Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 26.6.2001
 • Ekonomika České republiky vzrostla za první čtvrtletí o 3,8%, podle odhadu statistického úřadu by růst v druhém čtvrtletí mohl překonat 4%
 • V Praze je francouzský ministr pro evropské záležitosti Pierre Moscovici a chválil ČR za pokroky učiněné v poslední době v integračním procesu
 • Lidovecký poslanec Miroslav Kalousek podal žalobu na předsedu své strany Cyrila Svobodu kvůli výrokům zpochybňujícím jeho důvěryhodnost
 • Blokáda ze strany rakouských ekoteroristů mezinárodního hraničního přechodu v Büllovitz trvala do čtyř hodin pondělního rána, policie pouze pasivně přihlížela nezákonnému počínání
 • Nový místopředseda Unie Robert Kolář se přimlouvá za dvoukoalici, přičemž by se politici z DEU a ODA mohli dostat na "důstojné místo" na kandidátce
 • Svatby které oddala bývalá starostka čtvrti Praha Nusle Miroslava Studenovská jsou neplatné a páry budou muset obřad opakovat, jde o deset párů
 • Zdravotní stav Petra Pitharta, který onemocněl za své návštěvy v Irsku, se zlepšuje
 • Třináct vedoucích činitelů zkrachované Moraviabanky bude obžalováno, policie v pondělí ukončila vyšetřování
 • Dvě stě okradených klientů zkrachovaných kampeliček protestovalo před Úřadem vlády v Praze proti tomu, že dosud nedostali zákonné odškodnění
 • Už šestý den bezvýsledně pátrala policie po Terezce Čermákové, v úterý proběhne mohutná pátrací akce za účasti 600 policistů
 • V noci na pondělí odstoupilo představenstvo Vítkovic
 • Pasovská zvonařská huť Perner začala do věží katedrály Petra a Pavla na Vyšehradě v Praze instalovat zvony a zvonkohru; zvony byly odsud odstraněny za války v roce 1915, zvonkohra bude mít výběr z 50 melodií, zvonkohra začne hrát 6. července
 • Počasí Praha: Krásný letní den, žádné velké horko, příjemný větřík, slunce a dekorativní mraky
  Brno: bylo docela horko, a podle šamanů bude ještě hůř    Lubomír Střítecký
  Žilina:    Miroslav Drkoš

Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 26. června 2001
Psal jsem včera, že se k nám "nastěhovali" noví kolegové. Ve skutečnosti jsme jim se stěhováním nábytku i lejster pomáhali my. Ještěže nám nádvorní parta půjčila rudl - sami ti chlapi stěhovat nemohli, většina z nich má potíže s páteří a nesmí zvedat těžká břemena.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: A přece je to dobrá zpráva...
To jsem to schytal posledně,když jsem se tu radoval nad vzrůstem ekonomiky. Znalci ekonomiky se mi pošklebovali pro moji ekonomickou naivitu. Podstata jejich námitky: na dluh dovede udělat prosperitu každej. A konec konců, státní dluh zapůsobil ve funkci červeného hadru, který přiměl v dnes už slavném nedělním televizním vystoupení Václava Klause k výkonům hodným Tarzana. Takže riskuju repete, když se tu přiznám, že mám ze zprávy Statistického úřadu radost - 3,8% v prvním čtvrtletí, to je skoro čtyři... Nadšenecké řeči o tom, že je to víc než mají Američané budí sice úsměv, ale přece - je to dobrá zpráva.

Zuby nehty se držím zásady, se kterou jsem před šesti lety Neviditelného psa zakládal - nenechat si vrtat díru do hlavy, a skoro čtyřprocentní vzestup je podle mě lepší, než čtyřprocentní propad. A ten dluh? Vláda tvrdí, že a) ten dluh není v proporci k národnímu důchodu až tak moc velký, b) pokud slouží dluh k roztočení kol, je to užitečný nástroj. K čemu jinému by sloužily půjčky? Takže, abych nadával jen proto, abych si nezadal a osvědčil svoji prozíravost, to mě ani nehne.

Taky mě zajímá projekt hlásaný nyní Unií pod vedením Hany Marvanové: snížením daní k vyšším výběrům. Na to bych byl velmi zvědav. V Irsku se to osvědčilo. Fungovalo by to v Česku?
Logika je v tom, že nižší daně lidi (a firmy) ochotněji zaplatí, takže v úhrnu se vybere víc. Poněkud se bojím české mentality. Ten obraz podnikatele, který uznale řekne - no, snížili mi daně na rozumnou míru, tak já ty daně zaplatím, tem mi připadá příliš růžový na naši zemitou skutečnost.
Takže ještě jednou vyjadřuji radost z plusových 3,8% a jsem zvědav, zda se procenta překulí za druhé čtvrtletí přes čtyřku.


RODINA A PŘÁTELÉ: Proměny křižovatky Anděl
Nedávno tu otevírali Zlatého Anděla, skvostnou budovu od Jeana Novela, a v sobotu otevřeli část komplexu Anděl City. Skoro jsem si toho ani nevšiml... Pravda, měl jsme v paměti zafixováno, že budou obchodní dům Carrefour otevírat 23. června. V pátek jsem šel kolem a vypadalo to tam jak po vybombardování. Že by měli druhý den otevřít? Směšná představa. Až v novinách jsem se dočetl, že je to vskutku tak.

Dům ještě nebyl ani zdaleka pootevřen a už byl pomalován hnědou barvou kritiky od chodníku až po střechu (kde vznikne cosi jako nástřešní park, propojený mostem se skutečným parkem, z něhož se dá dojít Kinského zahradou a Petřínskými sady v podstatě až na Letnou). Bývalá Tatrovka prý byla "necitlivě zbořena" a zbyla po ní jen fasáda jedné z budov, vystrčená do Plzeňské třídy. Kritikové mlčí o tom, že po stoletém využívání a zneužívání prostoru k průmyslovým účelům byla půda prosycena olejem a naftou a jedy do obrovské hloubky, takže musela být vytěžena a proto tam je teď veřejná garáž pro 2000 aut... Mám v živé paměti, jak příšerně hnusné a bezútěšné místo byla křižovatka Anděl před léty... Tam, kde je dnes mekdonald, terč útoků spasitelů světa, býval smrdutý bufet U tří komeníčků. Kovové figurky vymetačů komínů byly jediné, co tu bylo příjemné a roztomilé (copak se asi s nimi stalo?).

Takže palác je částečně otevřen. Uvnitř je obrovská samoobsluha - narvaná lidmi. Šel jsem pak přes ulici do - dnes už - starého Zlatého Anděla do čistírny. Ta je hned proti samoobsluze Albert. Ptal jsem se paní čistírnové, jestli je v samoobsluze Albert teď míň lidí, když otevřeli ten Carrefour.
Užasle pohlédla přes uličku do otevřené prostory sámošky.
"A víte, že máte pravdu?"
Albert trochu ostrouhá. Jak říká Kája Saudek: jednoho radost, druhého žalost. Ovšem na co se těším, to je chystaný biograf. Mívali jsme tu kino Sofia, pěkně zamřelou to štěničárnu. Dnes je z ní kasíno, to nebudu komentovat. Otevřené bude na podzim. Ostatně, nechápu, jak je možné, že se dnes staví tak rychle. Nebo to otočím: proč se za starého režimu stavělo tak šíleně pomalu? To jsou drobné záhady přelomové doby.


PSÍ PŘÍHODY: Nežádoucí pozornost kocourům a kočkám
Pes má být pozorný - pokud jde o pobudy a lapky. Ke kočkám by měl být netečný. Což málo kdy bývá. Myslím si ale, že to Bart přehání. On dělá, jako kdyby kočka byl vynález zbrusu nový, inovace poslední ražby, něco jako kybernetická potvora Aibo. Pravda je ovšem taková, že prostor kolem našeho domu byl vždycky plný koček a u sousedů chovají minimálně dvě kočky, momentálně jich tam napočítáte sedm (pět koťat).

Kočky a kocouři se odjakživa špacírovali i po naší zahradě a lozili po pergole, kterou máme před vchodem. Není možné, že by o tom Bart nevěděl.
Až v posledních dnech vyvádí, jako kdybychom byli ohroženi invazní armádou koček, chystající se napadnout náš dům z jihozápadu, ze strany pozemků zahrádkářské kolonie, která s naší zahradou sousedí.
V rohu zahrady jsem kdysi odlil betonovou zeď a navršil do kouta alpínum. Ze strany zahrádkářů je asi dva metry vysoká, z naší strany ale je nizoučká, slabý metr. Bart už tamtudy jednou skočil, naštěstí ten šemíkovský výkon přečkal bez zlomeniny, a bez duševní újmy přečkal i transport nazpět, kdy jsem ho zezadu tlačil a David zepředu tahal po žebříku nahoru. Jenže co dopadlo jednou dobře může dopadnout špatně podruhé a s velkou nelibostí jsem sledoval Bartovy výlety nahoru na alpínum a jeho vartování nad zdí.

Zbyly mi dvě staré košatiny a ty jsem včera na zeď připevnil. Nebožtík tatíček by poznamenal s uznáním:
"No, teď teprve je to opravdu hnusný!" A měl by pravdu, Hnusný to je, ale účel to plní. Raději hnusné košatiny v koutě zdi, než pes s nohou v sádře. Snad si najde jiné povyražení. Nechápu, co ho to najednou napadlo, proč vytváří kolem koček dusna až teď, po více než pěti letech života v tomto kočkoplodném prostoru.
Psí psychika je složitá, těžko vyzpytatelná.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.