Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 18.7.2001
 • Německo předalo oficiálně stanovisko k Temelínu, v němž vyjádřilo svoje obavy z atomové elektrárny, která není postavena podle německých norem
 • Gunther Verheugen prohlásil, že v těchto dnech hovořil se třemi německými ministry a žádný z nich nevěděl o vládním prohlášení
 • Už i do ČR prosákl skandál kolem studie Philip Morrisu, výrobce cigaret, který nechal vypracovat pro českou vládu studii o tom, že vláda ušetří, když lidi budou kouřit, protože předčasně zesnulým nebude muset vyplácet penzi
 • Mluvčí firmy se omluvil za vyznění studie
 • Ekologické nátlakové skupiny zablokovaly stavbu dálnice na Hradec
 • Miloš Kužvart odvolal Bedřicha Moldana z funkce zmocněnce pro jednání s EU
 • Václav Klaus se sešel s Hanou Marvanovou na informativní schůzce
 • Daniela Chodounská dostala tři roky podmíněně za to, že chtěla uříznout lano na němž visel policista chystají se k zákroku proti uprchlému vězni Kajínkovi
 • Policista který v Mělníku nešťastnou náhodou zastřelil při střelbě na zločince prchajícího v autě ženu, bude obviněn
 • Britští migrační důstojníci budou už na ruzyňském letišti filtrovat romské azylanty
 • Policejní ředitel Jiří Kolář se omluvil rodině zesnulé a celé veřejnosti
 • Plzeňský krajský soud zastavil stíhání Františka Skypaly, který jako řidič policejního vozu vezoucího vraha Kajínka havaroval a zabil dvě ženy
 • Počasí Praha: Pod mrakem, nebo drobné pršeníčko
  Brno: ochladilo se, dopoledne zlehka mrholilo, odpoledne začalo pršet - bylo načase    Lubomír Střítecký
  Orlické hory: Od rána pršelo, odpoledne přestalo, celkově se ochladilo.    Petr Kroul

  České léto (z Chodska):
  Zaříkám vás mraky,
  přes hory šlapáky,
  přes mandu sukovatou,
  tam deště, sem časy!
  (Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)Z deníčku Moby Dicka:

Středa 18. července 2001
Vloni v dubnu byl založen Centrální sklad spínáčků a připínáčků v Západním Městě. Dnes nastalo další zlepšení. Z Kompetenčního centra nákupu a logistiky dorazil mail: "Chtěli bychom Vás informovat o možnosti objednávání materiálu typu EsPí přímo na bývalém skladu v Centru. Tímto způsobem objednání dojde jak k časovému urychlení dodávky o min. 2 dny, tak i k úspoře distribučních nákladů. V současné době se množí objednávání na CS v ZP, což není nákladově ani časově úsporné."


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Paní nesem vám psaní
Psaní z Němec přišlo oficiálně. Jádro sdělení jsme znali: jelikož česká elektrárna není postavena podle německých norem a tudíž "by nemohla být v Německu uvedena do provozu", je nebezpečná a Němci se jí bojí. Francouzských elektráren postavených podle francouzských norem se Němci nebojí, kdežto české elektrárny postavené... podle amerických norem se bojí. Bojí se opravdu? Tvrdí to pan ekologický ministr Trittin a ten podle všeho dokázal dokument vládní schvalovací mašinérií protlačit.

Efekt to má několikaterý. Zelená internacionála ukázala zuby, svoji moc. No a pak se podařilo vážně poškodit nebezpečného konkurenta.

Zajímavá je česká reakce. Místopředseda vlády ve svém stylu suše konstatoval, že "Česká republika je schopna provozovat Temelín na úrovni těch nejvyšších standardů. Rozhodnutí o tom je plně suverénním rozhodnutím České republiky jako takové."
Důstojné a správné prohlášení, doplněné připomínkou, že "bezpečnost je pro nás klíčový parametr". S tím legračně kontrastuje alibismus ministerstva zahraničí. Kavan se skrze svého mluvčího nejdřív vykrucoval, že dokument nedostal oficiálně, a nyní vzkázal, že ho musí studovat. Copak asi pan Kavan na něm chce vystudovat, když má jeho text k disposici čtyři dny? Nějaká skrytá kabalistická tajemství?
To zásadní sdělení, nijak tajemné, je zřejmé: Kavan Trittinovi oči nevyklove.


RODINA A PŘÁTELÉ: Škandál s Philip Morrisem
Minulý týden jsem se tu pozastavoval nad rozhlasovou reklamou tabákové firmy: mužný hlas řekl Dáváme věcem smysl. Philip Morris. Na to reagoval pan Robin Poluch a poukázal na charitativní skutky firmy.
No a bác ho, uplynul týden a je tu doslova evropský škandál se studií zveřejněnou touto firmou: česká vláda prý ušetří ročně miliardu korun tím, že lidi umírají dřív v důsledku kouření a tudíž vládě zůstanou peníze, které by jim musela vyplatit na penzi.

To je taková nehoráznost, že je mi až trapné ji komentovat. Až z toho jde rozum stranou a protože jsem optimista a člověk pozitivní těší mě, že na kretény nemáme monopol...

Co se kouření týče, přituhuje a přituhovat bude. To přituhování má někdy legrační podobu.
Jdete do budovy firmy, kde vyhlásili totální nekuřáctví na pracovišti. Výsledek? Vchod je obložen hulícími tabakisty, takže musíte nasadit plynovou masku, abyste vešli - a říkáte si: to je ale setsakra prohulená firma!
Co s tím? Kdyby dotyčná firma nařídila, že toxikomani nesmějí hulit před barákem, odsunuli by se stranou a stáli by před jiným barákem, před jinou firmou, kdežto huliči z té jiné firmy by postávali před tou původní firmou.

A tak tomu bude napořád, dokud kouření zůstane symbolem dospělosti, svéprávnosti, přemýšlivosti, relaxace.


PSÍ PŘÍHODY: To jsem byl zase jednou naivní pitomec
Věřil jsem ve slušnost a smysl pro fair play. To jsem byl ale vůl - a Bart se na to musel koukat!
Pravidelní čtenáři vědí, že s Bartem chodím ráno na procházku vyhlídkovou cestou Mrázovka. Dříve to byla normální ulice a jezdili jsme tudy autem z vrchu Mrázovka do ulice Na Zatlance a dolů na Plzeňskou. Pak postavili dvoudílný hotel Mövenpick (na vrcholku kopce a pod kopcem, spojeno lanovkou), ulice Mrázovka byla pro dopravu uzavřena a stala se z ní vyhlídková cesta: velkým nákladem vydlážděna, osazena ozdobným zábradlím.

Když se s přestavbou začalo, říkal jsem si: aha, ti padouši zakážou normálním lidem jezdit autem, a sami budou vesele pendlovat. A ve Psu jsem se zmiňoval o "privatizované ulici Mrázovka". Jenže - úpravy skončeny a nikdo nependloval, hotelové taxíky jezdily stejnou trasou, jako my obyčejní smrtelníci, přes ulici Na Cihlářce. Zastyděl jsem se. Jseš starej protivnej zaprděnec, káral jsem sám sebe, a tak uplynulo pár let.

A vida, doba se změnila.
Před několika dny jsem si na procházce s Bartem všiml, že dole někdo vylomil patník bránící vjezdu od Bertramky na ulici Mrázovka. Dnes jsem musel skočit s Bartem do příkopu, protože jel hotelový mikrobus. Nevídáno, řekl jsem, třeba někdo rodí a spěchá. Pak mikrobus jel zpátky - že by dva porody?. Načež jel druhý mikrobus. A zpátky. Zase znovu. To už jsem se naprd, postavil jsem se mu do cesty a řvu Halt! jako loupežník Lotrando.
A co myslíte, že se stalo?
Řidič mi s milým úsměvem ukázal povolení od smíchovské radnice!

Takže se stalo přesně to, co jsem předpokládal: Mövenpick zprivatizoval ulici Mrázovka a někdo z radnice na to dal razítko. Pročpak asi?
Na to se ptám a) odboru dopravy, b) starosty, c) odboru životního prostředí. Doporučené dopisy odeslány. Jsem zvědav, jaká bude v zákonné lhůtě odpověď. Zatím budu s Bartem skákat šipku do příkopu z cesty, po které dle litery zákona nesmí jet ani kolobrnda.

Jo a jestli si někdo myslí, že nadávám, tak mě ještě neslyšel nadávat. Zatím se jen tiše a zdvořile ptám. A jestli nadávám, tak sobě, že jsem byl naivka a vůl a spoléhal na slušnost a fair play.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.