Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 4.9.2001
 • Začal školní rok, do škol nastoupilo víc než 1,1 milionů žáků
 • Prezident Václav Havel podporuje vládní myšlenku návrhu na referendum s tím, že by se referendum nemělo "konat dvakrát do roka kvůli každé hlouposti"
 • Opozice si přeje referenda založená na speciálních zákonech o konkrétních kauzách
 • Úřad pro dokumentaci zločinů komunismu podal návrh na trestní stíhání na Milouše Jakeše a Josefa Lenárta za to, že se zúčastnili vlastizrádného jednání na sovětské ambasádě v srpnu 1968 o zřízení tzv. dělnicko-rolnické vlády, k čemuž nedošlo jen díky masivnímu odporu obyvatelstva; pokus o potrestání vlastizrádců je už třetí v pořadí
 • Dva Slováci a osm českých občanů se nedostali do Británie, protože v uplynulém týdnu je odmítli britští imigrační úředníci; denně odlétá asi 800 lidí
 • Komise pro cenné papíry zveřejnila jména firem, které obchodují nelegálně
 • Radnice Prahy 14 vyvěsila billboardy s holou prdelí se záměrem oslovit svědomí majitelů psů, kteří nechávají hovínka svých chovanců na chodníku
 • Inspekce ministerstva vnitra viní nejmenovaného policistu z pokusu o úplatek ve výši půl milionu korun ve prospěch jisté firmy
 • V médiích začíná kampaň, která by měla zesměšňovat neonacisty
 • Počasí Praha: Vzpamatovalo se počasí a fičí babí léto
  Brno: moc sluníčka sice nebylo, ale bylo docela teplo   Lubomír Střítecký
  Žilina: zrána hmlisto a chladno, cez deň slnečno a celkom jesenne    Miroslav Drkoš

České léto (z okolí Prahy):
U mlynáře nahoře
v tej zlatej komoře,
mlynář mele mouku
v tom bílým klobouku
a mlynářka krupici
v tý ušatý čepici.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka

Úterý 4. září 2001
Samé změny. Managorstvo skutečně opouští objekt podnikové kantýny v Areálu zdraví a rekondice na Jižním Městě. V poledne dorazil textárenský tovární komín z plastiku, sídlo našeho čápa marabu. Dovezl ho tahač raket SDI, který je v KECECH veden jako "podavač sponek" s pořizovací cenou 50 milionů Kč. Ještěže ho máme!


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Děti šly po prázdninách do školy
Děti šly po prázdninách do školy a byla to hlavní událost dne - po právu. V rámci vladařských povinností jednu školu navštívil i Václav Havel a moudře pohovořil o tom, že coby prvňáček nejdřív školu nenáviděl, ana mu béře svobodu, ale pak se s ní smířil. Ke slovu se dostal i ministr školství Eduard Zeman a pochválil se, že za jeho éry stouply platy ve školství o 40 procent a další peníze že učitelé dostanou do konce roku. Takže dosahují - při nástupu - o tisícovku víc, než je polovina průměrného platu, tedy osmi tisíc a po třiceti letech mordování před katedrou dvanáct tisíc. A bude líp, o tisícovku.

V sobotním Právu týž Eduard Zeman otiskl v inzertní části sociální demokracie (strana tam má cosi jako čtrnáctidenník) neuvěřitelně nevěcný elaborát až hysterický o budoucnosti školství fatálně ohroženého zlosyny, kteří chtějí školu přeměnit v prachpustý byznys. Od ministra bych čekal spíše fakta a schopnost analytického pohledu a schopnost rozvažovat argumentaci i druhé strany. Nu, ministr Zeman takový není.

Přitom prostor k věcné debatě tady bezpochyby je.
Měl by se ten prostor vymezit pokusem o rozlišení vzdělání, které v civilizované společnosti samozřejmě musí být přístupné každému a bez rozdílu, a nadstandardní kvalifikací. Napadne snad někoho, že by měla být autoškola zdarma, protože přístup k volantu je garantován listinou lidských práv a svobod? To sotva. Proč by mělo být zcela a úplně zdarma vysokoškolské vzdělání, které je cestou k nadprůměrně výhodným pracovním angažmá? To je, myslím, téma k vážné debatě a ne důvod k hysterickému ideologickému povyku.

Kolem oněch "peněz navíc" vložených do školství - jak navrhují mnozí a zavrhují taktéž mnozí - jedna ošidnost vězí.
Jde totiž o to, aby peníze - eventuálně - do školství vložené, ve školství také zůstaly a pro účely školství posloužily. Aby rozmanité druhy školného nezmizely v černé díře rozpočtu a odtud rozšpidlány. Požadavek zní banálně, ale důvody k obavám jsou vážné: copak peníze vyždímané z automobilistů v podobně daní za benzín a dálničních poplatků se používají k údržbě a rozvoji dopravní sítě?

Aston


HUDBA A ZVUK:
forbína hudební Praha letos v létě
přípodoteky Voříškův varhanní Vamberk 2001; Česká Haendelova společnost sděluje..
recenze Vivaldi: Concerti da camera I. (Krček); Krček Symfonie č. 2, Testamenti, Three Songs of Love (Musica Bohemica - Krček)
ftipy
Audio na září
Vším, čím jsem byl, byl jsem rád - a ještě dlouho budu...s Jaroslavem Krčkem
Vede Lubomír Fendrych
RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem se nenapil benediktinky
V pátek jsem se vrátil ze čtrnáctidenní dovolené v Normandii. Nadále budu obtěžovat líčením zážitků z cest.
Zatím každý, s kým jsem od návratu mluvil, byl zvědavý na mé alkoholické zážitky - k Francii se to patří. Tohle pokračování výkladu věnuji ale převážně alkoholu, kterému jsem neublížil ani slzou. V přístavním městě Fécamp sídlí benediktinský klášter, proslulý výrobou likéru zvaného benediktinka. Je to obdoba toho, co se u nás vyrábí pod názvem Klášterní tajemství, pekelně sladký dryák s výrazně lepivými účinky. Což vím od
Teď už z toho teče jenom voda.
doby, kdy jsem Klášterní tajemství popíjel dlouho do noci s přítelem Kovaříkem, načež kolem třetí ranní přítel padl a usnul a koženou bundou se vlepil do parket - a stačila jen malá loužička Klášterního tajemství. Jest tomu již pětatřicet let. No a benediktinka je totéž v modrém.

Mě vždycky zajímala tato činnost mužů kteří se zřekli světských radovánek - a pálili chlast o sto šest! Konec konců, Dom Pérignon taktéž nebyl žádný vinárník či kořalečník, ale mnich, shodou okolností řádu benediktinů, a jako takový vynalezl šampaňské.

Benediktinka se dodnes vyrábí v přízračně šeredné budově postavené v ponuře pseudogotickém slohu na sklonku minulého století. Dovnitř jsem raději nešel, z obavy že se přilepím. Nicméně oko jsem přece jen potěšil: před výrobnou je kašna, vodotrysk, fontánka, vše v jednom. Řešení prosté - je to vyřazený destilační přístroj.

Ne, nebudu předstírat, že jsme s Míšou v Normandii abstinovali. Pili jsme růžové anjou a hlavně - cidre, skvělý nápoj vyráběný z jablek, s takřka nulovým obsahem alkoholu (asi jako naše pivo desítka). Prodává se ve dvou provedeních, v podobě suché a sladké. Musím se popídit, zda se něco jako cidre u nás vyrábí - je to blažený nápoj pro blažené chvíle.


PSÍ PŘÍHODY: Podařilo se mi prodloužit léto
Počasí je tak trochu čarování - už dlouho pozoruji jakési magické vazby temperatury, vlhkosti a některých mých činů.
A dnes? Že jsem se nevsadil.
Ráno bylo počasí mizerné, dusné, na obloze asfaltové mraky, i Bart byl schlíplý a řekl bych, že by se ani s Maxem nepopral, kdyby ho potkal (není doloženo). Foukal vítr a rval po plných hrstech listí z vistárie pnoucí se po jihozápadním rohu našeho domu - a chrstal to všechno do bazénu gumáku.

Takže jsem se rozhodl, že je pro tento rok s koupáním konec. Uklidil jsem schůdky, naposledy bazén vyluxoval a přetáhl jsem přes něj plachtu.
Bart asistoval se zájmem. Jenže- tento úkon má pro něj nepříznivý následek: jeho přístup na gumákovou část zahrady bude ještě víc omezen, než dřív. Plachta je to veliká a Barta svádí k tomu, aby přes ni přeběhl - i přes tu část, která je přetažena přes gumák. No a z bazénu jsem Barta lovil už dvakrát - pokaždé tam spadl, když jsem byl poblíž. Nerad myslím na to, co by se mohlo stát, kdyby tam zahučel bez mé asistence.

Takže vrátka budou přísněji střežena než kdy jindy.
To je dlouhodobý důsledek.
Krátkodobý? Sotva jsem přetáhl plachtu přes bazén, vítr se naposledy vzepjal k titánskému výkonu, ale tentokrát svoji sílu nesměřoval do vistárie: vyrazil vzhůru, rozehnal mraky a nastalo krásné slunečné počasí. Kdybych teď vstal od stroje a šel se podívat z okna, bezpochyby bych spatřil plachtu úplně čistou, bez jediného suchého lístečku.

Možná že bych měl vybírat od majitelů plováren nějakou daň, jako obchodník ne s deštěm, ale se sluncem. A Bartovi bych poctivě část odváděl, jako odškodné.
No... teď koukám na předpověď a vypadá to, že jsem plovárníkům neprodloužil kšeft. Jen jsem sobě zkazil poslední letní den, kdy se dalo do gumáku vlézt...


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.