Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 5.9.2001
 • Dovozci ojetých automobilů, provozovatelé autoškol a taxikáři hodlají blokovat pražskou dopravu, aby prosadili svoje zájmy proti ministerstvu dopravy
 • Ministr Schling odmítl chystanou blokádu s odůvodněním, že jednání probíhají přesně tak, jak bylo doposud dohodnuto
 • Také Václav Klaus odmítl blokádu s poukazem na to, že postihne mnoho nezúčastněných lidí
 • Jan Kavan oznámil, že pokud se do středečního večera nepodaří dosáhnout konsensuálního řešení rezoluce konference o rasismu v Durbanu, členské státy a kandidátské země EU konferenci opustí
 • Nový velitel letectva generál František Padělek a další důstojníci navštívili prezidenta Havla
 • Vysoký armádní důstojník v hodnosti podplukovníka vykrádal skříňky kolegů na ubytovně ministerstva obrany
 • Ostravský okresní soud odsoudil likvidátora obchodního domu Breda Nechvátala, že umožnil Kamilovi Kolkovi koupi o 47 milionů korun levněji
 • Václav Hrubý, vyhozený ředitel konferenčního centra Štiřín, nebude z rozhodnutí středočeského krajského soudu vracet ministerstvu zahraničí odměny ve výši 290 tisíc Kč, které dostal z rozhodnutí tehdejšího náměstka ministra a které byly zpochybněny poté, co odmítl přistoupit na spoluúčast na spiknutí zaměřené proti Josefovi Zieleniecovi
 • Rozhodčí tribunál v Londýně odmítl žalobu Ronalda Laudera proti českému státu ve věci ochrany jeho investic, jde o spor kolem televize Nova
 • David Piecha má stanout před soudem za hlásání komunistické nenávisti, je to poprvé od listopadu 1989
 • Pražští kriminalisté odhalili vraha, který v srpnu zabil, rozřezal pilkou a v balících rozeslal poštou svoji družku
 • Na pražské burze dále padají akcie, telekominické akcie už stojí 235 korun kus
 • Počasí Praha: Více méně pod mrakem s malými slunnými výjimkami, večer se rozpršelo
  Brno: trošku sluníčka, odpoledne se zatáhlo a poprchalo    Lubomír Střítecký
  Žilina: zamračené a pomerne teplo, ako keby chcelo pršať    Miroslav Drkoš

Český podzim (z Čech):
Když vlaštovice letí
jest znamení podletí.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka

Středa 5. září 2001
Protože je proměnlivé počasí, vystaví se na vršek komína pro naše podnikové logo - čápa marabu - krytá vyhlídková plošina. Dnes marabu dorazil - přijel společně s Kvakošem v jeho autě. Oba nám v té ředitelské kantýně ztloustli. Marabu nevyletí ani na komín. Bude se tam pro něj muset instalovat výtah.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Nastane úředně vyhlášený chaos
Hvězdicová jízda 1600 automobilů má ve středu přimět ministra dopravy Schlinga, aby se odporoučel. Blokádu chystají dovozci ojetin, dále pak taxikáři a provozovatelé autoškol.
Některé věci jsou na akci jasné, především její finální cíl: ministr má odstoupit. Nic proti tomu. Jenže, proč má odstoupit?
Tady už je to spletitější. Dovozci ojetin chtějí dál vozit do republiky staré šunky, to je pochopitelné. Taxikáři by rádi do nekonečna udržovali stav, kdy mohou škubat zákazníky bez jakéhokoli rizika (podotýkám, že mezi taxikářskými firmami jsou velké rozdíly, některé jsou solidní, jiné jsou mafiózní organizace). No a autoškolníci by rádi, aby je někdo zbavil těch imbecilních testů, které nemají s řidičskou dovedností a bezpečností provozu pranic společného.
Věru nesourodý soubor požadavků! Jen ta čtyři kola je spojují.

Ovšem hlavní problém vidím v něčem jiném, a tento problém by mi dělal největší starosti, kdybych byl pořadatelem středeční blokády.
Dobrá, zablokovat dopravu, aby odstoupil nenáviděný ministr, to je jasný záměr. Jenže - jak ministr pozná, že doprava je zablokovaná od protestujících, když ona je zablokovaná od rána do večera tak jako tak? Jak se má chytit za nos, jak to zařídit, aby zvolal - ne, nenechám Prahu trpěti v krunýři dopravy, raději obětuji vlastní koryto - když to v Praze vypadá tak, že - kupříkladu dnes - můj přítel Zhouf jel autem úsek Anděl - Mrázovka (cca 1 km) tři čtvrti hodiny? Jo, to bude oříšek k rozlousknutí.
Pojedu se na louskáček podívat. Jako každý den - metrem.


RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem se plazil kolem Duté jehly
V pátek jsem se vrátil ze čtrnáctidenní dovolené v Normandii. Ještě dnes budu obtěžovat líčením zážitků z cest.
Nuže, na pořadu je Dutá jehla. Znalcům detektivní klasiky je ten název známý. Ano, je to román Maurice Leblanca, jeden z klíčových románů jeho série s lupičem-gentlemanem Arsénem Lupinem. Z románu vyplývá, že kdesi na francouzském pobřeží je místo, které má klíčovou dějinnou důležitost: komu patří Dutá jehla, tomu patří svět. Jakmile ji ztratí, jak se stalo Napoleonovi, dostane u Waterloo na frak, jak se stalo Napoleonovi.

Jehla je to vlevo. Plešatá hlava v popředí patří mně, fotila Míša.
Nuže, útvar jménem Jehla skutečně existuje: je to skalisko vyrůstající z moře, nikde v žádné pustině, ale v letovisku Etretat na normanském pobřeží. Romantického není na Etretatu o nic víc, než na Dobřichovicích nebo Jevanech. Je to prostě příjemné místo, kde žili kdysi rybáři a už dlouho zde žijí - přes léto - mastňáci. Jedním z nich byl i Maurice Leblanc, ten jezdil do Etretatu na prázdniny a ve vile, jíž dal název Casa Lupin, napsal řadu románů o Arsénovi, včetně Duté jehly.

Procházeli jsme s Míšou těmi místy - a skláněl jsem se v hluboké úctě k Mistrovi. Vmyslit Julia Césara a Karla Velikého do Jehly, to je asi taková opovážlivost, jako kdybych napsal román o Pravčické bráně s tématem světovlády. Jehla je pěkná, ale zcela banální skála v místě, na němž romantiky není ani půl zbla. Jenže co je dovoleno jednomu, není dovoleno druhému... Kdysi jsem vyprávěl příteli Martinovi Hoffmeisterovi o skupině Francouzů, které jsem viděl v jednom hotelu na Krétě: bavili hosty tím, že pouštěli magnetofon s nahrávkami šlágrů a otevírali huby a předstírali zpěv. Byli za to dobře živi.

"To je skvělá věc! To bysme mohli zkusit taky!" navrhoval jsem kamarádovi.
"Jo, mohli," řekl uvážlivě. "Ale nejdřív bysme na to museli bejt Francouzi."
Maurice Leblanc byl Francouz, Arsén Lupin taky, a Jehla je Pravčická brána, ale ve francouzském Etretatu.


PSÍ PŘÍHODY: Jedno džudžu proti druhému džudžu
Včera jsem tu psal o mém pokusu prodloužit léto. Za Bartovy účinné asistence jsem ukončil letní provoz bazénu gumáku, schoval schůdky, vyluxoval utopené pavouky a žížaly a přes bazén přetáhl hnusný zelený lajntuch. Věru vypráskaná věc! Dalo se čekat, že léto se tímto opatřením prodlouží aspoň o čtrnáct dní a přestane v okamžiku, kdy lajntuch z gumáku stáhnu a schůdky re-instaluji.

Nic takového se nestalo.
Naopak, dnes, jak se zdá, propukl podzim naplno. Bylo dusno, obloha upatlaná od mraků a nakonec začalo cedit.

Jak je to možné?
Vždyť kouzlo džudžu se zakrytým bazénem by mělo fungovat !
Jenže bazénové džudžu se střetlo s jiným džudžu.
Připustila to Míša u snídaně. Nejenže umyla chodbu v zádveří domu, ale dokonce i vyměnila povlak na Bartově pelechu!
Takto mocné džudžu doposud vždycky zlomilo počasí. I kdyby bylo sucho jaké bylo naposledy v sedmačtyřicátém, umytá chodba plus vyměněný povlak na psím pelechu přivolá déšť - a Bart capká venku v tom nejhorším bahně, pobíhá kolem plotu, štěká na stařenky a výpravy mateřské školky a pak razítkuje tlapami podlahu a svým tělem dělá na pelechu otisky, že by měl Jackson Polock radost.

Co myslíte, že dělal celý podvečer, a co dělá teď?
Namítnete, že by stačilo zavřít dveře na zahradu.
Ano, stačilo. Jenže mocné džudžu způsobí, že dveře zůstanou vždycky otevřeny, jakmile venku prší.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.