Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 27.6.2001
 • Sněmovna přehlasovala Václava Havla a schválila mediální zákon
 • Vláda svolala na čtvrtek zvláštní schůzi, na níž se pravděpodobně rozhodne o prodeji Komerční banky
 • Ministr obrany Jaroslav Tvrdík popřel zprávy tisku, podle nichž byl náš velvyslanec v Rusku Bašta sledován vojenským agentem Karlem Srbou, vysoký úředníkem ministerstva zahraničí
 • Vedoucí zvláštního odboru úřadu vyšetřování sdělil tisku, že neznámá osoba ve věci Srby prozradila utajované skutečnosti
 • Václav Klaus nehodlá se sejít s Vladimírem Špidlou ve věci veřejných financí
 • 44 důstojníků půjde do civilu, protože fikslovali kupříkladu tak, že si účtovali hotely v Chorvatsku a přespávali v autě...
 • Matka hledané dívenky Terezky Čermákové vyskočila z okna a je v nemocnici, policie zatím holčičku nenalezla
 • Pět chlapců a jedna dívka dostali pamětní list a medaili za statečnost
 • Policie vyšetřuje případ, kdy "jistá televize" našla v brněnském bazaru harddisk s údaji České pojišťovny
 • Počasí Praha: Konečně začalo léto, nebe bylo skoro bez mráčku, ještě ale nenastala vedra
  Brno: jak sem říkal, eště větší horko    Lubomír Střítecký
  Orlické hory: Od rána slunečno, vedro, prostě léto.    Petr Kroul

  Pranostika na středu 27. června, Ladislava:
  Jaké počasí na Ladislava bývá, takové se příštích sedm neděl skrývá.
  (Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Středa 27. června 2001
Noví spolupracovníci Nunvář a Drn si stěžují na hygienické podmínky na pracovišti. Klimatizace drnčí a občas vyplivne chuchvalce prachu. Byla se u nás podívat podniková hygienička. Pravila: "Co byste chtěli od dílenské klimatizace!"


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Proč se bát v zemi úředníka Srby
MF Dnes zveřejnila v úterý rozsáhlý článek nazvaný Proč se bát úředníka Srby. Je to výčet úskoků a podlostí preferovaného činovníka z úřadu Jana Kato Kavana, našeho ministra zahraničí. Kdo četl, s napětím sleduje, jak budou naše politické špičky reagovat.
Z Černínského paláce ticho - do úterního večera ani šepot. Kdyby podobný článek vyšel v nějaké banánové republice, třeba na Haiti, tajní policisté toton macoute by vystříleli redakci. Kdyby se podobný článek objevil v novinách v civilizované zemi, došlo by k vyšetřování. U nás... ticho z Černínského paláce.
Ozval se jiný úřad - ministerstvo obrany. Zmíněný úředník Srba je v článku citován coby vojenský tajný agent Salima. Tento agent Salima měl podle článku sledovat v Moskvě našeho velvyslance Jaroslava Baštu. Nuže, ministr obrany reagoval: ministra Baštu podle něho jeho ministerstvo nesledovalo, ale mnohé z toho, co se objevilo v tisku, je pravda, řekl. A nařídil přísné vyšetřování - ne toho, co se dělo, ale toho, kdo to vykecal.

Není to důležité. O Kavanovi vyšla i kniha, ba i na výstavě byl jeho stbopis vystaven... Činnost jeho podřízených plní černou kroniku novin dobře půl roku. Názvy Český dům a Štiřín jsou vyznačena na topografické mapě českého mafiánství.
Ale to neznamená nic - a nebude znamenat, dokud se to nebude někomu z nejvyšších sfér vládní sociální demokracie hodit.
Mimoděk si vzpomínám na podobné ostudy s Baczem a Sinhou. Taky o tom psaly dva roky noviny, dokud se tato notoricky známá ostuda nehodila odbojné frakci ODS do krámu a tak došlo k Sarajevskému atentátu s výsledkem... konstatování, že Libor Novák podepisující dokument není za svůj podpis odpovědný (mimochodem - v dějinách právních kuriozit bude tento výrok skvět jako perla!).

Skandál Kavan - Srba taky bude sloužit k pouhému obveselení obecenstva, dokud se nestane popravčí sekerou pro své původce. A že je pěkně ostrá!
Zatím tu žijme a bojme se - co všechno mohou tihle lidé dělat a přežít.


RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem šel reklamovat účet za plyn
Lotři z plynárenské společnosti mi naúčtovali přemrštěný účet. Tak jsme jim to šel nandat. Takto jsem uvedl dnešní povídání o událostech běžného života.
Když jsem vyšel z plynárenské budovy, potkal jsem kamaráda. Potkali jsme se, vyměnili obvyklé jaxe máš a co furt děláš a když na mě přišla řada, sdělil jsem mu, že lotři z plynárenské společnosti mi naúčtovali přemrštěný účet a že jsem to byl právě vyřídit.
Přítel se zaradoval.
"Ty bestie! A co říkaly? Kroutily se?"
"Nekroutily. Dneska je pátek," řekl jsem. Byl skutečně pátek. "Oni v pátek neouřadujou. Mají ouřední dny pondělí až čtvrtek."
"No ovšem! To je jasný! Takže na ně napochoduješ v pondělí."
"Ale ne. Vyřídil jsem to s paní v informacích."
"Paní v informacích. Aha, to je taková ta protivná, povýšená..."
"Vůbec ne," já na to. "Byla moc příjemná a ochotná vysvětlila mi, že stačí, abych stížnost napsal do formuláře a dal do podatelny."
"No jo," podotkl přítel, "ale podatelna je... hádám... v Zahradním Městě!"
Stáli jsme v Jungmannově ulici
"Ne, tady."
Přítel ztrácel sebejistotu. Podíval se na hodinky.
"Ale je poledne... den oběda... oni v té podatelně byli?"
"Nebyli," řekl jsem. "Ale ta paní v informacích lejstro převzala s tím, že je do podatelny předá."
/Přítel se ve zmatku rozloučil, zřejmě s tím, že jsme úplně blbej.
Jenže já nebyl blbej. Ona opravdu milá paní v plynárenských informacích v Jungmannově ulici mi poradila a lejstro ode mne převzala a já si vůbec nepřipadal jako obvyklý debil na ouřadě, ale jako zákazník, který platí za propálený plyn.

Douška: Je ovšem možné, že mi ještě přijde penále a buzerace a žaloba a vyhrožování - jak jsme zvyklí. Pak teprve si budu připadat jako debil, že jsem napsal tohle povídání.


PSÍ PŘÍHODY: Dvě přítelkyně a jeden pes
Míšu navštívily během dopoledne dvě přítelkyně. Obě mají vůči Bartovi různý přístup. I on vůči nim.
První přišla přítelkyně Liběna. Zná Barta od jeho štěněčích let a on zná ji. Znávala i Gordona - ten s ní hrával nokturnální hru za nočních hodin - když k nám přišla na pozemek, on se za ní plížil a ona volala:
"Gordone, ty pacholku, já vím, je tu někde jsi, vylez, já o tobě vím!"
A když byla ubezpečena, že je doma, vynořil se zezadu a opřel se jí tlapami o ramena. Ne, že by ona byla malá, ale on byl opravdu velký německý ovčák.
Nuže, Liběna ví, že na Barta platí piškoty, takže se ním nedohaduje a vykoupí si volný průchod jednou hrstičkou.
Maruška taky zná Barta od jeho štěněčích let. Ovšem ví, že psy má krmit jen pán a že vůči cizím čoklům je třeba zachovávat vlídnou zdrženlivost.
Těžko říci, jaká strategie je lepší,.
Když přišla Liběna, Bart se proměnil v chlupatý vír, obkroužil ji a piškoty inhaloval snad ještě dřív, než je vytáhla z pytlíku. Pravda, o svých pozitivních citech v ní nezanechal nejmenší pochybnost.
Když přišla Maruška (Liběna byla ještě u nás), choval se zdvořile, poněkud upjatě.
Rozdíl byl i v odchodu. Liběnu vyprovodil pachtivě, s jazykem vyplazeným na prsa, kdežto Maruška slyšela jeho štěkot ještě daleko za hranicemi pozemku.

Když to promyslíte a zvážíte - co je lepší?
Obávám se, že ta zdrženlivá upjatost je přece jen ten nejlepší styl styku mezi osobami lidskými i psími.
Je to pohodlnější. Ale je u toho méně legrace.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.