Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 25.6.2001
 • Rakouští ekoteroristé zablokovali rakousko-českou hranici, aby sabotovali mezivládně dohodnuté veřejné slyšení o Temelínu
 • Václav Klaus v televizi Prima opět sehrál scénku na téma "odchod ze studia" a obvinil Vladimíra Špidlu ze lži
 • Bývalí členové ODS utvořili s jedinou výjimkou vedení Unie svobody
 • Ve Valašském muzeu v Rožnově se konalo pietní rozloučení s Emilem Zátopkem, právě v Rožnově je Zátopkův popel uložen
 • O víkendu policie vyslýchala osoby z okolí rodiny zmizelé pětileté Terezy Čermákové, nikdo nebyl zadržen a policie nevydala žádnou zprávu
 • V Roudnici nad Labem se konal v sobotu letecký den
 • V sobotu zasedal komunistický ústřední výbor a za cíl strany vyhlásil změnu poměrů a návrat socialismu
 • Skinheadi napadli účastníky sobotních pivních slavností v Praze na Smíchově a deset lidí zranili, aniž policie hnula prstem
 • V Ležákách se konala vzpomínková slavnost, před 59 lety nacisté obec vypálili a vyvraždili její obyvatele
 • Počasí Praha: V sobotu nic moc, v neděli krásný letní den
  Žilina: zamračené, mrholivo, chladno    Miroslav Drkoš

  Pranostika na pondělí 25. června, Ivana:
  Svatý Ivan bývá plačtivý pán.
  (Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Myšlenky dne:
Já už ani nevím, kdo kdy byl jaké straně
Petr Mareš komentuje fakt, že vedení Unie svobody je v rukou bývalých členů ODS

Říká se, že ve sportovní terminologii je to takové béčko ODS
Václav Klaus komentuje víkendový kongres Unie svobody


Pondělí 25. června 2001
Naše textárna doznala velké změny: Nastěhovali se k nám tlachárník Nunvář a mektárník Drn. Totiž - k nám. Dostali k dispozici kancl Viki Vykulené, která teď sedí přímo u vedoucího ing. Hlava. Ten povýšil - dostal další pracovníky. Jenom aby s nimi dostal i peníze na zvyšování platů!


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Marvanová vyhrála s odpuštěním o prsa
Konstatování z titulku nemíním rozmazávat je to prostě fakt, že o jediný hlas překonala minimální počet hlasů nutný k tomu, aby zvítězila nad Vladimírem Mlynářem v prvním kole voleb o vedení Unie svobody. To byla nejdůležitější událost víkendového kongresu této strany. Přinejmenším na první pohled. Na druhý pohled - ve volbách do předsednictva Unie zvolili delegáti samé činovníky kteří mají za sebou věrnou službu ODS zakončenou odchodem. "Já už ani nevím, kdo kdy byl jaké straně," řekl k tomu legračně Petr Mareš. No a Václav Klaus k tomu zacitoval jedovatou poznámku "kohosi neznámého", že Unie je béčko ODS.

Nicméně to vše lze pominout mávnutím ruky, to jsou, dejme tomu, jenom řeči. Zajímavý je ale výrok Cyrila Svobody, že volba Hany Marvanové do čela Unie svobody by měla ukončit spory v Unii a snad i ve čtyřkoalici.
Pan Svoboda by asi byl v těžké situaci, kdyby měl vysvětlit, proč medle, pod božími hvězdami, by měl nástup Hany Marvanové do čela Unie měl ukončit jakékoli spory. Který že důvod by k tomu měl vést? Její protikandidát Vladimír Mlynář dokonce odmítl jít do vedoucích orgánů strany. Zmizí snad ze světa Mlynář a jeho podpůrci jen proto, že Marvanová vyhrála v podstatě jen o pár hlasů? A příchodem Marvanové zrodí se nějaký týmový duch, který stmelí Čtyřkoalici do spolupracujícího týmu? Proč by měl? Je tu jeden důvod k tomu? Nebo aspoň půl důvodu? Nevidím žádný.

Ale ono je to vlastně jedno. Kdyby byl vyhrál Mlynář, mohl bych napsat skoro stejně formulovanou poznámku. Čtyřkoalice - jakožto těleso - prohrálo svůj zápas hned poté, kdy se po doplňovacích senátních volbách a po volbách do krajských zastupitelstev v jejím těle na veřejnosti ukázaly trhliny neslučitelné s další plavbou. A že na vzniku těchto trhlin mají lví podíl lidovci, to je vcelku nepodstatný detail.


RODINA A PŘÁTELÉ: Tajný závod prskoletů se konal - už po osmnácté
Představte si, že několik desítek šílenců (letos jich bylo osm, těch desítek) usedne do sedel mopedu Stadion (pamatujete na kozí dech neboli splašené trubky?) a jedou do Bláže Nejmenované Vsi, vzdálené cca 100 kilometrů. Start byl letos v sobotu krátce po druhé hodině na Špejchaře, a té křižovatce, kde bejvala nádherná hospoda a dnes tam mají mormoni svoje sídlo, bůh ji ho přej.

Nerad bych něco vykecal, proto popíši jen to, co jsem viděl.
Ve dvě přijela na křižovatku obrovská Scania s rozsvícenými světly - a za ní doslova osmdesát prskoletů. Na křižovatce už čekalo několik desítek lidí, kamarádů a příbuzných těch závodníků. A teď pozor: žádná TV Nova, žádní sponzoři, žádní pořadatelé, žádný bafuňář široko daleko, žádné proslovy a prápory... Kdo má mopeda a chuť a čas, může jet. Samosebou, že - jako všude - jsou někteří lidé na špici. Ti se celý rok připravují a ladí motor a původní agregát z kozího dechu pod jejich rukama vzniká cosi high tech co chodí sto dvacet... Už osmnáct let to dělají. Za tu dobu se podařilo značku JAWA, která ty kozí dechy původně vyráběla, pohřbít. Pamatujete? Je to rodinné stříbro a my ho cizákovi neprodáme... Když cizák, konkrétně Honda, měl zájem. Nyní už nemá.

Zpět k tajnému závodu. Odstartovala ho docela obyčejná zelená. Osmdesát nádherných šílenců zabralo do šlapek (moped má šlapky jako kolo), aby pomohli motoru a vzápětí se prak zdivočelých trubek rozjel kosmickou rychlostí po Letenské pláni směrem k ministerstvu vnitra... Zaznamenal jsem i jeden pád, ale jezdec vstal a pokračoval v jízdě.

Úžasná věc. Jako student jsem se účastnil prvního závodu koloběžek, bylo to na trase Praha - Plzeň. A už druhý rok z toho byl oficiální sport s bafuňáři a prápory a podobným balastem. To, že se podobnému osudu závod mopedů vyhnul už osmnáct let pokládám za malý, ale velký zázrak.


PSÍ PŘÍHODY: Ještě k psím rituálům
Víte, že Bartovi bude po prázdninách šest? Už to je pán středních let. Po nějaké usedlosti ale ani stopy.
Dalo by se čekat, že po těch létech už bude vědět, co a jak, tak zvaně se vyzná v tlačenici a odhadne, jaká taktika vede ke kterým výsledkům.
Takže kupříkladu ráno: Bart mě netahá z postele... před sedmou. Zná hodiny a ví, kdy nastává jakási časová hranice, za kterou přestávám být hájen. Možná je to tím, že ve skutečnost vstávám obvykle dřív, mnohem dřív, a v sed se probouzím snad jen o víkendu. Po probuzení pracuju... a v poslední době mě Bart otravuje v téhle ranní fázi tak intenzivně, že ho vyhazuju před dům.
S jakýmsi pocitem nepatřičnost pozoruji, že pokaždé běží radostně, jako kdybych se chystal tak jak jsem, v pyžamu a pantoflích, na ranní procházku. On, který zná předměty jako jsou klíče nebo fotoaparát, nepozná oděv.
No dobrá Vyhodím ho, vrátím se nahoru a pokračuju v práci. Obléknu se, obuju se, z věšáku sejmu vodítko a náhubek - a pak teprve vycházím.
Celou tu dobu Bart doráží na dveře, buší do nich tlapami i frňákem.
A jsem skálopevně přesvědčen, že si říká:
Kdybych na ty dveře nedorážel, ten chlap by mě nechal navždycky venku!

Nejhorší na tom je, že není prostředku, jak ho vyvést z omylu. Dokonce se to podobá jakémusi logickému hlavolamu, jako tomu o Kréťanovi, který řekl, že všichni Kréťané jsou lháři. Když bych na jeho dobejvání neodpověděl, dal bych mu zapravdu, když otevřu, taky. Zapeklitá situace!
Zítra kolem půl osmé začne nanovo.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.