Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: VÍKEND 9.-10.9.2001
 • Výkonný výbor ČSSD navrhl Vladimíra Špidlu jako budoucího premiéra, pokud ČSSD vyhraje volby
 • Vladimír Špidla vyzval stranu k opatrnosti před předvolebními dary a postěžoval si též na "špinavou kampaň" vedenou proti jednotlivým členům vlády a vládě jako celku
 • Předseda ČSSD dal najevo ochotu k ústupkům ohledně rozpočtu, pokud se některé položky ukáží nerealistické; v pátek rozpočet napadla ODS a prohlásila, že ho nepodpoří
 • Vladimír Špidla oznámil v TV Nova, že Rumunsko hodlá vyslat do Prahy imigrační úředníky, neupřesnil jejich funkci
 • Předvolební kampaň nabírá obrátky - ČSSD navrhuje, aby se zřídil ze státní kasy fond "padesát tisíc pro každé dítě", suma má být vyplacena po ukončení 18 roku dítěte
 • Policie vyslechla ředitele brněnského studia ČT Drahoše; Iniciativa ČT věc veřejná ho podezírá z nekalostí v hospodaření
 • Viktor Kožený v Nassau oznámil, že chce založit v České republice politickou stranu, bude muset před tím požádat o české občanství
 • V Litoměřicích se v sobotu konaly Hasičské slavnosti
 • V pražské ZOO byl v sobotu otevřen Africký dům a také nový pavilon goril
 • Na Šumavě napadl první sněhový poprašek
 • V české oblasti se v neděli odpoledne přehnala prudká vichřice - tady u nás na Mrázovce přelomila statný javor
 • Archeologové objevili u Olomouce pozůstatky římské osady
 • Při fotbalovém utkání českých a slovenských lidovců se ošklivě zranil místopředseda KDH Jan Figel
 • V pražském divadle Spirála se konala premiéra hudebního představení Beatles - účinkuje zde i skupina Bacwards, která skvěle napodobuje legendární skupinu
 • Počasí Praha: Jaksepatří ohavné, v sobotu se déšť střídal se sluníčkem (obé bylo prudké), v neděli se spustila mrholivá deka
  Orlické Hory: Od rána přeháňky, po obědě se vyjasnilo, večer příjemně.    Petr Kroul
  Žilina: zamračené a daždivo, v nedelu priam aprílovo aj s krásnou dúhou    Miroslav Drkoš

Z deníčku Moby Dicka

Pondělí 10. září 2001
Od nového kolegy Trna jsme se dověděli konečně něco o osudu Krakoše, našeho dávného vedoucího textárny (než ho vloni na jaře současné vedení na hodinu propustilo). Potkali se s Trnem v Č. Mektárnách. Trn odtud při jejich liberalizaci přešel do Č. Tlacháren, kdežto Krakoš se stal vedoucím textárenského oddělení Ministerstva informačních zdrojů. Aha, tak to asi bude ten "hmyz z MIZu", jak o něm v kantýně mluvila Pilná!


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Špidla se stal premiérem čekatelem
Vladimír Špidla je v očekávání postu premiérského - zbývá jediné, vyhrát volby. Odchod Miloše Zemana ze scény bude jednou zkoumán jako záhada období vlády sebevrahů.

Normální je přece docela jiný postup.
Jen si připomeňme bitvu o nejvyšší stranický post v ODS v roce 1997. Jen si vzpomeňme, jak odbojné křídlo vedené pozdějším Janem Spacákem Rumlem vytáhlo na boží světlo dva roky starou a donekonečna (a zatím bezvýsledně ventilovanou) aféru s podvodem kolem darů Bacse a Sinhy a zosnovalo Sarajevský atentát, načež po návratu Velkého šéfa následovaly demonstrace v ulicích, kde paní Klausová musela připomenout obyvatelstvu, že Klaus pyká za to, že je chytřejší a pracovitější než kdo jiný, a nakonec atentátníci založili vlastní stranu... vzpomínáte? Brzy to budou čtyři roky, tak to utíká. Takto, za křiku a skřípění zubů se mění postavy na trůnu, u nás od dob svatého Václava.
A Zemanův odchod? Nejdřív on sám oznámil, že hodlá odejít na Vysočinu objímat stromy. Mnozí (včetně autora těchto řádků) očekávali, že je to jen gesto zaměřené na to, aby Zemana prosily socdemácké davy "zůstaň, tatíčku, zůstaň". No a pak v tichosti Zeman předal stranické žezlo Vladimírovi Špidlovi. Mnozí (včetně autora těchto řádků) očekávali, že nastane dvouvládí a rozkol ve straně. Nic takového se nestalo, Špidla v klidu špidlil, Zeman občas někoho urazil a řekl nějakou nehoráznost a vláda úspěšně pokračovala ve vládnutí ve stylu utrácením k blahobytu. No a v sobotu se v klidu a pokoji sociální demokracie dohodla, že po eventuálním vítězství v nadcházejících volbách bude premiérem současný předseda Vladimír Špidla.
Mnozí (včetně autora těchto řádků) se ptají, jak toto je možné. Vždyť k moci se dostanou jen ti, co bytostně po moci touží, a jakmile u ní jsou, je třeba užít heverů nebo v krajním případě gilotiny, aby šli od moci. Toto je unikátní případ. Že by Zeman opravdu tolik toužil po objímání stromů - ve svých sedmapadesáti letech? Anebo je jeho alkoholismus tak silný, že setrvání v čele vlády znemožňuje? Třeba se to někdy dozvíme.


RODINA A PŘÁTELÉ: Když knihy, tak zlevněné
Byli jste někdy v prodejně zlevněných knih? Pokud chcete silný zážitek, navštivte jednu takovou na pražském Václaváku, vedle kina Hvězda. Občas navštěvuji knihkupectví se zlevněnými knihami v Jungmannově ulici. Velice příjemný krámek a už jsem si odtud odnesl nejeden úlovek. Na Václavském jsem ještě nebyl... a poradil mi přítel Vlasta Talaš, že tam mají zajímavý životopis Nikoly Tesly.

OK, vešel jsem tedy do obchodu, vystoupal po schodech (Vlasta si vzpomínal, že knihu objevil v té části obchodu, která je v patře) a bez dlouhého rozhlížení jsem zamířil rovnou k pultu, kde stála u kasy slečna. Řekl jsem jí, co hledám a ona odpověděla, že ta kniha by měla být vlevo vzadu. Hodně vlevo a hodně vzadu. Až úplně vzadu, upřesnila.

Teprve potom jsem pochopil šílenou rozlohu toho krámu...
Tak tohle není knihkupectví.... Je to spíš sklad, kde jsou zbytky nákladů rovnou na paletách. Stovky titulů, možná několik tisíc. Životopis Nikoly Tesly jsem našel, opravdu byl vlevo úplně vzadu - a v duchu jsem hluboce smekl nad fotografickou pamětí té slečny u kasy, že si dokázala udržet v mysli, kde tahle jedna kniha z tisíců mohla vězet.

Musím se přiznat, že i v tom obchodě v Jungmannce mám trochu tísnivé pocity při pohledu na zlevněné knihy. Kdyby to byly nějaké hadrapušky, nějaké okoukané ležáky... Ne, to jsou velmi často skvělé knihy, dokonce se dá říci i bestsellery. Nic ohmataného a zaprášeného. Jenomže to tempo dnešní doby je příliš prudké. Kniha vyjde, ocitne se na pultech knihkupectví. Prodá se. Knihkupec - s malými výjimkami - už nikdy nedoobjedná další dodávku. Nemá na ni peníze, na trhu jsou další tituly. A zbytek nákladu tedy zůstane ve velkoobchodním skladu a po nějaké době šup s ním do výprodeje.

Nemá smysl se nad tím pozastavovat a už vůbec ne lamentovat. Tak to prostě je. Zajděte někdy do takového skladového knihkupectví, jako je na Václavském náměstí. Skvosty pořídíte lacino, a navíc budete mít pocit objevitelství, pocit dobrodružství.


PSÍ PŘÍHODY: Případ zmizelé topinky
Tento záhadný příběh se odehrál v dramatické atmosféře. Smrákalo se, krajina se vzpamatovávala po vichřici, která přerazila nedaleko strom. Do topinkového strojku jsem vložil dva krajíčky chleba a věnoval jsem se závažné práci. Po několika vteřinách se z kuchyně ozvalo charateristické klapnutí topinkovače. Neprodleně jsem se odebral do kuchyně - avšak místo dvou topinek jsem nalezl toliko jednu topinku.
Jaký osud měla ona zmizelá topinka?

Bart ležel pod stolem zcela nehybně a díval se na druhou stranu. Mírně se olizoval. Na výzvu formulovanou nějak jako "Barte, nevíš něco o té topince" se po mně ohlédl bez špetky zájmu. V očích mu seděla nevinnost a v šeru bylo vidět svatozář nad jeho temenem.

Je pravda, že v topinkovači je silné pero a topinka ráda vyskočí, a protože topinkovač stojí na kraji kuchyňské linky, topinka občas udělá sebevražedný skok a skončí na podlaze.

Pokusil jsem se s Bartem zavést řeč na toto téma, ovšem reagoval pohledem zcela nechápavým. Jaký topinkovač? Jaká kuchyňská linka? Jaká topinka? Co je to topinka? Nic nevím, nikde jsem nebyl, o ničem jsem neslyšel!
Ve prospěch teorie, že by snad Bart mohl po pádu topinky na zem vyskočit a kořist uchvátit, svědčil zřejmý fakt, že na výzvu "pojď ke mně, Barte" reagoval velmi, převelmi liknavě a nehodlal stanoviště pod stolem opustit.

Odešel jsem do kuchyně, popadl nůž a ukrojil jsem si dva další krajíčky. Pak jsem je vložil do topinkovače.
Teprve pak zvolna vešel Bart. Usedl a podíval se na mne:
Pane, nebyla by pro jednoho psa jedna zbytečná topinka?


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.