Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 15.8.2001
 • Pavel Rychetský chce požádat Británii o seznam neúspěšných žadatelů o asyl, aby tito lidé nemohli po návratu žádat o zpětné vyplacení sociálních dávek
 • Helsinský výbor kritizuje právní základ, na jakém britští úředníci vykonávali v Praze ty úkony, které by normálně dělali na britské půdě
 • Podle sdělení generála Šedivého budou čeští vojáci hlídat vrchní velitelství spojeneckých vojsk v makedonské Skopji
 • Právníci Jaroslava Liznera (úplatkářská aféra s kufříkem 8 milionů) chtějí obměnit proces - Lizner si odseděl 3 roky, než byl propuštěn
 • Mluvčí ministerstva financí přiznal očekávané fiasko s příjmy,, které se čekaly za prodej licencí na mobilní telefonii třetí generace
 • Opilý policista zacouval do domu s nákladním automobilem a dům vážně poškodil, nikomu se na štěstí nic nestalo
 • Vyšetřovací komise nevylučuje, že osudný pád vojenského letounu L39 u Pelhřimova zavinila technická závada
 • Viceprezident Soudcovské unie Petr Hampl obvinil vládu, že z politických důvodů zavedla kárná řízení proti nevýkonným soudcům
 • V Bielé pod Bezdězem hořelo v továrně na asfaltové výrobky
 • Na Kutnohorsku a na dalších místech operuje skupina podvodníků, kteří se vydávají za policisty, jde pravděpodobně o cizince
  Brigádní generál Karel Borský, hrdina protinacistického boje, zemřel.
 • Jiří Kajínek byl převezen do věznice v Mírově, kde bude svědčit v procesu s dvěma dozorci podezřelými ze zanedbání povinností při jeho loňském útěku
 • Počasí Praha: Vrátilo se léto, slunce ráno rozehnalo mraky a pálilo až do večera
  Štiavnické vrchy:    Miroslav Drkoš

Dovolená Moby Dicka

Středa 15. srpna 2001
Jak je sídliště o dovolených klidné. Dnes jsme byli se ženou na lodičkách. Pak jsme zašli do Rybárny na nábřeží. Kupodivu - ani zde nemají vyšší ceny, než v restauraci Jednoty, ve které jsme se v Ouhoru stravovali. Mají tu čisté ubrusy a jídlo nevypadá, jako by už jednou bylo na talíři.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Slibná změna postoje protimonopolního úřadu
V paměti stále ještě vězí vzpomínka na okázale tvrdý postup antimonopolního úřadu - proti kominíkovi, který vymetal komíny a neměl v městečku konkurenta. Poslední výkon úřadu je veden v jiném rozměru: Eurotelu a Radiomobilu (Paegas) úřad napařil skoro padesát milionů korun za to, že nasadili speciální ceny proti Českému mobilu (Oskar). Oba provinilci se hájí tím, že jim vznikly nové náklady s příchodem nového operátora (to už tak bývá) a hodlají se odvolat.

Potud je všechno v pořádku - jak se zdá, úřad koná k čemu byl vytvořen, a to je dobře.
Jenom je zarážející to, že tato rekordní pálka byla uštědřena právě podnikům, které vnímáme jako příklad, kdy konkurence - přinejmenším v oblasti komunikací - funguje. Aniž bych si chtěl dělat iluze, výsledek jejich činnosti je pozitivní. Podniky soutěží v kvalitě služeb i cenách a profituje na tom zákazník - a celé odvětví se rozvíjí, až oči přecházejí. Pět milionů mobilů v desetimilionovém státě!

Takže jsem zvědav, kdy obdobnou přísnost aplikuje zmíněný antimonopolní úřad proti Telecomu, evidentnímu monopolistovi, který si omotal kolem prstu vedení státu, rozhodující oposmluvní politické strany, nadiktoval si telekomunikační zákon a o diktátu cen se ani nemusíme bavit. Vždyť je všichni platíme.

Toto není výtka proti Telecomu - ten se chová tak, jak mu okolnosti umožňují. Monopolistu mají v řádně spravované společnosti držet na řetězu odpovědné orgány - včetně antimonopolního úřadu. U nás tomu tak není, v případě Telecomu.

Zpět k tématu. Rád bych vzkázal vlčákům z antimonopolního úřadu: tak jste si konečně kousli do masa, ne do kominické nohavice. Zkuste si teď zavrčet na skutečného monopolistu, to se pomějete!
Nebo vás nakopají do zadku, což je pravděpodobnější.


RODINA A PŘÁTELÉ: Městské labyrinty - nebo spíš blborinty
Před zrakem občanstva se na stránkách novin hádá primátor Kasl se starostou Prahy 1 Burgemeisterem o dopravní situaci v Praze. Fakt je takový, že se pražská doprava úspěšně hroutí.
Pan Kasl má pifku na pana Burgemeistera - škoda že si nebere na mušku taky radnici tady u nás v Praze 5. Už dávno nechávám auto doma - jenže je mi to pendrek platné, protože když jdu do města, cestou mi hrozí udušení! Ona totiž ta logika, kterou pánové volí (Burgemeister na Praze 1 a jeho sou-starostové jinde, konkrétně i zde, na Smíchově) je tato: my si zvolíme několik ulic v oblasti, která nám byla svěřena, a ty odsoudíme k proměně na plynovou komoru. Tudy svedeme veškerou dopravu a ostatní ulice proměníme v labyrint vzájemně protichůdných jednosměrných ulic. Obyvatelstvo zmíněných ulic odsoudíme k smrti udušením. A když hrozí nebezpečí, že by i těmito ulicemi doprava nějak rozumně tekla, uděláme taková opatření, jako například tady u nás - že postavíme semafory na křižovatky vzdálené od sebe 20 metrů, konkrétně na křižovatkách Ostrovského a Radlické a Kováků. Pak už neprojede vůbec nikdo.

Dnes jsem telefonicky navigoval jednoho nešťastníka, který mi vezl autem foťák k testování. Nesmyslná opatření blokující smíchovskou dopravu ho donutila k šestikilometrové objížďce v hustohustém provozu - to znamená půl hodiny chodu motoru a půl hodiny produkce otravných a dusivých plynů úplně zbytečně. Teď si spočítejte, kolik tisíc podobných nešťastníků muselo vykonat podobnou cestu jen za ten jediný den, kolik tisíc kilometrů bylo zbytečně projeto, kolik benzínu spáleno, kolik krychlových metrů vyprodukováno.

Přitom zde je rozumná alternativa tomuto nesmyslu: regulace dopravy skrze přísnou až brutální regulaci parkovacích míst. Jeďte co nejrychleji pryč... koukejte zmizet, parkujte jen na krutě placených místech (to vás naučí přemýšlet, zda opravdu potřebujete auto jako dopravní prostředek k tomuto účelu).

Jenže blokování dopravy je jednodušší. Děje se v kanceláři, u kafe, tužkou na plánu městského okrsku. Proto ho mají v oblibě byrokrati bez ohledu na politický režim právě vládnoucí. Tím spíš, že stát vydělává na dani z benzínu nekřesťanské peníze.


PSÍ PŘÍHODY: Nepřátelský kocour v záhonu gladiol
Nemusel jsem ani psát nepřátelský. Každý kocour je přece nepřátelský, z hlediska Barta, samozřejmě. Zmíněného kocoura jsem spatřil ráno, když jsem vyšel na balkon prozkoumat povětrnostní situaci. Ležel přímo pode mnou, v záhonu gladiol. Nechápu, proč si zvolil právě toto místo. Gladioly netvoří právě nejměkčí lože - na jeho místě bych dovedl nalézt tucet příhodnějších míst na naší zahradě a stovky tuctů podobně příhodných míst v okolí.

Ležel tam a vzhlédl ke mně. Střelhbitě se vymrštil a zmizel. I to bylo vcelku málo rozumné - těžko se ode mne dalo čekat, že skočím z balkonu v druhém patře robinzonádu do záhonu gladiol, abych ho popadl za krk a zardousil.
Sotva kocour zmizel, vedle mne se objevil Bart.
Velmi podezíravě se díval dolů a pak na mne.
Co se to tu dělo? chtěl vědět.
Nic, krčil jsem rameny. V tomto sporu zachovávám přísnou neutralitu.

Barta těžko oklamat. On tušil, ne, on věděl, že došlo k nepřístojnosti zásadního významu. Opustil mne a hnal se dolů k domovním dveřím. Musel jsem mu otevřít a on pak pobíhal po zahradě a nozdrami filtroval kubické metry a metry vzduchu a analyzoval každou půl-molekulu kocouřího pachu.

"Barte, měj rozum," promlouval jsem k němu. "Nejsou žádní kocouři. Kocouři jsou mediální výmysl."
Říkám mu to často. Nedoufám, že mi někdy uvěří. On spoléhá jen na své nozdry, a má recht.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.