Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 21.6.2001
 • Ústavní soud potvrdil, že Zdeněk Tůma je oprávněně prezidentem jmenován guvernérem centrální banky bez kontrasignace
 • Městský soud v Praze potvrdil rozhodnutí soudu první instance, že odvolání ředitelky Motolské nemocnice Heleny Rögnerové bývalým ministrem Davidem bylo neoprávněné, nemocnice možná má dva ředitele
 • Česká vláda hodlá v rámci NATO poslat jednotku o síle 120 mužů do Makedonie, aby tam dohlíželi na dodržování příměří - až bude uzavřeno; NATO nehodlá ozbrojeně zasahovat
 • Jen 10 procent Rakušanů má pozitivní vztah k Čechům podle posledního výzkumu veřejného mínění
 • Vláda se zabývala civilní vojenskou službou, její nálada je ve prospěch zpřísnění v tom smyslu, aby civilkáři směli dělat jen pomocné práce, zejména ve zdravotnictví a zaměstnavatelé by je nesměli přijmout na lepší práce pod hrozbou pokuty půl milionu korun
 • Miloš Zeman řekl že se nenechá vydírat odboráři hrozícími zastavení dodávky elektrické energie - lidi, kupujte svíčky! :-))
 • Policisté obvinili z ublížení na zdraví 42letého muže, který nese odpovědnost za to, že v neděli večer na dětském hřišti stafford svěřený jeho péči zle pokousal holčičku na obličeji
 • Dnes je nejdelší den v roce. Přesný čas letního slunovratu je 8:34 SELČ.
 • Počasí Praha: Krásný slunečný den, žádné velké vedro, voňavá májová atmosféra v červnu
  Orlické Hory: Od rána zataženo, zima, foukal silný vítr.    Petr Kroul
  Žilina: mrholivo a chladno - to nám to leto pekne začína!    Miroslav Drkoš
Myšlenka dne:
Ústavní soud je jednosměrně prohradním ústavním soudem
Václav Klaus komentuje rozhodnutí této instituce ve věci jmenování guvernéra ČNB

Pranostika na 21. června, Aloise:
Na svatého Aloise, poseč louku, neboj se!
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 21. června 2001
Dnešní intranet je plný odezev na včerejší Tluč Hubovu výzvu: "Připojuji se k hnutí Best Studio Program." "Mám zájem aktivně se účastnit činnosti BSP a tím přispět k lepším výsledkům společnosti." "Jsme připraveni dohnat a předehnat všechny ostatní útvary v počtu BSP." Nu což, že bychom oprášili i my své staré Deníky Brigády socialistické práce?


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Benešovy dekrety jsou vyhaslé, ale pálí
O tom, že Benešovy dekrety nejsou tak vyhaslé, jsem zde psal loni 11. května s odvoláním na případ z mého bezprostředního okolí, kdy se úřady pokusily skrze ustavení Benešových dekretů buzerovat občanku narozenou hluboce po válce jen proto, že její dědeček byl Němec (zemřel v roce 1943) - toto je pravda a lze to doložit dokumenty. No a dnes čtu na titulní straně Práva: Na Walderodeho se Benešovy dekrety plně vztahují. Že by nějaký Němcožrout, který v roce 2001 statečně mstí Lidice?
Bohužel je to horší. Ministr české vlády Pavel Dostál, tedy ministr rozumnější a kultivovanější než je Zemanův průměr, píše doslova:
"Platnost dekretů prezidenta Beneše nikdo do této doby nezrušil a jak jsem věc mohl prověřit, plně se na jeho osobu (Walderodeho, pozn. aut.) vztahují."

Je až úžasné, co naši vládní činitelé jsou schopni veřejně říci.
Ještě nedozněl skandál s indiskrecí Miloše Zemana, který užaslým rozhlasovým posluchačům sděloval, že komisař Verheugen podmiňuje členství ČR v EU výsledky voleb a vítězství Klausovo pokládá za nepřekonatelnou překážku ke vstupu do unie, o této blamáži se dosud diskutuje, a ministr Zemanovy vlády usvědčuje svého premiéra ze lhaní, když tento tvrdí našim sousedům, nejvýznamnějším ekonomickým partnerům a spojencům v NATO, že Benešovy dekrety jsou vyhaslé.
Nejsou vyhaslé, platí, oznamuje pan ministr, a jsou příčinou toho, že rodina Karla de Fours Walderode nemá právo na navrácení ukradeného majetku. Nota bene, nemá právo ani přesto, že Ústavní soud restituci tak zvaně otevřel cestu. Ústavní soud je na "vyhaslé" Benešovy dekrety krátký, pochvaluje si ministr české vlády.
Takže až budou zase nějací Irové nebo jiní občané konati referendum o tom, zda má smysl třebas Čechy přibírat do Unie, mělo by se jim zamlčet, že máme ministra, který se ohání Benešovými dekrety ve věci muže, který dostal po roce 1945 osvědčení o národní způsobilosti a tím zpět i československé občanství, navíc který je dnes už mrtev. A kdyby to přece prasklo a kdyby se pak doslechli, že přímý nadřízený tohoto ministra, takto ministerský předseda, tvrdí veřejně při mezinárodním jednání s Němci, že Benešovy dekrety jsou vyhaslé - jediná otázka by mohla následovat: proboha... s těmito lidmi máme být v Unii?RODINA A PŘÁTELÉ: Vyhlížení na letišti
Z kraje týdne jsem byl na semináři Philipsu v Holandsku. Zážitky mocné, nejlepší ale byla etuda po návratu, na letišti v Ruzyni. To bylo tak: dohodl jsem se s mým synem Davidem, že pro mě přijede autem, pokud bude mít čas. Když nebude, pojedu autobusem.
Potíž byla v tom, že letadlo přiletělo o deset minut dřív. David v hale nebyl. Šel jsem tedy na stanici autobusu a tam mě napadlo: co když přijel přesně na čas a teď bude v hale postávat a vyhlížet a nadávat, kde se ten fotr zase fláká?
Vrátil jsem se tedy do haly. Ta byla našlapaná lidmi a byl tu bezpočet "kontaktních osob". Naposledy jsem takovou kontaktní osobu vyhlížel v Amsterodamu, byla to hosteska s nápisem Philips Conference a odvedla českou výpravu k autobusu. Takže takových hostesek a hostesů tu byl tucet. A jak jsem se rozhlížel po davech, jestli někde nespatřím zuřivého syna, vždycky jsem se očima potkal se zrakem hostesovým nebo hostesčiným (většinou to ale byli hostesové). Ten člověk vždycky jaksi ožil, povyrostl, slunce naděje mu rozkvetlo v obličeji a povysunul nápis UNIVERSAL UTRUM či TRAGIC ARSHOLE LTD a když jsem naopak já panoramoval očima dál, rozkvetlý obličej zvadl a periferním zrakem jsem mohl číst:
Vobješ se v lampárně, klumpre! A nápisy poklesly a hostesové dál vyhlíželi hosty UNIVERSAL UTRUM či TRAGIC ARSHOLE LTD a já vyhlížel Davida, který neodpovídal na mobilní vyzvánění...
No a tak to šlo deset minut, až mi ten blbej autobus ujel.
Příště zase někam poletim... to se radši vobjesim v lampárně.
PSÍ PŘÍHODY: Vylepšená metoda buzení
Bartovy metody buzení jsem tu už mockrát popisoval. Dneska ráno ale přišel s inovací. Podotýkám, že Bart není únavný a otravný budič. Nikdy neprudí před šestou, a až do sedmi mě toleruje. Když mu řeknu, aby lehnul, svalí se mi k posteli a chrupe, takže stačím stihnout ještě dva až tři veršíky. Teprve pak se definitivně probudí a začne svoje nepokojené mekotání typu mle mle mle.
Toto je spolehlivě zavedený rituál.
Jen dnes to bylo jiné.
Bart přišel v šest ráno, probudilo mě cvakání jeho drápů na chodbě, pak jsem ho sluchem sledoval, jak vchází, obešel ten divný kus nábytku, do kterého mám zabudovaný počítač a knihy a tiskárnu a iks dalších nezbytností, pozoruje mě a pak opatrně přichází k posteli. Zpod deky mi čouhal kus holých zad. Ucítil jsem vítr (to zafuněl) a pak mě olízl. I to patří k rituálu.
"Lehni, Barte," zahuhlal jsem. "Ještě je brzo."
To by mělo stačit, pomyslel jsem si v polospánku a těšil se na dospání.
Bum!
Rána, vyletěl jsem - napadlo mě, že si snad Bart na mě vzal poplašňák - jenže on chudák taky stál vyděšený a teprve po chvilce jsem si všiml, že porazil zeměpisný atlas, který jsem měl opřený o postel.
No, nemusím se obávat, že se toto stane jeho oblíbenou metodou (netřeba dodávat, že po pádu atlasu jsem už neusnul, takže rána uspíšila raní procházku dobře o půl hodiny). Ne snad, že bych atlas odnesl do knihovny, leží tam, kde ho Bart porazil. Uklidím ho, až mi kvůli němu bude Míša spílat. Ale takové výjevy se nikdy nedějí v šest ráno, vždycky večer.
Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.