Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 25.5.2001
 • Po Američanech i konsorcium EADS a francouzská firma Dassault odstoupila z "neprůhledného" tendru na dodávku nadzvukových letadel pro české letectvo
 • Britsko-švédské konsorcium BAE potvrdilo, že v tendru zůstává - jde o konsorcium, o němž se už několik měsíců tvrdí, že Zemanovu vládu "zalobovalo"
 • Ministr obrany Tvrdík řekl, že se tendrem bude "v nejbližším termínu" zabývat vláda...
 • Předseda branně-bezpečnostního výboru parlamentu Petr Nečas vyjádřil přesvědčení, že by se tento tendr měl zrušit
 • Sněmovna odmítla návrh zákona, který by umožňoval vyvlastňování soukromých pozemků při zástavbě průmyslových zón
 • Podle Sofres-Factum si Cyril Svoboda vede o něco lépe, než Jan Kasal, jeho soupeř o křeslo šéfa lidovců
 • Okresní krajský soud v Ostravě po třech letech zpřísnil dva podmíněné tresty v kauze, kdy parta skinů napadla Milana Lacka, což nakonec vedlo k jeho smrti pod koly auta
 • Táta pracujícího lidu Richard Falbr podal trestní oznámení na neznámého pachatele ve firmě Bosch Diesel kvůli pokusu zmařit ustavení odborů
 • Volební výbor ustavený parlamentem zrušil původní předvolbu pětačtyřiceti kandidátů do Rady České televize a zvolil novou sestavu, o ní má rozhodnout dnes parlament
 • Počasí Praha: I dnes byl krásný slunečný den
  Brno: horko, horko, horko    Lubomír Střítecký
  Orlické hory: Od rána další parný den, obloha blankytně modrá.    Petr Kroul
  Žilina: stále pekne, slnečno, príjemne teplo, už od rána s krátkymi rukávmi    Miroslav Drkoš

Pranostika na 25. května, Urbana:
Urban krásný vyjasněný - hojným vínem nás odmění.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)Z deníčku Moby Dicka:

Pátek 25. května 2001
Ze článku ředitelky DKS L.Živé v podnikových Zprávách: "Věřím, že ti, kteří ve společnosti zůstali, si nové šance budou vážit tak, že se nám společně povede překonat období, ve kterém se budou nastavovat nové pracovní vztahy a nové procesy. Věřím, že konec jara nás všechny nalezne s úsměvem na tváři." A opravdu, je to tak - já se směju!ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Vláda s kalhotami na půl žerdi
To, že Financial Times ve středu napsaly, že americké letecké společnosti vystoupily ze "soutěže" o dodávky nadzvukových stíhaček pro letectvo Armády České republiky kvůli tomu, že "výběrový proces není dostatečně transparentní" je ukázka diplomatické mluvy. Ve středu večer se ještě Zeman tvářil sebevědomě a veřejně prohlásil, že tendr bude pokračovat, i kdyby měl zbýt jediný uchazeč...
Skvělá prognóza se naplnila!
Z provařeného tendru odstoupilo konsorcium EADS vyrábějící Eurofighter a francouzská firma Mirage Dassault Aviatiion. Zůstal tedy jenom Saab, o kterém se už dávno tvrdilo, že je vybrán dopředu.

Kdyby to všechno nebyl tak strašlivý nesmysl... Letectvo snad nadzvuková letadla potřebuje (až na to, že nikdo nemá představu, k čemu, protože jasná vojenská doktrína chybí), ale tenhle stát na ně nemá peníze a armáda jako taková má jiné priority, než nákup supersoniků: například zařídit, aby se v ní přestalo monumentálně krást. A na požadavek investovat v zemi ve výši 150 procent objemu zakázky, na to by přistoupil jen dement.

Čtyři nabídky hozené Zemanovi pod nohy, to musíme chápat jako výraz svrchovaného pohrdání móresy, které u nás vládnou.
Můžeme z toho mít ponuré zadostiučinění my pamětníci - vracíme se do mladších let a můžeme opět plně vychutnávat pocit hluboké hanby za vládu naší země. Jsem upřímně zvědav, s jakou nejapností Zeman přijde, aby hodil odpovědnost na někoho jiného. Už teď slyšíme řeči jeho fámulů, že vina je vlastně na výrobcích letadel. Nenechme se tím zmást - to, že hodili téhle vládě nabídky pod nohy týden před vypršením lhůty je jasná demonstrace postoje vůči určitým praktikám v jednání a obchodování.
To, že "tendr" musí být zrušen je snad jasné.RODINA A PŘÁTELÉ: S ručníkem za Douglasem Adamsem
Kdo má rád Stopařova průvodce po Galaxii a jeho - nedávno zesnulého - autora Douglase Adamse, má možnost uctít Adamsovu památku - dnešního dne vyjděmež na ulici s ručníkem viditelně umístěným. Tahle akce se na světovém webu chystá už delší dobu, někdo na ni připadl brzy potom, co Adams zemřel. Zítra pochopitelně s ručníkem do Prahy vyrazím a poreferuji, zda jsem zažil něco pozoruhodného. Nepředpokládám to. Už dlouho se lidi nediví zvláštnostem na oblečení. Vzpomínám, jak jsme někdy před patnácti lety v Olomouci v domě firmy Sigma pořádali scifistický maškarní ples. Když večer pokročil, mnohé maškary se oddávaly spíše alkoholu než tanci a protože restaurace se zaplnila, vytratily se i do hostinců přilehlých. I přijdu do vinárny, ta byla plná civilistů a jen u jednoho stolu seděli autentičtí zelení Marťani, s kulatými hlavami, lopuchovitýma ušima a tykadly na hlavách a pili brčkem víno ze skleniček. A nikdo, vůbec nikdo se nad tím nepozastavil.
Takže si opravdu nemyslím, že si někdo mého ručníku všimne (vezmu si modrý).
Mě se na té akci líbí, že nepředpokládá žádné masové uskupení lidí, žádný průvod, žádný mítink, žádné shromáždění s minutou ticha. Myslím si, že pokud existuje posmrtný život a pokud Douglas Adams bude tento "den s ručníkem" nějak vnímat, bude velmi spokojen právě nešaškárností této důstojné oslavy.
Jinak totiž každá oslava má v sobě prvky šaškárenství.
Takže, pokud jste Stopaři - v pátek ručník s sebou!
PSÍ PŘÍHODY: Obvyklý rituál s darovanou kostí
Z Ameriky nás opět navštívil Vašek Větvička a přinesl Bartovi kost z buvolí kůže. Opakoval se známý rituál: Vašek coby dárce zazvonil u vrátek a Bart byl první, coby uvítací výbor. Nějakým šestým smyslem vycítil, že Vašek nese v tašce dárek a mohl se rozplynout nadšením - z Vaškova pohledu to vypadalo, že se chce propasírovat příčkami v brance.
Najednou šel kolem nějaký pán a vedl na vodítku německého ovčáka.
Pro Barta nastalo obrovské dilema: má štěkat na ovčáka, nebo vítat Vaška Větvičku? V tu chvíli se z něho stala osobnost tak rozpolcená, že by o něm mohl Edward Albee napsat divadelní hru. Navíc, ovčák si Barta vůbec nevšímal, dá se dokonce říci, že dával najevo nezájem až okázale, urážlivě.

Naštěstí přešel, bylo možno Vaška vpustit, následoval obřad předání kosti a uvedení hosta do domu. Velmi zkrátím: bylo hezky, posadili jsme se na balkon a vedli řeči... a v tom jsme zahlédli Barta, jak nese kost. Samozřejmě, rituál pokračoval - napůl ožranou buvolí kůži přece musí Bart zahrabat, abychom mu ji nesebrali a nesežrali! Našel si vhodné místo v jalovcovém houští - a vtom si všiml, že ho vidíme, že se na něho díváme.
Pustil kořist na zem a popoběhl a očichával trs kopřiv a všemožně předstíral, že má spoustu jiných věcí na práci. Po očku se díval, jestli se koukáme, a museli jsme se otočit (a jen po očku koukat), aby měl klid na práci a mohl kost řádně zahrabat.
Nebudu se ho teď ptát, jestli ví, kde tu buvolí kůži - kost má. Nehodlám ho uvádět do rozpaků, dosti bylo na chování ovčáka a indiskrétním pozorování.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.