STRUČNĚ: čtvrtek 14.6.2001
 • Vláda schválila návrh volebního zákona, který předpokládá, aby hranice byla pětiprocentní i pro strany, které se sdružily do koalic - tento návrh těžko projde senátem kde má většinu čtyřkoala (ta žádá pětiprocentí hranici i pro čtyřkoalici)
 • Generální tajemník NATO Robertson oznámil v Bruselu, že na chystaném zasedání NATO v Praze
 • Václav Havel na bruselském sumitu NATO nepřímo podpořil americký koncept protiraketové obrany
 • V Doksech na Kladensku policisté našli elektrosoučástky, které jsou možná shodné s odpalovacím zařízením v dopisových bombách proti H-systému, součástky se našly po smrti zdejšího občana, sedmdesátiletého muže
 • Ministr vnitra Stanislav Gross sdělil poslancům, že Jan Ruml věděl o falešných lustracích
 • Jan Ruml vyzval Grosse ke schůzce a k předložení všech dokladů, které má - a nechce, aby byl "po kouskách skandalizován"
 • Vláda schválila návrh zákona o zbraních, ve kterém se rozlišuje držení a nosení zbraně
 • Václav Klaus jednal v Praze s lotyšským premiérem Andrisem Bérziňšem
 • ODS chce jednat s ČSSD o koncepci veřejných financí, požadavek se opírá o znění Špidlova návrhu řešení
 • Žaloba navrhuje v procesu s bývalým prokurátorem Karlem Vašem dvanáctileté vězení pro muže, který se zasadil o justiční vraždu generála Heliodora Píky
 • Ústavní soud se přiklonil v restituční kauze na stranu potomků Karla Des Fours Walderode
 • Počasí Praha:
  Brno: slunečno a teplo, po několika dnech temna bylo sluníčko nepříjemně ostrý    Lubomír Střítecký Orlické hory: Od rána teplo a slunečno, nastal konec studených dnů.    Petr Kroul
  Žilina: pekne, teplo, slnečno, skrátka pohoda    Miroslav Drkoš

Pranostika na červen:
Co červen nedá do klasu, červenec nažene v klasu.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 14. června 2001
Šéf Divize pro odměňování Dur Durak rozdělí mezi zaměstnance průměrně 2% navýšení platů. Podle kolekt. smlouvy má jít o 5 %. Ta tři zbylá procenta si ponechá v zásobě Managor pro retenci Tluč Huba, jenž sídlí na Severním Městě, aby měl možnost uspokojit zaměstnance, kteří by chtěli dostat víc. Tluč dnes rozeslal hromadný mail, ve kterém sděluje, že do konce roku musí opustit podnik ještě 20 % zaměstnanců.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Dva vládní návrhy zákonů
Vláda dnes schválila dva návrhy zákonů, oba důležité, byť na jiné rovině.
Především je to zákon volební a o ten se povede ještě velká bitva. Ta nemůže skončit "nerozhodně", protože bez zákona se nedají uspořádat volby. Kámen úrazu se jmenuje hranice neboli klauzule: kolik procent hlasů musí získat koalice, aby se dostala do vlády? Podle názoru vlády (a ODS) by to měl být součet podle počtu členů, takže při pětiprocentní klauzuli by čtyřkoala měla získat aspoň dvacet procent. Naopak čtyřkoala navrhuje, aby koalice měla mít stejnou klauzuli jako strana jednotlivá.

Je to paradoxní podívaná: zatímco dříve se oposmluvní partneři snažili podstrčit volební zákon, který by jim zajistil panování na věčné časy a ještě déle, teď naopak čtyřkoala usiluje o ušití volebního zákona na míru. Pod jeden pětiprocentní kabát vy se scukli čtyři a pak hurá k vytouženým postům v parlamentu a ve státní správě. Papírově má součet stran čtyřkoaly 22 % podle posledního výzkumu CVVM. Jenže čtyřkoala jako celek má bídných 6%, samotní lidovci pak 10% a Unie 6%, což je nebezpečně málo nad hranicí smrti. Takže je pochopitelné, proč teď bude čtyřkoala předstírat soudržnost a pomocí senátu bude chtít prosadit svůj volební zákon. Zákon o zbraních
Druhý zákon se týká střelných zbraní. I o něj bude zřejmě bitva, byť ne tak prudká. Podle nového zákona má policie povolovat nošení zbraně. To pokládám za velmi správné opatření. Něco jiného je držení zbraně a něco jiného je pobíhání s nabitou zbraní po ulici. Teď jde o to, aby byla stanovena jasná pravidla - aby nošení bylo povoleno na základě jednoznačné potřeby a ne na základě bakšiše.RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem byl za votravnýho papriku
Firma Canon konala tiskovou konferenci. Předváděli tam nové skenery a foťáky a mně připadla role starého papriky.
K těm skenerům- dneska už stojí skener s rozlišením 600x1200 dpi pod tři tisíce, to jsou věci! No a Canon dodává jako doprovodný software (bundle) soft na rozpoznávání textu (do skeneru strčíte list potištěného papíru, naskenujete a ten softík to přečte a udělá z toho textový soubor). Soft se jmenuje CuneiForm a je od firmy Cognitive Technologies Ltd. Firma je ruská, jak patrno na první pohled.
"To bude pěknej humus, ruskej..." slyším za sebou. No a při prezentaci šikovný ruský demonstrátor předváděl CuneiForm. Fungovalo to jedna radost. Soft si poradil s textem vytištěným jehličkovou tiskárnou nebo napsaný na psacím stroji vyšeptalou páskou, poradil si s tabulkami i s obrázky zalomenými do textu...
Po prezentaci jsem začal dělat prudivýho dědka.
"No jo," vzal jsme si slovo. "Jenže tohle předvádíte jenom jako na předem zpracovanejch předlohách." Vytáhl jsem z kapsy poslední číslo Týdne. "Zkuste před námi naskenovat tady jednu stránku s fotkama a tabulkama!"
"Až po prezentaci..." hájil ruského demonstrátora pan tiskový konferencový.
"No to jsem zvjedaf," prudil jsem dál.
Prezentace skončila. Začal jsem se připomínat a mával jsem Tejdnem nad hlavou.
"A teď vás zvu, dámy a pánové, k malému pohoštění!" povykoval tiskový konferencový.
"Podvod!" povykoval jsem. "Slíbili jste mi, že mi ukážete..."
Dral jsem se proti proudu kolegů uhánějících k rautu. Ruský demonstrátor vzal časopis a tu stránku, kterou jsem mu prstíkem přísně označil vložil do skeneru.
"A barevně!" přikázal jsem.
Zatímco skener tiše hučel, bylo slyšet vrzání pracujících čelistí a mumné pomlaskávání. A... ono to fungovalo... CuneiForm si rozebral sloupce a fotky a tabulku a všechno naskenoval a převedl v češtině do wordového formátu! Přestal jsem dělat prudiče a remcavýho papriku.
Považte, že ten soft je tak dokonalý, že zpracoval tu složitou stránku dřív, než byl raut sežranej, takže na mě zbyly dvě housky a osm koleček salámu!

K včerejšímu případu UFO
Dostal jsem zajímavý mail:
Koukám včera na bednu a slyším vás promlouvat o tom Benešovským UFO. Tak přihodím trošku do mlýna. Bydlím na Proseku. Předevčírem večer jsem šel po TeleTele vyvenčit čokla a na obloze jsem zhruba v benešovským směru (zhruba) viděl cosi jako reflektory přistávajícího letadla (sedaj přes nás mašiny na Ruzyň, a protože jsem byvalej leteckej mechanik, tak žádnou nenechám sednout bez pohledu). Jenže - letecký reflektory jsou bílý a tohle bylo žlutý, asi jako když rozsvítíte světlo na mopedu - i když na druhou stranu to bylo asi dosti silný. Divný bylo, že jsem obešel celej panelák a ono to bylo furt na jednom místě. Normální mašina už dávno sedí než já barák obejdu. Hvězdy vidět nebyly, bylo to pod mrakama a zadnej hluk to taky nevydávalo (bylo to ovšem dost daleko, určitě aspoň 20 km, takže bych stejně asi nic neslyšel). Protože už jsem svoje čekání na UFO dávno vzdal, tak jsem usoudil, že to bude asi nejakej vrtulník ze Kbel a šel spát. Rozhodně netvrdím že to byli Marťani, ale z mého pohledu do byl Neidentifikovatelný Létající Objekt. Třeba se vám ozve ještě někdo jinej. R.
Dnes hlásili na TV Nova, že s podobnými hláškami se roztrhl pytel. Něco zřejmě nad Brdy svítilo... Je ale zajímavé, jak jsou ufologové rychle hotovi s úsudkem!


PSÍ PŘÍHODY: Poslední psí hodinka
Odpoledne jsem telefonicky hovořil s kamarádkou. Nervově byla na huntě: Mulísek je v posledním tažení!
"Jedeme k veterináři..." hlásila mi zdrceně. A líčila, jak je Mulískovi zle a čím dál hůř a nemá o nic zájem a nežere a je mu dvanáct...
Vedl jsem rozšafné řeči a bylo mi při nich ouzko. To pochopí každý, kdo někdy byl v podobné situaci. Kamarádka slíbila, že večer zavolá, jak to u veterináře dopadlo.

"Je to dobrý!" hlásila.
"Co je mu?"
"Je tlustej. Musí zhubnout!" zněla odpověď.
"To já taky..." přidal jsem.
"Zrovna tak já!" na to kamarádka.

No, kvůli Mulískovi se tejrat hladem nebudu, i když by mi shození nějakého toho kila neuškodilo. Dneska si ještě dám lívance - a zítra půjdu s Bartem na dlooouhou procházku.
Takže aspoň Bart vydělá na Mulískově smrtelné chorobě.

Los čeká u dálnice Úžasný hlas instinktu táhne ohromného losa - zřejmě z Polska. Zprávu o tom přineslo večerní zpravodajství TV NOVA. Zvíře je pod dohledem skupiny ochránců zvířat, ti se mu snaží zabránit v smrti pod koly automobilů svištících po dálnici. Zdá se ale, že los se chce přes dálnici dostat, aby se připojil k malému stádu v jižních Čechách. Třeba je to všechno jenom novismus, ale co když ne? Proboha, by by to takový problém - zastavit na dálnici? Nedalo by se to nějak zorganizovat... brzy ráno, třebas?