Vystihl podstatu toho, co se stalo a zároveň toho, co nás čeká v jednadvacátém století, které začalo včera, zrozeno v popelu World Trade Center. Už žádné zákopové linie od Verdunu, už žádné Guderianovy a Rybalkovy tankové armády. Armáda malá, pružná, profesionální, úzce specializovaná, navázaná na spojenecké obranné síly, armáda vzdělaná, chytrá, informovaná - to musí být cíl reformy branných sil.

Dnes odpoledne se u Koně na Václaváku sešli lidé, aby zapálili svíčky na znamení úcty k obětem. Bylo mi líto, že jich přišlo - podle mého odhadu - sotva pár stovek. Občané buď nevěděli, nebo nechápou, že teroristé v úterý zaútočili i na ně. Ministr Stanislav Gross vzkázal, abychom radši nechodili. Zamrzelo mě to. To je ta mnichovanská nota, která zřejmě dříme i v mentalitě nejmladší generace českých politiků. Neprovokovat, přikrčit se, neupozorňovat na sebe, však ono se to přežene. Třeba to tak nemyslel, ale měl by o otázkách postoje vůči hrozbám ze strany zla více přemýšlet. Zvlášť v hodinách krize.
Aston


Informace z USA:
12.9. - 18.00
První dobrá zpráva od včerejšího dopoledne přišla z Pentagonu. Při útoku zahynulo dvě stě lidí (kromě cestujících na palubě uneseného letadla) a nikoliv 800 jak byly první odhady. Záchranné práce pokračují a hasiči mají před sebou obtížný úkol — lokalizovat požár který se šíří pod střechami Pentagonu klimatizačním a větracím potrubím. Komplex budov, který vypadá jako pevnost je ve skutečnosti postaven jako normální obytné domy s dřevěnými krovy a podlahami.
V New Yorku stále ještě hoří budovy na dolním Manhattanu. Do města se sjíždějí záchranáři, lékaři a zdravotní personál z okolních států. Američané stojí ve frontách na darování krve. FBI identifikovala některé teroristy, kteří unesli letadlo z Bostonu. Bylo to pět Arabů, kteří přiletěli z Oregonského Portlandu. Dva z nich byli na listině podezřelých Imigračního úřadu. Stále ještě není jasné jak propašovali nože na palubu letadla.
Podle prvních výzkumů veřejného mínění je 66% Američanů ochotno přijmout omezení osobní svobody výměnou za větší bezpečnost.
91% věří, že pachatelé budou dopadeni, 86% je ochotno jít do války 65% věří, že vláda dělá co je v jejích silách

20.30,
Federální letecká správa povolila dnes odpoledne přelety letadel ze zámoří, která byla včera odkloněna na kanadská letiště. Jedná se o 120 letadel. Dále budou dnes povoleny přelety letadel do do původních cílových letišť. Zatím I nadále nebude povolena přeprava zboží a pošty v osobních letadlech
FBI a bostonská policie zatkli dva muže a dvě ženy, zjevně arabského vzezření v bostonském hotelu Westin. Zadržení kladli při zatýkání odpor. FBI dále identifikovala leteckou školu ve městě Venice na Floridě, kde se vloni dva z teroristů učili létat na malých letadlech. Samozřejmě, že měli všechny potřebné dokumenty v pořádku. Horší zprávy přicházejí z Manhattanu. Celý finanční okrsek je uzavřen Národní gardou. Smějí se v něm pohybovat jen záchranáři. Doktor Goldman z nemocnice sv, Vincenta strávil v troskách WTC dvě a půl hodiny, ale během té doby se nepodařilo najít nikoho živého. Goldman napočítal tři budovy stále v plamenech a dvacet budov těžce poškozených. Později ředitel FBI oznámil, že tajná služba už zná identitu atentátníků. Nesdělil žádná jména, jen uvedl, že byly nalezeny i manuály k řízení letadel a instrukční kazeta. Dušan Neumann
Omlouvám se, že věru nemám náladu na rozmarné vypravování o strýci Podgerovi a o tom, na koho štěkal náš Bart... Promiňte.

TEROR: Co se teď stane, a co se nestane

Po útoku na Ameriku slýcháme: svět už nikdy nebude stejný. Ale jaký bude - a jaký nebude?
Nejdřív si řekněme, co se nestane:
Svět se nespojí v nesmiřitelném zápasu s extremismem. Nesjednotí se proti militantnímu extremismu, toho druhu, který projevil svoji sílu v úterní masové vraždě, a už vůbec se nesjednotí proti "vlažnému extremismu". Jím myslím celou tu široce založenou vlnu antidemokratického myšlení, která se táhne od jednoho břehu islamistického fanatismu, přes rozmanité formy protibělošského rasismu (naposledy se výrazně projevil v Durbanu) a bělošského neofašismu až politická ekologistická a antiglobalistická hnutí, opřená o břeh extrémní levice. Pošetilý ten, kdo by si snad vteřinu myslel, že pád "dvojčete" těmito koncepty otřese. Naopak.

Jásot Palestinců nad masovou vraždou byl upřímný a spontánní - a naopak, proklamace palestinských militantů odsuzujících teror jsou příkladem politického farizejství. Už za pár dní odloží masku "rozhořčení" a jistě už dnes plánují další masakry na půdě Izraele. Ukáže se to, o čem někteří lidé píší už dnes - kdy v troskách ještě umírají nevinní lidé , že "Amerika si za to může sama" a že "dohnala vykořisťované k zoufalému činu", takže oběti jsou obětmi upírského kapitalismu a globalismu. Pokřiveně bude vyložena výzva Václava Havla, abychom "převzali zodpovědnost za tento svět", ohrožený "útokem na lidskou svobodu, na demokracii". Převzetí odpovědnosti bude chápáno v tom smyslu, jak jej naznačil Vladimír Lenin nebo Adolf Hitler - i oni převzali zodpovědnost tím, že demokracii zavraždili.

Pokud jde o potrestání viníků, naprosto není jisté, že budou vypátráni bezprostřední strůjci a pomahači vraždy. Třeba ano - a třeba se odhalí i nitky na některé státy nebo skupiny států. Běda Americe, kdyby chtěla zasáhnout proti agresorovi, jako se to stalo před šedesáti lety. Prach po explozi ještě nesedl a soudruh Grebeníček už psal do Lidových novin: "Doufám, že se americký prezident George Bush nerozhodne pro neuváženou silovou odpověď". Dovedu si představit, že Emanuel Moravec by mohl napsat v prosinci 1941 "doufám, že se americký prezident Franklin Roosevelt nerozhodne pro neuváženou silovou odpověď". Moravce nenapadlo něco takového napsat - K.H.Frank by se mu vysmál. Dnes se to dá napsat, protože skuteční strůjci a tudíž hlavní viníci musí zůstat nepotrestáni. Dnes tu myšlenku vyjádřil strážce komunistického krbu, za čtrnáct dní to bude papouškovat kdejaký mudrc, a běda, kdyby Bush dal rozkaz letadlům ke startu - i kdyby měl proti konkrétnímu státu v ruce důkazů plný balík.

Dojde k opaku. Žádný trvalý odsudek. Tento svět miluje extrémy a krajnosti mu imponují. Prestiž teroristů nesmírně vzroste, až se lidé otřepou z šoku. Letadlo likvidující dvojitou věž světového obchodu se stane symbolem protikapitalistického vítězství a mladí lidé na celém světě ho budou nosit na tričkách. Možná už příští sezónu.

A teď k tomu, co se stane
Bezpečnostní orgány Spojených států se stanou terčem tvrdé kritiky za to, že "zaspaly". I já jsem se v první emoci pateticky ptal, jak je možné, že se tři letouny mohly přeměnit v řiditelné bomby. Prostě - Spojené státy jsou svobodná země a nevybudovaly si mechanismus, který by zajistil sestřelení každého ze 46 tisíc denně letících letadel v jejich vzdušném prostoru, pokud vybočí z kursu. To přinese následky.

Bude posílen orwelliánský systém dohledu, kádrování a buzerace. Do obludnosti zduří bezpečností orgány na všech úrovních, v Americe i mimo ni, a bude to pro ně velké pokušení také převzít zodpovědnost. Od určité úrovně je kontrola tajných služeb čistě iluzorní záležitostí. Lidé se budou s obavami dívat na nebe a ještě výše, do kosmických prostor. Ty se stanou operačním polem, protože rozvoji systémů Hvězdných válek nelze po 11. září zamezit. Včera to byla letadla, zítra to budou rakety. Na Manhattanu neoperoval cvok s dodávkou plnou dynamitu. Tam operovala organizace se schopnostmi organizace státní, a ta k raketám přístup má, a pokud nemá, zjedná si ho. Optimální by bylo, kdyby se Hvězdné války budovaly společně, USA s Evropou, Ruskem, Japonskem a pokud možno i Čínou. Jelikož obvykle vyhrávají pesimální varianty, nedojde k dohodě ani mezi USA a Evropou s výjimkou Británie, natož s Ruskem. Což bude mít za následek závody ve zbrojení.

Obecně vzato, 11. září udělalo definitivní tečku za dvacátým stoletím. Začalo století jednadvacáté, ve kterém budeme na věk Verdunu, Osvětimi a Hirošimy vzpomínat jako na ztracený ráj a idylu, která se už nikdy nevrátí.
Přijít to stejně muselo dřív nebo později, přišlo to 11. září - a budižte prokleti všichni, kdo na tom máte i ten sebemenší podíl.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.